Skocz do zawartości

Księżyc z SC6 pierwsze próby


kurzy

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

 

Jestem namiętnym podglądaczem postu "Księżycowe zakamarki".

Jednak zachcialo mi sie troche wiecej.....samemu spróbować coś nagrać

 

Sprzęt: SC6 na nexstar se, LPI

 

Poniżej kilka przykladów moich weekendowych wypocin.

Problem gonił problem. To montaż jechał sobie w lewo, to atmosfera falowała ( nagrywałem blisko budynku, ok godz 21 ),to pojawiały sie jakieś babole na nagrywanym obrazie, o obróbce już nie wspomne bo to dla mnie czarna magia.

Wszystko robione intuicyjnie, klatki referencyjne wybierane totalnie na czuja.

Musiałem wybierać minimum 2 punkty alignu bo przy pojedynczym registax sobie nie radził a znowu przy 2 i wiecej na zdięciach pojawiają sie paski i inne "przeszkadzajki".

 

Ale napewno sie nie poddam :Salut:

 

PS. Zapraszam do oceny i krytyki

 

ksiezyc3000mm11_1.jpg ksiezyc3000mm13.jpg ksiezyc3000mm14.jpg

ksiezyc3000mm115.jpg ksiezyc_d__1_1.jpg ksiezyc_d___1.jpg

ksiezycdd3000mm1.jpg ksiezycdd3000mm3.jpg ksiezycdd3000mm5_1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Zapraszam do oceny i krytyki

 

Troszkę nie kumam. Zaprosiłeś nas do oceny i krytyki. W owym zaproszeniu nie wyróżniłeś pochwał - dlaczego?

Moim zdaniem początek bardzo udany. Twój start winien zachęcić Cię do dalszych prac, bowiem przeważnie można zrobić lepsze zdjęcie od poprzedniego - uwierz mi.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę nie kumam. Zaprosiłeś nas do oceny i krytyki. W owym zaproszeniu nie wyróżniłeś pochwał - dlaczego?

Moim zdaniem początek bardzo udany. Twój start winien zachęcić Cię do dalszych prac, bowiem przeważnie można zrobić lepsze zdjęcie od poprzedniego - uwierz mi.

 

Pozdrawiam

 

 

Pochwały oczywiście też cieszą ale krytyka uczy i wymusza dalsze przemyślenia nad materialem.

Także "wytykanie" błędów bardzo mile widziane, szczególnie z krótkim zdaniem co zrobić żeby było lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za miłe słowa.

Pierwsze to muszę zmienić miejsce obserwacji. Z dala od ciepłych budynków , asfaltu i lamp centralnie nad miejscem w którym teraz nagrywam. Odnośnie kontrastu to próbuje usilnie zmieniać w sofcie do nagrywania ( soft dodawany do kamerki LPI "Austostar Envisage" ) ale zmiana kontrastu ściemnia obraz a miejsca przepalone są nadal widoczne. Zmienię czas naświetlania to ogólnie pogorszy obraz szczególnie na brzegach terminatora. Tak źle i tak niedobrze. Montaż też kompletnie nie radzi sobie z ustawieniem GoTo za pomocą 3 gwiazd które z tego miejsca mogę zobaczyć. ściąga go na lewo jak pijaka do baru :angry: jednak to da sie zmienić ale nie wiem jak na dłuższą metę będzie wpływać słaba jakoś montażu oraz prowadzenie alt-az. Dzisiaj następne próby :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczorajszy wieczór niestety przyniósł chmury wiec skupiłem się na poprawności działania montażu a dokładnie mówiąc braku poprawności :angry:

I tu okazało sie że za bardzo zaufałem inteligencji sprzętu i stwierdziłem że jak ustawiam goto na księżyc to automatycznie przełącza sie na sledzenie księżycowe.

Zresztą uważam to za oczywistą funkcje każdego montażu z goto. Jednak panowie z Celestrona stwierdzili inaczej :Boink:

Przestawiłem mont na śledzenie ksieżycowe i już nie ucieka w prawo :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

czy u was seeing też jest taki tragiczny ??

to co sie u mnie dzieje to już lekka przesada przez ostatnie 3 dni nic sie nie dało nagrać. W załączniku jedna fotka która coś pokazuje.

Dziś wieczorem dalsze próby może coś sie poprawi.

krater8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem odbicie lustrzane na linii wschód-zachód jest dezorientujące. O ile dowolny obrót, czy też Księżyc do góry nogami jakoś nie razi to na linii poziomej chyba należy zawsze korygować, bo wygląda to bardzo "nieprofesjonalnie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem odbicie lustrzane na linii wschód-zachód jest dezorientujące. O ile dowolny obrót, czy też Księżyc do góry nogami jakoś nie razi to na linii poziomej chyba należy zawsze korygować, bo wygląda to bardzo "nieprofesjonalnie".

 

 

 

co prawda to prawda..............ale mój jest chyba dobrze :szczerbaty: oczywiście mówimy o ostatnim zdięciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powalczyłem jeszcze z materiałem z piątkowego wieczoru i jeszcze jedno udało sie wyciągnąć. Z jednej strony taki materiał z tragicznego seeingu dobrze uczy obróbki.

 

Okolice Maurolycusa ( według spisu Lunar 100, poz. 45 )

vids2_dobre.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ostatnie trochę ciemne. Ale będzie dobrze - masz na czym się uczyć.

 

 

 

 

To prawda, chciałem ograniczyć falowanie atmosfery skracając czas naświetlania poszczególnej klatki ( naświetlałem 1/500s przy F20 ).......niestety jak widzicie przesadzać nie można

Edytowane przez kurzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1/500 czy 1/50 ?

 

 

1/500

 

Też sie dziwiłem że coś widać. Czułość kamerki mnie mile zaskoczyła.

Oczywiście zdjęcie rozjaśnione w registaxie na poziom 15.

Przy nagrywaniu Gain ustawiony gdzieś na 20-30%, jasność na 60%

 

Zapomniałem dodać że nie nagrywam już LPI. Teraz mam kamerke z chipem mono ICX098BL....i chwała za to :notworthy:

Edytowane przez kurzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Zapomniałem dodać że nie nagrywam już LPI. Teraz mam kamerke z chipem mono ICX098BL....

A IR-Pass już masz?

Gorąco polecam. To da lepsze efekty niż ekstremalnie krótkie czasy IMO.

 

PS

Między innymi dlatego, że kamerka jest czuła w bardzo szerokim zakresie a teleskop skorygowany tylko w widzialnym.

Brak jakiegokolwiek filtra powoduje rejestrowanie aberracji (nieostrość lepiej widoczna np na Saturnie).

;)

Się rozpisałem bo nic nie piszesz o filtrach?

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A IR-Pass już masz?

Gorąco polecam. To da lepsze efekty niż ekstremalnie krótkie czasy IMO.

 

PS

Między innymi dlatego, że kamerka jest czuła w bardzo szerokim zakresie a teleskop skorygowany tylko w widzialnym.

Brak jakiegokolwiek filtra powoduje rejestrowanie aberracji (nieostrość lepiej widoczna np na Saturnie).

;)

Się rozpisałem bo nic nie piszesz o filtrach?

 

 

Mam IR-cut ale widząc wasze poczynania i to "magiczne" uspakajanie atmosfery IR-passem już kilka dni temu ogłosiłem w dziale KUPIE chęć nabycia w/w filtra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powalczyłem jeszcze z materiałem z piątkowego wieczoru i jeszcze jedno udało sie wyciągnąć. Z jednej strony taki materiał z tragicznego seeingu dobrze uczy obróbki.

 

Okolice Maurolycusa ( według spisu Lunar 100, poz. 45 )

Jakbyś robił coś z krzywymi (patrz załącznik), zdjęcie było by bardziej plastyczne. Ale jak na rozdzielczość z 6 cali - bomba. Poza tym filtr nie musi być IR-pass, może być czerwony itp. byle wycinać kawałek widma i dla niego ustawiać ostrość, i to często, bo zmienia się z temperaturą.

 

Pozdrawiam

vids2_dobre.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś robił coś z krzywymi (patrz załącznik), zdjęcie było by bardziej plastyczne. Ale jak na rozdzielczość z 6 cali - bomba. Poza tym filtr nie musi być IR-pass, może być czerwony itp. byle wycinać kawałek widma i dla niego ustawiać ostrość, i to często, bo zmienia się z temperaturą.

 

Pozdrawiam

 

 

najczęściej używam krzywych Gaussian. pierwszy suwak na ok 50. drugi na 5. reszty nie ruszam. Nie zmieniam też kontrastu. W finalnych ustawieniach zmieniam jasność lub nie w zależności od zdięcia.

Oberonie którym suwakiem uzyskałeś taki efekt ? Ja w zdjęciu poniżej podkręciłem kontrast.

krater8contrast1.jpg

krater8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać że nie nagrywam już LPI. Teraz mam kamerke z chipem mono ICX098BL....i chwała za to :notworthy:

 

Różnica pewnie kolosalna B)

Pochwal się co to za model, bo ja jedynie mogę się domyślać :rolleyes:

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Skrzypu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica pewnie kolosalna B)

Pochwal się co to za model, bo ja jedynie mogę się domyślać :rolleyes:

 

Pozdrawiam

 

 

hehe i tu cie zaskocze. Poczciwy TOUCAM pro z matrycą b/w ICX098BL zakupiony i przerobiony w astronomicu.

Ja ją odkupiłem ostatnio on użytkownika tego forum.

A róznica w czułości miedzy b/w a kolor jest NIESAMOWITA !!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.