Skocz do zawartości

M51 i rozczarowanie


Robson_g

Rekomendowane odpowiedzi

Nie do konca rozumiem o co chodzilo Janko, ale Robson zrob tak- niebo 6 mag, bez ksiezyca dobra przejrzystosc i zobaczysz jak galaktyka wiruje. :)

 

edit: acha gdyby ktos jeszcze nie rozumial - o tej Arizonie napisalem dlatego, ze ten podlinkowany szkic jest wykonany wlasnie z pustyni w Arizonie. ;)

 

Oki exec, tyle że ja już nie wytrzymałem i wycelowałem w nią dzisiaj :) Dziś niestety nie wirowała <_<

Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, mam taką metę, ale nocuję tam tylko na weekendy, gdy robi się trochę cieplej, zwykle od maja. Już się nie mogę doczekać. Jest tylko jeden minus - coraz później robi się wtedy ciemno. Niebo tam jest ciemniejsze, ale też nie rewelka, bo to 50km od Chorzowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widze, to mieszkasz raczej z dala od miasta. Jakie masz niebo? Jaki masz NELM? Powinienes zerkaniem zobaczyc zarys ramion.

 

Niebo ciemne, ok 1.00 wyłączają lampy, jak mi powiesz co to jest NELM, to Ci odpowiem :) . Wczoraj już jakby jakieś ramionka przez chwilkę zamajaczyły, ale nie odważyłem się tego narysować :D .

Dziś znów będę walczył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no tamten rysunek to z pewnoscia jest przesadzony. Weglud mnie to wiesz - sa tam detale wyobrazone ;)

 

W osemce na niebie ponad 6 mag widzialem zarys ramion, ale to nie bylo z pewnoscia takie cos jak na tamtym szkicu. Wiesz jak to z galaktykami - tam nic nie jest superwyrazne i oczywiste. Trzeba czasem dluzsza chwile spedzic z obiektem, zeby wyciagnac wszystko co sie da.

 

Inna sprawa, ze pod ponad 7mag niebem w Arizonie napewno mozna wyciagnac duzo wiecej. Ale ciezko mi uwierzyc, ze az tyle co na tym szkicu.

 

NELM = Naked Eye Limiting Magnitude.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam platforme, ale ostatnio lezy i sie kurzy a obserwacje prowadze bez. Po prostu zgubilem jedno kolko zebate od napedu i pasek zebaty. Nie wiem gdzie i jak to dobrac i dorobic (raczej srednio techniczny jestem) i tak stoi platforma i w kacie ;)

 

Platforme kupilem. Chcialem ja zrobic, ale troche przeroslo mnie to interpretowanie schematow, rysunkow technicznych etc. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ten szkic z ASODA to pewnie.. zbiór wrażeń obserwacyjnych z jakiegoś okresu czasu np. 1h. Zawsze apeluję by nie robić ze szkiców rysunków technicznych. Szkic to suma uchwyconych okiem ujęć. To nie jest tak że: spoglądamy w okular po lekkiej adaptacji i rysujemy w 5 minut to co widzimy. Nie warto szkicu zamykać też w kółko imitujące pole okularu. Nie jesteśmy fotografami.. a kartka jest duża, można przecież ruszyć tubką czy pilotem i rysować wszystko co jest dalej aż do końca naszej kartki. Zachęcam by szkice traktować trochę tak jak dziecko odwzorowuje zaobserwowane wydarzenie .. coś jak dzieło impresjonisty, obrazujące powierzchowność oberwanego obiektu, zależnie od oświetlenia czy kątu widzenia, w naszym wypadku przejrzystości, seeingu czy skażenia LP. Ale jak postrzegamy obraz zależny także od naszego oka a dokładniej naszej percepcji przetwarzania obrazu przez mózg.

Sami wiemy, że te wartości zmieniają się z godziny na godzinę. Obserwujemy coś jak przez kapryśny filtr którym jest nasza atmosfera.

 

Co do M51- strukturę wirową w galaktyce widać już pod niebem wiejsko miejskim i zasięgu 4-5, mag. Pomost niestety nie jest już takim łatwym kąskiem. Wymaga ciemniejszego nieba.. choć nie do przesady. Osoby które widziały pomost wiedzą, że nie jest to jasny obszar a raczej urywek ciemnej przestrzeni obwarowany lekkim poblaskiem.

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że większość ludzi pod swoim niebem, może pozwolić sobie jedynie na rysunek techniczny :) Bo niezależnie od tego ile siedzieliby pod tym niebem i nie wiadomo jak "wywalali" gały, to i tak nie dojrzą tego co jednostki pod ciemniejszym (chociaż akurat ja nie mam co narzekać). Masz rację co do czasu adaptacji i szybkości nanoszenia obrazu na papier, jednak chyba lepiej poczekać dłuższą chwilę, pooglądać dłużej dany obiekt.

Ja osobiście dziękuję za cenne rady

Robson

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.