Skocz do zawartości

Jak dobrać teleskop do guidingu


Pytajnik

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo proszę o opinię. Zbieram się do zakupu teleskopu do guidingu. Posiadam Mede LX200 ACF 10" i pomyślałem, że dobrym rozwiązaniem będzie zakup ETX90 Mede'a jako teleskopu guidingowego przyłączonego do podstawowego zestawu. Nie wiem tylko, czy ogniskowa ETX-90 nie jest zbyt mała (1250mm) w stosunku do ogniskowej LX200, która to wynosi 2500mm. Poza tym chodzi o ciężar całego układu - choć wydaje mi sie, że to nie powinno być wiekszym problemem, kiedy patrzę na ciążki montaż LX200. Acha... guiding będzie obsługiwany przez DSI również Meade. Pozdrawiam i proszę o opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę o opinię. Zbieram się do zakupu teleskopu do guidingu. Posiadam Mede LX200 ACF 10" i pomyślałem, że dobrym rozwiązaniem będzie zakup ETX90 Mede'a jako teleskopu guidingowego przyłączonego do podstawowego zestawu. Nie wiem tylko, czy ogniskowa ETX-90 nie jest zbyt mała (1250mm) w stosunku do ogniskowej LX200, która to wynosi 2500mm. Poza tym chodzi o ciężar całego układu - choć wydaje mi sie, że to nie powinno być wiekszym problemem, kiedy patrzę na ciążki montaż LX200. Acha... guiding będzie obsługiwany przez DSI również Meade. Pozdrawiam i proszę o opinie.

Przepraszam że zadam ci kilka pytań bo niewiem jaki jest stopień zawansowania Ciebie i znajomości tematu.

1Ten teleskop niema montażu paralaktycznego tylko azymutal :stosujesz wegde/klin paralaktyczny?Bo jeśli zamierzasz uzywać go jako typowy widłowy to rotacja pola zniszcy każdą fotke.

2Wiesz że takim ciemnym teslskopem (f 10)i o pokażnej ogniskowej nie pofocisz dsów?Tylko planety, księzyc, Słońce .W innym poście pisałeś że chcesz używać Sony Alpha 900 . Jest to aparat z matrycą cmosowską pełnoformatową. Zaciekawiło mnie czy robiłeś testy czy teleskop pokrywa ostrym obszarem całą matrycę?A i jeszcze jedno: mógłbyś pokazać darkframy(zdjęcie z przykrytym obiektywem) na czasie powiedzmy 300s i 600s?Ciekawi mnie porównanie poziomu szumów i stopien zaświetlenia ampglowem w starciu np z klasycznym Canonem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Stan mojego zaawansowania jest niewielki. Ale będę się bardzo starał. Oczywiście teleskop jest ciemny. Może jednak do czegoś dojdę z DS-ami. Robiłem kilka testów. Załączam jednoklatkowe zdjęcie (chyba 2 lub 3 jakie wogóle wykonałem) udało mi się zfotografować M57 z Liry - to zdjęcie zrobiłem w nastepujących paramtrach:

 

1. Montaż azymutalny

2. Czułość 6800 ISO

3. Caz naświetlania 30 sekund

4. Niewielka obróbka w Corel Draw

5. Aparat zamontowany na nasadce kątowej 45 stopni za pomocą złączki projekcyjnej 1,25" o długości 60 mm oraz pierścienia pośredniczącego T2 ring

 

Co do pozostałych spraw:

Testów na zaciemnionym teleskopie nie robiłem ale zrobię i pokaże.

Jeżeli chodzi o montaż to czekam właśnie na SuperWedge i będę mógł stosować montaz paralaktyczny.

Jesli chodzi o pokrycie klatki 35 mm to w powyższych ustawieniach sprzętowych obraz z teleskopu pokrywa ją w postaci okręgu - załączam inne zdjęcie gdzie to dosnonale widać. Zobaczymy jak to będzie wyglądać, gdy aparat będzie zamontowany do teleskopu za pomocą systemu flat mirror. Pewnie podobnie.

Na razie nie ćwiczyłem niczego z dłuższymi czasami p0onieważ zgubiłem pilota do aparatu i czekam na dostawę a bez pilota nie mogę naświetlać na czasch dłuższych od 30 sekund. jak będzie pilot to będę mógł naświetlać na dowolnie długich czasach i przez to na mniejszej czułości - mniejszy szum...

Jesli chodzi o ustawienie montażu to po wielu ćwiczeniach i próbach wychodzi mi to juz całkiem nieźle - oczywiście biorąc pod uwagę krótki czas naświetlania i poszukiwanie obiektów w zenicie.

 

Sądzę, że jak uda mi się udoskonalić do perfekcji ustawienie montażu i skompletowanie odpowiedniego sprzętu - guider to uda mi sie sfotografować jakieś ciekawe DS-y... Jeśli nie - sprzedam teleskop i kupię inny - bardziej odpowiedni. To fakt, że cimnośc teleskopu i bardzo długa ogniskowa to spora słabość....

 

Pozdrawiam i proszę o dalszą dyskusję i uwagi.

LutniaM57Nebula.jpg

LutniaM56GlobularCluster.jpg

Edytowane przez Pytajnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

Sądzę, że jak uda mi się udoskonalić do perfekcji ustawienie montażu i skompletowanie odpowiedniego sprzętu - guider to uda mi sie sfotografować jakieś ciekawe DS-y... Jeśli nie - sprzedam teleskop i kupię inny - bardziej odpowiedni. To fakt, że cimnośc teleskopu i bardzo długa ogniskowa to spora słabość....

 

2,5m ogniskowej - zaczynasz b. odważnie!

Stosuj 2", z 1,25" masz straszna winiete.

 

Ja podczas kompletowania sprzętu do DS chciałem brać 1m, ale mi odradzano wiec kupiłem 500mm.

 

Odnośnie obrobki to bardziej niz Corela polecam naukę Photoshopa.

 

Tak trochę wybierając w przyszłość..... Ile sobie będziesz liczyl za zestaw na gieldzie? ;-)

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak trochę wybierając w przyszłość..... Ile sobie będziesz liczyl za zestaw na gieldzie? ;-)

Wybiegając w... przeszłość :)

 

A wicie, że Corel X7 jest dostepny teraz za śmiesznew pieniądze na http://www.omegasoft.pl/Corel/Corel-Draw

Ta wersja studencka- jeszcze nigdy nie była taka tania.

Polecam!

Bana mu! To chyba już drugi taki post.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.