Skocz do zawartości

Komunikaty o dobrej widoczności i spotkania obserwacyjne


Rekomendowane odpowiedzi

Rewelacji nie ma więc ja myślę o spacerze gdzieś za miasto.

No chyba że serio tą Siewierską proponujesz? :> Z tym że ja niezmotoryzowany jestem:P

 

 

edit:

ciekawe czy Mateusz coś ciekawego z Siewierskiej przywiezie bo ja po spacerze znów wysunąć mogę tylko jeden wniosek - im bliżej zachodu oraz im dalej na północ tym widoczność gorsza :szczerbaty: Może się to komuś wydawać śmieszne ale po tak obfitym w dalekie widoki roku majaczące sponad warstwy smogu Beskidy to już nuda, żeby nie powiedzieć normalka :rolleyes:

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś prawdziwa niespodzianka. Czy ktoś z niej skorzystał? Czekamy na fotki. Po wczorajszym silnym wietrze i przelewających sie chmurach przez góry dziś wszystko sie wyklarowało i pojawiła sie niska inwersja. Z Seraka widać wyraźnie GSA a z Kasprowego Morawskie Beskidy, więc na pewno doskonale widać Tatry z Jesenika a może i Łomnicę z GSA. Słońce nisko, więc warunki tak szybko się nie pogorszą, niestety ludzie zaczną palić w piecach jak się obudzą i wiele widoków z nizin zasłoni siwy dym.

Edytowane przez wicio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam. Chciałbym prosić o potwierdzenie prognozy z wetterzentrale i meteoblue, które to przewidują począwszy od jutra pojawienie się inwersji nad naszą częścią Europy. Na meteogramach wygląda to interesująco.

 

Nie każda inwersja nam sprzyja. Ta własnie dzieki inwersji mieliśmy wczoraj opady marznacego deszczu i mżawki. To prawda, że szykuje się zmiana pogody - rozbudowuje się wyż skandyndynawski ale napływać będzie chłodne powietrze a to nie sprzyją stabilnej inwersji do DO. Pewnie będą dni z widokami inwersyjnymi ale na razie trudno powiedzieć kiedy i jak to bedzie wygladać. W połowie tygodnia zapowiadane są 2 - 3 pogodne dni, może w następnym tygodniu będzie ich trochę więcej. W każdym bądź nie jest to typowa pogoda styczniowa z ciepłymi i stabilnymi wyżami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu nikt nie pisze, że od jutra zaczyna się inwersja ?

Rzeczywiście zaczęła się inwersja ale raczej słaba i wysoka - pow 1000 mnpm. Nie należy sie spodziewać jakiś rewelacji. Wg prognoz najlepsza pogoda będzie w sobotę.

Ta pogoda zupełnie zwariowała. Prawie cała Polska tonie w śniegu, w zwykle bezśnieżnej Zielonej Górze jest 37 cm śniegu a w Tatrach na Hali Ornak czy w Chochołowskiej 1 cm, w Zakopanym 6 cm! Łomnica jednak jest całkiem przysypana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta pogoda zupełnie zwariowała. Prawie cała Polska tonie w śniegu, w zwykle bezśnieżnej Zielonej Górze jest 37 cm śniegu a w Tatrach na Hali Ornak czy w Chochołowskiej 1 cm, w Zakopanym 6 cm! Łomnica jednak jest całkiem przysypana.

Kiedy u nas (uogólniając - na Śląsku) nie było praktycznie w ogóle śniegu w górach była piękna zima. Jak u nas opadł był największy w górach większość w wyższych partiach zmył śnieg z deszczem albo i gdzieniegdzie deszcz (Pilsko). Chore.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do inwersji, to nie mogę się powstrzymać przed oglądaniem co 2 godziny obrazu z kamery na Śnieżce i na razie nie ma się czym podniecać, niestety.

Wczoraj i dzisiaj było podobnie - rano inwersja na około 1100-1200m, potem coraz wyżej. W tej chwili chmury już są powyżej Równi pod Śnieżką i zaczynają się wspinać na przełęcz pomiędzy Lucni a Studnicni Horą, a to aż 1500 m.

Prognozy numeryczne niby wyglądają fajnie, ale równie fajnie powinno być według nich już teraz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Wybrałem się dziś na szlak halami ( Pawlusia, Rysianka, Lipowska itd.) z decyzją czekałem do ostatniej chwili, wyruszyłem mimo niezbyt zachęcających chmur średnich zalegających nad inwersyjnymi, opłaciło się, od 1100 metrów się przetarło, na szczytach temperatura koło 0 stopni, na szlakach 0 ludzi, widoczność satysfakcjonująca (może nie dalekiego obserwatora ale entuzjastę takich widoków), udany wypad. Jeśli prognoza Wicia się sprawdzi, naprawdę watro ruszyć na polowanie.

 

img0832z2.th.jpg

Edytowane przez elcupa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Górny pułap chmur na wysokości około 900 metrów,co chyba jest wystarczającą zachętą do "wypraw inwersyjnych"

Będziemy dzisiaj z Rafałem na zachodzie Słońca na Skrzycznem. Gdyby ktoś był w pobliżu, to zapraszamy do wspólnego fotografowania.

 

PS. Przejrzałem teraz wszystkie dostępne nam kamerki i przynajmniej w Sudetach inwersja na 900 m nie jest. Co więcej Łysa Góra jest w mgle, więc poziom inwersji jest tam wyżej niż 1300 m. Trzeba jeszcze wybadać Skrzyczne.

 

PS2. W Beskidach radykalnie lepiej :) Kamerka na Szyndzielni pokazuje idealnie czysty obraz co najmniej 100 m w dół.

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będziemy dzisiaj z Rafałem na zachodzie Słońca na Skrzycznem. Gdyby ktoś był w pobliżu, to zapraszamy do wspólnego fotografowania.

 

PS. Przejrzałem teraz wszystkie dostępne nam kamerki i przynajmniej w Sudetach inwersja na 900 m nie jest. Co więcej Łysa Góra jest w mgle, więc poziom inwersji jest tam wyżej niż 1300 m. Trzeba jeszcze wybadać Skrzyczne.

 

PS2. W Beskidach radykalnie lepiej :) Kamerka na Szyndzielni pokazuje idealnie czysty obraz co najmniej 100 m w dół.

 

 

 

właśnie wróciłem z beskidów i tam chmury są do poziomu ok 800-850 mnpm, natomiast co mnie strasznie zdziwiło, nie było widać jeseników :blink: tatry ok, choć też widać ze jakieś chmurki chyba przechodziły pomiędzy szczytami, ogólnie spodziewałem się dużo lepszych warunków, może o zachodzie się poprawi ale między 10 a 11 niby było piękne słońce i chmury w dole ale horyzont jakiś niewyraźny..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ zlot dalekoobserwacyjny rodzi się w bólach głównie ze względów obiektywnych - widzialności i jej przewidywalność a mnie ciągnie w góry to informuję, że w weekend 30-31 stycznia wybieram się na wędrówkę po Beskidach, plany co do trasy jeszcze nieokreślone - oczywiście wszystko zależy od pogody i warunków na szlakach. Nocleg w jakimś schronisku co pozwala liczyć na widoki - jeśli nie bardzo odległe to chociaż ładne i malownicze :rolleyes: .

Całkiem wstępnie byłby ktoś chętny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos inwersji - z dzisiejszego komentarza ICM "(dane z pomiarów w Legionowie dostępne poprzez serwer Uniwersytetu Wyoming weather.uwyo.edu/upperair/sounding.html ) nad Legionowem dzisiejszej nocy inwersja zaczynała się od wysokości 870 m, a temperatura w czasie wznoszenia się o 600 metrów wzrosła o prawie 9 stopni".. Pytanie tylko czy jest też w górach i czy jest "korzystna widocznościowo"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.