Skocz do zawartości

Oprawy pod filtry Baadera.


Gość Mitek

Rekomendowane odpowiedzi

W związku z nadchodząca wiosną:):) przedstawiam oprawę lub celę jak kto woli do filtrów pełnoaperturowych np pod folie Baadera.

 

 

http://img16.imageshack.us/img16/7630/cela.jpg

 

http://images32.fotosik.pl/260/e6675e65592803edmed.jpg

 

http://img213.imageshack.us/img213/6664/oprawanabadera.jpg

 

Celę nakłada się na odrośnik teleskopu i blokuje 3 śrubkami co 120st. śrubki zakończone gumkami aby nie rysować odrośnika.

Folia jest dokręcana nakrętką z gwintem o skoku 1mm do aluminiowej podkładki. (zasada taka sama jak w celach do obiektywów)

 

Cela jest pewna, nie spada z telepa!

 

 

Wykonuje średnice do fi 300

 

Dostępna po otworzeniu mojej firmy.

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku z nadchodząca wiosną:):) przedstawiam oprawę lub celę jak kto woli do filtrów pełnoaperturowych np pod folie Baadera.

 

 

http://img16.imageshack.us/img16/7630/cela.jpg

 

http://images32.fotosik.pl/260/e6675e65592803edmed.jpg

 

http://img213.imageshack.us/img213/6664/oprawanabadera.jpg

 

Celę nakłada się na odrośnik teleskopu i blokuje 3 śrubkami co 120st. śrubki zakończone gumkami aby nie rysować odrośnika.

Folia jest dokręcana nakrętką z gwintem o skoku 1mm do aluminiowej podkładki. (zasada taka sama jak w celach do obiektywów)

 

Cela jest pewna, nie spada z telepa!

 

 

Wykonuje średnice do fi 300

 

Dostępna po otworzeniu mojej firmy.

jaki byłby koszt wykonania takiej celi dla 20 cm newtona??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potem podam wstępny cennik. Jeszcze jedno.

Oprawa opiera sie na czole odrosnika swoim kołnierzem, nie jest to pierścień trzymany tylko na 3 śrubkach na odrośniku.

 

tutaj widać:

 

 

http://img7.imageshack.us/img7/7812/oprawadomewlonafi180.jpg (oprawa do Mewlona fi 180)

 

 

Cena jest w przybliżeniu podobna średnicy na jaką ma wejść oprawa i jest to cena wyłącznie za samo wykonanie takiej oprawy, koszta materiału osobno.

 

Czyli przy średnicy fi 100 cena za wykonanie będzie oscylować wokół 100zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena jest w przybliżeniu podobna średnicy na jaką ma wejść oprawa i jest to cena wyłącznie za samo wykonanie takiej oprawy, koszta materiału osobno.

 

Czyli przy średnicy fi 100 cena za wykonanie będzie oscylować wokół 100zł.

czyli fi300 = 300 zł. ? :unsure: spoooooro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli fi300 = 300 zł. ? :unsure: spoooooro.

 

 

Tym samym te oprawy nie opłaca się kupować do wielkich i tanich Synt.

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym samym te oprawy nie opłaca się kupować do wielkich i tanich Synt.

 

No nie wiem...

Czy lepiej wydać te pieniądze, czy przyoszczędzić 100-200 zł i stracić oko jak wiatr powieje i zdmuchnie kiepskie rękodzieło albo chińską tandetę?

Na to każdy musi sobie sam odpowiedzieć.

Ja używałem oprawy Mitka do ED-80 (pasuje też do Yukona 100mm) i powiem że jest znakomitej jakości.

 

PS. Nie jestem w zmowie z Mitkiem ani nic mi on nie odpala za kryptoreklamę :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym samym te oprawy nie opłaca się kupować do wielkich i tanich Synt.

 

To ja zapytam wprost - czy cena jest celowo ustawiona na zaporową w dla ośmiocalówek, bo chcesz ograniczyć swoją ofertę do jakiejś średnicy? (jakoś odnoszę wrażenie, że nie chcesz robić takich średnic)

Choć z drugiej strony - 235zł + materiały jest niemałą kwotą, ale porównywalną z ceną okularu ze średniej półki... A daje nowe ogromne pole do obserwacji bez dreszczyku emocji w postaci mniej lub bardziej prowizorycznie założonej folii ND5...

 

pozdrawiam

Maras

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja zapytam wprost - czy cena jest celowo ustawiona na zaporową w dla ośmiocalówek, bo chcesz ograniczyć swoją ofertę do jakiejś średnicy? (jakoś odnoszę wrażenie, że nie chcesz robić takich średnic)

Choć z drugiej strony - 235zł + materiały jest niemałą kwotą, ale porównywalną z ceną okularu ze średniej półki... A daje nowe ogromne pole do obserwacji bez dreszczyku emocji w postaci mniej lub bardziej prowizorycznie założonej folii ND5...

 

pozdrawiam

Maras

 

Cena za cele takiej jakości nie jest wysoka, obróbka skrawaniem jest to bardzo droga obróbka niestety (wysokie dokładności wymiarowe jak i kształtowe)

 

Jest to uczciwa cena adekwatna do nakładu pracy i jakości wykonania, wiedzą o tym ludzi którzy to widzieli i macali.

 

Wykonanie cel nie jest tanie wystarczy zajrzeć do sklepu i zobaczyć ile kosztuje okular Ploosla np Vixen). Szkła są osadzone w maleńkiej celi która jest w 70% ceną okularu. Moje cele są ogromne w porównaniu do okularowych.

 

Celę mogę wykonać do średnic fi 300. (ograniczenia maszynowe)

 

Jak masz możliwości to można załatwić krążek szklany danej średnicy (szkło optyczne płaskie) i napylić w PL i zakręcić w moja oprawę i masz pełnoaperturowy filtr szklany :rolleyes:

 

Teraz robię dla siebie ale na szukacz:)

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz możliwości to można załatwić krążek szklany danej średnicy (szkło optyczne płaskie) i napylić w PL i zakręcić w moja oprawę i masz pełnoaperturowy filtr szklany :rolleyes:

Teraz robię dla siebie ale na szukacz:)

 

Kusisz :D

Proszę, napisz jeszcze jaki byłby koszt materiału w przypadku ośmiocalowej oprawy?

Wiem, że może powinienem męczyć Cię o dokładny cennik przez PW, ale na AF jest sporo osób z Syntami 8" i taka oprawa mogłaby się cieszyć sporym zainteresowaniem - stąd pytanie na forum.

...

Jeszcze raz zmierzyłem - średnica wewnętrzna powinna mieć 238mm, zastanawia mnie tylko wysokość oprawy - Synta ma dosyć śliski czarny "kołnierz", który delikatnie zwęża się ku górze, więc nie wiem, czy nie byłoby lepiej, gdyby śruby dociskające "szorowały" po białym tubusie, na wysokości tych czarnych wkrętów pod kołnierzem*... Zatem – dobrze by było, gdyby oprawa zachodziła 4cm na tubus (więcej nie, bo ograniczeniem jest mocowanie pająka LW)

 

syncia.jpg

 

Trochę się rozpisałem, ale im więcej danych, tym dokładniejsza wycena - zatem proszę o podanie ceny za całość

pozdrawiam!

________________________________________

*to tylko sugestia, ja tu jestem początkujący :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kusisz :D

Proszę, napisz jeszcze jaki byłby koszt materiału w przypadku ośmiocalowej oprawy?

Wiem, że może powinienem męczyć Cię o dokładny cennik przez PW, ale na AF jest sporo osób z Syntami 8" i taka oprawa mogłaby się cieszyć sporym zainteresowaniem - stąd pytanie na forum.

...

Jeszcze raz zmierzyłem - średnica wewnętrzna powinna mieć 238mm, zastanawia mnie tylko wysokość oprawy - Synta ma dosyć śliski czarny "kołnierz", który delikatnie zwęża się ku górze, więc nie wiem, czy nie byłoby lepiej, gdyby śruby dociskające "szorowały" po białym tubusie, na wysokości tych czarnych wkrętów pod kołnierzem*... Zatem – dobrze by było, gdyby oprawa zachodziła 4cm na tubus (więcej nie, bo ograniczeniem jest mocowanie pająka LW)

 

syncia.jpg

 

Trochę się rozpisałem, ale im więcej danych, tym dokładniejsza wycena - zatem proszę o podanie ceny za całość

pozdrawiam!

________________________________________

*to tylko sugestia, ja tu jestem początkujący :D

 

 

 

 

Podam, podam ale najpierw napiszę, że 40mm wejścia na teleskop to będzie stanowczo za wiele. Pamiętaj że cele są metalowe w prawdzie aluminiowe jednak oprawa nie może być tak długa, bo pociągnie to wagę i estetykę. Albo trzeba by było zdjąć ten plastik albo oprawa będzie na tym. Kiedyś robiłem oprawę do Soligora MT 800 to chłopak zakładał chyba na plastik choć nie wiem jak to dokładnie jest.

 

Ze średnicami to jest taka bajka, że jest przepaść ogromna między przykładowo średnicą fi 100 a średnicą fi 150. dlatego waga i cena rosną do wzoru pi*r2 czyli promień okręgu do kwadratu.

 

przy średnicy fi 238mm cena za materiał to ok 170zł

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy tak dużych średnicach to można by się pokusić o większą liczbę śrubek, tym bardziej że te 4 cm wspomniane wyżej to już trochę materiału jest (nie wiem czy sama "obręcz" jest robiona z grubościennych rur - wątpie), czy blachy)

 

z tego co wiedzę Mitek we wszystkich zastosowaniach dodaje opcję instalacji "gumek" :D na śrubach więc i tutaj zjazd obręczy z tubusu jest ograniczony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo dobre rozwiązanie z tym kołnierzem opierającym się o odrośnik. Mocowanie na 3 śrubkach wystarczy. Cena nie jest zaporowa jak na takie wykonanie i sam sprawiłbym sobie taką oprawę, ale mam Klin Herschela. W moim refraktorze TMB można by umieścić oprawę z filtrem bezpośrednio na celi soczewki, w odrośniku. Średnica wewnętrzna odrośnika to 200mm, a zewnętrzna celi soczewki to 168mm, więc byłoby miejsce na łebki śrubek mocujących. To jest jeszcze lepszym rozwiązaniem ;-)

tmb_150_2250_achro.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Poznałem obręcz do folii Baadera, którą wypuścił nasz kolega. Jest super, do refraktora pasuje idealnie. Wykonanie jest w pełni profesjonalne. Polecam, bo chociaż może wydawać się droga, jest super

Edytowane przez rerekumkum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ja także zostałem szczęśliwym posiadaczem oprawy Mitka. Jakość wykonania rewelacyjna...nie miałem pojęcia, że jest taka lekka, wszystko dopasowane wyśmienicie i te śrubki z gumeczkami... B) . Na razie zamówiłem do refraktorka 80/400, w planach również do Synty. Myślę, że warto wydać te parę zł na świetną oprawę pod folię, choćby dla samego bezpieczeństwa. Wysyłka szybka i sprawna! Osobiście polecam, szczególnie osobom wyjeżdżającym do Chin...aby nie robić obciachu ;) Na zdjęciu jeszcze bez filtra...

robson

oprawa na filtr.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś rano odebrałem oprawę z poczty. Po przekopaniu się przez solidne opakowanie (co prawie skończyło się wyrzuceniem śrubek dociskowych :rolleyes: ) dobrałem sie do oprawki. Test średnicy wypadł pomyślnie. Teraz muszę tylko przygotowac folię zgodnie z zaleceniami. Przesylka dotarła dosłownie w ostatniej chwili, bo dziś wieczorem odlatuję do Pekinu. Wielkie dzięki dla Mitka za ekspresową dostawę. Fotka testów zgodności poniżej.

 

P1000954.jpg

 

Jestem pod wielki wrażeniem jakości wykonania. Według mnie klasa światowa!

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Chciałbym się zapytać ile by kosztowała gotowa oprawa na folię do teleskopu Celestron SCT11". Średnica lustra w tym telepie to 279,4 mm , a średnica tuby coś koło 300 mm.- na dzień dzisiejszy nie mam możliwości dokładnego zmierzenia średnicy zewnętrznej tuby. Proszę jednak o podanie ceny poglądowo.

 

pozdro.

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Chciałbym się zapytać ile by kosztowała gotowa oprawa na folię do teleskopu Celestron SCT11". Średnica lustra w tym telepie to 279,4 mm , a średnica tuby coś koło 300 mm.- na dzień dzisiejszy nie mam możliwości dokładnego zmierzenia średnicy zewnętrznej tuby. Proszę jednak o podanie ceny poglądowo.

 

pozdro.

Tadek

 

Hej Tudor4:

 

Cena jest w przybliżeniu podobna średnicy na jaką ma wejść oprawa i jest to cena wyłącznie za samo wykonanie takiej oprawy, koszta materiału osobno.

 

Czyli przy średnicy fi 100 cena za wykonanie będzie oscylować wokół 100zł.

 

Czyli 300 mm = ok. 300 PLN :szczerbaty: czyli jakbyśmy chcieli do naszych telepów 300mm to nam muszą ponad 3 stówki z kieszeni wyskoczyć ^^ Pzdr!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli 300 mm = ok. 300 PLN :szczerbaty: czyli jakbyśmy chcieli do naszych telepów 300mm to nam muszą ponad 3 stówki z kieszeni wyskoczyć ^^ Pzdr!

A te 3 stówki w/g Ciebie to sama robocizna czy materiał czy całość ?

Edytowane przez Tudor4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PANASMARAS

- Czyli jak dobrze zrozumiałem cena za materiał na teleskop o średnicy 280 mm. to koszt około 200 zł.+ robocizna około 300 zł. Reasumując koszt całości to około 500 zł. za samą oprawę. Chyba sobie ktoś jaja robi i wciska kit nie zorientowanym forumowiczom o trudnościach w wykonaniu takiej oprawy po to by zdzierać na cenie. Nie piszę tego by szkalować oferenta tej oprawy, bo sam jestem nią rzeczywiście zainteresowany, ale wiem że dla normalnego tokarza nie jest wielkim problemem wytoczenie takich pierścieni. Dobremu fachowcowi zajmuje to około od 0,5 do 1 godziny. Wiem to bo sam kiedyś dawno temu byłem tokarzem i wiem jak to się robi, choć sam na dzień dzisiejszy nie mam możliwości dostępu do maszyny. Tak więc myślę że oferent powinien jeszcze raz przemyśleć całą sprawę a cena powinna być zupełnie inna - nie wyimaginowana lecz realna.

 

pozdro.

Tadek

Edytowane przez Tudor4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.