Skocz do zawartości

2 pytania odnośnie sprzętu


Barracudo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam 2 problemy i zarazem pytania :

 

1. Posiadam aparat Canon 500D. Chciałem sfotografować księżyc metodą bez okularu w teleskopie i bez obiektywu w aparacie. Niestety mam problem z ustawieniem ostrości. Gdy przysuwam na maxa wyciąg okularowy, w aparacie widzę kształt księżyca i lekki zarys szczegółów. Wydaje mi się , że to przez ogniskową mojego teleskopu. Czy istnieje jakiś reduktor , bądź akcesorium , które pozwoli na rozwiązanie mojego problemu ? Zaznaczam , że interesuje mnie tylko fotografowanie księżyca tą właśnie metodą , nie interesują mnie DS-y i planety (w tym przypadku :) ).

 

2. Około 2:00 (jakiś czas temu) obserwowałem Jowisza przez swój teleskop, niestety , widziałem tylko żółtą kulkę bez jakichkolwiek szczegółów(mimo powiększenia , przy którym powinno się dostrzec detale). Czy jest to wina mojego teleskopu ? Czy też okularów (plossl 10 i 25)? A może po prostu , aby dostrzec szczegóły potrzebny jest filtr planetarny ? Jeśli tak , to jaki polecacie (do 300 zł) do wyciągu 1,25" ?

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaki masz teleskop? jaka ogniskowa i srednica lustra/soczewki?

 

edit,

 

sorki wlasnie zobaczyłem w twojej stopce, że masz typ teleskopu. trochę ogniskowa za mała by fotografować w ognisku głównym i osiągac duże powiększenia. Jeśli masz dobrego barlowa to możesz spróbowac połączyc układ i powiększyć ogniskową.

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

AD1. Do tego celu przydałby Ci się adapter foto którym łączysz aparat z wyciągiem teleskopu. Oprócz tego adaptera potrzebny by Ci był Ring z mocowaniem bagnetu do Canona. Pod tym linkiem znajdziesz info - http://astrozakupy.pl/product_info.php?products_id=41. Sam mam taki i jestem zadowolony. Adapter ten można praktycznie w 2 miejscach rozkrecic (przez to będziesz miał różne długości adaptera) i w zależności od długości adaptera uda Ci się zogniskować obraz tak aby złapać dokładnie ostrość.

 

AD2. Co do Dżupitera to sprawa wygląda tak. Sądząc po stopce to masz SW 130/900. Przy okularze 10 mm będziesz miał powera 90x. Fakt, okulary te (Plossle) nie są zbyt dobrej jakości, ale kiedyś też miałem taki sam sprzęcik jak Ty i przy tym powiększeniu widać było stosunkowo ładnie pasy atmosfery Jowisza.

 

Najprawdopodobniej wina leży po stronie seingu. Jowisz o tej godzinie jest stosunkowo nisko, ziemia oddaje ciepło w nocy i atmosfera "pływa" i to jest głównym problemem. Ale jeśli będziesz chciał obserwować szczegóły na planetach to przed zakupem filtru radziłbym Ci zainwestować w dobry okular. Dlaczego? Bo chodź będziesz miał najlepszej jakości filtr, a kijowej jakości okular to optyki nie przeskoczysz.

 

Mozesz kuknać tutaj. http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping/?id=178.

 

HowkAstro Bracia

 

 

EDIT: A propos filterków to właśnie natknąłem się na ten wątek: http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...=10335&st=0

Edytowane przez ADFOTO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

AD1. Do tego celu przydałby Ci się adapter foto którym łączysz aparat z wyciągiem teleskopu. Oprócz tego adaptera potrzebny by Ci był Ring z mocowaniem bagnetu do Canona. Pod tym linkiem znajdziesz info - http://astrozakupy.pl/product_info.php?products_id=41. Sam mam taki i jestem zadowolony. Adapter ten można praktycznie w 2 miejscach rozkrecic (przez to będziesz miał różne długości adaptera) i w zależności od długości adaptera uda Ci się zogniskować obraz tak aby złapać dokładnie ostrość.

 

 

W tym właśnie tkwi problem , że w moim teleskopie (w wyciągu okularowym) jest gwint do zamocowania T2 Ring. Więc ten adapter nie przyda mi się na nic. Problem tkwi w tym, że ognisko mojego teleskopu nie może się za nic zgrać z aparatem (z przerobioną przeze mnie kamerką logitech dało radę , ale to nie o to chodzi). Dziękuję bardzo za odpowiedzi, są naprawdę pomocne , mimo wszystko jeśli ktoś zna rozwiązanie do punktu 1 to prosiłbym o pomoc.

 

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

 

To może inaczej. Sprawdź sobie bez adaptera oraz okularu włożonego w wyciąg w którym miejscu obraz Ci się ogniskuje. Czasami to jest na prawdę niewielka odległość. Osobiście to ja z w/w adaptera odkręcam tą końcówkę która wchodzi w wyciąg i ją przykręcam do T2 Ringa. To jest raptem około 1,5 cm. I tylko o tą odległość musiałem odsunąć aparat od wyciągu (Celestron C8N 200/1000)

 

Reasumując. Tak czy siak musisz zmienić odległość aparatu od wyciągu, aby obraz dokładnie zogniskował Ci się na matrycy aparatu. Łot to cała filozofija.

 

Joł hoł ciekierap :)

Edytowane przez ADFOTO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

 

To może inaczej. Sprawdź sobie bez adaptera oraz okularu włożonego w wyciąg w którym miejscu obraz Ci się ogniskuje. Czasami to jest na prawdę niewielka odległość. Osobiście to ja z w/w adaptera odkręcam tą końcówkę która wchodzi w wyciąg i ją przykręcam do T2 Ringa. To jest raptem około 1,5 cm. I tylko o tą odległość musiałem odsunąć aparat od wyciągu (Celestron C8N 200/1000)

 

Reasumując. Tak czy siak musisz zmienić odległość aparatu od wyciągu, aby obraz dokładnie zogniskował Ci się na matrycy aparatu. Łot to cała filozofija.

 

Joł hoł ciekierap :)

 

 

No właśnie o tym cały czas piszę :) żeby mój aparat złapał ostrość , musiałbym jeszcze bardziej przybliżyć aparat do wyciągu, a tego się już nie da zrobić (przybliżyłem maxymalnie jak to tylko jest możliwe), wyciąg też jest na maxa schowany i jak już pisałem za pierwszym razem, przy tych ustawieniach aparatu i wyciągu widoczny jest kształt ale o detalach można zapomnieć. W skrócie , tą metodą co napisałeś nie mogę zogniskować aparatu bo musiałbym wyciąg schować bliżej by do tego doszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał ADFOTO -przesunąć lustro główne, ale tego bym nie proponował. Mam Syntę 153/1200 i także nie ostrzy z aparatem, dlatego używam barlowa 2x i przy ogniskowej 2400 zdjęcia wychodzą ostre. Przy twoim teleskopie ogniskowa wyniesie 1800 i w zupełności wystarczy by uzyskać ładne fotki Księżyca. Kup barlowa z gwintem T2, wykorzystasz do astro-foto, a i do obserwacji się przyda.

 

Pozdrawiam i życzę udanych sesji zdjęciowych Księżyca

 

Załączam przykładowe zdjęcie - aparat Nikon D40, barlow 2x synta 153/1200

DSC_4767a.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz wyciąg z z wbudowanym gwintem T-2, to może wystarczy redukcja T2 / Canon EOS? Jak teraz łączysz aparat z teleskopem?

 

Na razie po prostu gwoli sprawdzenia przykładałem aparat bez obiektywu do wyciągu okularowego. Przed chwilą sprawdzałem z soczewką Barlowa i udało mi się złapać ostrość :) (sprawdzane na Altairze, na łysola nie chce mi się dziś czekać bo dopiero koło 3:30 będzie widoczny). Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i pomoc !

Temat uznaję za zamknięty.

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.