Skocz do zawartości

czy warto


darreski

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam pytanko do starych wyjadaczy czy warto zainwestować w taki teleskop

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=642908864 koszt 5000 zł. a to nie mało .

Teleskop podobno posiada 10 latek i pochodzi z USA posiada powłoki EMC i F 10.

Więc pytanie WARTO czy dać sobie LUZ ????

Najbardziej martwi mnie wiek tego sprzętu .

Posiadam synte 10" więc bym po prostu zmienił sprzęt

Panie i panowie doradźcie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na czym zamierzasz to posadzić?

 

OK, już widzę, na innych zdjęciach jest montażyk... :P

Jeśli to cena z tymi wszystkimi dodatkami i system oraz powłoki są w porządku, to Ja bym brała...

Najlepiej jakby ktos kto sie zna na meadach, to obejrzał z Tobą przy zakupie. Może jakiś posiadacz się zgodzi z Tobą pojechać...

No i testy pod niebem najlepiej zrobić przy okazji

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=18905

 

pozdrawiam

Ori

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja nie wiem...

Jeśli masz Syntę 10" to na dobrą sprawę zapłacisz 5k za goto montaz paralaktyczny i większą mobilność.

Tak na prawdę to należy sobie zadać pytanie czego się spodziewasz po tym teleskopie i co chcesz nim oglądać.

Jeśli dobson Ci wystarczał i masz trochę zaciecia do szukania obiektów "własnoręcznie" to ja bym tego teleskopu nie kupował.

Jeśli jednak chcesz mieć GoTo i zmieścić teleskop bez problemu do samochodu to można się zastanowić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że wpierw sam przejadę się i obadam wstępnie ten sprzęt

ale synte chyba zostawię i u ojca na wiosce ją ulokuje ( ojciec proponuje mi aby wybudować takie małe obserwatorium niebo jest tam ciemne )

a ten przeznaczę jako mobilny sprzęcik mieszkam przy mieście i jest jasne niebo synta ma F5 więc jest to dokuczliwe

muszę się nad tym dobrze zastanowić i uważać aby nie trafić na sprzęt po poważnych przejściach.

 

ps. Rozumiem że taki sprzęcik do astro foto to już się nadaje??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że wpierw sam przejadę się i obadam wstępnie ten sprzęt

ale synte chyba zostawię i u ojca na wiosce ją ulokuje ( ojciec proponuje mi aby wybudować takie małe obserwatorium niebo jest tam ciemne )

a ten przeznaczę jako mobilny sprzęcik mieszkam przy mieście i jest jasne niebo synta ma F5 więc jest to dokuczliwe

muszę się nad tym dobrze zastanowić i uważać aby nie trafić na sprzęt po poważnych przejściach.

 

ps. Rozumiem że taki sprzęcik do astro foto to już się nadaje??

ten teleskop ma ogniskową 2000... to duzo jak na astrofoto. Poszperaj na forum, Oberon robił takim sprzętem fotki planet i księżyca.

-G

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cena jest naprawdę kusząca, ale sprzęt ma już trochę lat więc uważaj. co do astrofoto to na Księżyc i planetki jak najbardziej, ale DS to swiatłosiła trochę za duża. o ile się dobrze orientuje to rotacja pola też będzie dokuczliwa gdyż nie jest to montaż klasy eq, ale na szersza pola metodą piggyback powinien się nadać.

 

Edit

 

Racja, swiatlosila za mala, sorki za przejęzyczenie

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu interesowałem się Meade LX200 "classic", więc mogę podać wyniki mojego "googlania":

 

1) mimo wieku, optyka (o ile nie była uszkodzona) powinna być w porządku; można znaleźć wiele bardzo pozytywnych opinii o jeszcze starszych tubach

 

2) wg mnie teleskop jest starszy niż 10 lat; ma starszą i już nie rozwijaną wersję Austostara - opinie, które znalazłem, można by streścić tak: "jak będziesz miał szczęście, to teleskop posłuży jeszcze długo, jeśli nie, to dogadaj się z Meade i za pół ceny nowego LX200 (lub mniej) , przełożą Twoją tubę do nowego montażu". Osobiście najbardziej mnie zmartwił fakt, że ludzie, którzy mieli awarię elektroniki w swoich "klasycznych" LX200, nawet w USA mieli problemy z naprawą

 

3) astrofotografia tym sprzętem jest jak najbardziej możliwa, również DS. Montaż typu amerykańskiego łatwo (lecz kosztownie) można "upralaktycznić" a ogniskową potraktować reduktorem 6,3 lub nawet 3,3 (o ile pozwala na to zastosowany detektor)

 

Ja, po dłuższym zastanowieniu, darowałem sobie wersję Classic, pomimo tego, że można i u nas trafić na lepsze okazje, niż ta, którą podlinkowałeś. Przez kilka miesięcy na Allegro wisiała zdecydowanie bardziej korzystna (ze względu na wyposażenie: wedge, motofocus) oferta młodszego o kilka lat LX200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no mi się wydaje że ma małą światło siłę

ciekawe jak wygląda obserwacja DS z takiego sprzętu na moim F 5 coś widać ale ten to sprzęt to inna klasa ciekawe ?

 

No tutaj to nie ma watpliwosci - DSy bedzie widac gorzej niz Twoja synta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrót myślowy/uproszczenie. Nie czepiaj sie.

 

hm... podobne skróty myślowe powodują mętlik w głowie u początkujących... dlatego sprostowałam, a nie żebym cos do Ciebie miała... :Beer:

Z tego co pisze autor wątku, to po prostu trafiła się okazja kupna SC i teraz chłopak kombinuje co mógłby tym focić lub ogladać... trochę od tyłu droga, ale można i tak, pod warunkiem że szybko poczyta się jakie są wady i zalety tego systemu i dopiero wtedy ostatecznie podjąć decyzję o zakupie.

 

pozdrawiam

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.