Skocz do zawartości

M106 w morzu galaktyk


Piotrek Sadowski

Rekomendowane odpowiedzi

Oprócz tytułowej M106 na zdjęciu "załapało" się kilka obiektów NGC i kilkadziesiąt PGC,

nie przypuszczałem że jest to możliwe z centrum miasta, tym bardziej że czasy były naprawde krótkie.

Luminacja to zaledwie 100 minut.

 

m106_1000.jpg

 

Tutaj większa rozdzielczość

 

APM\TMB 130 f/6

Sbig STL 6303

Astro-Physics 1200 GTO3

10x600s L,6x300s R:B:G Bin2x2

 

przy okazji mam pytanie,

czy istnieje jakiś soft który potrafiłby sam automatycznie pozaznaczać na zdjęciu obiekty niegwiazdowe pow. 15mag

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piękne Piotrze, zresztą jak każde w Twoim wykonaniu :notworthy:

 

a wracając do Twojego pytania to da się pozaznaczać obiekty może nie tak z automatu, ale wystarczy ustawić np. w CdC obszar fotki zrobić screena, zalignować je np. w maximie i połaczyć np. w ps ustawiając jakąś półprzeźroczystość dla mapy z CdC

m106_piotr_s_CdC.jpg

i są pozaznaczane obiekty niegwiazdowe - tu akurat galaktyczki PGC

 

niestety nie działa w obecnej wersji Cartes du Ciel ustawić poziomu etykiet tak, żeby pokazywało nazwy zaznaczonych obiektów przy każdym FOV albo nie potrafię tego ustawić, można również nanieść fita na mapę, ale ta funkcja również nie działa poprawnie, bo nie skaluje prawidłowo zdjęcia, podejrzewam że w TheSky6 da się to zrobić bez problemu

i lista 215 galaktyk na tym zdjęciu

M106__piots_s___lista_obiekt_w_niegwiazdowych2.zip

w formacie .csv - można otworzyć np. word padzie lub jakimś arkuszu kalkulacyjnym

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety nie działa w obecnej wersji Cartes du Ciel ustawić poziomu etykiet tak, żeby pokazywało nazwy zaznaczonych obiektów przy każdym FOV albo nie potrafię tego ustawić

 

Prawdopodobnie w 2.76c

Ustawienia\Etykiety\Opcje

Edytorek po prawej stronie na wysokości napisu Mgławice.

 

Wartość 2 np mówi, że dla 2 najsłabszych magnitudo w ogóle pokazywanych nie mają się pokazywać opisy.

Wartość 0 - napisy dla wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz tytułowej M106 na zdjęciu "załapało" się kilka obiektów NGC i kilkadziesiąt PGC,

nie przypuszczałem że jest to możliwe z centrum miasta, tym bardziej że czasy były naprawde krótkie.

Luminacja to zaledwie 100 minut.

 

Przepraszam, to zdjęcie jest zrobione z centrum Wrocławia ?? :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulki :notworthy::notworthy::notworthy:

 

Program lub sam Piotr Brych pewnie byłby w stanie udzielić Ci pomocy w identyfikacji słabszych obiektów :rolleyes:

Mam od Piotra pełna wersja programu (wielkie dzięki Piotrze),ale pokazuje tylko obiekty gwiazdowe, no chyba ze ja czegoś nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to może ścisłe centrum, ale jest naprawdę bardzo jasno, na wschód i południe mam łune do 60 stopnia.

 

"Nieścisłe centrum" - oj Piotrek, Piotrek ;):D

- Dla "ściemnianych" jakieś 7km w lini prostej do rynku...

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Nieścisłe centrum" - oj Piotrek, Piotrek ;):D

- Dla "ściemnianych" jakieś 7km w lini prostej do rynku...

 

Eeee to ma fajnie :rolleyes:. Ja mam ok 2.5 km w linii prostej od rynku a łuna od miasta to do zenitu od północy i zachodu. Wiem że Wrocek to dużo większe miasto. U mnie 7km dało by mi kopa i zachęciło do budowy czegoś stacjonarnego.

BTW - nie bez znaczenia jest to jak świecą mu latarnie dookoła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeee to ma fajnie :rolleyes:. Ja mam ok 2.5 km w linii prostej od rynku a łuna od miasta to do zenitu od północy i zachodu. Wiem że Wrocek to dużo większe miasto. U mnie 7km dało by mi kopa i zachęciło do budowy czegoś stacjonarnego.

BTW - nie bez znaczenia jest to jak świecą mu latarnie dookoła.

Oj świecą, świecą - jedną ma taką fajną po przeciwnej stronie ulicy... A jak Iro'wi piętro niżej świeci... B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym bardziej Panowie szacunek. Z centrów miast (jak by nie patrzeć) takie foty cykać !! Mnie by na pewno 7km nie uratowało, tym bardziej, że nie wiedziałbym od centrum którego miasta liczyć :szczerbaty:. Na szczęście mnie takie foty nie grożą :Boink:.

Edytowane przez Skrzypu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam od Piotra pełna wersja programu (wielkie dzięki Piotrze),ale pokazuje tylko obiekty gwiazdowe, no chyba ze ja czegoś nie wiem.

 

Mój program (AFA w wersji 2) pokazuje na zdjęciu wszystkie NGC/IC - ale nie pokazuje PGC. Właściwie nie było by problemem takiej funkcji dołączyć ale na to trzeba mieć chwilkę czasu. Aby zobaczyć etykietki NGC/IC należy w okienku "Obiekty" zaznaczyć kwadrat "M, NGC, IC". Dla rozrywki zaznaczaj zawsze też "Komety" i "Planetoidy" (koniecznie z podaniem momentu ekspozycji) a zobaczysz ile tego błota śniegowego i gruzu masz na zdjęciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeee to ma fajnie :rolleyes:. Ja mam ok 2.5 km w linii prostej od rynku a łuna od miasta to do zenitu od północy i zachodu. Wiem że Wrocek to dużo większe miasto. U mnie 7km dało by mi kopa i zachęciło do budowy czegoś stacjonarnego.

BTW - nie bez znaczenia jest to jak świecą mu latarnie dookoła.

lampy lampami ... to ile macie w mag gołym okiem w zenicie... pytam bo bo... bo chce sobie humor poprawić... a każda wasza odpowiedź moze już tylko poprawić ... to ile ?

Tak czy inaczej fotka spoko luzik majonez...

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój program (AFA w wersji 2) pokazuje na zdjęciu wszystkie NGC/IC - ale nie pokazuje PGC. Właściwie nie było by problemem takiej funkcji dołączyć ale na to trzeba mieć chwilkę czasu. Aby zobaczyć etykietki NGC/IC należy w okienku "Obiekty" zaznaczyć kwadrat "M, NGC, IC". Dla rozrywki zaznaczaj zawsze też "Komety" i "Planetoidy" (koniecznie z podaniem momentu ekspozycji) a zobaczysz ile tego błota śniegowego i gruzu masz na zdjęciu.

Znajdź Piotrku chwilkę plizzzz :0 Naród będzie Ci wdzięczny, no ja na pewno. :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.