Skocz do zawartości

Drugi teleskop


Popcio

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

Ale nie zapominaj za SC ma 6" a ED100 to 4". Nawet biorac pod uwage przewage APO ze wzgledow konstrukcyjnych to i tak 150 mm lustra na DS napweno pokaze wiecej niz 100 mm soczewki. Nie ma zmiluj sie. Mysle ze na planetach slabszy kontrast nadrobisz rozdzielczoscia, bo roznica w srednicach jest duza. APO sa bardzo fajne, napewno na maly travellerek. Jesli to cie urzadza to extra. Ale jak widze, ze celujesz juz w 6" ...... Inna sprawa czy te 6" na przenosny sprzet nie bedzie zbyt wielkie. Zastanow sie. To bedzie duze.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na cloudynights można znaleźć sporo porówniań SC 8" do APO 4" i apertura owszem wygrywa, ale tylko jak są naprawdę dobre warunki. W większości wypadków ograniczają nas bardziej warunki niż sprzęt.

Poza tym nie pisałem o 100/900 tylko 102/714, który poza tym ma wsuwany odrośnik.

Na DSach SC 6" pokaże więcej ale na planetach wątpię. Poza tym, mały refraktor chłodzi się naprawdę szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dość ciekawe wydaje się porównanie http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=20&t=5232 , w którym jednoznacznie można przeczytać że mak 127 nadaje praktycznie tylko do planet i księżyca a do innych rzeczy raczej dość kiepsko. Ciekawe czy np tak samo wypadło by porównanie SC6" z refr. 150/750.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile kosztuje taki SC6 6"? Bo za 800 euro możesz mieć 100 ED f/7, który będzie jeszcze bardziej uniwersalny i można go powiesić na lekim AZ4 lub małym SLT ;)

 

SC 6" tuba kosztuje 2099zł więc zdecydowanie mniej niż 800 (coś koło 500)

 

Widziałeś kiedyś refraktor 150/750? To jest naprawdę kawał sprzętu.

 

Wiem że kawał sprzętu - ale nie nad tym się zastanawiałem tylko nad porównaniem.. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do porównania to łatwo policzyć teoretyczną ilość zbieranego światła. Refraktor o tej samej średnicy będzie miał większą lub mniejszą przewagę w DS nad każdym innym teleskopem. Ale 150mm dla refraktora to jest kawał sprzętu, a SC 6" to akurat taki niewielki sprzęcik.

Przy takiej różnicy w cenie można się zastanowić nad SC 6" jak nie zależy nam na szerokim polu i zakładamy, że będziemy mieli czas na wychłodzenie sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już chyba wiem - cło 6% id całego kosztu ( w tym przesyłki ) potem 22% z tego wszystkiego + jakieś drobne koszty chyba na poziomie 30zł dla urzędu celnego czy coś takiego... ale nie sprowadzałem nigdy rzeczy z zagranicy :(

Edytowane przez Popcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to tak:

 

cena_końcowa = (cena_sprzętu + koszty_transportu ) * kurs_waluty * 1,042 [cło na optykę] * 1,22 [VAT] + drobne_opłaty_celne

 

Do 150EUR z cła jesteś zwolniony.

 

Sprowadzałem barlowa Antaresa 1,6x. Wyszło:

 

(79$ + 29$) * 3,3 [tyle był wtedy $] * 1,22 + 8zł [opłaty celne]

 

Pytanie ile kosztuje transport. Chyba się zarejestruję i zapytam :)

Edytowane przez starczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem maila i się zarejestrowałem. Czekam teraz na odpowiedź. Jeżeli jest tak jak mówisz a koszt przesyłki nie przekroczy powiedzmy 80-100 euro to chyba się zdecyduję na to SC8. Poza tym inne produkty tez mają tanie (przeglądałem aparaty)

Na stronie DHL import najtańszy za powiedzmy 8kg z Chin jest w granicach 1500 zł :(

 

A to waży raczej 14 kg. Policzmy sobie średnio (330 * 4,4 + 1500zł)*1.22 *1.04 = 3500 zł, a waży więcej i pewnie przesyłka jeszcze większa dlatego pewnie sporo ponad 4000 zł. No i robi się mniej wesoło.

Edytowane przez Popcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tymczasem wpadł mi do ręki statyw z jakiejś tam kamery przemysłowej. Spory w sumie i wygląda na bardzo stabilny. Zdjęcia w załączniku. Umożliwia dość szerokie rozłożenie nóg (powiedzmy okrąg o średnicy jakieś 1.5 m)Czy to jest standard z tym gwintem ? Jaki powinien być ten gwint żeby szło mocować teleskopy ?

AK000050.JPG

AK000051.JPG

AK000052.JPG

AK000053.JPG

AK000054.JPG

Edytowane przez Popcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra chyba skończe to kombinowanie i zdecyduje się (z powodów finansowych) na taki całkiem pełny zestaw:

1) Tuba optyczna 120/600 http://www.astrokrak.pl/product_info.php?products_id=686

2) Kątówka 90" 2" http://www.astrokrak.pl/product_info.php?cPath=52&products_id=672

3) Okular 33mm (przyda się również w mojej syncie 8") http://www.astrokrak.pl/product_info.php?cPath=28_46_44&products_id=88

4) Filtr FKiller http://www.astrokrak.pl/product_info.php?products_id=720

5) Filtr neodymowy http://www.astrokrak.pl/product_info.php?products_id=715

6) Postawię to na montażu który opisywałem powyżej

 

W swoim zapleczu mam już 6mm NLV, 13mm LVW no i te dwa plossle 25 i 10. Myślę że taki zestaw będzie strzałem w 10 :)

Czy coś może mnie zaskoczyć przy tym zestawieniu (że coś będzie niedopasowane czy np nie będzie ostrzyć) ?

 

Muszę się na coś w końcu zdecydować, bo tak skacząc od MAK127, przez ref 120 po SC6 nigdy nie kupię tego co chce :P i fajnie jakby mnie ktoś utwierdził w tym, że to co powyżej przedstawiam jest bardzo sensowne. :)

 

BTW Całość poniżej 2000 zł, które kosztowałaby mnie sama tuba SC6".

Edytowane przez Popcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

majac nadzieje ze w koncu sie zdecydujesz na zakup jakiegos teleskopu :notworthy:

ja napisze male sprostowanie odnosnie linku z niesamowicie niskimi cenami

uwazam ze ta witryna to niezly przekret zreszta mozna poczytac na ten temat

http://www.fraudwatc...read.php?t=9382

http://www.fraudwatc...isplay.php?f=50

co do cla i podatkow to w praktyce wyglada to tak

kupujemy cos za 1000 usd i posiadamy rachunek na 1000 usd

10 procent transport jesli do 8kg miedzynarodowy kurier czyli 100 usd

mamy wartosc celna 1100 usd i doliczamy

4.2 procent clo

22 procent vat

plus 3 procent nasz koszt wyslanie pieniedzy

wiec latwo policzyc ze okolo 420 usd musimy liczyc dodatkowo do 1000 usd

pozdrawiam

adam

ps no wlasnie jak tu cos policzyc ciagle zmiany

Edytowane przez APM ADAM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]

6 procent clo

[...]

Małe sprostowanko: na optykę cło wynosi 4,2%. Wiem, że w rozrachunku ostatecznym to niewielka różnica, ale warto podawać właściwe dane. Chyba, że miałeś na myśli coś innego niż optykę, ale wtedy stawki trzeba sprawdzać na bieżąco w dokumencie na stronie Urzędu Celnego. Patrzymy na stronę 608, interesuje nas kod CN 9005 i "potomne".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powyższy zestaw będzie u mnie być może nawet w tym tygodniu :) Jak dostanę z pewnością pokaże się godna recenzja synty 120/600 i porównanie ze słynną syntą 8" na podmiejskim niebie 5-5.5 mag.

Edytowane przez Popcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

No różnica będzie ale gromady otwarte z ładnie wypunktowanymi gwiazdkami to w refraktorku uswiadczysz dużo lepiej niż w Synci. Teraz polecam HiHotki. Ponoć filtr SEMI-APO ładnie tu działa ale to tylko z opisu na astronocach wiem. Fajnie zwieksza punktowość gwiazd

 

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Luneta przeżyła obserwacje pod niebem hmm bardzo ciemnym (np ameryka czy IC1396 w Ceeuszu widziane gołym okiem). W tych warunkach wszystkie mi znane gromady kuliste rozdzielone na gwiazdki aż do samego centrum (głównie z LVW 13). Gromady otwarte - szczególnie te największe (nierzadko z katalogu IC) pieknie prezentowały się z SWAN WO 33mm 2". Jowisz w NLV 6mm wraz z filtrem F.Killer. - bez zastrzeżeń dwa pasy (bez filtra - fiolet). To samo dotyczy się księżyca. Niestety widok mgławic emisyjnych mnie nie zadowolił - tzn np nie potrafiłem znaleźć veila (w SWAN 33 powinny być widoczne w tych warunkach bez problemów a tu kicha - może coś mi się poknociło ale trafić w 52 Cyg jest łatwo a przecież najjaśniejsza z mgławic przechodzi właśnie przez tą gwiazdę a tu nic..). To samo dotyczy IC1396 - zdawało mi się że widzę ja gołym okiem a przez refraktor - dosłownie nic. Planetarki - bardzo przyzwoicie (pierścionek, hantle - wyraźne kształty)

Krótko mówiąc moje spostrzeżenia:

1) teleskop znakomicie sprawdza się na gromady otwarte - np w Syncie 8 nie uzyskamy takiego pola przydatnego do tych szerokich gromad otwartych.

2) Teleskop jest IMHO mobilny i przenośny jak najbardziej

3) Z moimi okularami LVW 13, SWAN 33, NLV 6mm sprawuje się bardzo poprawnie

4) Nie robiłem porównania Synta 8" z tym refraktorem na tych samych warunkach (a zrobię) ale już powiem że to co widziałem pod tym pięknym niebem w rekraktorze po krótkiej adaptacji lub prawie jej braku - widzę podobnie w mojej Syncie w warunkach o jakieś 1-1.5 mag mniej po długiej adaptacji.

5) Przykro się przyznać ale nie widzę różnicy w punktowości - może dlatego że nie stoją jeden obok drugiego. W każdym razie nie poraziła mnie punktowość gwiazd.

 

PS. Zostałem zasokoczony pewnej nocy obiektem IC4756 w wężowniku (ogon węża). Przydało się pole ponad 4 stopnie - gromada wygląda wtedy niesamowicie. A tuż obok NGC 6633 - fantastyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4) Nie robiłem porównania Synta 8" z tym refraktorem na tych samych warunkach (a zrobię) ale już powiem że to co widziałem pod tym pięknym niebem w rekraktorze po krótkiej adaptacji lub prawie jej braku - widzę podobnie w mojej Syncie w warunkach o jakieś 1-1.5 mag mniej po długiej adaptacji.

5) Przykro się przyznać ale nie widzę różnicy w punktowości - może dlatego że nie stoją jeden obok drugiego. W każdym razie nie poraziła mnie punktowość gwiazd.

 

4. Nie polecam... Po takim porównaniu obrazy z małego refraktorka nigdy nie będą takie same...

5. Z mojego doświadczenia punktowość APO jest zauważalna i robi wrażenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4. Nie polecam... Po takim porównaniu obrazy z małego refraktorka nigdy nie będą takie same...

5. Z mojego doświadczenia punktowość APO jest zauważalna i robi wrażenie.

 

4) Tak wiem - chcę przekonać się jak bardzo będzie różnica dramatyczna i na jakich obiektach.

Zauważyłem ze planetarki czy gromady nawet kuliste sa bardzo ładne w refraktorze. Niestety galaktyki nawet pod tym super niebem nie zachwyciły mnie, tzn na moim mizernym niebie 5m z synta 8 widzę dużo więcej niż to co zobaczyłem w refraktorze pod ciemnym niebem.

 

5) ale ja nie mam APO :)

Edytowane przez Popcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luneta przeżyła obserwacje pod niebem hmm bardzo ciemnym (np ameryka czy IC1396 w Ceeuszu widziane gołym okiem). W tych warunkach wszystkie mi znane gromady kuliste rozdzielone na gwiazdki aż do samego centrum (głównie z LVW 13). Gromady otwarte - szczególnie te największe (nierzadko z katalogu IC) pieknie prezentowały się z SWAN WO 33mm 2". Jowisz w NLV 6mm wraz z filtrem F.Killer. - bez zastrzeżeń dwa pasy (bez filtra - fiolet). To samo dotyczy się księżyca. Niestety widok mgławic emisyjnych mnie nie zadowolił - tzn np nie potrafiłem znaleźć veila (w SWAN 33 powinny być widoczne w tych warunkach bez problemów a tu kicha - może coś mi się poknociło ale trafić w 52 Cyg jest łatwo a przecież najjaśniejsza z mgławic przechodzi właśnie przez tą gwiazdę a tu nic..). To samo dotyczy IC1396 - zdawało mi się że widzę ja gołym okiem a przez refraktor - dosłownie nic. Planetarki - bardzo przyzwoicie (pierścionek, hantle - wyraźne kształty)

Krótko mówiąc moje spostrzeżenia:

1) teleskop znakomicie sprawdza się na gromady otwarte - np w Syncie 8 nie uzyskamy takiego pola przydatnego do tych szerokich gromad otwartych.

2) Teleskop jest IMHO mobilny i przenośny jak najbardziej

3) Z moimi okularami LVW 13, SWAN 33, NLV 6mm sprawuje się bardzo poprawnie

4) Nie robiłem porównania Synta 8" z tym refraktorem na tych samych warunkach (a zrobię) ale już powiem że to co widziałem pod tym pięknym niebem w rekraktorze po krótkiej adaptacji lub prawie jej braku - widzę podobnie w mojej Syncie w warunkach o jakieś 1-1.5 mag mniej po długiej adaptacji.

5) Przykro się przyznać ale nie widzę różnicy w punktowości - może dlatego że nie stoją jeden obok drugiego. W każdym razie nie poraziła mnie punktowość gwiazd.

 

PS. Zostałem zasokoczony pewnej nocy obiektem IC4756 w wężowniku (ogon węża). Przydało się pole ponad 4 stopnie - gromada wygląda wtedy niesamowicie. A tuż obok NGC 6633 - fantastyczne.

 

 

Od niedawna też mam taki sam refraktor tyle że używany. Ale już kilka razy na polu obserwacyjnym był. Punktowość gwiazd jak dla mnie bardzo dobra - przynajmniej na małych powiększeniach. Gromady typu hi-ha persei wyglądają super szczególnie z długimi 2" okularami. Podobnie z mgławicami, tyle, że tutaj niezbędny jest Ultrablock. Ładnie prezenuje się Laguna (M8) z Koniczyną (M20) w 1 polu, podobnie jak Łabędź(M17) i Orzeł(M16) - również w 1 polu. Veila widziałem (przynajmniej w UB) - obie cześci w 1 polu. Łabędzia probowałem też z więskzymi powiększeniami (z założonym UB) - z okularami około 15mm było jeszcze ok, ale już z 8mm obraz zdecydowanie za ciemny. Z gromad kulistych sprawdzałem tylko M13 - w miarę rozbiło w okularze 5mm, ale ciężko się ustawia ostrość w tych powerach.

Jowisz - ładny obraz w średnim okularze, tylko Jowisz malutki - ale 2 pasy wyraźne. W krótkich okularach (power ok. 100x) trzeba sie trochę namęczyć, zeby ustawić ostrość. Trzeba delikatnie kręcić wyciągiem - np. widzimy Jowisza ze słabymi 2 pasami, przesuwamy wyciąg o milimetr i pasy robią się bardzo kontrastowe, przesuwamy znowu z milimetr i znwou pasy bledną. Poza 2 pasami daje się dostrzec jeszcze przynajmniej 1. Na czerwoną plame jeszcze nie trfiłem, ale trazyt callisto widziałem. Na brzegach kolorki oczywiście są, ale od tego się nie umiera ;). Ogólnie obraz Jowisza mi się podoba, nie ma tylu szczegółów co w Syncie, ale odcień jest zupełnie inny, i lepszy kontrast pasów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.