Skocz do zawartości

Pomysł na biznes astrofoto


Dawidpl

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Chciałbym się Was poradzić co myślicie o pomyśle na biznes związanym z astrofotografią.

Pomysł ten dotyczy wypożyczenia przez internet zdalnie sterowanego teleskopu, coś takiego już działa w USA.

Nie każdego stać na drogi sprzęt do astrofoto a z pewnością wielu marzy o możliwości wykonania zdjęć swoich ulubionych obiektów na profesjonalnym sprzęcie.

Każdy zainteresowany będzie mógł wykupić czas teleskopu i po zalogowaniu na stronę oraz podaniu współrzędnych nim sterować. Obraz wideo będzie przesyłany łączem internetowym wprost do komputera użytkownika. Może ktoś ma pomysł jak to rozwiązać technicznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Profesjonalnego teleskopu przez który dałoby się robić fotki przez neta w Polsce nie ma, ale takie teleskopy są praktycznie w na całym świecie. Zresztą nie opłaca się taki biznes w PL, bo mamy za mało dni bezchmurnych.

 

Pozdrawiam,

Kuba

Edytowane przez Lars
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy "profesjonalny"? Moje obserwatorium działa na profesjonalnej platformie, która używana jest w największych obserwatoriach (czy chociażby GRAS), czyli ACP Observatory Control. Mogę w 5 min odpalić moduł do obsługi płatnych kont.

 

Tylko po co? Przede wszystkim, komu będzie się chciało korzystać z obserwatorium w Polsce, przy naszej pogodzie.

 

Jeżeli ty chciałbyś zainwestować w coś takiego, to musisz się liczyć z wydatkami na poziomie 200 tys. zł. minimum. Twoje pytanie sugeruje, że nie masz o tym zielonego pojęcia, tak więc dolicz do tego firmę/ludzi, którzy ci taki zrobotyzowany setup zbudują, skonfigurują, a do tego będę nim administrować. Wbrew pozorom, zrobotyzowane obserwatorium to jest ogromne wyzwanie i może się tylko udać, jak ktoś jest totalnie popieprzony na punkcie takich zabaw (jak np. ja).

 

Znam ludzi, którzy zainwestowali komercyjnie w takie platformy i mogę zdradzić Ci sekret, że jest "cienko" - od strony przychodowej. GRAS w tej chwili jest na krawędzi i szuka nowych pomysłów zarabiania, jak np. sprzedaż udziałów.

 

Szczerze - daj sobie spokój. Zainwestuj w kaczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale o co chodzi ? :blink: :blink: Coś takiego działa już od dawna a na forum mamy już fotki wykonane w taki sposób. Jaki biznes ?

Można by rzec, że coś takiego to standard. Każde zaawansowane obserwatorium działa w trybie co najmniej zdalnym, a większość jako zrobotyzowane. Oglądając zdjęcia w internecie nawet nie zdajecie sobie z tego sprawy. Oczywiście większość nie powstała po to, żeby sprzedawać czas. GRAS różni się tylko tym, że udostępnia moduł publicznie. Cała technologia i workflow jest dokładnie taki sam, jak choćby w moim obserwatorium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam: prowadzę firmę zajmującą się tworzeniem oprogramowania i reklamą w internecie, więc te kwestie odpadłaby z kosztów. Napewno znalazłoby się też kilku astromaniaków, którzy będą chcieli wejść w spółkę przy tworzeniu takiego projektu. Myślę, że przy takim dość innowacyjnym pomyśle jest duża szansa na pozyskanie dotacji z UE. Jeśli uda się pozyskać dotacje to z własnej kieszeni będę musiał wyłożyć kilkadziesiąt tyś PLN na co mnie stać.

 

Tylko po co? Przede wszystkim, komu będzie się chciało korzystać z obserwatorium w Polsce, przy naszej pogodzie.

 

Prawdopodobnie większość amatorów astrofoto w Polsce obserwuje niebo z Polski. A może znajdzie się ktoś kto mieszka w lepszej pod tym względem lokalizacji i użyczy miejsca. Wbrew pozorom myślę, że możliwość zobaczenia ciekawych obiektów kosmosu na dobrym sprzęcie może zainteresować wiele osób, tylko trzeba to dobrze wypromować na czym się znam. Trzeba przygotować program w 2 wersjach, pierwsza dla absolutnego laika, który będzie mógł sobie wybierać ciekawe obiekty z listy a wszystkie filtry będą się automatycznie ustawiać oraz wersja dla doświadczonych osób.

 

Szczerze - daj sobie spokój. Zainwestuj w kaczki.

 

Nie jestem na to napalony, napewno wezmę Twoje zdanie jako doświadczonego użytkownika pod uwagę. Wiele zależy od tego czy znajdę maniaków, którzy pomogą mi w tym przedsięwzięciu bo jak sam zauważyłeś nie dysponuje odpowiednią wiedzą z tej tematyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawosci, bo coraz mniej jasne to wszystko dla mnie:

 

 

(...) Myślę, że przy takim dość innowacyjnym pomyśle jest duża szansa na pozyskanie dotacji z UE. (...)

To w końcu pod biznes, czy dotacje dla celów niekomercyjnych?

 

(...) Wbrew pozorom myślę, że możliwość zobaczenia ciekawych obiektów kosmosu na dobrym sprzęcie może zainteresować wiele osób, (...)

 

No owszem, jest troche takich zdalnych miejsc, nawet darmowych, wiele osób to ciekawi. Ale jak pod biznes to raczej nie do ogladania, a jednak astrofotografii. Bo zobaczyć na monitorze , to można i fotke wykopaną w googlu. Bedzie lepiej , szybciej.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że przy takim dość innowacyjnym pomyśle jest duża szansa na pozyskanie dotacji z UE. (...)

 

To w końcu pod biznes, czy dotacje dla celów niekomercyjnych?

 

Unijne dotacje są przyznawane dla nowych firm, dlatego podczas realizacji projektu trzeba będzie założyć sp zoo i sporządzić odpowiedni biznes plan.

 

Ale jak pod biznes to raczej nie do ogladania, a jednak astrofotografii. Bo zobaczyć na monitorze , to można i fotke wykopaną w googlu. Bedzie lepiej , szybciej.

 

Jeśli lepiej zobaczyć na monitorze to dlaczego tysiące osób wydają nierzadko tysiące czy dziesiątki tysięcy złotych na skompletowanie własnego sprzętu, żeby zobaczyć coś co i tak nie dorówna jakości fotek, które zobaczymy w Google? :) Myślę, że znasz odpowiedz na to pytanie.

 

Do internetowego serwisu można dodać galerie zdjęć użytkowników, możliwość ich oceniania i komentowania... możliwości jest bardzo wiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz, ja już tutaj nic nie rozumiem. Ten teleskop ma służyć do astrofoto przez internet, czy do prywatnych obserwacji wizualnych ?

 

Jeżeli do astrofoto, to w takim razie nie ma to jakiegokolwiek sensu, bo można tak robić fotki teleskopami z całego świata, gdzie są o wiele lepsze warunki pogodowe i jest ciemniejsze niebo.

Jeżeli do obserwacji wizualnych, to wtedy też nie ma to jakiegokolwiek sensu, bo jeżeli ktoś będzie miał kasę na wynajęcie czasu na takim teleskopie, to będzie wolał sobie kupić własny sprzęt do wizuala, który jest względnie tani. Może czasem jakiś astroamator będzie chciał sobie popatrzeć przez takiego telepa, żeby zobaczyć "jak to jest".

 

Poza tym, jaki teleskop chciałbyś umieścić w takim obserwatorium ? Jak ma być do astrofoto, to byłoby miło jakiegoś RC umieścić a te potrafią kosztować, delikatnie mówiąc, w cholerę dużo :) Do tego całe oprogramowanie, kable, prąd, ziemia pod obserwatorium... Nie zdziwiłbym się gdyby to miało kosztować i milion złotych, jeśli nie więcej :blink:

 

 

PS Zdziwisz się jak zobaczysz jakie fotki potrafią zrobić amatorzy :D

 

Pozdrawiam,

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawid a zdajesz sobie sprawę że dla "cofajniejszego" takiego zdjęcia trzeba zbierać matriał przez wiele godzin? Niektóre obiekty to nawet kilka nocy z rzędu.

Użytkować trzeba teleskop w trybie wyłączności( nie mozna np 3 userów do jednego telepa)? A nocy w ciagu których cała zabawa ma sens (bo niekazdej nocy "da sie" )w naszych nieszczesnych warunkach jest kilkdziesiat(20-30 powiedzmy licząc bardzo optymistycznie)? Policz sobie ile opłata musiała wynosić aby Ci sie sprzęt kiedykolwiek zamortyzował. No i porównaj z mozliwością wynajmu takiego sprzetu np w Nowym Meksyku, czy Australii gdzie nocy z doskonałymi warunkami jest wiekszość.Pomysł to taki jakby w Polsce planować dochodową uprawę pomarańczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli lepiej zobaczyć na monitorze to dlaczego tysiące osób wydają nierzadko tysiące czy dziesiątki tysięcy złotych na skompletowanie własnego sprzętu, żeby zobaczyć coś co i tak nie dorówna jakości fotek, które zobaczymy w Google? :) Myślę, że znasz odpowiedz na to pytanie.

 

Do internetowego serwisu można dodać galerie zdjęć użytkowników, możliwość ich oceniania i komentowania... możliwości jest bardzo wiele.

Że co? Dlaczego mamy nie dorównywać zdjęciom z googla? A czyje, jak nie nasze, są googlowe zdjęcia? Chyba nie zdajesz sobie sprawy, gdzie trafiłeś. To forum to także bardzo zaawansowani technicznie, jak i merytorycznie fotograficy kosmosu.

 

Może wycieczkę po AstroForum powinieneś zacząć jednak od tego działu:

http://astro-forum.org/Forum/Zdjecie-Miesi...biscyt-f93.html

 

Mam wrażenie, że jesteś trochę takim gościem, który wpadł do boxu F1 drąc się dookoła, że wymyślił wyścigi, takim małymi, sportowymi samochodzikami ze skrzydełkiem na tyle.

 

Polecam lekturę forum na najbliższych rok. Zrozum podstawy, potem zacznij myśleć o zarabianiu w tej branży. No chyba, że chcesz wydać miliony na sprzęt. Nasza giełda wszystko przyjmie. Użytkownicy będą zadowoleni, kiedy zaczniesz odrabiać straty poprzez wyprzedaż sprzętu.

 

Przykro mi, ale nie masz zielonego pojęcia, o czym mówisz. Mam wrażenie, że ty myślisz, że astrofotografia to wsadzenie do teleskopu kamery i oglądanie obrazu na nowych 1080p HD obrazu w salonie (przez różne filtry - rzecz jasna - różowy w szczególności).

 

Czy ty w ogóle kiedyś miałeś coś do czynienia z astronomią amatorską, w szczególności astrofotografią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mi się wydaje, czy ty chcesz pisać aplikację do obsługi zdalnego obserwatorium?

 

Jeśli nie ma takiej aplikacji to można napisać, czemu nie. A jeśli jest to wystarczy stworzenie tylko samego serwisu www, który będzie wykorzystywał API aplikacji do obsługi zdalnego obserwatorium.

 

Dawid a zdajesz sobie sprawę że dla "cofajniejszego" takiego zdjęcia trzeba zbierać matriał przez wiele godzin? Niektóre obiekty to nawet kilka nocy z rzędu.

Użytkować trzeba teleskop w trybie wyłączności( nie mozna np 3 userów do jednego telepa)? A nocy w ciagu których cała zabawa ma sens (bo niekazdej nocy "da sie" )w naszych nieszczesnych warunkach jest kilkdziesiat(20-30 powiedzmy licząc bardzo optymistycznie)?

 

Wobec tego można poszukać kogoś w Australii czy Meksyku, kto udostępniłby działkę czy nawet obserwatorium w zamian za zakup/dokupienie nowego sprzętu i udział w ewentualnych zyskach.

 

Pomysł to taki jakby w Polsce planować dochodową uprawę pomarańczy.

 

Hehe, trafnie to porównałeś, Polska odpada.

 

Do internetowego serwisu można dodać galerie zdjęć użytkowników, możliwość ich oceniania i komentowania... możliwości jest bardzo wiele.

 

Bez sensu boink.gif , właśnie po to jest astro-forum.

 

Plusem takiej galerii będzie fakt, że jakość uzyskanego zdjęcia nie będzie zależeć od posiadanego sprzętu a doświadczenia. Typ sposobem będzie można porównać i ocenić zdjęcia tych samych obiektów wykonane przez różne osoby na tym samym obiekcie.

 

Zaraz, ja już tutaj nic nie rozumiem. Ten teleskop ma służyć do astrofoto przez internet

 

Do astrofoto, ale chyba prywatne obserwacje też nie są wykluczone?

 

Nie zdziwiłbym się gdyby to miało kosztować i milion złotych, jeśli nie więcej

 

Dotacja pokrywa do 80% inwestycji, 20% trzeba wyłożyć z własnej kieszeni. Jeśli byłoby kilku wspólników to myślę, że 200k jest do uzbierania przy założeniu, że projekt wypali. Ale, że nie dajecie mu dużych szans i pewnie wiecie o czym mówicie to faktycznie, ciężko będzie o takie pieniądze.

 

edit:

 

konto na Tlenie, a łącze neo Szczecin?

tia, no to rzeczywiście potrafisz mocno ciąć koszty

 

Nie wiem co złego widzisz w neostradzie 6mbit w prywatnym mieszkaniu. A maila z o2 podaje podczas rejestracji po to aby nie dostawać setek reklam na konto, które używam na co dzień.

Od początku nie udawałem, że się znam na rzeczy. Wpadłem na taki pomysł i chciałem się z nim podzielić z użytkownikami tego forum. Jeśli uważacie, że to nie ma sensu to dziękuje za poświęcony czas i pozdrawiam.

Edytowane przez Dawidpl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na dotacjach z UE, ale czy dostaniemy dotację, jeżeli zbudujemy to obserwatorium w Australii :D ?

 

Do astrofoto, ale chyba prywatne obserwacje też nie są wykluczone?

 

Do obserwacji trzeba teleskopu i okularu a do astrofota detektora, komputera i całej masy kabli, guiderów itd. Zresztą astrofotografowie woleliby korzystać z teleskopu, gdzie nigdzie się jacyś wizualizowcy nie pałętają, nie ? ;)

 

 

Chodzi o to, że takich obserwatoriów są teraz dziesiątki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to wogóle ten pomysł jest strasznie kiepski. Wprawdzie ja nie zajmuję sie astrofotografią, ale wolałbym już mieć swój choćby najsłabszy sprzęt astrofotograficzny w domu niż jakieś wykupywanie wirtualnego dostępu do superdrogiego teleskopu. Z obserwacjami wizualnymi też raczej nie cekawie, bo co to za obserwacje nieba siedząc w domu na dupie przed kompem ?

Jak już ma być biznes związany z astronomią to chyba lepiej sklep ze sprzetem otworzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym pomysłem jest problem i to poważny , mianowicie kapitał. Twierdzisz, iż chcesz wykorzystać pieniądze z Funduszu Pracy , lecz one nie wystarczą:

na założenie działalności dostaniesz co najwyżej 40 tys zł, a to raczej nie wystarczy.

Następnym ewentualnym źródłem są programy wspierające innowacyjność gospodarki, oczywiście o ile przekonasz smutnego pana w Urzędzie Marszałkowskim, iż zrobotyzowane obserwatorium jest tym co spowoduje aktywizacje zawodową bezrobotnych. Jednakowoż aby się starać wsparcie inwestycji, musisz mieć co najmniej promesę kredytową na tą inwestycje, gdyż jest to jej refundacja inwestycji a nie jej finansowanie. Następną kłodą rzuconą pod nogi, jest konieczność utrzymania ciągłości inwestycji, przez minimum trzy lata z rocznym bilansem nie mniejszym aniżeli tym zawartym we wniosku. Podołasz temu ? z tego co napisano wcześniej podobne inwestycje nie mają się najlepiej, pomimo iż są usytuowane w lepszych lokalizacjach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem ten wątek. Moim zdaniem pokazuje jak łatwo można wskoczyć do nieznanej wody nie będąc świadomym wielu niuansów całego zagadnienia.

 

Moim zdaniem, jeśli w astronomii można zrobić jakiekolwiek pieniądze, to na jakiejś zasadzie bardziej zbliżonej do edukacji - rozrywki. Czyli np trójwymiarowe filmy o kosmosie/astronomii z rodzinką wypoczywającą w niedzielę jako cel. Ale tylko tak zgaduję.

Edytowane przez kanarkusmaximus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam: nie, nie pracuje dla Ciebie :) choć rozumiem, że te pytanie to żart.

 

Krystian: ja piszę o dotacjach z UE tam z dobrym biznes planem można starać się o naprawdę duże sumy.

 

Dziękuje wszystkim, którzy brali udział w tej dyskusji za rzucenie światła na sprawę i odwiedzenie mnie od tego pomysłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwinięcie pomysłu o źródło finansowania.

 

Gdybyś się podczepił pod edukację i spróbował ruszyć poprzez udostępnianie obserwatorium szkołom, uczniom itp. to istniałaby nikła szansa na finansowanie z MEN lub z innego budżetowego, samorządowego źródełka.

Myślę, że działając pod szyldem PTMA (lub współpracując) miałbyś nieco większe szanse na realizacje celu.

Mieszając do tego środki z UE można coś ugrać.

 

Spróbuj się zastanowić i zgłębić temat od tej strony.

 

Ja wiem jedno, dużo polityki oznacza dużo ludzi dookoła, z którymi będzie trzeba się podzielić (legalnie) przyszłymi dochodami.

 

Życzę powodzenia w szukaniu stałego źródła finansowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.