Jump to content

Hamburger na pożegnanie - NGC 3628


Adam_Jesion
 Share

Recommended Posts

Bardzo chciałem złapać NGC 3628 z ogniskowej 1 metr. Udało się w ciągu ostatnich 2 krótkich już nocy. Wczoraj wyświeciłem Luminancję (19 * 5 min) + R + G, a dzisiaj dopaliłem niebieski (10*2,5 min na każdy kolor).

 

Poniżej galaktyki złapała się planetoida.

 

To jeden z ostatnich "szybkich" strzałów. Za chwilę zamilknę na najbliższe miesiące - zajmując się letnim projektem "długodystansowym".

 

PS. W czasie fotografowania Hamburgera miałem bardzo słabe FWHM (2,5 nawet do 3 pikseli). Raz, że słaby seeing, a dwa - obiekt na koniec wisiał już 20 stopni nad horyzontem. Dla porównania przy dobrych warunkach jestem w stanie zejść do 1,2 piksela FWHM.

NGC_3628_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Chyba widać też ślad jakiejś planetoidy.

 

Nie napisał nawet 10 zdań, a tu widzę problemy z czytaniem ze zrozumieniem.

Świetne jak na tak szybki strzał.

Edited by tryiton
Link to comment
Share on other sites

Jasne, będzie to coś z okolic NGC7000, znacznie szerzej, i do tego we wszystkich filtrach - coś w stylu, jak zrobiłem ostatnio Eta Carinae. Chęci to niestety nie wszystko. Potrzebuje kilknaście (dziesiąt) nocy z idealną pogodą. Plan/skrypt fotograficzny do ACP mam już prawie napisany. Publikacja pewnie gdzieś we wrześniu.

Link to comment
Share on other sites

Zarejestrowaną planetoidą była 3002-Delasalle która miała w owym czasie jasność 16,4 mag.

Ponadto na zdjęcie padły fotony z jeszcze pięciu innych planetoid, zbyt słabych aby je skutecznie zarejestrować (najjaśniejsza z nich to 123954-2001 FV7 19,6 mag).

 

Tak przy okazji pytanie:

Zauważyłem, że na waszych zdjęciach planetoidy nie rejestrują się tak dobrze jak gwiazdy (np. na tym zdjęciu zasięg gwiadowy jest przynajmniej 21.0 mag). Oczywiście obraz planetoidy na każdej klatce jest w innym miejscu ale ponoć składanie zdjęć to droga do eliminacji szumów a nie zwiększanie zasięgu. Sądzę, że znikanie planetoid jaśniejszych niż widoczne na zdjęciu gwiazdy bierze się z eliminacji przez programy stackujące pikseli które na różnych klatkach mają nieco przesuniętą pozycję (traktuje je się jak szum). Nie wiem jak naświetlacie te klatki ale pewnie najpierw leci seria wszystkich L potem wszystkich R, w. G i w. B. A może by tak naświetlać L,R,B,G,L,R,G,B itd - co dało by efekt, który programy stakujące nie myliły z szumem?

Wybaczcie moją ignorancję w astrofoto.

Link to comment
Share on other sites

(...) A może by tak naświetlać L,R,B,G,L,R,G,B itd - co dało by efekt, który programy stakujące nie myliły z szumem?(...)

 

To troche komplikuje sprawe. Filtry mają różne "punkty ostrosci" Po każdej klatce trzeba majtnąć kołem i przefokusować. Dodatkowo dochodzi problem w postaci różnych ilości naswietlanych klatek dla Luminacji, (ew HA lub innych wąskich zakresów) niż dla RGB. Kolejną przeszkadzajką może być to, ze wiele osób wypala RGB np. w BIN2. (albo np. na innych czasach, w wielu miejscach widzi sie np. podpis 20xL 1:1 600s + 3xRGB 1:2 300s) Kolejną sprawą jest to, ze wiele osób wypala ile sie da luminacji i nagle brakuje czasu na kolor... dopala sie go np. nastepnej nocy. Więc taka sesja standardowa typu 20xL BIN1:1 + 3xR BIN2 +3xG BIN2 + 3xB BIN2 nie bardzo daje sie zrobić "ciągami" LRGB, LRGB, LRGB.

 

Heh, odezwał sie znawca ;) Lepiej Piotrze poczekaj, aż ktoś te moje wywody potwierdzi lub wytknie w nich błąd.

 

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 44 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.