Skocz do zawartości

Triplecik M65 oraz NGC 5005 i NGC 5033.


daniel24

Rekomendowane odpowiedzi

Pogoda zadziwia, a ja to wykorzystałem i podczas wczorajszych obserwacji postanowiałem coś naszkicować. Wybrałem triplet Lwa (ten z M65) i jakiś duecik małych galaktyk, na który trafiłem w Psach gończych, konkretnie NGC 5005 i NGC 5033.

Sprzęt: Synta 6" i Hyperion 21mm.

 

post-7402-1240678914_thumb.jpg

 

post-7402-1240678964_thumb.jpg

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda zadziwia, a ja to wykorzystałem i podczas wczorajszych obserwacji postanowiałem coś naszkicować. Wybrałem triplet Lwa (ten z M65) i jakiś duecik małych galaktyk, na który trafiłem w Psach gończych, konkretnie NGC 5005 i NGC 5033.

Sprzęt: Synta 6" i Hyperion 21mm.

 

trio_inw.jpg

 

duecik.jpg

 

pozdrawiam

 

Dobre szkice! Nie spodziewałem się że z 6 cali widoki są takie ładne, widzę że między szostką a osemką prawie nie ma rożnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre szkice! Nie spodziewałem się że z 6 cali widoki są takie ładne, widzę że między szostką a osemką prawie nie ma rożnicy.

dzięki,

hm... nie obserwowałem jeszcze przez 8", ale sądzę, że jednak różnica jest i na pewno warto kupić telep o większej aperturze. Może ja przesadziłem z jasnością galaktyk na szkicu, ale to też zależy od monitora- na moim jest ok- po prostu dokładnie tak je widziałem przez teleskop... i starałem się ten widok przeniesć na papier.

Chociaż rzeczywiście z przeciętnego nieba na galaktykach może nie być dużej różnicy, do ich obserwacji jednak trzeba smolistego nieba- tam pewnie widać wyższosć tych 2 cali :)

 

A dodam, że przez moją szóstkę z przedmieści (niebo czasem nieco ponad 5 mag) obserwowałem galaktyki ok. 11 magowe. Kiedyś sprawdzałem, to jakaś NGCka wg wikipedii miała 11,2 mag..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Może ja przesadziłem z jasnością galaktyk na szkicu, ale to też zależy od monitora- na moim jest ok- po prostu dokładnie tak je widziałem przez teleskop... i starałem się ten widok przeniesć na papier.

...

U mnie wyglądają na prawdę dobrze i naturalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości, jakiej jakości było niebo i warunki obserwacyjne?

 

Obserwowałem na przedmieściach 40- tysięcznego miasta (4-5km od centrum). Wiadomo- LP jest, a około 30 metrów od miejsca obserwacji lampy przy drodze wojewódzkiej. Zasięg w zenicie w dobrych warunkach dochodzi do ok 5,5 mag, im niżej, a tym większe LP i mniej widać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.