Skocz do zawartości

Malowanie teleskopu


Robson_g

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam ogromną ochotę na zmianę koloru mojej lunetki 80/400...strasznie denerwuje mnie ten błękitny kolor, choć nie jest najgorszy. Chciałbym pomalować tubę na jakiś bardziej profesjonalny kolor, ale nie wiem jak się do tego zabrać...czy wymagany jest demontaż całego teleskopu? Nigdy nic w nim nie rozkręcałem, dlatego mam obawy przed takim zabiegiem...wiadomo optyka, choć nie z najwyższej półki... :)

Czy ktoś z Was wykonywał już takie czynności??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzisz. Wychodzi taniej i "czyściej" niż malowanie. Wbrew obawom niektórych co do trwałości folii - do tej pory nie zdarzyło się żebym gdzieś uszkodził/zadrapał powierzchnię. Teleskop jest używany w miarę często i nie cackam się z nim zbytnio - na obserwy jeździ wrzucony luzem w bagażniku :) Jedyny minus - na czarnym strasznie widać kurz ;)

 

Pozdrawiam

 

JZ

Edytowane przez Jules
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robson999 poruszyłeś bardzo ciekawy temat, od pewnego czasu również zastanawiam się jak tu by zmienić wygląd mojemu Orionkowi 80ED.

Na początku chciałem to zrobić samodzielnie, lecz by zrobić to w miarę dobrze, trzeba usunąć starą farbę przy pomocy delikatnego papieru ściernego, później należy pomalować tubę podkładem (najlepiej dwa razy) no i na koniec wybraną farbą.

Nie wiem jak by to wyszło przy pomocy farby w sprayu?

Obawiając się marnego efektu takiej farby stoję w miejscu :Boink:

A wydaje mi się, że farba to jednak farba.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robson999 poruszyłeś bardzo ciekawy temat, od pewnego czasu również zastanawiam się jak tu by zmienić wygląd mojemu Orionkowi 80ED.

Na początku chciałem to zrobić samodzielnie, lecz by zrobić to w miarę dobrze, trzeba usunąć starą farbę przy pomocy delikatnego papieru ściernego, później należy pomalować tubę podkładem (najlepiej dwa razy) no i na koniec wybraną farbą.

Nie wiem jak by to wyszło przy pomocy farby w sprayu?

Obawiając się marnego efektu takiej farby stoję w miejscu :Boink:

A wydaje mi się, że farba to jednak farba.

 

Pozdrawiam

 

Farbę w sprayu, to chyba sobie podarujemy...ja myślałem o jakimś kolorze perłowym u lakiernika. Mam znajomego, który malował w moim autku przedni spoiler po kontakcie z sarenką :szczerbaty: . Facet robi to świetnie, ale nie wiem jak poradziłby sobie z teleskopem :unsure: . Muszę do niego podjechać i popytać.

p.s to nie ważne, że to tylko króciutki achromat...jemu także należy się ładny wygląd, tym bardziej, że ja zamierzam kupić mu ładną walizeczkę, w której będzie sobie mieszkał razem z jakimś okularkiem... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że można to zrobić tak:

 

1. matowienie papierem o drobnej gradacji ok. 1000

2. podkład,wypełniacz (moim zdaniem przy delikatnym matowieniu istniejącje powłoki to nie jest konieczne)

3. malowanie lakierem w sprayu (można sobie równiez dobrać kolor identyczny z kolorem nadwozia w specjalistycznym sklepie gdzie taki lalkier można otrzymać również w sprayu)

4. malowanie bezbarwnym (jedna powłoka wytarczy bez przesady)

5. polerowanie (jak już koniecznie musimy)

 

Pamietajcie, że do malowania najważniejsza jest cierpliwość (położysz kolejną warstwę za wcześnie to lakier się "zwarzy") i pewna ręka. Jak spaprzesz, to malownie wydłuży ci się pięciokrotnie albo i lepiej :).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że można to zrobić tak:

 

1. matowienie papierem o drobnej gradacji ok. 1000

2. podkład,wypełniacz (moim zdaniem przy delikatnym matowieniu istniejącje powłoki to nie jest konieczne)

3. malowanie lakierem w sprayu (można sobie równiez dobrać kolor identyczny z kolorem nadwozia w specjalistycznym sklepie gdzie taki lalkier można otrzymać również w sprayu)

4. malowanie bezbarwnym (jedna powłoka wytarczy bez przesady)

5. polerowanie (jak już koniecznie musimy)

 

Pamietajcie, że do malowania najważniejsza jest cierpliwość (położysz kolejną warstwę za wcześnie to lakier się "zwarzy") i pewna ręka. Jak spaprzesz, to malownie wydłuży ci się pięciokrotnie albo i lepiej :) .

 

Pozdrawiam

 

Czyli można zaryzykować sprayem, hmm...ale jak pozabezpieczać wyczernioną tubę, szkło, czy wyciąg należy zdemontować...?? Wiem laickie pytania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malowanie malowaniem. Trzeba jakoś zabezpieczyć optykę przed zanieczyszczeniem, najlepiej poprzez zdemontowanie. Później powtórny montaż, kolimacja... etc, itp, itd... :Beer:

 

Fajnie też by było, gdyby koszt malowania nie przekroczył kosztu zakupu tuby którą chcemy pomalować.

 

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malowanie malowaniem. Trzeba jakoś zabezpieczyć optykę przed zanieczyszczeniem, najlepiej poprzez zdemontowanie. Później powtórny montaż, kolimacja... etc, itp, itd... :Beer:

 

Prawidłowo wykonane maskowanie wystarczy.

Robson w okleinie będą "szwy" a wiesz co tam się będzie zbierać ;) No dobra żartowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawidłowo wykonane maskowanie wystarczy.

Robson w okleinie będą "szwy" a wiesz co tam się będzie zbierać ;) No dobra żartowałem.

 

No właśnie te łączenia okleiny mnie troszkę szokują, a na astronocach tak pięknie wygląda ten Dobson, zero, szwów, zero łączeń...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.