Skocz do zawartości

Jak to sprawdzić?


beatadrz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, przepraszam że tak zupełnie z amatorska zawracam Wam głowę, ale męczy mnie pewna zagadka okrutnie. Usiłuję się dowiedzieć kiedy w 2009r. Wodnik będzie w położeniu 15 stopni. Gdzieś między 1 a 4 lutym jak mniemam.

Nie mam zielonego pojęcia jak się do tego zabrać, tak jak nie znam programów które pomagają w obliczeniach takich rzeczy.

Bardzo więc proszę o jakąś konkretną wskazówkę. Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, przepraszam że tak zupełnie z amatorska zawracam Wam głowę, ale męczy mnie pewna zagadka okrutnie. Usiłuję się dowiedzieć kiedy w 2009r. Wodnik będzie w położeniu 15 stopni. Gdzieś między 1 a 4 lutym jak mniemam.

Nie mam zielonego pojęcia jak się do tego zabrać, tak jak nie znam programów które pomagają w obliczeniach takich rzeczy.

Bardzo więc proszę o jakąś konkretną wskazówkę. Z góry dziękuję.

 

Konkretna wskazówka może paść w przypadku konkretnego pytania. Tymczasem Twoje pytanie brzmi mniej więcej w tym stylu -

Kiedy znajdę się w odległości 100 km od Polski?

I problem w tym, że nie wiemy czym podróżujesz, którą trasą itd.

 

Z treści pytania można domniemywać, że rzeczywiście bardziej związane jest z astrologią, niż astronomią. Ale jeżeli chodzi Ci o astrologię, to nie to forum.

 

A jeżeli chodzi o astronomię, to musisz określić w stosunku do czego Wodnik ma mieć położenie 15 stopni. Horyzontu, Słońca, jeszcze czegoś innego? Dodatkowo Wodnik to gwiazdozbiór o dosyć dużej powierzchni i nie wiadomo o jaki punkt Wodnika chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie zdaję sprawę, że jestem absolutnie zielona w tym temacie i choć faktycznie pytanie raczej tyczy się astrologii, to interesuje mnie odpowiedź z astronomicznego punktu widzenia. Nie musi być tak bardzo dokładna.

Dlatego wybaczcie, że tak mało precyzyjnie zadaję pytanie, bo generalnie nie wiem o co DOKŁADNIE pytam.

Gdyby pytanie tyczyło się wyłącznie astrologii, to np. wzięłabym pod uwagę datę kalendarzową tj. 2 lutego. Ale problem polega na tym, że na kilkunastu różnych stronach widziałam zdecydowanie różne odpowiedzi, dla których datą było od 31stycznia do 4 lutego. A mnie coś takiego nie zadowala, wolałabym bardziej naukowo. Stąd pytam Was ekspertów.

Poza tym to nie do końca astrologia, 1go lutego -kalendarzowo-odbywa się święto irlandzkie. Więc to raczej zakres kulturowy.

 

Mam już w komputerze program Stellarium, udało mi się precyzyjnie ustalić położenie mojego domu we wszechświecie, ale jeszcze nie rozgryzłam o co chodzi z tym gwiazdozbiorem Wodnika.

Nie wiem też w stosunku do czego ma być gwiazdozbiór, jedyną wskazówką jaką podają na stronach jest: 15 Degree Aquarius.

 

Wygląda na to, że jednak znaleźliście dla mnie odpowiedź. 1 lutego Wodnik znajduje się z stosunku do Słońca pod kątem 15 stopi? Zgadza się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imbolc wypada w środku okresu między przesileniem zimowym a równonoca wiosenną. Dokładnie można to sprawdzić w np. Stellarium - jest to dzień, w którym Słońce ma deklinację około 23.439 * sin 45 czyli około 16.57 stopni.

 

PS. 15 Degree Aquarius "po ludzku" znaczy rektascensja 21h00m.

Edytowane przez Rhobaak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, jestem badaczem kultury i mogę się tylko na takie tematy wypowiadać. 1 lub 2go lutego wypada Imbolc według wierzeń Wicca, albo inaczej jeden z wielkich szabatów, ale i dzień Saint Brigid w kulturze irlandzkiej czyli celtyckiej, poza tym 2go wypada wywodzące się z tej samej tradycji: Candlemas.

A to co usiłuję zrozumieć, to fakt dlaczego odwołują się w swych wierzeniach do wyznaczania daty poprzez położenie Wodnika (jak oni to właściwie robią) i dlaczego wychodzą im tak różne daty.

 

I obawiam się, że na lekcjach fizyki spałam, a z astronomią mam niewiele wspólnego.

Więc dopóki nie wyłoży mi tego ktoś bardzo łopatologicznie, to do niczego nie dojdę. :rolleyes:

 

Podstawowe pytanie: na czym mam się koncentrować: na jakiejś gwieździe w gwiazdozbiorze czy całym gwiazdozbiorze? W stosunku do czego mam badać położenie obiektu?

 

I jeśli faktycznie zawracam Wam głowę i sądzicie, że powinnam szukać informacji na innym forum, to po prostu mnie tam skierujcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tej stronie przeczytasz o różnicach między znakami Zodiaku w astrologii a gwiazdozbiorami, na tle których widoczne jest z Ziemi Słońce.

 

Owe "15 degrees Aquarius" oznacza zapewne 15 dni po wejściu Słońca w znak Wodnika (ale nie w sensie astronomicznym), czyli 5 lutego. Dla pewności proponuję zapytać też na jakimś stosownym forum, ponieważ interpretacja znaczenia tego nieprecyzyjnego sformułowania jest zależna od kontekstu, w jakim zostało ono użyte.

Edytowane przez Cyklop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowe pytanie: na czym mam się koncentrować: na jakiejś gwieździe w gwiazdozbiorze czy całym gwiazdozbiorze? W stosunku do czego mam badać położenie obiektu?

 

Na całym gwiazdozobiorze nie ma sensu, ponieważ jest to pewien obszar na niebie, więc problem powstaje taki, od którego punktu w obrębie Wodnika Słońce się znajduje. Poza tym musisz pamiętać, że granice gwiazdozobiorów są ustalane przez astronomów i są umowne - nie istnieje w rzeczywistości na sferze niebieskiej coś takiego jak granica gwiazdozobioru. To tylko kreska na mapie. Teraz granice są wielokątami, ale był czas, że były esami-floresami, a podejrzewam, że w czasach w których ludzie zaczęli obchodzić te swięta w ogóle granic na niebie nie było.

W starożytnej Grecji metody pomiaru kątów pomiędzy ciałami niebieskimi były już wystaczające do celów nawigacyjnych, sądzę, że w innych kulturach które były związane z morzem również dobrze sobie z tym radzili.

Za punkt orietacyjny jednak obierano gwiazdę a nie obszar na niebie, bo po prostu tak jest łatwiej. Należało by więc szukać jakiejś gwiazdy (niekoniecznie bardzo jasnej, pamiętaj że wtedy nie było ligt pollution ani smogu, więc gwiazda np 3,2 mag (alfa wodnika) w otoczeniu gwiazdek 4 5 i 6 mag (a takich jest cała masa w Wodniku, zresztą w innych gwiazdozbiorach też) wyglądała bardzo okazale.

 

Zastanów się również, czy święta tego w czasach starożytnych nie wyznaczono na podstawie obserwacji innych zjawisk, niekoniecznie związanych z gwiazdozobiorem Wodnika. Kolega rhobbak napisał ci że to święto wypada w połowie czasu między przeslieniem zimowym a równonocą. Być może późniejszy rozwój astrologii powiązał datę tego święta z położeniem Słońca względem konstelacji Wodnika. Z tego co wiem wicca jest religią neopogańską, więc czerpiąc daty świąt z czasów pogańskiej Europy może okraszać je "wiedzą" wspołczesnych astrologów.

 

Dowiedz się, jaką tzw. kulturę nieba mieli celtowie, pewnie wcale nie wyróżniali Wodnika wśród gwiazd. (O historii gwiazdozbiorów polecam książkę Jarosława Włodarczyka: Historia naturalna gwiazdozbiorów wydana w 2002 roku, do kupienia w necie).

Mam nadzieję, że ci pomogłem.

Edytowane przez TomaszP1977
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze może małe uzupełnienie - określenia w stylu "15 degrees Aquarius" nie pochodzą chyba ze zbyt odległych czasów (Celtowie nie znali przecież takich znaków zodiaku), i nie mają za wiele wspólnego np. z granicami gwiazdozbiorów. Po prostu na potrzeby astrologii wymyślono podział ekliptyki na 12 równych części (po 30 stopni), z punktem początkowym w punkcie równonocy wiosennej (można łatwo przeliczyć na rektascensję).

 

Co do położenia Słońca w interesującym nas w tym temacie dniu, to pomocny może okazać się ten rysunek:

CrossQuarter.gif

Interesujący nas punkt jest oznaczony jako "1st".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo, to są zdecydowanie przydatne wskazówki.

 

Miałam nadzieję, że może mogę uogólnić trochę temat, ale chyba nie. No i to faktycznie tylko współcześni członkowie Wicca odwołują się do tych parametrów, niestety nie precyzując na stronach nic bardziej konkretnie. Tak czy owak wpierw muszę trochę zrozumieć Astronomię i Astrologię nim zagłębię się w szczegóły i różnice pomiędzy tymi świętami/wierzeniami. I dzięki Wam coś już do mnie dotarło. Piszcie proszę jeśli sądzicie, że coś się jeszcze przyda.

 

 

 

 

Ps. Rewelacyjne jest to forum. Pozdrowienia dla Administratorów. Bardzo rzetelna robota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zodiak to nie gwiazdozbiory, tylko podzial ekliptyki na 12 równych cześci po 30 stopni. Punkty równonocy (węzły) sa na "sztywno" z nim związane. Tak rozumiany zodiak nie ma związku z realnymi gwiazdozbiorami i precesją.

 

Ale chodzi Ci teraz o Zodiak astrologiczny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.