Skocz do zawartości

M 101


wimmer

Rekomendowane odpowiedzi

Pod pięknym bieszczadzkim niebem.

Schmidt-Cassegrain 127/1250, pozostałe opisy w ramkach.

 

m101w.jpg

 

Bardzo delikatna galaktyka, ale dość rozległa. Zerkaniem dało się zauważyć poszarpania na obrzeżach, które w większym sprzecie przybierały formę delikatnych, naderwanych ramion. Piękny obiekt!

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Piękny obiekt!
Super!

Dlaczego ja nic nie widzę na tych szkicach, choć bardzo bym chciał? I chyba nie tylko ja, już gdzieś czytałem narzekania.

Kombinacje z ekranem nie pomagają, na laptopie też nie widzę.

Może Autor uwzględni głos ludu i podkręci kontrast lub to coś innego, na czym ja się nie znam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego ja nic nie widzę na tych szkicach, choć bardzo bym chciał? I chyba nie tylko ja, już gdzieś czytałem narzekania.

Kombinacje z ekranem nie pomagają, na laptopie też nie widzę.

Może Autor uwzględni głos ludu i podkręci kontrast lub to coś innego, na czym ja się nie znam?

 

 

ja też nic nie widzę poza plamką na środku, może tak ma być widać? choć pod bieszczadzkim niebem powinno być lepiej

 

Niestety po raz kolejny daje się we znaki różnica w jasności i kontraście naszych monitorów i wyświetlaczy. Ciężko jest tak dopasować szkic, żeby każdy widział tak, jak było. Niestety nie mam możliwości zajrzeć w Wasze monitory.

Autor wątku chętnie podkręci kontrast słuchając głosu ludu. Tylko, że tym samym ten obiekt na moim monitorze nie wygląda tak, jak go widziałem i szkicowałem. Jest po prostu wyeksponowany i z astroszkicu robi się coś jakby astrofoto ;)

 

m101w2.jpg

 

Myślę, że dobrym rozwiązaniem będzie, gdy opracuję jakąś metodę ustalania kontrastu dla wielu monitorów. Może też warto publikować szkice w 3 różnych kontrastach oraz wzorcem jasności tła. Postaram się.

 

Powiem Wam też, że w tym przypadku znacznie lepsze są właśnie szkice pastelowe, bo czarna kartka sama reguluje niejako ciemność tła, a pastel jasność obiektu. Nie ma wtedy problemu z tym całym przekształceniem w negatyw.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękny obiekt wimmer. W 10 calach - cud, miód, malina. Bez problemu można zobaczyć wstęgi ramion. Ale TYLKO !!! pod ciemnym niebem. W okolicach Warszawy nie udało mi się go namierzyć, mimo wielokrotnych prób. Za duże LP. Tym bardziej z przyjemnością patrzę na Twój szkic. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękny obiekt wimmer. W 10 calach - cud, miód, malina. Bez problemu można zobaczyć wstęgi ramion. Ale TYLKO !!! pod ciemnym niebem.
Ja też próbowałem zawalczyć z tym obiektem z miasta (z wrocławia). Próbowałem usilnie parę razy, ale za każdym razem przegrywałem. Przy LP bez szans.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj pierwszy raz widziałem M 101, pod ciemnym niebem, obiekt dość rozległy o niedużej jasności, ramion nie widziałem, chociaż gdybym się baczniej przyjrzał, to może coś... :)

Przyjrzałem się za to dokładniej M 13 i M 56, tej drugiej przypadkiem, podczas szukania M 57 (której nie znalazłem) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra. Spróbujemy w ten sposób.

Oto przeniesienie szkicu z szablonu białego na kartkę czarną za pomocą pasteli. Lekka obróbka w GIMPie mająca na celu wyeliminowanie widocznej struktury kartki.

 

Proszę o zdanie na temat tego szkicu. Jak tam, chłopaki, na Waszych monitorach?

pozdrawiam

 

m101wp.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.