Skocz do zawartości

Papierowy Księżyc


szmarcin

Rekomendowane odpowiedzi

Przed południem z dziećmi bawiliśmy sie w lepienie kraterów z masy papierowej. Efekt zabawy z masą papierową i lampką przedstawia załączony obrazek

papermoon.jpg

 

albo http://www.imagic.pl/public/pview/266785/papermoon.jpg

 

Wpadłem jednak na pomysł zrobiebnia modelu księzycowego krateru uderzeniowego w konkretnej skali. Najlepiej Kopernika. Tylko nie wiem gdzie można by było znaleźć szczegółowe dane wystarczające do wykonania modelu, tj dokładną mapę zawierajacą poziomice, średnice itp. Jakby któś wiedział, to wdzięczny bedę za pomoc.

Edytowane przez szmarcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie wiem gdzie można by było znaleźć szczegółowe dane wystarczające do wykonania modelu, tj dokładną mapę zawierajacą poziomice, średnice itp. Jakby któś wiedział, to wdzięczny bedę za pomoc.

 

Może to będzie jakieś ułatwienie w tej ciekawie zapowiadającej się zabawie: http://www.lpi.usra.edu/resources/mapcatalog/LAC/lac58/

preview.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem (uproszczone) profile hipsometryczne przez Kopernika, korzystając z http://www.lpi.usra.edu/resources/mapcatalog/LAC/lac58/.

 

Kopernik.jpg

 

Jak się tak na nie popatrzy to wydaje się niezbyt stromo - ale wysokość zboczy jest porównywalna z Alpami a odległość między krawędziami to tak jak z Tatr do Babiej Góry.

 

Dla uruchomienia wyobraźni Kopernik na APOD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i zrobiłem Kopernika ;) w skali 1mm = 1km.

Efekt na jeszcze mokrym modelu poniżej. Zdjęcie słabej ostrości no bo to lata 60, prosto z Lunar Orbitera.

 

copernicus2.jpg

 

Pobawię sie jeszcze światłem, ale nie mogłem się już doczekać efektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde, Marcin!

To jest po prostu świetne!! Ale nam się rozwijają astro-twórczości-plastyczne! Szkicowanie ołówkiem, pastelami, a teraz lepienie kraterów w 3D!

To jest moc! Może pokusisz się o cały Księżyc? Taki globus? B)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed południem z dziećmi bawiliśmy sie w lepienie kraterów z masy papierowej.

 

Re-we-la-cja! :D Gratuluje pomysłu na twórcze spędzanie czasu z dziećmi! :) I do tego księżycowo :rolleyes:

No no...ale mnie nakręciliście. Nie mam żadnych maluchów pod ręką, ale co tam. Sama się będę bawić :D

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinie efekt NIESAMOWITY, myślę że większość Forumowiczów nie da Ci spokoju (w tym ja) jak nie napiszesz o samej technice lepienia z masy papierowej. Mamy na Forum świetne poradniki dotyczące szkicowania więc i poradnik lepienia z masy papierowej będzie jak najbardziej wskazany :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny efekt!

Od siebie mogę tylko dodać, że jeżeli robisz fotki pod kątem i jeśli korzystasz ze statywu, to warto przymknąć przesłonę o kilka działek, by zwiększyć głębię ostrości, po czym zniknąłby ten efekt widoku "makiety" gdzie któryś plan zdjęcia jest niewyraźny. Oczywiście trzeba wtedy poeksperymentować ze światłem, bo czas naświetlania się wydłuży ale myślę, że warto by się pobawić :)

Super robota i czekam na więcej :Salut:

Pozdrawiam

 

EDIT:

Jeszcze zapomniałem zapytać: Ile czasu zajęło Ci ulepienie tego Kopernika?

Edytowane przez devart87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebie mogę tylko dodać, że jeżeli robisz fotki pod kątem i jeśli korzystasz ze statywu, to warto przymknąć przesłonę o kilka działek, by zwiększyć głębię ostrości, po czym zniknąłby ten efekt widoku "makiety" gdzie któryś plan zdjęcia jest niewyraźny

a do tego obiektyw portretowy aby zmniejszyć zniekształcenia geometryczne

a jakby tak jeszcze delikatna nieostrość ... byłoby tak trochę tajemniczo :D

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za słowa uznania, to na prawdę miłe.

 

poradnik lepienia z masy papierowej będzie jak najbardziej wskazany

 

No niech będzie, oto cały poradnik.

 

1. Kilka stron gazet porwać na kawałki - jak ktoś pracuje w biurze może zaczerpnąć papier z niszczarki;

2. Papier wrzucić do garnka zalać wodą, jak rozmięknie 5-15min, rozdrobnić (używałem blendera kuchennego) i miksowałem jak ciasto do naleśników ;)

3. Dodawałem mąki pszennej i soli - ile nie wiem - tak na oko. Więcej mąki, gładsza struktura. Sól po co, nie wiem - ale kiedyś robiłem też masę solną więc przez analogię :)

4. Całość nie może ociekać wodą, więc należy odcisnąć nadmiar.

5. Masę nałożyć na talerz, karton, butelkę, ścianę czy gdziekolwiek się chce.

6. Lepić, wygniatać, formować...

 

Jak ktoś chce więcej to polecam przegląd mas plastycznych

 

Krater zrobiłem tak:

7. Zrobić samemu lub skopiować profile hipsometryczne krateru z map na USGS Geologic Atlas of the Moon w odpowiedniej skali,

8. Wydrukować kilka zdjęć (najlepiej by było też z jakiejś sondy, żeby widzieć pod różnymi kątami).

9. Profile wydrukować na grubym papierze lub folii (żeby szybko nie przemokło).

10. Wycięte profile wciskać w masę i formować ją tak aby kształt pasował do profilu, wspomagać się zdjęciami.

 

Uwagi:

- Model oświetlony równomiernie nie prezentuje się efektownie, dopiero zabawa światłem dodaje mu wyrazu. Przy skali 1mm=1km krater jest głęboki tylko na 3-4mm!

- Podobno farba drukarska nie jest najzdrowsza, może lepiej to robić to z papieru niezadrukowanego.

- Z masą można eksperymentować, posypywałem kaszą manną, żeby zrobić efekt głazów ;)

- Masa mi jeszcze nie wyschła - wysycha kilka dni - więc nie wiem jak się zmieni po stwardnieniu. Podobno można proces przyspieszyć w piekarniku - tylko uważajcie, żeby nie wzniecić pożaru !!!

- Co do dzieci to nawet mniej się wszystko papra jak przy plastelinie, więc śmiało.

 

Już widzę nowy dział - Wylepki Obserwacyjne i niekończące się dyskusje czy papier ma być z Rzeczypospolitej czy Wyborczej, a mąka Poznańska czy Wrocławska...

 

Miłej zabawy.

Edytowane przez szmarcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W natłoku chaosu jedna rzecz, która naprawdę cieszy oko. Tego jeszcze nie było. Superpomysł. :D

 

Okazuje się że było

04471501.jpg

Zachęcony dość nieoczekiwaną popularnością tego wątku zacząłem googlować i znalazłem zdjęcie modelu Kopernika należące w pewnym momencie do samego Johna Herschela.

 

Jak się okazuje, ze względu na małą powszechność sprzętu obserwacyjnego takie modele były dość popularne w 19stym wieku.

Tutaj inne przykłady http://www.scienceandsociety.co.uk/results...?image=10415928, tym razem na tynku (ang. plaster). Można sobie zatem fajnie pokój urządzić, jak ktoś się już maksymalnie wkręci ;)

Edytowane przez szmarcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehymmm, Ehemmm.... nie chcąc powielać wątków powiem tylko, że właśnie zamieściłem w " księżycowych zakamarkach" informację o światowym a nie tylko naszym Polskim sukcesie modelu Marcina!!

 

Gratulacje pozwole sobie zdublować :D

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.