Skocz do zawartości

Nasze miejsca obserwacyjne


Rekomendowane odpowiedzi

Na Górze Sławno, osławionej już na portalu Dalekich Obserwacji i forum zbudowano w ostatnim czasie elektrownię wiatrową (obecnie są to jedynie 2 wiatraki, ale wkrótce pojawią się kolejne).

 

Dla niewtajemniczonych Góra Sławno to wzgórze o wysokości 269 m. nad poziomem morza , będące częścią Wzgórz Opoczyńskich. Położone jest pomiędzy Opocznem a Tomaszowem Mazowieckim w województwie łódzkim (współrzędne: 51,389780 20,119743), w pobliżu miejscowości Sławno, Kozenin i Wygnanów Link do mapy google .

 

Podczas bardzo dobrych warunków obserwacyjnych, możemy zaobserwować stamtąd m.in.:

 

1.Pasmo Oblęgorskie Gór Świętokrzyskich

2.Wzgórza Przedborskie (Fajna Ryba/Kozłowa, maszt w Dobromierzu)

3.Wzgórza Koneckie

4.Garb Gielniowski

5.Hałdę Kamieńsk

6.Wzgórza Wysoczyzny Rawskiej

7.kominy EC4 Łódź-Widzew

8.maszt RTCN Kozłowiec

9.komin EC Koluszki

10.maszt w Raszynie

11.maszt RTON Św.Krzyż (do tej pory nie uchwycony).

12.kominy elektrowni Bełchatów-Rogowiec

Kilka fotek z G.Sławno możemy znaleźć w serwisie DO oraz na forum.

 

Wracając jednak do tematu wiatraków , stojących na szczycie, zainspirowała mnie kwestia ich widoczności (wysokość 80m p.p.t., razem ze skrzydłami wysokość 99 metrów). Do tego dodajemy 263 m n.p.m. i mamy taką oto panoramkę

Widoczne są z odległości nawet powyżej 60 km , co jak na "nizinne" warunki jest dobrym osiągnięciem. Ze szczytu wiatraków widać Łysogóry oraz wzgórza na terenie woj.mazowieckiego...

 

slawno-windmuhlen1.jpg

slawno-windmuhlen2.jpg

slawno-g.chelmo 29.05.11.jpg

Edytowane przez kowalTM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dzisiaj w Pszczynie, natknąłem się na odremontowaną wieże wodną.

pszczyna4.jpg

 

Wyjazd na 8p jest za darmo, u góry znajduje się restauracja (widok na Pn/Wsch/Zach), ale miejsca trzeba rezerwować wcześniej (jeśli chcemy zjeść) do focenia mamy zaraz po wyjściu z windy dwa okna na stronę południową oraz Zachodnią. Czynne pon. - nd.: 11:00 - 22:00

 

To jest widok po wyjściu z windy na 8p, okna po lewej są na południe (Beskid), przed nami mamy zachodnią stronę (Jeseniki)

4cd1229fe8c31_g1.jpg

 

Dzisiejsze djęcie w stronę Beskidu (w centralnym miejscu Bielsko-Biała)

wiezawodna600.jpg

 

Ku mojemu zdziwieniu coś co wyglądało jak przyczajona Babia Góra okazało się Policą, a Diablaka w ogóle nie widać!!!

 

http://www.heywhatsthat.com/?view=UGA3DDMV

 

Na pewno warto tam wskoczyć wracając z gór gdy słońce będzie zachodzić za Pradziadem ;-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Do wieży widokowej na Św. Krzyżu coraz bliżej, potrzeba tylko trochę pieniędzy :)

ARTYKUŁ

 

Również w centrum Kielc powstanie wieża widokowa, wysoka na 68m

LINK

 

Z tej wieży będzie możliwa obserwacja Tatr! Pojawią się dokładnie obok Telegrafu, w tym obniżeniu gdzie ul. Ściegiennego łączy się z Tarnowską.

 

Panorama 360 Zbliżenie na Tatry

 

Na stronie Radia Kielce też jest o tym wzmianka, ale tam bardzo zaciekawił mnie fragment:

 

Projekt zakłada, że wewnątrz ażurowej konstrukcji wieży będzie platforma widokowa unoszona przez balon. Podobna konstrukcja jest w Paryżu

Edytowane przez twmichal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobione. Od dzisiaj ja tu pilnuję porządku :Salut:

 

Dzięki wielkie.

 

Kontynuując temat wież widokowych, natknąłem się na kolejne artykuły:

 

Nowa platforma widokowa na Telegrafie

Wieża Widokowa na Górce Cyranowskiej w Mielcu

 

artykuły są z zeszłego roku, niestety nie znalazłem nic poza tym.

 

Natomiast w okolicach Kielc wieża widokowa jest na Górze Krasnej k. Stąporkowa. LINK

Niestety, nie wygląda ona zbyt okazale, ciekawe czy w ogóle ponad granice lasu wystaje. Nie znam dokładnie miejsca jej położenia - a tak to by można było zrobić symulacje widoku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie są współrzędne tej górki? - zrobiłbym z ciekawości symulację dla tego miejsca.

 

Górka Cyranowska:

50.29333° N 21.445° E 185m

 

Widok powinien być podobny do tego z Buska, choć jest sporo niżej ;) Dziś rozmawiałem z osobą, która zna kogoś z 10-go piętra wieżowca w Mielcu, a kto widuje Tatry. Zdjęć nie robił, ale obiecał, że zrobi - mamy obiecane. Druga osoba z wieżowca, z którą rozmawiałem na temat Tatr kilka lat temu niestety zawieruszyła gdzieś interesujące nas fotki.

 

Wieża widokowa w tym miejscu, kilka km na E od Mielca, byłaby hitem:

50.295° N 21.64167° E 255m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie wiem dlaczego ten post mi umknął, ale czy miałbyś jakąś symulację z tej wieży?

 

Wie ktoś, jaką wysokość ma ta wieża? Zrobiłem symulację 20 metrów nad gruntem. Jeśli drzewa nie przeszkadzają po drodze to Tatry są możliwe, co ciekawe łapie się również Beskid Wyspowy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bocheniec (390-394 m, 49° 56' 39" N, 20° 38' 59" E)

Wzgórze w Jadownikach, w gminie Brzesko.

Dojazd

Jadąc krajową czwórką od strony Brzeska należy skręcić w prawo w drugą ulicę za rzeczką (ul. Radosna, później zmieniająca nazwę na Podgórską). Podjazd chwilami bardzo stromy, jako zjazd droga chwilami niebezpieczna. Na rozwidleniu skręcamy w ul. Pielgrzymkową (w targeo błędnie nazwaną św. Anny). U góry mamy dwa punkty widokowe: z prawej, w obrębie wałów k. kościoła, na północ i w kierunku Krakowa, oraz z lewej na północ i na południe.

Cóż widać?

Z Krakowa Bielany (to już odległość równa tej z Babiej Góry!), skrawek centrum ze Szkieletorem, oraz Nową Hutę. Resztę niestety zasłaniają drzewa, objechałem cały szczyt.

Na północy Brzesko, Tarnów, góry Świętokrzyskie (!), być może Połaniec. Na południu Beskid Sądecki, Niski oraz góry Lewockie (!).

 

Stawiłem się tam dziś koło godziny 13.00 z zamiarem skupienia się na Krakowie. Być może był to błąd, bo widoczność miała tendencję do poprawy. Co mogę wam zaprezentować?

Kraków (ale bez Bielan, kompletnie ostrość zawiodła). 43 km do Huty, 48 do Łęgu, 51 do Szkieletora

Kopia P1080752.JPG

Pasmo Jaworzyny Krynickiej i Radziejowej.

Kopia P1080759.JPG

I to co blisko, ale za to szczegółowo. Brzesko :)

Kopia P1080758.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wie ktoś, jaką wysokość ma ta wieża? Zrobiłem symulację 20 metrów nad gruntem. Jeśli drzewa nie przeszkadzają po drodze to Tatry są możliwe, co ciekawe łapie się również Beskid Wyspowy!

 

Może mieć około 20m. Będę za tydzień lub dwa w Mielcu to obczaję sprawę tej wieży na miejscu.

A Beskid Wyspowy to się łapie z połozonych jeszcze dalej na wschód Kosów ;)

Edytowane przez Rymek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam. W niedzielę 10.07.2011 roku odwiedziłem miejscowość Rudzica i Roztropice w powiecie bielskim (gmina Jasienica-niedaleko Bielska-Białej). Z tych miejscowości rozciąga się wspaniały widok na Beskid Śląski, Beskid Maly, Beskid Morawskosląski oraz od okolic Ostrawy (widać też przedgórze sudeckie) do okolic Oświęcimia. Miejscowości te położone są na wzniesieniu mającym około 400 m.n.p.m. to co zobaczyłem publikuję tutaj -> https://picasaweb.google.com/roba20021985/DalekieWidokiZRoztropic JEŚLI CHCECIE TO MOŻECIE UMIEŚCIĆ TE ZDJĘCIA NA WASZEJ STRONIE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Stara hałda "Wrzosy" w Pszowie dobrze się nadaje do focenia dalekoobserwacyjnego. Jest to zrekultywowane wzniesienie po bylych osadnikach mułowych Dorra. Kształtem podobna do hałd Boryni czy Skalnego w Łaziskach. Ma dużą powieszchnię, spokojne miejsce (spacery, przejażdżki rowerowe, czy konne) to norma. Potencjał zbliżony (80%) do hałdy Szarlota w Rydułtowach. Ciągle do odkrycia. Ale mamy inną perspektywę i to jest tu najlepsze. O GOPie, czy Taterkach możemy zapomnieć. Chociaż byłem tam raptem dwa razy (jak na razie) i kilka perełek się pokazało.

 

08.jpg

 

Ja, jak narazie parkuję samochód przy garażach (w kółku) i potem z buta 10 min i szczyt.

 

210.jpg

 

Kierunek Gliwice/Ruda/Zabrze zasłania Szarlota, a na wschód Żory/Pszczyna zasłania nowo usypywana hałda (większa :szczerbaty: ). Następnym razem wezmę gps`a by sprawdzić wysokośc.

 

Pierwsza różnica innej perspektywy w stosunku do Szarloty, to ...

 

...Pilsko majaczące w lewym dolnym rogu fotki: IMGP2463b.JPG

 

Reszta wrażeń/fotek będe sukcesywnie wrzucał do odpowiednich wątków.

Edytowane przez Benji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wczoraj odkryłem bardzo dobry i łatwo dostępny punkt obserwacyjny w Górach Świętokrzyskich. Jest to góra Klonówka (473mnpm) położona obok Masłowa. Stamtąd też jest najlepsze wejście, 10-15min. i jesteśmy na szczycie (czerwonym szlakiem). Zapewne jeszcze szybciej można wejść z Masłowa z okolic lotniska - prowadzi tam wydeptany skrót prosto pod tą oto platformę widokową:

wieza-widokowa.jpg

 

Cóż, nie wygląda ona okazale, wysoka nie jest - kierunek zachodni i wschodni zasłaniają drzewa. Ale akurat południowy kierunek, gdzie przy ekstremalnych warunkach mogą pojawić się Tatry jest idealnie odsłonięty. Pomiędzy Telegrafem aż do drzew powinna pojawić się też Jura.

 

Widok1

 

Widok2

klonówka.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Wczoraj odkryłem bardzo dobry i łatwo dostępny punkt obserwacyjny w Górach Świętokrzyskich. Jest to góra Klonówka (473mnpm) położona obok Masłowa.

 

Michale. Z całym szacunkiem, ale o Górze Klonówce pisałem już dokładnie rok temu post i mocno się zdziwiłem, że nikt z forumowiczów jakoś nie podjął tego tematu :) A miejsce jest tak jak to Ty również zauważyłeś wręcz idealne do ustrzelenia Tatr. Jest nawet lepsze od Łysej Góry, bo tam tylko lasy i horyzont zasłonięty :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ciekawostka o jednym z naszych PO:

 

Miłośnicy wzgórza Dorotka w Będzinie Grodźcu chcą wysłać wiadomość do przyszłych pokoleń. Zakopią ją przy murze kościoła

W kościółku z XVII w. na wzgórzu, który przez kilkadziesiąt ostatnich lat niszczał zamknięty na kłódkę, kończy się remont, a robotnicy zakopują wokół murów osuszający drenaż. Nowy proboszcz ks. Piotr Pilśniak zafascynował się wspomnieniami najstarszych parafian i postanowił przywrócić świątynię wiernym oraz turystom, którzy coraz częściej zapuszczają się na Dorotkę (tak nazywają mieszkańcy Górę św. Doroty w Grodźcu). Rok temu tysiące motocyklistów przyjechały tu z całej Polski na zlot, a młodzi ludzie na rowerach górskich chętnie testują strome zbocza. Wycieczkowicze pieszo chodzą na Dorotkę, odkrywając średniowieczny Szlak św. Jakuba (od niedawna przypominają go zagłębiowscy przewodnicy PTTK i działacze Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego).

 

W sierpniu proboszcz, pasjonaci i przedstawiciele będzińskiego starostwa założyli wspólnie stowarzyszenie Projekt Dorotka. Chcą zadbać o wzgórze i wypromować je turystycznie. Planują m.in. oświetlić odnowiony kościół na szczycie, a na początek wymyślili "kapsułę czasu".

Więcej... http://katowice.gaze...l#ixzz1ai0MN8Ik

 

Szkoda że zapomnieli że my też na tym zlocie byliśmy mocną ekipą. Ale to nie ważne. Ważne że to już kolejna zapowiedź zmian na dobre. W zeszłym roku pisałem wam chyba że planuje się wyciąć nieco drzew ze szczytu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto nie był dzisiaj w górach niech żałuje! Jesienne Beskidy oraz ośnieżone Tatry wyglądały przepięknie.

Fotka z Czupla Wilkowickiego. Zoom na Giewont. Miejsce obserwacji zaznaczyłem na Panoramio

 

60689094.jpg

Edytowane przez Rafał ZOOM
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto nie był dzisiaj w górach niech żałuje! Jesienne Beskidy oraz ośnieżone Tatry wyglądały przepięknie.

Fotka z Czupla Wilkowickiego. Zoom na Giewont. Miejsce obserwacji zaznaczyłem na Panoramio

 

 

Ja też byłem wczoraj w Beskidach :)

Edytowane przez Robert J
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziś wypatrzyłem bardzo dobrą miejscówkę niedaleko siebie. Gdyby tak powtórzyły się warunki z zeszłego roku - pod koniec października widziałem od siebie Tatry niemalże w takiej jakości jak 11go, a w listopadzie ustrzeliłem z okolic Buska Pilsko.

 

Tym razem pora na Góry Lewockie:

lewockie.png

i dalszą część Beskidu Żywieckiego wraz z kawałkiem Krakowa

beskidy.png

A tu zaznaczone jest miejsce. Wysokość wzniesienia to ok. 315mnpm

mapa.png

 

Oczywiście teraz mam na to czas jedynie w weekendy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Górach Opawskich powstał nowy obiekt widokowy. Na pograniczu polsko-czeskim, w odległości 20 km od Prudnika, na Hraničním vrchu 541 m.n.p. m, nad Městem Albrechtice.

 

Nowy obiekt widokowy składa się z dwóch wież połączonych ze sobą na wysokości 24 metrów stalową konstrukcją o długości 18 metrów. Dla bezpieczeństwa turystów barierki platformy są wyższe niż przewidują normy, a wejście jest zabezpieczone bramą, po to, by uniemożliwić wstęp w porze, gdy tworzy się oblodzenie. Teren przy platformie jest dodatkowo uzupełniony o wiatę i tablice informacyjne. Obie wieże zostały przykryte dachami z tworzyw sztucznych, by zabezpieczyć wchodzących przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

 

Ciekawostką jest, że wieża powstała z dwóch masztów, które w przeszłości służyły do celów telekomunikacyjnych :) Na szczyt prowadzi 149 stopni. Wieża udostępniona jest bezpłatnie.

 

Oficjalne otwarcie nastąpiło 04.10.2011, ale pierwsi turyści mogli wejść na górę dopiero od 08.10.2011.

 

Więcej info

 

Wczoraj przy okazji przejażdżki po okolicy odwiedziłem to miejsce :)

DSC_2151.JPG DSC_2136.JPG

 

Dojazd bezproblemowy od miasta Albrechtic. Po zaparkowaniu samochodu spacerkiem kilkaset metrów ;)

DSC_2170.JPG DSC_2171.JPG

 

Widoki powinny być przednie. Według symulacji widoczne całe Beskidy, a nawet Tatry Zachodnie ! :astronom:

Hranicni vrch 541 m na 200 mm.jpg

Hranicni vrch 541 m na 500 mm.jpg

 

Do Policy 137 km, do Bystrej 195 km!

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.