Skocz do zawartości

Wrocław zauważa problem Light Pollution


wimmer

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

W bezpłatnej gazecie "Tygodnik Wrocławski" z 9 czerwca b.r natrafiłem na taką informację:

 

Utrwal zaginione niebo

 

Jaśniejące niebo jest wynikiem ogromnej ilości światła, jaką wysyłamy w Kosmos. Źle zaprojektowane i nieprawidłowo ustawione lampy, podswietlane tablice reklamowe, które zamiast służyć nam i ułatwiać codzienne życie często oślepiają i próbują rozświetlić bezmiar Wszechświata. W efekcie - zamiast jasnych ulic i ciemnego, rozgwieżdżonego nieba - mamy źle oświetlone ulice i rozświetlone niebo. Gwiazdy giną w światłach miast. Na tym "zaginionym niebie" coraz trudniej znaleźć miejsce, w którym można zobaczyć gwiazdy, planety, Drogę Mleczną. Próba uchwycenia piękna nieba i obiektów astronomicznych to prawdziwe wyzwanie dla osób, które zajmują się fotografią zarówno amatorsko jak i profesjonalnie.

Termin nadsyłania prac: do 1 września, na adres Centrum Kultury Agora, ul.Serbska 5A, 51-111 Wrocław.

Ogłoszenie wyników, nagrodzenie laureatów, wernisaż wystawy pokonkursowej oraz wykład o tematyce astronomicznej odbędą się 22 września o godz. 18.00, w Gmachu Głównym Uniwesytetu Wrocławskiego (I piętro).

 

Piotrek, masz wygraną w kieszeni, jak sądzę :)

 

P.S: Przy okazji; może jest to dobry moment by uderzyć do odpowiednich ludzi w sprawie oświetlenia. :rolleyes:

pozdrawiam

 

*EDYTA*

Znalazłem informację w internecie:

 

http://www.ckagora.pl/strona_1.php?strona=actual&id=221

 

Konkurs jest ogólnopolski i odbywa się w oparciu o obchody Międzynarodowego Roku Astronomii 2009. Zatem chyba powinienem umiescić wątek w dziale MRA 2009. Proszę admina albo moderatora o przeniesienia do owego działu. Dzięki.

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, że Wrocław zainteresował się Light Pollution :). Możliwe, że w czasie i po wystawie będzie można porozmawiać na ten temat z różnymi osobami, wymienić się poglądami etc.

 

A swoją drogą... To do tego konkursu namawiała mnie moja pani od plastyki :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio miałem okazję być w Rzymie i co mnie zaskoczyło... środek miasta, północ, a nad głowami masa gwiazd. Wchodząc na hotelowy roofgarden zorientowałem się, że całe miasto jest bardzo mocno "przygaszone" i nie ma żadnych lamp świecących do góry. Zabytki są też tak oświetlone, że nie powodują iluminacji na sąsiednie budynki, nie świecą też w "kosmos".

 

Nie słyszałem nic o tym, żeby Włochy robiły jakieś kroki w tym kierunku. Następnego dnia usiadłem do google i jakież było moje zdziwienie. To nie przypadek. Cytat:

 

"As but one example of pro-astronomy urban regulations, Rome is now “set to dim its lights,” according to New Scientist. “Rome is the latest major city to begin dimming its lights to prevent light pollution obscuring the night sky and to save energy. And the trend could pick up next year with publication of an ‘off the shelf’ law that cities anywhere will be able to adopt to combat glare drowning out the stars. Rome has 170,000 street lights, and stands to save 40 per cent on its lighting bill through its dimming programme. Next to be turned off will be signs in shop windows and hotels, and the already dimmed lights illuminating monuments may be lowered still further.”

 

Fantastyczne, nieprawdopodobne wręcz. Nie wierzyłem, że jest to możliwe. Krytykowałem pomysły związane z wywieraniem wpływu na społeczności. Po tym doświadczeniu podpiszę się pod każdym postulatem. Nie sądziłem, że można oświetlić tak miasto, żeby było i bezpieczne i gwiaździste. SZOK! Mającząca droga mleczna z centrum europejskiej metropolii??? Abstrakcja..., nie uwierzyłbym, gdybym sam nie zobaczył.

 

A tu ciekawy link:

http://www.lightpollution.it/cinzano/en/page95en.html

 

Okazuje się, że to projekt dotyka zasięgiem całe Włochy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem regulamin tego konkursu. Obawiam się, że wyklucza on zaawansowaną astrofotografię. Chodzi o pkt 5 IV paragraf:

 

"Nadesłane zdjęcie nie może być fotomontażem".

 

Wydaje mi się że nie o ten rodzaj "fotomontażu" chodzi. Skoro dopuszczają do konkursu zarówno amatorów jak i profesjonalistów, to raczej zdają sobie sprawę z tego, że zdjęcie astronomiczne składa się z długoczasowych sesji w różnych pasmach. Myślę, że organizując ogólnopolski konkurs zasięgnęli jakichś konsultacji z osobami fotografującymi niebo.

Wydaje mi się, że tutaj chodzi im o jakiś "ordynarny fotomontaż", czyli wklejenie jakichś mgławic z innych zdjęć w istniejące.

Poza tym, jak sam dobrze wiesz, z pojedynczej klatki też można sporo wyciągnąć :)

 

pozdrawiam

 

*EDIT*

W regulaminie napisane jest, że dopuszczają zdjęcia cyfrowe, z tym, że trzeba dołączyć płytkę z materiałem w dużej rozdzielczości.

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio miałem okazję być w Rzymie i co mnie zaskoczyło... środek miasta, północ, a nad głowami masa gwiazd. Wchodząc na hotelowy roofgarden zorientowałem się, że całe miasto jest bardzo mocno "przygaszone" i nie ma żadnych lamp świecących do góry. Zabytki są też tak oświetlone, że nie powodują iluminacji na sąsiednie budynki, nie świecą też w "kosmos".

 

Przynosisz nadzieję Adam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio miałem okazję być w Rzymie i co mnie zaskoczyło... środek miasta, północ, a nad głowami masa gwiazd....

 

Okazuje się, że to projekt dotyka zasięgiem całe Włochy.

Też się zdziwiłem, gdy niedawno przeczytałem o tym na Wikipedii. Okazuje się, że obecnie 44% powierzchni Włoch objęte jest regulacjami zezwalającymi na stosowanie wyłącznie oświetlenia typu "full cutoff" :blink: co eliminuje emisję światła powyżej płaszczyzny poziomej.

 

I chyba nie tylko we Włoszech sprawa idzie do przodu. Ostatnio byłem w Luksemburgu i zauważyłem, że tam również bardzo popularne są oprawy typu "full cutoff". Oprócz zmniejszenia zaświetlenia nieba ma to ten przyjemny efekt, że nocne otoczenie wydaje się nieporównanie bardziej estetyczne, jakby przyjazne człowiekowi. Nie ma tego nachalnego "nawalania po gałach" sodówkami na każdym kroku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz zmniejszenia zaświetlenia nieba ma to ten przyjemny efekt, że nocne otoczenie wydaje się nieporównanie bardziej estetyczne, jakby przyjazne człowiekowi. Nie ma tego nachalnego "nawalania po gałach" sodówkami na każdym kroku.

Dokładnie, czujesz się trochę jak w święto "Wszystkich Świętych". Ciepłe, subtelne oświetlenie - przede wszystkim w niewielkiej ilości. Różnica jest ogromna. W oczy rzuca się też to, że witryny sklepów nie świecą. Zadziwiające, wprost niewiarygodne.

 

Dziwne jest to, że w polskich akcjach związanych z zaciemnieniem używa się jakiś dziwnych argumentów (jak wyłączanie światła w jakiś wioskach), natomiast całkowicie ignoruje takie przykłady (jak Rzym, Włochy), które przemawiają do wyobraźni zupełnie w innej skali. Okazuje się, że Europa coś w temacie robi i to nie od wczoraj.

 

Różnica jest tak gigantyczna, że wychodząc po prostu pierwszego wieczoru na ulicę od razu powiedziałem moim towarzyszom, że coś jest "nie tak". Kiedy się solidnie ściemniło wiedziałem już, że to musi być jakiś ogólny projekt ochrony ciemnego nieba. Nie da się tego nie zauważyć. Siedząc sobie na placu przed Panteonem, sącząc winko, patrzyłem w gwiaździste niebo. Plac wydaje się być dobrze oświetlony, a mimo to, w niewielkim stopniu zaświetla niebo, a na pewno nie razi w oczy. W każdą lampę można się patrzeć bezpośrednio i nie poczujemy się oślepieni. Nie wiem, co to za żarówki, ale nie przypominają żadnych, które widziałem wcześniej. Tak więc - nie tylko oprawy są inne, ale i same źródła światła.

 

Charakterystyczne jest także to, że w całym centrum nie zobaczymy żadnej reklamy wielkoformatowej, która do tego byłaby oświetlona. Po prostu, można poczuć się, jakby przeniesiono nas w czasie. Połączony antyczny świat, z nowoczesnym - w pozytywnym słowa znaczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się to wszystko niewiarygodne... ciekawe co trzeba by zrobić, żeby i u nas tak zaczęło się dziać? I nie chodzi tutaj już o naciski grup takich jak nasza.

Pozdrawiam

 

 

s_full_cutoff_roadway_lights_large.jpg

 

http://www.answers.com/topic/light-pollution

 

Dotacje z Unii Europejskiej w kwestii nowych technologii. Trzeba zaprojektować odpowiednią osłonę, lampę (patent) i nic tylko trzaskać kontrakty z gminami z całej Polski albo kontrakt rządowy... :rolleyes:

Walka jest o czarne niebo i o kasę przy okazji. Ja mam projektantów i zaplecze, ludzi do montażu, dystrybucji i produkcji, kto umie pisać konstruktywne wnioski o dotacje niech da znać mi na PW?

PR, projekt i urząd patentowy oraz dojścia do różnych urzedów biorę na siebie...

Proszę o poważne propozycje, udział w zyskach zapewniony :) .

 

Są na sali jacyś chętni?

 

pozdrawiam

Ori

 

Light pollution rok 2000

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...lights_dmsp.jpg

 

light pollution 2007 rok

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...earth_night.png

Edytowane przez Administrator
zdjęcia mają wielkośc ponad 10MB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Utrwal zaginione niebo...

Wykorzystałem Wasze informacje do kolejnego upomnienia SGGW, uczelni. która oświetla swój kampus (oraz niebo) tysiącami kulistych latarni:

 

Do: dwip@sggw.pl

 

Szanowni Państwo

W nawiązaniu do mojej poprzedniej poczty (poniżej) uprzejmie informuję, jak odnośnie zanieczyszczenia światłem postępują inni:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...mp;#entry350301

http://www.lightpollution.it/cinzano/en/page95en.html

Mam nadzieję, że tak poważna istytucja jak SGGW nie pozostanie obojętna na problem tak bardzo związany z ochroną środowiska naturalnego.

Z poważaniem

 

---------- Wiadomość przekazana dalej ----------

Data: 7 kwietnia 2009 20:37

Temat: SGGW a zaświetlenie nieba

Do: dwip@sggw.pl

 

Szanowni Państwo!

Pragnę zwrócić uwagę władz Uczelni na tekst poświęcony SGGW, który w Międzynarodowym Roku Astronomii zamieściłem na forum miłośników astronomii w wątku "Smutne zanieczyszczenie światłem".

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...mp;#entry338336

Z poważaniem

Edytowane przez Janko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He... , a może ta cała ''walka" z light polution wcale nie jest takim oszołomstwem.........!

Przecież nie wszysto da się załatwić wielokrotną ekspozycją i zdejmowaniem gradientu w photoshop'ie.

Rownież aspekt estetyczny się liczy...., nie tylko dla amatora astronomi, ale też dla zwykłego turysty zwiedzającego Rzym nocą.

Nie wspomne o innych aspektach...

 

He... , pożyję jeszcze troszkę - popatrzę jak ewoluują poglądy na Astro-Forum.org

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.