Skocz do zawartości

Komunikaty o dobrej widoczności i spotkania obserwacyjne


Rekomendowane odpowiedzi

Witam po kolejnej długiej przerwie dalekich obserwatorów. Prognozy, z których korzystam pokazują , począwszy od czwartku wieczorem silną inwersję (jak na moje oko), która może potrwać co najmniej do niedzieli, przy jednoczesnym wysokim ciśnieniu. Są na tym forum więksi specjaliści od pogody ode mnie, może to potwierdzą. Czasowo idealnie zbiega się to z dłuższym weekendem, może komuś uda się upolować coś szczególnego? Prognozy, z których korzystam to http://gfspl.rootnode.net/baza/prognoza.php (numeryczna) oraz http://my.meteoblue.com/my/ (z pionowym rozkładem temperatur, wymaga zalogowania).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech, a muszę jechać wcale nie w góry... Rzeczywiście, pogoda jest wspaniała. Czechy wprawdzie od kilku dni wyglądają na zdjęciach satelitarnych niczym gigantyczny kocioł z chmurami, ale dzisiaj ich pułap znacząco się obniżył. Ze Śnieżki pokazał się Jested, a na obrazie z kamery na karkonoskiej Cernej horze (chyba niedawno zainstalowana; ostatnia na http://kamery.humlnet.cz) widać kopułę szczytową Śnieżnika. Nie podejmuję się jednak wróżenia, czy to siądzie jeszcze ze 200-300 m, czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Eclipse9292 - inwersja daje przejrzyste powietrze powyżej warstwy, w której temperatura zaczyna rosnąć z wysokością, zamiast spadać. W połączeniu z silniejszym niż normalne uginaniem światła w warstwie z "nietypowym" gradientem temperatury, daje znakomite warunki obserwacyjne z gór na inne góry. Nad nizinami są wtedy na ogół niskie chmury lub nawet mgła. Zobacz np. dzisiejsze widoki z kamer w czeskich Karkonoszach (np. wspominane już przez mnie http://kamery.humlnet.cz), z których część jest w dolinach, a część wysoko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za kilka godzin może być całkiem nieźle. Pęka stratocumulus, a powietrze nad nim czyste, że hej. Na kamerce na Skrzycznem co dziesięć minut jest niżej i niżej (pół godziny temu było mleko):

A-hi.jpg

 

Na wschód dzieje się podobnie, choć Tatry jeszcze w chmurach.

 

Edycja 1: Polska wschodnia może się zacząć szykować na zachód Słońca za Tatrami (kto może oczywiście :)) Przypominam, że od 20.11 do 26.11 będzie ono zachodzić za wierchami obserwowanymi z Magdalenki. Dziś zachodzi za Tatrami obserwowanymi z Wilczego!

 

Edycja 2: Z Liwocza wyszły właśnie Tatry:

Tatry_z_Liwocza_20111111.JPG

 

Edytowane przez Rymek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do bardziej obeznanych. Czy jest szansa by ten syf w powietrzu siadł do rana trochę niżej? Mam w planach wyskoczyć gdzieś w Beskid morawsko-śląski na wschód słońca :flirt: i nie wiem czy warto pedałować w jedną stronę 150+ km

Też zadaję sobie to pytanie. Prawdopodobnie siądzie, ale nie na tyle, żeby były dobre warunki z nizin. W górach jednak może być żyleta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądnąłem portale pogodowe i zapowiadają inwersje na Chopok na noc zapowiadają -3, Łomnica -2 a w Popradzie -7. Czechy Łysa Hora -1 dziś a w niedziele +2 a Frýdek-Místek -3. -4. Mam nadzieje że bedzie ciekawie.

Edytowane przez Kornut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atmosfera żyleta na polowanie :P A mnie na myśl przychodzi tylko jedno stwierdzenie: Szlag by to trafił, bo słońce z Ostredoka 11-ego zachodziło za Schneebergiem, a człowiek nie ma się tam jak wybrać <_< Ale to i tak nie max stamtąd, bo na 20-ego wypada najdalsza możliwa obserwacja - Stuhleck 286 km. Tak wogóle to z Fatry "widać" więcej tych Alp ale to już tak na marginesie, bo wszyscy wiemy o tym :) ...

 

Edytka:

We Fatrze też horyzont że ho ho. Tu zdjęcie z kamerki niedaleko Ostredoka, powala :D

NovaHora_Donovaly_20111112-115400.jpg

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadziwiające ale Mikołów jest niedaleko mnie. Tam mleko, a u mnie słońce...

 

A tak przy okazji to dziwię się że nikt nie zauważył (wątpię bym tą wiadomość przegapił), że z Lysej Hory w warunkach domowych mamy, oprócz widzialności na zachód Pradziada w odległości 106 km, jeszcze dalszą obserwację. Jest to Kráľova hoľa w odległości 144 km...

LysaHora-20111113.0645.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do Was pytanie, ale z góry uprzedzam, że będzie ono z kategorii głupie/absurdalne. Niestety nie daje mi to spokoju, a w sprawach meteorologicznych jestem zupełnym "lajkonikiem" :). Mianowicie mamy obecnie czas wspaniałych inwersji na południu. Niestety ja mieszkam w centrum i w najbliższym czasie nie mam i raczej nie będę miał szans na zobaczenie na własne oczy takich widoków gór jakie są ostatnio zamieszczane na DO.

Moim najbliższym miejscem obserwacyjnym jest Góra Kamieńsk (~395 m nmp). Aby zobaczyć wierzchołki Tatr brakuje jej około 130m. I teraz moje pytanie: czy możliwe jest wystąpienie takiej inwersji w warunkach nizinnych, która pozwoliłaby zaobserwować Tatry z Góry Kamieńsk?

Czy inwersja podnosząca horyzont np. o kilka/kilkanaście metrów w warunkach nizinnych jest w ogóle możliwa? Jeśli tak to bardzo ułatwiłoby to obserwację Tatr z Góry Chełmo, z której wg symulacji na HWT teoretycznie widać wierzchołek Łomnicy. A Góra Chełmo to jedyne miejsce w woj. łódzkim z którego można pokusić się o próbę ustrzelenia Tatr :).

A może po prostu inwersja i nizyny to zwyczajny oksymoron :) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy inwersja podnosząca horyzont np. o kilka/kilkanaście metrów w warunkach nizinnych jest w ogóle możliwa? Jeśli tak to bardzo ułatwiłoby to obserwację Tatr z Góry Chełmo, z której wg symulacji na HWT teoretycznie widać wierzchołek Łomnicy. A Góra Chełmo to jedyne miejsce w woj. łódzkim z którego można pokusić się o próbę ustrzelenia Tatr :).

 

 

Większe mozliwości na Tatry z łódzkiego sa z Fajnej ryby

Edytowane przez rafal44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.