Skocz do zawartości

Dziwny obiekt !!!!!!!!!!!!!


minio212

Rekomendowane odpowiedzi

:mellow: a tam, za twoich czasów siedzieli z papierowymi mapami, teraz są komputery, program itp za kolejnych xx lat, ktoś podobnie jak Ty napiszę " za moich czasów to uczyło się gwiazdozbiorów w Stellarium, a teraz wczepiają chip do głowy i wszystko wiesz :mellow:;p "

Zapewne w szkole pisałeś długopisem ?, tak samo xxx lat temu żeby cokolwiek napisać trzeba było naostrzyć piórko, zamoczyć w atramencie i dopiero pisać, więc twierdzę że "Ten brak samokrytycyzmu zaczyna być z lekka irytującyto nie ma żadnego uzasadnienia :Salut:

Chyba źle mnie zrozumiałeś. Chodziło mi o to, że dawniej nie było takich możliwości komunikacji i dostępu do informacji jak dzisiaj i miało to swoje niewątpliwe wady, ale też zalety. Żeby się czegoś dowiedzieć musiałeś się tym faktycznie zainteresować, kupić książkę, mapę nieba itp, zaprenumerować "Uranię" itp. Nie przyszło by mi kiedyś do głowy, żeby napisać list do Instytutu Astronomii z pytaniem "Ej, w nocy na niebie są takie białe kropeczki, chcę wiedzieć co to jest". Dzisiaj zadawanie pytań tego typu na forach jest na porządku dziennym. A jak się zwróci uwagę, że może by liznął troszkę podstaw zanim zabierze głos, to się jeszcze obrusza, że przecież on jest początkujący i dopiero kupił teleskop, jakby to było jakieś wytłumaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najciekawsze jest to, że to stało się tak szybko... Ja uczyłem się nieba jakieś 13-14 lat temu i było dokładnie tak jak napisał Radek. 12 lat temu ciągle dysponowałem tylko lornetką 10x50 i niec nie wskazywało na to, że w ciagu kolejnych kilku lat będzie mnie stać na jakiś teleskop. Jeszcze 10 lat temu (gdy miałem już 15 cm teleskop), szukając jakichkolwiek DS'ów używałem mapek, na których były gwiazdy tylko do 6.5 mag ;) . Za to już rok, czy dwa lata później zacząłem mieć (mocno jeszcze ograniczony) dostęp do internetu, oraz dostałem od znajomego Guida 7 i wszystko się zmieniło...

 

Pomimo tego, że na pierwszy rzut oka tego nie zauważamy, nauka i technika bardzo szybko idą do przodu.

 

Wydaje mi się, że sytuacja, w której ktoś kupuje, czy dostaje teleskop zanim pozna niebo gołym okiem czy lornetką może dość szybko doprowadzić do zaniknięcia zainteresowania astronomią...

 

Tak Ci się tylko wydaje! Mój przykład jest następujący: od dziecka (lata 80) interesuję się Astronomią, pamiętam moją 1 książkę, która mnie bardzo zaintrygowała chyba Hellera "Ewolucja Kosmosu i Kosmologii". Dużo czytałem o powstawaniu Wszechświata, o budowie gwiazd, na lekcjach z fizyki, kiedy przechodziliśmy do elementów astronomii, to tylko ja rozmawiałem z nauczycielem. W tv, gdy tylko pojawiał się jakis program o Kosmosie, Astronomii lub Astronautyce, już mnie nie było. Nie zapomnę momentu zakupu (w latach 90) pierwszej encyklopedii multimedialnej "Encyklopedia Wszechświata", mam ją do dziś. W ciemne rozgwieżdżone noce, zawsze unosiłem głowę ku gwiazdom, a znałem tylko te podstawowe gwiazdozbiory, i własnie tutaj jest ten szczegół - sprzęt astronomiczny zakupiłem raptem kilka miesięcy temu. Co ciekawe, prawie jednocześnie lornetkę z teleskopem. Zanim poznałem niebo, nabyłem sprzęt astro! W niczym mi to nie przeszkadza, powiem więcej nawet fajne to uczucie uczyc się nieba i zarazem obserwować sobie obiekty z Newtona 200/1200...REWELACJA! Wielu forumowych kolegów już tutaj zauważyło, że nie za bardzo znam się na niebie (generalnie chodzi o nawigację i szukanie obiektów), ale wciąż poznaję i się dokształcam. Teoria natomiast nabyta, więc rzadziej zaglądam do wikipedii, czy celestii, poprostu wiem, co obserwuję :) . Moje zainteresowania, hobby to już dosyć długa historia i zamiast zanikania, to widzę u siebie wręcz coraz większy zapał i zaangażowanie tą dziedziną.

Pozdrawiam

 

 

p. s sorki za małego offa

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bamus, nic złośliwego w moim poście nie ma

a co do

Chyba źle mnie zrozumiałeś. Chodziło mi o to, że dawniej nie było takich możliwości komunikacji i dostępu do informacji jak dzisiaj i miało to swoje niewątpliwe wady, ale też zalety. Żeby się czegoś dowiedzieć musiałeś się tym faktycznie zainteresować, kupić książkę, mapę nieba itp, zaprenumerować "Uranię" itp. Nie przyszło by mi kiedyś do głowy, żeby napisać list do Instytutu Astronomii z pytaniem "Ej, w nocy na niebie są takie białe kropeczki, chcę wiedzieć co to jest". Dzisiaj zadawanie pytań tego typu na forach jest na porządku dziennym. A jak się zwróci uwagę, że może by liznął troszkę podstaw zanim zabierze głos, to się jeszcze obrusza, że przecież on jest początkujący i dopiero kupił teleskop, jakby to było jakieś wytłumaczenie.
rozumiem to, jest w tym wiele racji, ale i wiele kwestii sprzecznych, po pierwsze nie możemy taką argumentacją że tak powiem obarczać całej młodzieży czy też systemu edukacji.

Co do tego zdania,

Żeby się czegoś dowiedzieć musiałeś się tym faktycznie zainteresować, kupić książkę, mapę nieba itp, zaprenumerować "Uranię" itp.

to jest taka że innego wyjścia nie było prawda? albo książka albo nic. Dziś jest inaczej, więcej możliwości, jest o wiele łatwiej i szybciej cokolwiek znaleźć i zapewne Pana post jest do tych co nawet i tego nie potrafią wykorzystać, co do takich osób to się zgodzę ::)

Ogólnie gdyby drążyć tą dyskusję dalej, to była by to "wojna" na argumenty pokoleń, a jaki by był wynik = każdy by miał racje :)

Edytowane przez IrtyK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Dziś zaobserwowałem na niebie dziwnie poruszający się obiekt był koloru czerwonego. poruszał sie w góre na chwile sie zatrzymywał cofał sie troszke i znów to samo. Po czasie 5 minut przyspieszył znacznie że znikł w odchłani, dodam jeszcze ze był bardzo blisko nad ziemią. Nie wiem co to było ale napewno nie było to nic ziemskiego. Gdyby ktos wiedział co to może byc to prosze napisac na poczte: chada1@op.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.