Skocz do zawartości

Komunikaty o dobrej widoczności i spotkania obserwacyjne


Rekomendowane odpowiedzi

Jutro na bank będzie miazga :) koło 16:30 pojawiły się Tatry z Magdalenki. Gdyby nie to że mniej więcej znam kierunek to bym tej fotki nie zrobił. Z każdą minutą chmury siadały niżej a cały syf przewiewało na wschód.

post-17726-0-67859000-1323534849_thumb.jpg

Edytowane przez Dak
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro na bank będzie miazga :) koło 16:30 pojawiły się Tatry z Magdalenki. Gdyby nie to że mniej więcej znam kierunek to bym tej fotki nie zrobił. Z każdą minutą chmury siadały niżej a cały syf przewiewało na wschód.

Ja nie czekałem, córa się niecierpliwiła, zimno było jak nie wiem co. Kazała napisać, że jest współautorem fotek :) A jutro rano... nie zapeszajmy!

 

Edit: Rewelacji nie było, z Przedmieścia Czudeckiego (ok. 150km) tak było godz. temu (na szybko odfiltrowałem):

IMG_0696_crop_filt_mini.jpg

 

Białe zachmurzenie zlewa się z śniegiem :(

Edytowane przez Rymek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jakie dziś padły miejsca. Wieczorem upolowałem Tatry Wysokie z okolic Kolbuszowej (ponad 160 kilosów), wysokość tylko 231 m.n.p.m. (obraz bez filtracji i cropa - dokładnie to co było w kadrze) :)

IMG_0771_mini.jpg

 

Mam też dwa kolejne kadry w prawo z dalszymi górkami, ale już nie mam dziś siły ich łączyć... Jutro dodam w wątku "Podkarpacie (...)".

 

A może jeszcze ktoś pokusi się o zdjęcia do Księżyca? Rano warunki mają się skończyć (wg prognoz).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Poluję ostatnio na Lysą Hore z okolic Wierzchowia (Jura pd.) ale warunki pogodowe i zbyt krótki teleobiektyw nie pozwalają na wiele.

Punkt obserwacyjny ma 427 m npm a do B. Ślasko-Morawskiego jest ok 120 km.

Dziś dosłownie "wyszarpałem" (bardzo forsowna obróbka + HDR), taki oto obrazek :

post-20008-0-17974900-1323645436_thumb.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Poluję ostatnio na Lysą Hore z okolic Wierzchowia (Jura pd.) ale warunki pogodowe i zbyt krótki teleobiektyw nie pozwalają na wiele.

Punkt obserwacyjny ma 427 m npm a do B. Ślasko-Morawskiego jest ok 120 km.

Dziś dosłownie "wyszarpałem" (bardzo forsowna obróbka + HDR), taki oto obrazek :

Jak długo próbowałeś odczekać po zachodzie Słońca? W konfiguracji Twojej obserwacji Słońce dalej podchodziło pod horyzontem pod Łysą Horę.

Biorąc przykład z Daka wczoraj nie odpuściłem i ok. 15 minut po zachodzie coś się pojawiło (zdjęcia z Kosów). Najlepsze efekty było jednak aż ok. 40 minut po zachodzie (choć nawet Słońce odchodziło pod horyzontem od moich obiektów). Oko nie widziało, ale cieszyło się tym, co aparat naświetlał przez kilka sekund. Mgły zdążyły osiąść już niżej. Chciałem nawet zaczekać i robić fotki do światła Księżyca, ale stwierdziłem, że nie będę przesadzał ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście wczorajsze warunki były bardzo dobre.

 

Tatry o wschodzie słońca z hałdy Borynia - do Łomnicy 147km

 

IMG_7139.JPG

 

IMG_7138.JPG

 

Słońce za Lodowym

 

IMG_7185.JPG

 

A tu słońce m.in. nad Gerlachem, Rysami i Wysoką

 

IMG_7217.JPG

 

O dziwo w odwrotnym kierunku było ledwo widać zarys Jeseników i po ostrym retuszu widać co nie co więcej ;) (jakieś 100km)

 

IMG_7229.jpg

Edytowane przez Bulizzor
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak długo próbowałeś odczekać po zachodzie Słońca? W konfiguracji Twojej obserwacji Słońce dalej podchodziło pod horyzontem pod Łysą Horę.

Biorąc przykład z Daka wczoraj nie odpuściłem i ok. 15 minut po zachodzie coś się pojawiło (zdjęcia z Kosów). Najlepsze efekty było jednak aż ok. 40 minut po zachodzie (choć nawet Słońce odchodziło pod horyzontem od moich obiektów). Oko nie widziało, ale cieszyło się tym, co aparat naświetlał przez kilka sekund. Mgły zdążyły osiąść już niżej. Chciałem nawet zaczekać i robić fotki do światła Księżyca, ale stwierdziłem, że nie będę przesadzał ;)

 

Foto strzelone ok 5 min po zachodzie ale już nawet drugi plan był w lekkiej mgiełce. Na zdj. bardzo mocno powyciągałem kontrasty.

Niestety to nie były dobre warunki z tego miejsca.

Faktycznie przy dobrej pogodzie warto trochę poczekać - miałem już taką okazje ale byłem 30m niżej no i 280mm na 10mpix w 40D to już mało na coś powyżej 100km.

Poluję na zachód za Lysą Horą jak słońce będzie "wracać" po przesileniu, ale przydało by się jakieś jeszcze dłuższe tele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że w sezonie wiosenno-letnim mamy to już wszyscy opanowane to dla własnych celów prowadzę małą statystykę dla ustalenia "najpewniejszych" warunków do obserwacji w sezonie jesienno-zimowym. Dwukrotnie przy spełnieniu kilku czynników bez względu na obecność chmur i mgieł udawały się jedne z najlepszych obserwacji tej jesieni. Nie będę nic zdradzać bo ogólne zasady wszyscy już dobrze znamy a mimo to każdy ma jednak swojego prywatnego "nosa" do warunków.

 

Ogólnie powiem tak - zdziwię się jeśli w czwartek o świcie nie będzie takich warunków że z każdego miejsca Tatry będzie się dało sfotografować. Dwa razy się nie pomyliłem ale dwa razy stwierdzałem to dopiero post factum.

 

edit: mówię cały czas o obserwacjach z "nizin" - inwersja w górach to już temat nieco "wyświechtany" ;)

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie powiem tak - zdziwię się jeśli w czwartek o świcie nie będzie takich warunków że z każdego miejsca Tatry będzie się dało sfotografować. Dwa razy się nie pomyliłem ale dwa razy stwierdzałem to dopiero post factum.

edit: mówię cały czas o obserwacjach z "nizin" - inwersja w górach to już temat nieco "wyświechtany" ;)

Masz na myśli zarówno wschód jak i zachód Polski (warunki w czwartek)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz na myśli zarówno wschód jak i zachód Polski (warunki w czwartek)?

Niestety ja tylko region "śląski" rozpatruję - mam za małą wiedzę aby tak szeroko prognozować warunki.

 

Zapomnij o tym czwartku, a przygotuj się na czwartek 22.12. i Święta ;)

Ja cały czas podtrzymuję najbliższy czwartek. Powiem więcej - jestem dziś bardziej pewny niż wczoraj. Zobaczymy. Lokalnych mgieł na poziomie kilkudziesięciu metrów pow. powierzchni terenu nie przewidzę przecież a ostatnio wiele takich ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noo, no, choć dziś jest dzień przed twoją zapowiedzią to rano Beskid się ładnie wyeksponował, wierchów nie widziałem z mojej nowej (bliskiej ;) miejscówki :)

 

Update

Zauważyłem że nadciągają z zachodu chmurki. Jak Słońce podnosiło mgły to chmury zwiastują ich osiadanie. Jeśli nie będzie deszczu to mamy dziś powietrze brzytwę na obserwacje... :)

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie,Czy jutro powtórzą się warunki z dzisiaj z nizin?

Jak patrzę na meteo, to wydaje się, że jutro na zachodzie Polski może być nieźle - wygląda na to, że Vrg miał nosa - ale musicie ostatecznie poczekać do rana :)

Na wschód niestety warunki mogą na jutro nie dotrzeć, choć później kto wie?

Szczerze mówiąc spodziewałem się dziś wysypu zdjęć, bo warunki obserwacyjne były świetne, a jak na razie nikt nic nie chce pokazać. ;)

Ja się spodziewałem takiego wysypu w niedzielę i wygląda na to, że zdjęcia są tylko je na razie większość chomikuje - chcą zrobić niespodziankę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PROSZĘ O WRZUCANIE ZDJĘĆ DO ODPOWIEDNICH WĄTKÓW

Zdjęcia koledzy wrzucacie piękne ale tytuł tematu brzmi "Komunikaty o dobrej widzialności i spotkania obserwacyjne".

 

 

ps: chyba mi się faktycznie prognoza omsknęła o 24h. Te niskie chmury które dziś rano można było obserwować do jutra powinny ustąpić.

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps: chyba mi się faktycznie prognoza omsknęła o 24h. Te niskie chmury które dziś rano można było obserwować do jutra powinny ustąpić.

 

tylko czy omsknęła się 1 dzień w przód czy w tył??

wczoraj były warunki, dziś oprócz Księżyca nic nie sfotografowałem ale jutro też spróbuje.

chyba, że dopiero z piątku na sobotę będzie ciekawie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko czy omsknęła się 1 dzień w przód czy w tył??

wczoraj były warunki, dziś oprócz Księżyca nic nie sfotografowałem ale jutro też spróbuje.

chyba, że dopiero z piątku na sobotę będzie ciekawie..

W przód. Z tym że aktualne prognozy nie są już tak optymistyczne niestety. Choć w ostatnich dniach też tak było że chmury były a góry też ;) W sumie oba modele pokazują że na weekend idzie zima. Zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas nic z tego jednak nie wyszło :rolleyes:

 

Z innej beczki. Z wejście na dach Altusa nie wyszło, najprawdopodobniej uda się z dachem Żylety w Sosnowcu. Niebawem spotkanie w tej sprawie i może będę znał warunki. Być może uda się załatwić "stałe pozwolenie" niezależne od dnia ani godziny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.