Skocz do zawartości

Komunikaty o dobrej widoczności i spotkania obserwacyjne


Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki "MMateusiak i Rymek" dodam tylko że to moja pierwsza taka obserwacja, nigdy wcześniej nie widziałem tatr z takich odległości, jedynie o tym słyszałem. Dzisiaj niestety słaba widoczność, polowałem na tatry z troche innej miejscówki, ale niestety jakieś dziwne mgły i chmury przysłoniły tatry, może innym razem sie uda :) Wrzucę jeszcze coś z 13-ego :)

post-20765-0-82539900-1316113584_thumb.jpg

post-20765-0-42302800-1316113606_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli była inwersja i podniesienie horyzontu, to znaczna. Zobaczcie na zdjęcie i symulację ile wystaje Tatr na zdjęciu a ile na symulacji. Poza tym podejrzany kształt wystaje duzo bardziej na zdjęciu niż na symulacji no i na kolejnych zdjęciach mocno zmienia kształt. Od spłaszczonego po ostry. Znalazłem coś takiego jak automatyczna stację meteo pod Salatynem: http://www.laviny.sk/stanica.php?id=4 . Dane są dosyć ogolne, ale może Krzyśkowi cos powiedzą:)

Fajnie, że take dane są, ale to tylko jedna wysokość. Do obliczeń za mało. W tej sytuacji poszedłbym na skróty - zrobił symulację bez żadnego podnoszenia obserwatora i sprawdził, czy (a jeśli tak, to jak bardzo) widoczna część Tatr różni się na symulacji i zdjęciu. Przecież w górę nie mógł pójść tylko Salatyn. OK, mógł, bo jakaś lokalna inwersja, ale nie przesadzajmy. W razie fiaska zawsze zostaje wytłumaczenie "chamskie" - samotna chmurka przyczepiona do grani.

Edycja: taka symulacja jest przecież na DO i na pierwszy rzut oka wygląda, że niczego nie podniosło.

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki "MMateusiak i Rymek" dodam tylko że to moja pierwsza taka obserwacja, nigdy wcześniej nie widziałem tatr z takich odległości, jedynie o tym słyszałem. Dzisiaj niestety słaba widoczność, polowałem na tatry z troche innej miejscówki, ale niestety jakieś dziwne mgły i chmury przysłoniły tatry, może innym razem sie uda :) Wrzucę jeszcze coś z 13-ego :)

Niestety dziś chybiłem - sprawdziło się te 20% :). Po zachodzie Słońca było widać, że jest kiepsko:

DSCF2711.JPG

 

Pół godziny po zachodzie widok z Magdalenki w interesującym nas kierunku prezentował się tak:

DSCF2728.JPG

 

Dodam tylko, że o 17:30 wilgotność powietrza w Rzeszowie wynosiła ok. 35%, nad Tatrami było bardzo klarownie, natomiast gdzieś nad Małopolską zawisły ławice cumulusów, a jesienne wypalanie zrobiło swoje.

 

Dak - dlaczego nie pomachałeś?

DSCF2725.JPG

 

 

Edycja: dodałem zdjęcie Daka na Łanach ;)

Edytowane przez Rymek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich jako że to mój pierwszy post na tym forum. 13.09.2011 w godzinach wieczornych super widoczność na podkarpaciu w kierunku tatr, obserwowałęm tatry z Szufnarowej, zrobiłem parę zdjęć, jak myślicie jest szansa dziś na powtórke?

 

Ekstra, bardzo mi się podoba. Miejscówka jest bardzo fajna, to stamtąd 11.04 zrobiłem to zdjęcie --> http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=11857. Tzn., nie do końca stamtąd, Ty skierowałeś się nieco bardziej na południe, no i masz szerszy tatrzański horyzont :).

 

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Gdyby dziś do zachodu Słońca ustąpiło zachmurzenie nad Tatrami to ze wschodu byłaby możliwość obserwacji (typuję na kilkanaście %). Powietrze może nie jest polarno-morskie, ale za to bardzo suche (teraz 38% w Rzeszowie) no i brak zachmurzenia aż po Podhale. Wczoraj jeszcze pół godziny po zachodzie można było obserwować Słońce odbijające się mocno od chmur nad horyzontem:

chmury_swiecace_kadr.jpg

Promienie zmierzchowe ponad pół godziny po zachodzie Słońca to też rzecz niecodzienna (widoczne na lewo od wieży kościoła):

promienie_zmierzchowe_mini.jpg

Edytowane przez Rymek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Busku także w okolicach zachodu Słońca pokazały się Tatry, przez moment było widać nawet dość wyraźnie. Później jednak zasłoniły je dymy z wypalanych traw. Rano na widok nie liczę - nie zdążyłbym do pracy a liczne, podmokłe łąki jakie mam po drodze do Tatr na pewno zaowocują porannymi mgłami. Poza tym po tak epickim widoku jaki był 11.04 na Tatry z Buska już tak nie poluję. Bezskutecznie próbuje je złapać z jakieś miejscówki w Górach Świętokrzyskich, a doskonałym miejscem jest Klonówka (473mnpm) k. podkieleckiego Masłowa. Na szczycie jest platforma widokowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noo, rano może być ciekawie. Na pewno chmury będą, a że przez noc się ochłodzi to słońce nie spowoduje wyparowania wody znad gruntu i może być widzialność brzytwa...

Rano tj 5.50-6.30 byłem na górkach koło Toszka. Widzialność była, ale powyżej warstwy mgieł... Babia Góra - widoczne tylko partie szczytowe, Skrzyczne podobnie. Komin EC Zabrze (mój punkt orientacyjny) - widoczna tylko jego górna ćwierć.. reszta totalnie w mgłach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja byłem dziś na tej środuli i z widzialnością był problem w stronę Tatr. Tylko szczyt Babiej był widoczny. Ale gdy spojrzałem w drugą stronę w stronę Sudetów to w oddali było widać jakieś góry. Nie chce mi sie wierzyć że były to Sudety ale któż to wie. Może coś wyciągnę ze zdjęć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było ciekawie na Podkarpaciu dziś. Mam zdjęcia Tatr z różnych lokalizacji, także pionierskich. Nie moje niestety. Ja ciężko pracowałem, nie byłem w terenie, ale koledzy nie próżnowali. Efekty wkrótce na DO.

Tak myślałem, że coś padnie tego wieczora! Podobnie jak Ty również musiałem pracować... Dziś, jeśli się sprawdzą prognozy, mogą być podobne, a może i nawet lepsze warunki o zachodzie. A na zdjęcia z nowych miejsc czekam niecierpliwie!

Edytowane przez Rymek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Pradziada z nowej miejscówki - 163 km :) . Żeby nie było OT to powiem wam, że chyba dzisiaj wszystko się skończy. Duża ilość samolotów spowodowała totalne "zadymienie" atmosfery smugami kondensacyjnymi zmniejszając możliwości seeing niemiłosiernie :)

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety dla ludzi ze wschodu strumień czystego powietrza poszedł bardziej na zachód... buuu... jutro kicha ale na później prognozy są obiecujące!

 

Edycja: Wygląda na to, że dziś wcale nie będzie takiej znowu kichy, a prognozy na sobotę nadal bardzo obiecujące.

Edytowane przez Rymek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po piątkowym sukcesie ustrzelenia Pradziada z Płok w Trzebini zachomikowałem jeszcze jednego asa w rękawie. Miała to być obserwacja Pradziada z Jaworzna :D Wczoraj wybrałem się do bloku, który jest najwyżej u mnie i tym razem naprawdę rzeczywistość pokonała symulację, wg której miałem możliwość dojrzenia dziadka ale..., na przeszkodzie są lasy murckowskie :) Jedyną nadzieją jaka mnie napawa to to, że wieża z Pradziada schowała się za wieża kościoła w Murckach lecz nie mam jak tego sprawdzić :)

 

Zachod_za_EL3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokazały sie dzisiaj Tatry z podkarpacia? Ja dzisiaj sobie odpuściłem zniechęcony poprzednimi dniami, czyżbym zrobił błąd.

Z Liwocza się pokazały wieczorem, co więcej dziś je widać jeszcze lepiej. Patrząc w Rzeszowie za okno to rewelacji nie ma. Do wieczora ma wiać umiarkowanie z południa, przesuszy powietrze do ok. 40% wg prognoz, praktycznie bez zachmurzenia aż po Tatry. Widzialność wyżej bardzo dobra, jedynie niskie zamglenie stoi na przeszkodzie aby być pewnym DO po zachodzie Słońca.

Edytowane przez Rymek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Liwocza się pokazały wieczorem, co więcej dziś je widać jeszcze lepiej. Patrząc w Rzeszowie za okno to rewelacji nie ma. Do wieczora ma wiać umiarkowanie z południa, przesuszy powietrze do ok. 40% wg prognoz, praktycznie bez zachmurzenia aż po Tatry. Widzialność wyżej bardzo dobra, jedynie niskie zamglenie stoi na przeszkodzie aby być pewnym DO po zachodzie Słońca.

Z Liwocza do południa okienko widocznościowe było ok godź 11:00...wieczorem może być nieźle.

A-20111003-112021_big_sh1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.