Skocz do zawartości

Pokaz nieba na pl.Zamkowym


Karol Wójcicki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

100 godzin Astronomii było świetną okazją do zrealizowania pomysłu który od dawna chodził mi po głowie.

Zawsze bolało mnie to, że aby pooglądać nocne niebo warszawiacy musieli jeździć do odległego CAMKu i raz w tygodniu liczyć na dobrą pogodę.

 

W planetarium w którym pracuję wielokrotnie słyszałem opinię, "że to za daleko" itp.

 

Postanowiłem coś z tym zrobić.

Dlatego długo się nie zastanawiając wpakowaliśmy się z moim Taurusem do autobusu (!) i pojechaliśmy na pl.Zamkowy z planem przeprowadzenia tam pokazu nieba dla mieszkańców stolicy. Niestety miejsce do obserwacji najgorsze jakie można sobie wyobrazić, ale podstawowe podstawy można było pooglądać.

 

Obejrzeliśmy więc Księżyc, Saturna, gromadki gwiazd a i nawet galaktyki 81 i 82.

Po 21:20 oglądaliśmy też przeloty dwóch Iridium.

 

Pomysł wychodzenia z teleskopem na ulice podchwyciłem z jednej ze scen Seeing in the Dark. Tak mi się to spodobało, że musiałem tego spróbować.

Idea okazała się strzałem w dziesiątkę! Warszawiacy z zainteresowaniem, ale i z pewnym zdziwieniem ("to za darmo?!") podchodzili do tematu. Ciekawość brała jednak górę i przy teleskopie momentami było tłoczno. Co warto zaznaczyć, ciekawość wygrywała również u... rasowych dresiarzy, którzy odstawiali siatki z piwem, gasili papierosy i z zainteresowaniem podziwiali np. Saturna ("O k*************wa, ale zaje**************sty" :szczerbaty: ). Przed teleskopem można było usłyszeć głosy zachwytu w czterech różnych języka :)

Suma sumarum, w ciągu jednego wieczoru (19:00 - 23:00) przez teleskop patrzyło łącznie ok 100 osób (!!!).

 

Akcja zostanie powtórzona jutro, zapraszam więc wszystkich na pl.Zamkowy w godzinach 19:00 - 23:00 (jutro mam egzamin na prawko więc możemy się trochę spóźnić).

 

Poniżej kilka zdjęć z pokazu :)

 

100godzin1.JPG

 

100godzin1%20(1).JPG

Przewspaniała Paulina, bez której nic by się nie udało :Kwiatek:

 

100godzin1%20(2).JPG

 

100godzin1%20(3).JPG

Takim szyldem zapraszaliśmy do obserwacji :)

 

100godzin1%20(4).JPG

 

100godzin1%20(5).JPG

 

100godzin1%20(6).JPG

 

100godzin1%20(7).JPG

 

100godzin1%20(8).JPG

 

100godzin1%20(9).JPG

 

100godzin1%20(10).JPG

 

100godzin1%20(11).JPG

 

100godzin1%20(12).JPG

 

100godzin1%20(13).JPG

 

100godzin1%20(14).JPG

 

100godzin1%20(15).JPG

 

Weźcie swoje teleskopy i idźcie z nimi na ulicę. Niech o Astronomii dowiedzą się wszyscy, nawet Ci co tego nie planują! :)

 

Pozdrawiam,

Karol Wójcicki

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Witam,

100 godzin Astronomii było świetną okazją do zrealizowania pomysłu który od dawna chodził mi po głowie.

Zawsze bolało mnie to, że aby pooglądać nocne niebo warszawiacy musieli jeździć do odległego CAMKu i raz w tygodniu liczyć na dobrą pogodę.

 

W planetarium w którym pracuję wielokrotnie słyszałem opinię, "że to za daleko" itp.

 

Postanowiłem coś z tym zrobić.

Dlatego długo się nie zastanawiając wpakowaliśmy się z moim Taurusem do autobusu (!) i pojechaliśmy na pl.Zamkowy z planem przeprowadzenia tam pokazu nieba dla mieszkańców stolicy. Niestety miejsce do obserwacji najgorsze jakie można sobie wyobrazić, ale podstawowe podstawy można było pooglądać.

(...)

Pozdrawiam,

Karol Wójcicki

to teraz wiem dlaczego na pokazie PTMA w CAMKu nie było tłoku... :banan:

- relacja na stronie Janusza W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

to teraz wiem dlaczego na pokazie PTMA w CAMKu nie było tłoku... :banan:

- relacja na stronie Janusza W.

 

Tłoku w CAMKu nie było bo o pokazach nie wiedział prawie żaden nie-miłośnik astronomii. Info o pokazie pojawiło się tylko na stronach astronomicznych.

 

Wg. mnie te pokazy nie powinny być kierowane do miłośników tylko do zwykłych "mugoli". A tych nie należy szukać w centrum astronomicznym tylko na ulicy: idących do kawiarni, do kościoła, na zakupy itp. Znajdziemy ich w przed centrum handlowym, przy stacją metra centrum lub spacerujących wieczorem po starym mieście. Na pokazie na pl.Zamkowym było zaledwie siedem osób które wcześniej o pokazie wiedziały - z reguły byli to moi znajomi z wydziału.

 

Dzisiaj powtórka z rozrywki.

W sumie to nie będę Was wszystkich zapraszał... bo i po co? Wy i tak już wiecie jak wygląda Saturn :Beer:

Edytowane przez Karol Wójcicki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tłoku w CAMKu nie było bo o pokazach nie wiedział prawie żaden nie-miłośnik astronomii. Info o pokazie pojawiło się tylko na stronach astronomicznych.

 

Wg. mnie te pokazy nie powinny być kierowane do miłośników tylko do zwykłych "mugoli". A tych nie należy szukać w centrum astronomicznym tylko na ulicy: idących do kawiarni, do kościoła, na zakupy itp. Znajdziemy ich w przed centrum handlowym, przy stacją metra centrum lub spacerujących wieczorem po starym mieście. Na pokazie na pl.Zamkowym było zaledwie siedem osób które wcześniej o pokazie wiedziały - z reguły byli to moi znajomi z wydziału.

 

Cytując pewien polski film: "I to jest słuszna koncepcja!" :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wczoraj powtórka z rozrywki. Postanowiłem wpaść zobaczyć co tam koledzy kombinują...

 

Przybyłem około godziny 19:40. Już z daleka zobaczyłem grupkę ludzi stojącą pod kolumną Zygmunta.

 

Wszystko bardzo fajnie zorganizowane.. Szyld, Plakietki z imionami (mi nie dali.. :( ), jeżdżąca reklama, teleskop...

 

I kupa ciekawych ludzi, którzy byli bardzo zadowoleni z przeprowadzonej akcji. To naprawdę miłe kiedy małżeństwo z dzieckiem, po obejrzeniu księżyca i saturna oraz wysłuchaniu króciutkiej prelekcji mówi "dziękujemy bardzo, dobranoc"

 

Ludzie którzy podchodzili byli bardzo różni... od przechadzających się par, poprzez małżeństwa z dziećmi, obcokrajowców, grupę z liceum plastycznego, po podpitych spacerowiczów :) Wszyscy z zainteresowaniem słuchali i oglądali. Nie obeszło się też niestety bez małego incydentu.

 

Bardzo miła akcja! Karol, Kaśka, Paulina gratuluję inicjatywy.. następnym razem dajcie znać wcześniej!

 

Mam nadzieję że Karol niedługo wstawi fotorelację :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał Mucha, wczoraj wieczorem po raz drugi odbył się wieczorny pokaz nieba na pl.Zamkowym.

 

Pogoda nadal nas rozpieszczała, frekwencja też :)

Śmiało mogę powiedzieć że przewinęło się przez teleskop grubo ponad sto osób!

 

Warto wspomnieć, że oprócz "obowiązku" prowadzenia pokazu mieliśmy z tego wszystkiego całą masę dobrej zabawy - można zobaczyć to na zdjęciach.

Najlepszym motywem było chyba używanie samochodziku RC do promowania naszych pokazów. Do autka przyczepiłem kartkę z napisem "zapraszamy na pokaz nieba(...)" i jeździłem tym po całym placu. Zasię to to miało niezły więc ludzie dziwili się że podjeżdża do nich samochodzik który "czegoś od nich chce". Po chwili zauważali wiadomość i po rozejrzeniu się kierowali się w stronę pokazu :Boink:

 

Dodatkowo był rower, zabawy z green laserem (jak dostanę od Mardo foty to zobaczycie) i cała masa uśmiechu :)

 

Było mi bardzo miło, że nasze stanowisko odwiedzili Mardo, Mucha i Ariel Majcher którzy dzielnie pomagali w prowadzeniu pokazu.

Dla mnie wczorajszy wieczór był przede wszystkim świetną okazją do spotkania z przyjaciółmi. Dzięki Wam za wszystko :notworthy:

 

100godzin2.JPG

 

100godzin2%20(1).JPG

 

100godzin2%20(2).JPG

 

100godzin2%20(3).JPG

El Mardo

 

100godzin2%20(4).JPG

Nasa reklama tego wieczoru

 

100godzin2%20(5).JPG

"Jeeeesteeem koooomeetąąąąąąąą...." :szczerbaty:

 

100godzin2%20(6).JPG

 

100godzin2%20(7).JPG

Kasia "Zło" :)

 

100godzin2%20(8).JPG

Much :Salut:

 

100godzin2%20(9).JPG

Jak widać wszędzie mnie pełno ;)

 

100godzin2%20(10).JPG

 

100godzin2%20(11).JPG

Ten gość był tak nastukany, że ledwo stał na nogach... ale Saturna zobaczył. Patrzcie jaki był szczęśliwy :szczerbaty:

 

100godzin2%20(12).JPG

 

100godzin2%20(13).JPG

 

100godzin2%20(14).JPG

 

100godzin2%20(15).JPG

Wczorajsza ekipa (prawie w komplecie). Bardzo Wam wszystkim dziękuję :)

 

Pozdrawiam serdecznie,

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.