Skocz do zawartości

Prosze o pomoc w wyborze teleskopu na dobsonie


krzychu94

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam wielki problem którego nie umiem sam stawić. Interesuje się astronomia od dluszego czasu ale byla to zazwyczaj astronomia książkowa np czarne dziury, super nowe itp. itd. Zakupilem teleskop N130/900 na EQ2. Bardzo porzadny teleskop ale niestety jak juz troche przezniego pogladalem wykorzystalem ostatnie soki i chce zainwestować cos wiekszego . Mam zaufanie do newtonow bo refraktora jeszcze nie miałem.

 

Myślalem nad zakupem synty 10"

 

http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...products_id/533

 

albo star hopper 10"

 

http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...amp;language=pl

 

lub Meade LightBridge 10"

 

http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...products_id/732

 

I teraz mam dylemat ktory lepszy chcialbym was prosic o pomoc i jezeli ktos posiada teleskop z tej marki prosil o opisanie pozytywnych i negatywnych cech teleskopu.prosil bym wymienic jakosc optyki obrazu wyciag montarz i te sprawy.

 

slyszalem o polskiej firmie tauryn sie chyba nazywala czy mogli byscie mi podac link lub ocenic jakos wykonywanych tam teleskopow ??

 

czy zakupienie calej walizki http://sklep.teleskopy.net/product_info.php/products_id/635 bo zainteresowala mnie bogata oferta filtorow oraz okularow narazie takie okulary sa mi potrzebne potem pomysle nad zakupem jakis 2" okularow lepszej klasy

 

dziekuje za przeczytanie i odpowiedzenie na moj watek brazdzo przepraszam za bledy ortograficzne ale co mozna sie spodziewac po 14 :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj :) .

 

Na początek musisz nam powiedzieć, jakie są Twoje główne cele obserwacji. Czy są to obiekty Układu Słonecznego czy może raczej tak zwane DS'y- czyli mgławice, galaktyki, gromady gwiazd. Jest to bardzo ważne, ponieważ nie ma teleskopu "do wszystkiego" . Jeden lepiej pokaże obiekty US a drugi DS.

 

Wszystkie wymienione przez Ciebie teleskopy są przystosowane do obserwacji obiektów głębokiego nieba (DS). Co nie znaczy, że nie będziesz mógł nimi obserwować planet, Księżyca czy Słońca (ale tylko z z filtrem!!). Obraz ze względu na światłosiłę będzie mniej kontrastowy niż w refraktorze.

 

Z tą walizką bym nie ryzykował. Nie chodzi tu o filtry (o nich poczytasz tutaj ), ale o okulary. Nie są one pewnie zbyt dobrej jakości. Zamiast ich warto jest kupić jeden-dwa, ale porządne okulary*.

 

Dodatkowo polecam przekopać się przez Celestię, zwłaszcza przez dział nt sprzętu astronomicznego.

 

*Dla jednych dobry okular to Baader Hyperion za 300zł lub LVW za 600zł a dla innych to Nagler za 2000 zł :szczerbaty: . Chociaż i tak lepiej kupić te tańsze. Różnicy dużej nie będzie w dawanych obrazach. Tak naprawdę, gdyby patrzeć szczegółowo, to taki Nagler ma lepszą korektę pola czy transmisję światła. Dla początkującego astronoma, takiego jak Ty, lepiej jest kupić tańszy okular, ponieważ nie zobaczysz różnicy w dawanych obrazach :).

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem co prawda posiadaczem żadnego z tych teleskopów, ale na podstawie recenzji innych użytkowników postaram się wyjaśnić Tobie kilka rzeczy związanych z tymi teleskopami (jeśli palnę głupstwo - niech mnie ktoś poprawi)

 

Najważniejsze - jakość obrazu. Wszystkie trzy lustra powinny dawać podobne/identyczne obrazy.

Nie natknąłem się co prawda na żadną recenzję StarHoppera, ale biorąc pod uwagę, że zarówno Sky-Watcher jak i Celestron są markami Synty, jakość wykonania luster (i dawanych przez nie obrazów) powinna byc identyczna. I z tego co wiem, Lightbridge oferuje dokładnie taką samą jakość optyki.

Jeśli chodzi o różnice:

1.

W przeciwieństwie do dwóch pozostałych teleskopów, Sky-Watcher ma nieco krótsza ogniskową - 1200mm zamiast 1270, co daje światłosiłę 4,7. Dlatego też może wymagać nieco lepszych okularów (choć nie wiem, czy F/4,7 postawi okularom dużo wyżej poprzeczkę niż F/5). Na pewno inaczej będzie się miała sprawa z uzyskiwaniem źrenic wyjściowych (na dobrą sprawę już przy okularze 28mm uzyskujesz źrenicę 6mm - choć być może w twoim przypadku nie jest to aż takim problemem, gdyż z racji wieku twoje źrenice powinny bez większego problemu rozszerzać się do 7mm).

2.

Wyciąg - tu różnice będą największe. Polecam dopytać się u dystrybutora, ale zdjęcia i opis StarHoppera mogą sugerować, że jest tam wyciąg zębatkowy a nie Cryford (który jest w pozostałych dwóch telepach). Ponadto, Meade ostatnio oferuje w standardzie wyciąg z przełożeniem 1:10, więc tu zdecydowanie największy plus dla LB.

3.

Mechanika - czytałem tylko opinie porównujące Syntę (Sky-Watchera) z LB. Podstawowa różnica - łożyskowanie dobsona. W LB masz łożyskowaną podstawę, w Syncie teflonowe podkładki. Z opisu Starhoppera wynika, że tam również jest łożysko. Czyli albo po plusie dla Celestrona i Meade, albo minus dla Synty.

Jesli chodzi o samo wykonanie montażu - poczytaj TO

Zwróć uwagę na post Tomasza_P1977 (nr 7). Z drugiej strony - jeśli nie będziesz ingerował w montaż i po prostu o niego dbał, to żadne dziwne przypadki same z siebie nie wyskoczą :D.

4.

Najbardziej oczywista różnica - dwa modele mają tubus zamknięty, LB ma otwarty. Pewnie pojawią się głosy, że LB wymaga kolimacji przed każdą obserwacją, ale moim zdaniem jest to (lub powinna być) naturalna czynność przed kazdą obserwacją teleskopem Newtona. Składany tubus natomiast może być dużą zaletą jeśli (zgodnie z reklamą Meade ;)) masz mały bagażnik auta. Jeśli zakładasz obserwacje w miejscu zamieszkania - nie powinno robic to różnicy.

5.

W LB i Celestronie masz wentylator do chłodzenia lustra głównego, w Syncie - nie.

6.

Okulary - zarówno Celestron jak i Synta dają okulary z raczej średnio-niższej półki, Celeston daje jeden, Meade i Synta po dwa. Z tego co mi wiadomo - Meade daje znacznie lepsze okulary.

 

Jeśli nie masz specjalnych ograniczeń finansowych, LB wydaje się być najlepszym wyborem. z drugiej strony, może warto pokochać nieco toporną mechanikę Synty a zaoszczędzone pieniądze zainwestować w lepsze okulary czy jakiś filtr? (tu od razu przyłączę się do zdania Kuby - tamta walizeczka jest raczej be)

 

slyszalem o polskiej firmie tauryn sie chyba nazywala czy mogli byscie mi podac link lub ocenic jakos wykonywanych tam teleskopow ??

 

Taurus. Polecam użyc opcji "szukaj" <_<

 

ale co mozna sie spodziewac po 14

 

my tu po wszystkich na forum spodziewamy się samych dobrych rzeczy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panasmaras dobrze mówi.

Jeśli nie musisz daleko przenosić teleskopu to bierz Syntę a za zaoszczędzone pieniądze kup sobie filtr, okular lub barlowa.

Jeśli jednak chciałbyś móc teleskop rozłożyć na części i upchać w samochodzie to polecam LB (w którym jest wyciąg 1:10 + chyba w promocji dodatkowy, dobry okular)

Razem z PKZ popełniliśmy małą recenzję takiego teleskopu, możesz sobie poczytać TU

 

Ps. W jakiej miejscowości na kaszubach mieszkasz? :) Jeździłem tam często swojego czasu (do Sulęczyna :) )

Edytowane przez gmalan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakiej jesteś postury Krzychu. Ale 10" to już spory kawałek teleskopu. Widziałeś taki sprzęt ?

Chyba, że dorobisz kółka do dobsona. I będziesz wyprowadzał sprzęt na niewielką odległość od miejsca gdzie, będzie przechowywany.

Ewentualnie kogoś do pomocy w przenoszeniu sprzętu.

Czy będziesz mógł zawsze liczyć na czyjąś pomoc np około godziny 2 w nocy ?! :szczerbaty:

Pod ciemne niebo do obiektów DS jak największa aparatura o dobrej jakościowo optyce.

LB ma dosyć dobry osprzęt. A jako teleskop kratownicowy - trzeba trochę go poskręcać przed obserwacjami, lub wynosić go w całości.

Pytałeś o Taurusy.

Produkcją zajmuje się Mirek_D. a tu co nieco o obserwacjach 380-tką.

Głównym ograniczeniem Krzychu będą gabaryty, oczywiście kratownicowe konstrukcje będą sporo lżejsze, takie jak np Taurus 270 mm pewnie najlżejszy,

spośród wymienionych przez Ciebie teleskopów.

Czy nawet LB, który będzie cięższy od Taurusa 270 mm.

Chyba, że jesteś wyrośniętym 14 latkiem :)

 

pozdrawiam

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba, że jesteś wyrośniętym 14 latkiem :)

 

 

wyrośniętym i to jak siłownia pchniecie kula rzut oszczepem to na porządku dziennym w nocy to juz sami wiecie co robie.

 

nie widziałem 10 " ale nie straszne mi te 30 kilo

 

mieszkam w malej wsi Skorzewo obok Kościerzyny

 

a jakie okulary byście polecili do tej synty??

 

PS bardzo się ciesze bo dziś już mam wpisane w dzienniku celujący z fizyki :)

Edytowane przez krzychu94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyrośniętym i to jak siłownia pchniecie kula rzut oszczepem to na porządku dziennym w nocy to juz sami wiecie co robie.

 

nie widziałem 10 " ale nie straszne mi te 30 kilo

 

mieszkam w malej wsi Skorzewo obok Kościerzyny

 

a jakie okulary byście polecili do tej synty??

 

PS bardzo się ciesze bo dziś już mam wpisane w dzienniku celujący z fizyki :)

 

Czyli problemów z noszeniem nie będzie :)

Gratuluję celującego, fizyka piękny dział nauki.

Obserwujesz z podwórka w takim razie gabaryty nie są już tak ważne.

Choć niektórzy wolą poręczniejsze sprzęty, kratownicowy teleskop łatwiej przewieść samochodem.

Jednym słowem zależy od preferencji i od zacięcia :)

Trochę lektury na ten temat.

I jeszcze Teleskop na DS-y

 

pozdrawiam

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.