Skocz do zawartości

SW 80/400 i UWAN 7mm


Robson_g

Rekomendowane odpowiedzi

Witam od pewnego czasu posiadam teleskop SW 80/400. Chciałbym użyć w nim jak największego powiększenia, mam do wyboru uwana 7mm i lvw 8mm (posiadam jeszcze syntę 8), chciałbym szerokokątny.

Czy uwan 7 bedzie dobrze wspołpracował z małym refraktorkiem 80/400??

Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.astronoce.pl/testy_an.php?id=14&str=2 ;)

 

Okular powinien dobrze pracować skoro w Syncie jest OK, ale nie mam pewności co do chromatyzmu w achromacie - może przeszkadzać...

 

Pozdrawiam,

Kuba

 

 

Lars, ale ja jeszcze nie posiadam tego okularka...będę nabywał :D . W związku z tym że ten uwan jest trochę lżejszy od 8 vixena, to chciałem go kupić i cieszyć się nim w syncie i w refraktorku...

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mnie chodziło, że na AN było dobrze z Syntą :P Ja bym kupił UWANA bo :

 

- 2,5x lżejszy od LVW

- tańszy

- większe, porządnie skorygowane pole

 

Ale zawsze można kupić Plossla 8mm TV :P

 

Pozdrawiam,

Kuba

 

Tak, tak rozumiem...mnie się także wydaje, że ten uwan będzie lepszy...

dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilkakrotnie spotkałem w necie opinie, że krótkie UWANy są rewelacyjne.

Ten test to potwierdza. Sam niestety nie miałem okazji sprawdzić.

 

 

Ja też gdzieś kiedyś czytałem...będę chciał go używać razem z syntą i sw 80/400, bo lżejszy, więc do tego drugiego bardziej będzie pasował od lvw 8

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Na początku roku prosiłem o Wasze zdanie, w sprawie kupna WO UWAN 7...dziś dziękuję wszystkim za dobre rady. Naprawdę się opłaciło! Okular leciutki, mały i z dużym polem...Po włożeniu go do refraktora 80/400, otworzyłem usta z zachwytu, cały i duży Księżyc w polu widzenia...coś pięknego. po zmianie na syntę 8...aż usiadłem z wrażenia i uwierzcie jęknąłem z zachwytu. Pierwszy raz widziałem Księżyc w takiej okazałości (prawię połowa satelity w polu), i z takimi szczegółami. Już nie mogę się doczekać do pierwszych testów na obiektach, do których tak naprawdę ten okularek zaprojektowano...czuję że bedzie pięknie.

Dziękuję i pozdrawaim

 

p.s. a miał być Vixen 8...ale nie żaluję,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to super.

Dobra wiadomość dla innych , że nie tyko Nagler.

Czyli mamy potwierdzenie naoczne, informacji z netu, że krótkie UWANy są super.

W przeciwieństwie do Naglerów np. które im krótsze tym słabsze. (to akurat sprawdziłem osobiście)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to super.

Dobra wiadomość dla innych , że nie tyko Nagler.

Czyli mamy potwierdzenie naoczne, informacji z netu, że krótkie UWANy są super.

W przeciwieństwie do Naglerów np. które im krótsze tym słabsze. (to akurat sprawdziłem osobiście)

 

Jacapa, ja nie wiem, może trochę przesadnie pochwalę teraz , ale naprawdę okular zabił mnie JAKOŚCIĄ!

Przede wszystkim ogromne pole i OSTROŚĆ w całym polu, to mnie powaliło...

Teraz niestety podrożały :mellow: ...kurier przywiozł mi po cenie 619 zł, a na 2 dzień już były droższe.

Nie wspomnę o wykonaniu i gabarytach...chociaż piękne pudełko nie jest mi do niczego potrzebne, no chyba że kiedyś będę chciał go komuś odsprzedać (w co wątpię).

 

Jak przeprowadzę testy na "mgiełkach", to napiszę co i jak...

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej

To samo WO SWAN 15. tez daje bardzo fajne obrazy i to za bardzo dora cena. Pole 72 tez jest imponujace. Przeszkadza mi nieco to, ze na ksiezycu widac smieci, ktore zebraly sie na okularku. Ale po ich usunieciu juz jest spoko:-). W takim razie UWAN musi wrecz powalac.

Jak widac mozna miec bardzo dobry obraz i nie wydawac tyle kasy na LVW i Naglerki :D

 

pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej

To samo WO SWAN 15. tez daje bardzo fajne obrazy i to za bardzo dora cena. Pole 72 tez jest imponujace. Przeszkadza mi nieco to, ze na ksiezycu widac smieci, ktore zebraly sie na okularku. Ale po ich usunieciu juz jest spoko:-). W takim razie UWAN musi wrecz powalac.

Jak widac mozna miec bardzo dobry obraz i nie wydawac tyle kasy na LVW i Naglerki :D

 

pozdrawiam

Piotrek

 

Dokładnie, szukałem optymalnego rozwiązania...(miałem na myśli również 80/400).

O jakich śmieciach mówisz?? Nigdy nie spotkałem się z czymś takim...

To pewnie przy obserwacjach makiem...

 

Nie , nie ...nie chodziło o to że makiem ogląda się gorzej (jest akurat rewelacyjny do Księżyca)...widziałem juz gdzieś post w którym chyba Ty pisałeś o tych śmieciach, chyba podczas obserwacji tym sprzętem.

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hihi

 

To jest niesamowite w sumie :) WO UWAN 7 to faktycznie dobre szkło, ale co to ma do opinii o wywalaniu kasy na LVW i Naglerki?

 

UWAN kosztuje ponad 7 paczek, i to dobry zakup, LVW kosztuje troche ponad 8 paczek i to juz jest wywalanie kasy? ;)

 

Panowie, jeszcze raz, nie czepiając się samego UWANa, zanim napiszemy nie tylko nagler, czy wydawać tyle kasy na LVW, popatrzcie jaka jest róznica realna w cenie, bo UWAN tak znowu bardzo nie odstaje ta ekonomią ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hihi

 

To jest niesamowite w sumie :) WO UWAN 7 to faktycznie dobre szkło, ale co to ma do opinii o wywalaniu kasy na LVW i Naglerki?

 

UWAN kosztuje ponad 7 paczek, i to dobry zakup, LVW kosztuje troche ponad 8 paczek i to juz jest wywalanie kasy? ;)

 

Panowie, jeszcze raz, nie czepiając się samego UWANa, zanim napiszemy nie tylko nagler, czy wydawać tyle kasy na LVW, popatrzcie jaka jest róznica realna w cenie, bo UWAN tak znowu bardzo nie odstaje ta ekonomią ;)

 

Pozdrawiam.

 

 

Oczywiście, że tak...lechowi pewnie chodziło o to,że w ostatnim czasie konkretnie podrożały LVW...w pewnym momencie już były droższe od uwana o jakieś 250 zł :huh: ...ale to naprawdę nie ma znaczenia...

 

 

Fakt jest taki, że chciałem poprostu podzielić się pierwszymi wrażeniami, po krótkich obserwacjach tym okularkiem...i ewentualnie szczerze go polecić tym, którzy mają zamiar nabyć coś krótkiego i wahają się...

Dzięki

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Moj blad. Ja chcialem bardziej porownac SWANa do LVW a UWAN do Naglera. Choc porownac moge jednynie SWAN- LVW bo obydwa mialem w maku i obydwoma obserwowalem przez refraktorek achro f/5 to moge podzielic sie doswiadczeniami.

Nie chodzi mi o to by dyskwalifikowac LVW cz Naglera(nim tylko patrzylem w zestawie z 16" Meade Lightbride). pozatym LVW teraz sporo w gore poszly. Z drugiej strony jesli chodzi o pole LVW ma zblizone do SWANa. A tu roznica w cenie jest kolosalna. Cenowo blisko mu do NLV, ktorego zreszta tez posiadam i powiem szczerze ze do krotkiego refraktora na male powery zdecydowanie bym SWANa wybral, gdybym mial wybierac raz jeszcze. Na duze powiery NLV jest swietny, nie przecze, ma doskonaly obraz i bardzo komfortowy ER.

Co do smieci to w Maku sa widoczne- w refraktorze nie :D

 

pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)Ja chcialem bardziej porownac SWANa do LVW (...) obydwoma obserwowalem przez refraktorek achro f/5 (...) powiem szczerze ze do krotkiego refraktora na male powery zdecydowanie bym SWANa wybral, gdybym mial wybierac raz jeszcze. (...)

 

To ja jednak podziele sie swoją opinią. Bo mam wrazenie, ze ktoś może się potem zdrowo zdziwić. Wedle mojego doświadczenia SWAN to zupełnie nie ta klasa obrazu co LVW w krótkich achromatach. W ogóle nie ma co proównywać. To nie ta bajka, SWANowi naprawdę baaaardzo daleko w mojej opini do LVW w teleskopie F5.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SWANowi naprawdę baaaardzo daleko w mojej opini do LVW w teleskopie F5.

 

Pozdrawiam.

 

Toś mi Hans namieszał ;) Właśnie czytam ostatnio sporo na temat okularów tego pokroju, co by tu włożyć i do mojej Synty 150/750 i do achromata 80/400, co miałoby zastąpić kitowy okular 10mm. Czyli LVW naprawdę nie ma żadnej sensownej konkurencji w swojej cenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy aby rozwiać wątpliwości czy do jasnego achromata (f/5) SWAN jest dobrym wyborem napisze tak.

Ostatnio patrząc na m42 przez swana 33 w refraktorze f/5 po wielokrotnym lukaniu wnioski były jedne swan ma w pełni czytelne pole do 45% pola .

W momecie gdy trapez zbliżał się do połowy pola jego składniki stawały się trudne do rożdzielenia to samo dzieje się z samą mgławicą jej krawędzie zaczynaja się rozmazywać a czm dalej tym gorzej aż do pełnej masakry dochodząc do krawędzi pola .Patrzyłem przez większość swanów i jest to wada wrodzona.Więc z pola 72* pozostaje 35* super ,kolejne 15* do zniesienia a pozostałe 20* można by wyciąć.Jednak swany mają jedną wielką zalete "niska cena" plus wrażenie przestrzeni dawane przez pole 72*.Następnie na poklad trafił LVW 22 widok nie pozostawia złudzeń to przesiadka z opla do mercedesa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

No widze że moja opinia nie jest podzielana. Ale wiadomo, każdy ma swoją opinię i każdy ma inny wzrok. Ja tylko mówię to co ja zaobserwowałem. W każdym razie po to jest forum by się podzielić spostrzeżeniami. Ja jednak polecam sprawdzić to na własne oczy. Sam tak robię i się nie zawiodłem do tej pory. To najlepszy sposób.

 

Pozdrawiam

Piotrek

 

 

P.S. teraz kupiłem pastele, bede szkicował dalej. Potem chyba jakieś foto przyjdzie. Na początku aparat plust mały achromacik, potem kto to wie.

Najważeniejsze to żeby się podobało. SWAN czy LVW jak się chce to się będzie cieszyć i z tego i z tego, choć wiadomo że chce się jak najlepsze

Dzięki Hans za statyw foto. Dobrze się sprawdza na wypady.

Wciągnęło mnie to...... B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.