Skocz do zawartości

Komunikaty o dobrej widoczności i spotkania obserwacyjne


Rekomendowane odpowiedzi

Obserwuję od dłuższej chwili horyzont i sądzę że dziś może być powtórka z Morawskiego o zachodzie :) Dodatkowo widoczność w kierunku Beskidu Śląskiego i Żywieckiego ocenił bym tak na 3-4/6, samego Diablaka dobrze widać. Ciekawe czy wierchy widać, bo rano się nie pokazały przez te chmury.

 

No i niestety, przynajmniej z mojej perspektywy ku zachodowi się tylko pogorszyło. Chmury za nisko jakoś zeszły. <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dziś było o jeden punkt, w skali 1-10, gorzej niż wczoraj. Znów dobrze pokazał się Morawsko-Śląski, przy takiej pogodzie jednak potrzebne jest rozświetlone zachodzącym słońcem niebo zwiększające kontrast, leżący obok Śląski pokazał się słabo.

 

img8593z.th.jpg

 

Wielki Jawornik (koło Frenstatu) wyłaniający się za Palkovickich hurek

 

img8607z.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Virgo, dokładnie, u mnie tak samo, tuż przed zachodem, pogorszyła się widoczność. Dopóki słońce "siedziało" za chmurkami to górki można było dostrzec gołym okiem. Po wyjściu zza nich, dziwnie szybko podniosła się mgła, albo pewnie zadymienie, na horyzoncie i wszystko znikło. Tylko u ciebie elcupa lepiej to wyglądało, no ale wiadomo dlaczego... :rolleyes:

Sam zachód też był niczego sobie...

niebo_po_zach.jpg

 

Chyba jutro też wcześniej wstanę, może w końcu pokażą się Taterki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do niedzieli utrzyma sie pogoda na skraju wyżu, w górach będzie inwersja ale słaba pomimo wysokiej temperatury - na szczytach 1000 - 1500 mnpm może osiagnąć nawet 10 st! Na dole tez będzie ciepło, a powietrze u góry nie jest za przejrzyste, więc nie ma co liczyć na bardzo DO. Taka sytuacja sprzyja jednak obserwacjom z nizin na góry, co niektórzy dziś rano mieli okazję zauważyć. Biorąc pod uwagę duże rozproszenie swiatła najlepsze warunki będą przed wschodem i po zachodzie, oczywiście w odpowiednim kierunku. W niedzielę wieczorem od zachodu pogorszenie pogody.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja jednak nie rozwija się tak jak przypuszczałem, powietrze które jest już w naszym rejonie od 2-3 dni chyba zdążyło się zanieczyścić i dość skutecznie ogranicza widoczność przy powierzchni ziemi. Podczas maksimum widoczności, które przypadło na środę, wiał dość silny południowo-zachodni wiatr, dziś wiatr jest słabszy, zawiesina stoi, widoczność przeciętna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja jednak nie rozwija się tak jak przypuszczałem, powietrze które jest już w naszym rejonie od 2-3 dni chyba zdążyło się zanieczyścić i dość skutecznie ogranicza widoczność przy powierzchni ziemi. Podczas maksimum widoczności, które przypadło na środę, wiał dość silny południowo-zachodni wiatr, dziś wiatr jest słabszy, zawiesina stoi, widoczność przeciętna.

I tak i nie. Nad Krakowem cały dzień owszem dobrze znana mi mgła czy też smog, tak że nawet odległe o kilka km centrum słabo widać, ale kiedy wziąłem lornetkę-wielkie zaskoczenie! Mogielica, Babia i Tatry! Czyli chyba bardzo niska ta warstwa brudu. Pierwszy raz coś takiego widziałem. Dotąd jak był syf w Krakowie, to ten sam syf widziałem i ze skałki 502. A dzisiaj mogło być inaczej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak i nie. Nad Krakowem cały dzień owszem dobrze znana mi mgła czy też smog, tak że nawet odległe o kilka km centrum słabo widać, ale kiedy wziąłem lornetkę-wielkie zaskoczenie! Mogielica, Babia i Tatry! Czyli chyba bardzo niska ta warstwa brudu. Pierwszy raz coś takiego widziałem. Dotąd jak był syf w Krakowie, to ten sam syf widziałem i ze skałki 502. A dzisiaj mogło być inaczej...

 

Zgadza się. Widać to było na kamerce postawionej przez chłopaków w Mikołowie, widać to było także na tej: http://portalh.chmi.cz/http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/kam/prohlizec.html?cam=ostrava_poruba Dlatego też pisałem, że powietrze zanieczyszczone jest przy powierzchni, co było wyżej, tego nie miałem jak sprawdzić. Wiem tylko, że znajomy mieszkający w 10 piętrowym bloku w jednym z najwyższych miejsc w Jastrzębiu donosił, iż widać jedynie czubek Babiej, Jesioniki nie pojawiły się w ogóle.

Edytowane przez elcupa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Widać to było na kamerce postawionej przez chłopaków w Mikołowie, widać to było także na tej: http://portalh.chmi.cz/http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/kam/prohlizec.html?cam=ostrava_poruba Dlatego też pisałem, że powietrze zanieczyszczone jest przy powierzchni, co było wyżej, tego nie miałem jak sprawdzić. Wiem tylko, że znajomy mieszkający w 10 piętrowym bloku w jednym z najwyższych miejsc w Jastrzębiu donosił, iż widać jedynie czubek Babiej, Jesioniki nie pojawiły się w ogóle.

 

Potwierdzam Babia przez większość dnia była widoczna z Jastrzębia ponad warstwą syfu.

Co sądzicie o jutrzejszym ranku jest szansa na 150 km?

 

pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o jutrzejszym ranku jest szansa na 150 km?

Koledzy, ja też wracam do tego pytania. Jak obstawiacie jutrzejszy poranek. Z jednej strony słysze o masie powietrza wysyconej syfem, z drugiej Wasze pozytywne relacje. To jak wg Was będzie jutro?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to już "po zawodach" Wystarczy porównać zachód słońca jaki był 19-go oraz 20-go.

 

Dochodzę powoli do przekonania, że to kolor zachodzącego słońca świadczy o warunkach jakie będą następnego dnia rano.

Im kolor bardziej czerwony tym lepsza widzialność z rana.

20091119.1700.jpg

20091120.1700.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiciu, a co byś powiedział na G. Św. Anny jutro przed świtem?

 

Myślałem o tym dzisiaj, czy może coś dalekiego było stamtąd widać. Sytuacja sprzyja, tylko czy aż tak? Dziś warunki były dobre ale nie rewelacyjne a tu muszą takie być. Rozumiem, że celem jest teraz Łomnica? Wg mnie szanse są na ponizej 20 %, może w niedzielę ciut wieksze, ale jeśli Ci się chce to spróbować zawsze można. Ja niestety nie dam jutro rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja jednak nie rozwija się tak jak przypuszczałem, powietrze które jest już w naszym rejonie od 2-3 dni chyba zdążyło się zanieczyścić i dość skutecznie ogranicza widoczność przy powierzchni ziemi. Podczas maksimum widoczności, które przypadło na środę, wiał dość silny południowo-zachodni wiatr, dziś wiatr jest słabszy, zawiesina stoi, widoczność przeciętna.

 

To normalny rozwój sytuacji - najpierw mamy napływ świeżego powietrza z zachodu później rozbudowuje sie wyż a górą zaczyna napływać cieplejsze powietrze z SW a od dołu się ochładza, tworzy sie inwersja i warstwa zanieczyszczeń. Wieje słaby wiatr z SE i E i do Wrocławia pcha przez Brame Morawska chłodne i silnie zanieczyszczone powietrze z kotliny czeskiej. Podobnie na Śląsku i w rejonie Krakowa - tu płynie dołem powietrze z E wzdłuż Karpat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiciu, a co byś powiedział na G. Św. Anny jutro przed świtem?

 

Mateusz, spójrz na to20091120_0700 Serak.jpg

to chyba GSA (tuż na lewo od Biskupiej) tak wyraźnie była widoczna dziś o świcie z Seraka. A Jeśli tak to były duże szanse na Łomnicę z GSA ( z Seraka też).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inwersja w Beskidzie solidna, stacja na Javorovym podaje 15 stopni, wilgotność 27 %, kiedy 600 metrów niżej, w Cieszynie, jest 8,5 stopnia. http://www.wunderground.com/weatherstation/WXDailyHistory.asp?ID=IMORAVSK10 Ciekawe co Radhost przy takich warunkach mógłby zaoferować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz, spójrz na to20091120_0700 Serak.jpg

to chyba GSA (tuż na lewo od Biskupiej) tak wyraźnie była widoczna dziś o świcie z Seraka. A Jeśli tak to były duże szanse na Łomnicę z GSA ( z Seraka też).

O kurcze... Z Seraka nawet prędzej widoczna, bo Anna niższa. Mam plan, aby wstać ok. 5 rano i zinwigilować jakoś warunki. Widzę, że na noc Rafał ustawił długi czas na kamerce, więc tym większe szanse na prawidłową diagnoze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurcze... Z Seraka nawet prędzej widoczna, bo Anna niższa. Mam plan, aby wstać ok. 5 rano i zinwigilować jakoś warunki. Widzę, że na noc Rafał ustawił długi czas na kamerce, więc tym większe szanse na prawidłową diagnoze.

 

Łomnica z Seraka to żaden problem ale z Anny to już coś! Niestety warunki dziś słabiutkie ale jutro powinno byc lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że mam dziś spokój w pracy więc tak z grubsza przejrzałem cały główny wątek od początku i chciałbym tu spróbować wam postawić prognozę na najbliższe dni, kiedy to można by się spodziewać "czerwonych" poranków dla nizin, a wiadomo co się z tym wiąże (20.11 br :) )

 

W każdym bądź razie chciałbym żebyście mieli na względzie te daty i dni przed i po tym dniu: 25.11, 9.12, praktycznie cały tydzień między 13-tym a 19-tym grudnia, a konkretniej 13. i 15.12 oraz 24.12.

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdym bądź razie chciałbym żebyście mieli na względzie te daty i dni przed i po tym dniu: 25.11, 9.12, praktycznie cały tydzień między 13-tym a 19-tym grudnia, a konkretniej 13. i 15.12 oraz 24.12.

 

Co Ty wróżka ? :szczerbaty:

 

Dzięki, będziemy mieli to na uwadze, ale wystarczy oczywiście obserwować zachody słońca jak się okazuje :rolleyes:

Chociaż na przykład pamiętam że 17-tego był czerwony zachód a 18 żadne fotki z dobrymi porannymi wynikami się na forum nie pojawiły.:rolleyes:

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.