Skocz do zawartości

Takahashi Sky90 i "Koński Łeb" ze Świdnicy


Lotar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Pozwoliłem sobie pokazać małą próbkę, możliwości kamery St2000XM, oczywiście dla tych którzy wahają się: kupić czy nie kupić. Jest to moja pierwsza próba balkonowa, gdzie LP jest spore. Próba ta, przede wszystkim miała na celu sprawdzenie guidingu, trakingu i ustawień Maxima, bowiem wcześniej borykałem się z kabelkologią, silnikami, smarowanie ect

 

Ale do rzeczy:

Finalna fota to wynik złożenia 8 klatek po 600s przez filterek Ha, temp-20st.C, odjęte darki.

Setup: Sky90 f/4,5 + Vixen GPD2 + SBIG-2kXM

 

Moja pierwsza próba z kamerą pozwoliła stwierdzić, że filtry, których używam nie nadają się do dalszej pracy ponieważ po zmianie z wąskopasmowego Ha (Astronomik) na RGB (bdb) muszę ponownie fokusować telepa.

 

 

horsheadxq9.jpg

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja pierwsza próba z kamerą pozwoliła stwierdzić, że filtry, których używam nie nadają się do dalszej pracy ponieważ po zmianie z wąskopasmowego Ha (Astronomik) na RGB (bdb) muszę ponownie fokusować telepa.

 

To raczej standard - przyzwyczaj się :). Też tak miałem z Tairem, tyle, że mam filtry jednej firmy. Chociaż jak przesiadłem się na SV80S to różnica w pracy na HA i LRGB jest druzgocąca - praktycznie nie trzeba refocusować pomiędzy Ha a LRGB ale idealnie nie jest :) Nie wiem też czy to nie kwestia korekcji Sky90.

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gratuluje pierwszej 16-biotwej foty :D,

wyszło bardzo przyzwoicie.

Moja pierwsza próba z kamerą pozwoliła stwierdzić, że filtry, których używam nie nadają się do dalszej pracy ponieważ po zmianie z wąskopasmowego Ha (Astronomik) na RGB (bdb) muszę ponownie fokusować telepa.

 

nietety to normalne, w szczególności przy st2000 gdzie koło jest srednio dokładne, robiłem kiedyś testy ustawiając ostrość i przejeżdzając całym kołem 360 stopni, okazało się że ostrość już nie było taka sama.

Do tego sky jest dosyć jasny i wymagania ma większe.

W maximie masz taką opcje FOCUS OFFSET i tam możesz sobie wpisać różnice dla poszczególnych filtrów.

A ale generalnie nie polecam zapuszczania sesji na całą noc z wykorzystaniem kilku filtrów bez refocusowania, wiele czynników może sprawić że ostrość może polecieć a wtedy szkoda nocki.Ja zawsze refocusuje przy zmianie filtra ( razczej robi to za mnie CCDAP) a gdy nie zmieniam filtrów to i tak ustawiam żeby co kilka klatek sprawdził ostrość.

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej standard - przyzwyczaj się :). Też tak miałem z Tairem, tyle, że mam filtry jednej firmy. Chociaż jak przesiadłem się na SV80S to różnica w pracy na HA i LRGB jest druzgocąca - praktycznie nie trzeba w ogóle refocusować pomiędzy Ha a LRGB :) Nie wiem też czy to nie kwestia korekcji Sky90.

 

I tutaj mam zagwozdkę, podejrzewam, że wina leży po stronie filtrów (mam taką nadzieję <_< ), biorę też pod uwagę Sky90. Jak nie kupię filtrów raczej tego szybko się nie dowiem :szczerbaty: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tutaj mam zagwozdkę, podejrzewam, że wina leży po stronie filtrów (mam taką nadzieję <_< ), biorę też pod uwagę Sky90. Jak nie kupię filtrów raczej tego szybko się nie dowiem :szczerbaty: .

 

 

I tak nigdy idealnie nie będzie i praktycznie jeśli chce się mieć perfekcyjną ostrość w każdym kanale to i tak trzeba refocusować. Ja bym na Twoim miejscu filtry zostawił, chyba, ża faktycznie coś z balansem koloru potem nie tak. A fota fajna, nie ma to jak Ha w mieście :)

 

P.S. A jak było ze znalezeiniem gwiazdy do guide?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. A jak było ze znalezeiniem gwiazdy do guide?

 

Z pomocą przychodzi TheSky, który ma jedną z ciekawych opcji. Mianowicie pokazuje kadr fotografowanego obiektu oraz rejon nieba, w który "patrzy" chip guidujący. Za namową Likimarka wykonałem koło z podziałką 360*. Przedmiotowe koło umieściłem na rotatorze. Ze TheSkya wiem o jaki kąt należy obrócić kamerę aby znaleźć przyzwoitą gwiazdę, a następnie obracam kamerą patrząc na cyt. wyżej, wyskalowane koło i gwiazdka "musi być" w chipie, nie ma wyjścia :rolleyes: . Oczywiście mówię tutaj o dość jasnych gwiazdach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1). Gratulacje :notworthy:

2). Witaj w klubie 16-bitowców :)

3). Nieparafokalnością filtrów się nie przejmuj - Astronomiki tak mają, słynne Astrodony ponoć też! I tak trzeba refokusować i zrób sobie offset. Ten nie załatwi sprawy, ale przyspieszy cała zabawę.

 

A kaskę wydaj na coś, czego jeszcze nie masz w zestawie (przynajmniej ja bym tak zrobił).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hello

 

Pozwoliłem sobie doświecić koloru do poprzedniego materiału.

Tak więc niedawno "popełniłem" RGB 6x300 bin 2x2 i połączyłem z 13-01-2009 Ha 9x600 bin 1x1

Nie jest to poziom z którego mógłbym być zadowolony, innego materiału na razie brak.

Zestaw ten sam

 

Ic_434_Horshead_RGB_1.jpg

 

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.