Skocz do zawartości

Drugi teleskop


Popcio

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

 

Po pierwszym prawie roku z syntą 8" chciałbym kupić coś mniejszego, na balkon (bo synte używam co najwyżej raz w tygodniu bo sam mieszkam w dużym mieście - Gliwice). Także zastanawiam się nad mniejszym i tańszym sprzętem. Wiem co można osiągnąć syntą (mam m.in. LVW 13), i zauważyłem drugie dno w astronomii - a dokładnie obserwacje nie pod kątem nastawiania się na przepiękne widoczki DS-ów - bo tego bez wielkich teleskopów raczej nie ma się szans osiągnąć, dochodzi jeszcze średnie zaświetlenie. Ostatnio coraz bardziej interesują mnie obserwacje gwiazd zmiennych, stąd moja chęć obserwacji najczęściej jak się da. Sprzęt balkonowy miałby być również mobilny - na wypady. Chciałbym tez móc tym pooglądać planetki i księżyc.

1) Zastanawiam się czy brać małego newtona czy raczej jakiś refraktor

2) Czy będę mógł wykorzystać moje okulary LVW 13 i NLV 5 w tym sprzęcie

 

Celuje coś około tych :

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...45eq1,d696.html

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...09az3,d815.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy teleskop sobie odpuść. Jak już to celuj w refraktor.

 

Pytanie tylko, jaki masz balkon- czy obserwacje przez taki sprzęt będą komfortowe? Nie myślałeś może o mniejszym Maczku?

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio coraz bardziej interesują mnie obserwacje gwiazd zmiennych

 

w swietle powyzszego doradzanie maka chyba nie jest optymalnym pomyslem z uwagi na pole. Po mojemu to chyba jakis maly refraktorek na montazu azymutalnym brzmi niezle. mysle, ze cos z ogniskowa w okolicach 600 pozwoli Ci na w miare mile uzywanie wymienionych przez Ciebie okularow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrzebuje montażu paralaktycznego - refraktorek ok tylko jaki :) A czemu nie ten mały newton - jakie są jego wady ?

 

kolejne propozycje

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...4az3,d1210.html

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...-80eq,d554.html

Edytowane przez Popcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetkę mam 20x60. Powiedzcie czemu mały newton ma być gorszy od refraktora i w czym ? Za tą samą cenę mam 115mm lustra i 70 mm soczewki.

Btw - lornetką nie sięgam tak daleko jak teleskopem choćby i takim małym (szczególnie gdy zmienność gwiazd potrafi wynosić 4-14 mag)

Edytowane przez Popcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Probowales ta lornetka obserwowac i szacowac jasnosci zmiennych? bo to dobre narzedzie (oczywiscie do pewnej jasnosci) - choc osobiscie raczej wolalbym jakas z mniejszym powiekszeniem a wiekszaymi soczewkami :)

 

co do refraktor vs newton - na trawelera newton moim zdaniem sie po prostu mniej nadaje, mniej praktyczny jest (kolimacja, chlodzenie, porecznosc) - zwlaszcza jak tam widzialem miales w propozycjach cos na nieporozumieniu pt EQ1. Niemniej bron boziu nie twierdze, ze newtonem zmiennych nie poobserwujesz.

 

PS: wybierajac teleskopy f10 pozbywasz sie szerokich (przydatnych) pol...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze - ciężko znaleźć sensowne rozwiązanie w okolicach 600zł. I w dodatku zależałoby mi na przede wszystkim ocenie jasności zmiennych (i przy okazji żebym mógł zejść relatywnie jak najniżej w mag). Raczej DSy nie wchodzą tutaj w grę bo mam od tego syntę.

Edytowane przez Popcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok już się mniej więcej ukierunkowałem. Pozostaje wybór między

 

1) SW 80/400 i kupuje sobie jeszcze okular NLV 6mm (albo 7mm), (przyda się również w syncie, gdzie mam tylko plossle 10,25 oraz LVW 13)

2) SW 105/500

 

Cena ta sama w sumie wiec czy warto rezygnować z NLV i brać 105/500 ?

 

Przy okazji zapytam czy zamiast NLV 6 (7) mm nie lepiej poszukać czegośz tymi ogniskowymi o większym polu ? Jeżeli tak to co polecicie ?

Edytowane przez Popcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Ja mam 80/400 SW i uzywam SWANa 15 i NLV 9. Co do LVW i 80/400 tam jest taki wyciag, ze sie bedzie pod nim zalamywal :D Jest najslabszym ogniwem tego teleskopu, w przeciwienstwie do jego optyki- stoi na wysokim( jak na ta cena oczywiscie) poziomie. 100 jest zawsze wieksza, ma 2" solidnieszy wyciag i zgarnia wiecej swiatla. Ale jest juz duza. W wielkosci jest naprawde spora roznica. 80 jest takim ultra travellerkiem. Fajnym do szerokich pol. Dobrym na statyw foto nawet.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja gdybym miał Syntę 200/1200 jako podstawowy teleskop, brałbym jako drugi podręczny zdecydowanie refraktor. Mały Newton to porażka. Mak lepiej, ale w zasadzie tylko do zastosowań planetarnych -oba wymagaja długiego chłodzenia, co jest b. istotnym minusem w sprzęcie podręcznym, który chcemy używać przy każdej okazji, a czesto dysponując b. ograniczonym czasem. Z tym, brałbym coś większego niż 80/400 [mam jako traveller plecakowy], bo to za duży kompromis na aperturze, a ta ogniskowa rodzi b. wiele kłopotów z doborem okularów i nie tylko. 90/900 albo 100/500 na azymutalu wydaje się odpowiednie.

Pozdrawiam

-J.

P.s. Kiedyś na rynku był achromat 100/600 od Oriona i to by był strzał w 10-tke wg. mnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni temu stałem się posiadaczem 80/400. Główną zaletą tej tuby jest jej kompaktowość (rozmiar, waga) dzieki czemu bardzo przyjemnie operuje się tym małym teleskopem na balkonie. W moim przypadku tubę zawiesiłem na dobrym statywie foto + głowicy kulowej z kontrolą docisku. Łącznie waży to max 5 kg.

 

Zasieg z mojego balkonu na krakowskim osiedlu (warunki pewnie podobne do Twoich) to ~10,5m (ale blisko zenitu), więc sam musisz ocenić czy Ci to wystarcza do oceny zmiennych.

 

Wyciąg po lekkim dokręceniu śrubek imbusowych chodzi całkiem dokładnie. W zestawie z kątówką WO (270g) i LVW 13 mm (460 g) nie ma żadnych problemów. Do tego istnieje możliwość wymiany go na fokuser z obsługą okularów 2" i z przekładnią 1:10. Co prawda sam fokuser będzie droższy od tej tuby za to pozwoli skorzystać z pełnego inwentarza akcesoriów 2", które z czasem uzbierają sie do głównego teleskopu. I napewno będzie sensowniejszym rozwiązaniem niż kupowanie długoogniskowego okularu 1,25" (bo do szerokich pól w końcu kupiłem tą 80-tke) - w momencie posiadania czegoś typu Nagler 26 :).

Edytowane przez Marek_N
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz mam dylemat czy 80/400 czy 90/900. Wiadomo ten drugi większy, ale niby dłuższa ogniskowa i przy obserwacji w mieście ciemniejsze i bardziej kontrastowe tło.

Zależy jak duży masz ten balkon, ale 90/900 to już kawałek tuby i mało wygodnie się nim manewruje przy ograniczonym miejscu. Poza tym dłuższa tuba stawia wyższe wymagania dla montażu - drgania są większe i całość dłużej się stabilizuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasność tła w tym przypadku bedzie zależeć tylko od źrenicy wyjściowej. Światłosiła nie ma tu znaczenia. Z LVW 13 dostaniesz powiekszenie 31x i źrenice 2,6mm - będzie dobrze nawet w mieście. Do tego 80/400 da Ci także możliwość ogladania bardzo szerokich pól.

 

90/900 będzie za długi na balkon i a także przez swoją długość i sposób zamocowania podatny na drgania. Niedawno miałem okazje patrzeć przez 90/900 na pokazach na Rynku Gł. i drgania ustepowały dużo wolniej niż na dobrym statywie foto + 80/400.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.