Skocz do zawartości

Pytanie lamerskie, czym odczytać log z GuideMastera


wtw

Rekomendowane odpowiedzi

np. PEAS'em: http://www.grecner.cz/astro/peas_a.htm

 

noi hack philipsa:

 

Udało mi sie jakoś napisać templata dla Guidemaster-> PEAS :

 

1. Otwieramy PEASa

2. Wciskamy guzik " Input Data"

3. z listy wybieramy " By template"

4. W nowo otwartym okienku wciskamy "New"

5. Wpisujemy nazwę " Guidemaster" a w drugim polu :

 

. n x y n n n n n n

 

( kropka-spacja-en-spacja-iks-spacja-igrek-spacja-en-spacja-en-spacja-en-spacja-en-spacja-en-spacja-en )

 

6. "save"

7. "cancel"

8. Zaznaczamy Guidemaster z listy i "accpet"

9. dalej już normalnie jak przy każdym innym logu...

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

peasem, excelem, czymkolwiek co rysuje wykresy.

 

peasem najlepiej i najprościej.

 

pamietaj, że logi z guidemastera są w arcsec a nie pixelach wiec w peasie nie uzupełniasz pola zwiazanego z wielkoscią pixela, ogniskową czy deklinacją ( z deklinacją uzupełniasz jeśli to wykres PE a nie gudingu, przy guidingu deklinacja nie sensu )... zostawiasz je puste przez co peas mnozy je przez 1 ( jeden ) czyli nie wprowadza do nich zmian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc nie jest tak prosto jak być powinno :angry: . W PEASie wyskakuje mi błąd "Probably wrong format of input data file!" Plik z Guidemastera mam zapisany z rozszerzeniem DAT. I co teraz mam zrobić?

 

ja swoje logi odczytuję "PECPrep" z projektu EQMOD, tylko tam też był potrzebny jakis hack, chodziło o to, że na innym kompie był zapis i na innym odczyt i podejrzewam, że kłopot wynikał z innych ustawien regionalnych (format daty i/lub znak dziesiętny) po ręcznym dopasowaniu plik *.dat się wczytuje.

 

Grześ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc nie jest tak prosto jak być powinno :angry: . W PEASie wyskakuje mi błąd "Probably wrong format of input data file!" Plik z Guidemastera mam zapisany z rozszerzeniem DAT. I co teraz mam zrobić?

 

 

Otwierasz plik .DAT za pomocą notatnika i Twoim oczom ukazuje się pełny zapis w formacie tekstowym. Zapisujesz sobie to co masz w notatniku jako plik .txt i problem z głowy!

Wrzucasz ten pliczek .txt do PEAS-a i delektujesz się widokiem Twojego PE ;)

Pozdrawiam :Beer:

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otwierasz plik .DAT za pomocą notatnika i Twoim oczom ukazuje się pełny zapis w formacie tekstowym. Zapisujesz sobie to co masz w notatniku jako plik .txt i problem z głowy!

Wrzucasz ten pliczek .txt do PEAS-a i delektujesz się widokiem Twojego PE ;)

Pozdrawiam :Beer:

 

No to jak wrócę z pracy do domu to spróbuję się po delektować :D , a na razie praca praca praca <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim PEAS-ie jest na początku przecinek, a nie kropka -> [, n x n y n n n n n]

Zresztą znalazłem ten log w pliku tekstowym, razem z PEAS-em, jego nazwa to: peas_sablony.txt

Gdyby ktoś nie miał tego pliku, to dodaje jako załącznik to co mam ja.

 

peas_sablony.txt

 

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim PEAS-ie jest na początku przecinek, a nie kropka -> [, n x n y n n n n n]

Zresztą znalazłem ten log w pliku tekstowym, razem z PEAS-em, jego nazwa to: peas_sablony.txt

Gdyby ktoś nie miał tego pliku, to dodaje jako załącznik to co mam ja.

 

peas_sablony.txt

 

Pozdrawiam :Beer:

 

I chyba w tej kropce będzie pies pogrzebany. No cóż okaże się wieczorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepiej przelicz sobie skalę obrazu np. tu: http://www.ccdimages.com/ccdcaculator.aspx

i będziesz wiedział, jeżeli rozdzielczośc pixela, tym czym focisz, będziesz miał mniejszą od amplitudy tego błędu

a w ogóle, to może napisz czym, co no i na czym guidujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok udało mi się odczytać. To jest efekt. Pytani czy to bardzo fatalnie jeżeli chodzi o sesje guidowaną?

Mysle, że jest nawet bardzo dobrze.... +2 /-1arcsec a raczej +1,5/-1arcsec rewelacja. Podobnie mam na EM200 :). Pytanie czy nie popełniłeś gdzieś błędu w ustawieniach w Gidemasterze, w PEASie czyli mówiąc inaczej czy rozdzielczość sie zgadza... Jaki teleskop, kamerka, pixel ?

 

sumas ... to jest już w arcsec a nie w pixelach wiec to tak jakby było jakieś +/- 0.8 pixela na wykresie Maxima... moim zdaniem jest OK.

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc guider to kamerka modyfikowany SPC900NC + refraktor 70/500 pixel kamerki to chyba 5,6. Astrograf (nazwa umowna :rolleyes: ) refraktor (Petzwal) 152/760 + EOS 300D pixel ?. Niestety fotkami się nie pochwalę, gdyż robiłem je tuż przed świtem i są niebieskie :Boink: Aha w Guidemasterz nic nie ruszałem oprócz ustawień dotyczących teleskopu i jak się teraz dopatrzyłem to w ustawieniach ogniskowej guideskopu wpisałem ogniskową teleskopu głównego :angry::burza::Boink: Czy to drastycznie wpłynie na ten wykres?

Edytowane przez wtw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle, że jest nawet bardzo dobrze.... +2 /-1arcsec a raczej +1,5/-1arcsec rewelacja. (...)

 

Hehe... :)

 

Ja juz sie nauczyłem nie zachwycać wartościami typu +/- 1.5 sec ;) Można sie zdrowo nadziać. I nie chodzi o to, że na głównym mamy rozdzielczość np. 1.5 sec/pix, a na guiderze 3 sec/pix tylko o to, ze niby juz , juz, bajerro.... Niby złapaliśmy stabilność wykresu na poziomie rozdzielczości naszego głównego telepa, a tu zonk. Overcorrecting sie kłania :)

 

http://www.celestia.pl/Guide

 

Wykres piekny, a na fotce koszmar. :Boink:

 

WTW, tak czy siak, na EOSie łatwiej. Przy takiej ogniskowej i masce bayera na matrycy aparatu prawie wszystko wychodzi jak trzeba. Do tego stopnia , że pracując Eosem na podobnym sprzecie juz mi sie wydawało , że kumam "o co kamon ". Dopiero matryca B/W na odrobine większej ogniskowej przypomniała mi jak wiele spraw jedynie mi sie wydaje ;)

 

Ale luz. Bedzie dobrze.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.