Skocz do zawartości

Projekt Perseidy 2009


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Zapisałem się na stronie PP2009 z bratem i mam wielką chęć wyjazdu tylko nie wiem czy będą wolne miejsca.

 

 

Warto zrobić sobie kilka godzinek obserwacji meteorów przed takim obozem obserwacyjnym i podesłać do PKiM - myślę że wtedy Wasze kandydatury wysoko podskoczą na liście uczestników :)

W tej chwili nieźle już sypie meteorami a noce ciepłe więc całkiem przyjemnie się prowadzi obserwacje, próbować obserwacji w razie wątpliwości tu pytać :):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj nawet jedną sztukę widziałem :D

 

Generalnie przy takiej tendencji do zachmurzeń jaką mamy ostatnio chyba rokowania są kiepskie...

Martwi mnie to bo też będę focił w maxie - pewnie w kierunku na Lublin :)

pozdr.

 

Niestety martwi mnie bardziej księżyc w trzeciej kwadrze, który będzie znajdował się akurat w Baranie. W dniu maksimum będzie miał 60%.

 

Dla podsycenia napięcia poniżej kilka fotek ubiegłorocznych Perseidów.

 

post-16265-124872536114_thumb.jpgpost-16265-124872537471_thumb.jpgpost-16265-124872538648_thumb.jpgpost-16265-124872539637_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Wam, że nie ma sensu czekać na maksimum bo wypadnie ono w najbardziej niekorzystnym momencie, gdy Księżyc będzie stosunkowo blisko radiantu a więc nie uniknie się nijak blasku Księżyca, ani wieczorem 11.08.2009 ani rankiem 12.08.2009.

 

Dlatego warto obserwować już od teraz, do ok 2/3 sierpnia można doczekać ciemnego nieba (po schowaniu się Księżyca) ... potem ów maksimum w blasku moona :unsure: i ... po ok 15/16 sierpnia znów powróci ciemne niebo, lecz wieczorem więc i radiant nisko...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Wam, że nie ma sensu czekać na maksimum bo wypadnie ono w najbardziej niekorzystnym momencie, gdy Księżyc będzie stosunkowo blisko radiantu a więc nie uniknie się nijak blasku Księżyca, ani wieczorem 11.08.2009 ani rankiem 12.08.2009.

 

Dlatego warto obserwować już od teraz, do ok 2/3 sierpnia można doczekać ciemnego nieba (po schowaniu się Księżyca) ... potem ów maksimum w blasku moona :unsure:   i ... po ok 15/16 sierpnia znów powróci ciemne niebo, lecz wieczorem więc i radiant nisko...

 

Ja jednak nie zamierzam spać za wiele tej nocy. Wiele modeli się do końca nie sprawdzało, co do momentu maksimum, a i Księżyc podczas maximum nie jest aż tak straszny. Zresztą podczas obserwacji nie należy patrzeć bezpośrenio w kierunku radiantu, lecz kilkadziesiąt stopni od niego, co daje obszar nieba nie tak bardzo oświetlony przez blask Księżyca. A więc myślę, że będzie dobrze :) byle pogoda dopisała. :notworthy:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego warto obserwować już od teraz, do ok 2/3 sierpnia można doczekać ciemnego nieba (po schowaniu się Księżyca)

Dzisiejszej nocy poleżałem sobie pod gołym niebem i wypatrywałem Perseidy. Przy okazji trafił się wolny Caprikornid o jasności -2 magnitudo :D

Nie ma to jak w ciepłą noc (ale i tak w 2 parach spodni) "nie robić nic, tylko leżeć" i przy okazji zrobić 2 godziny Teff-a wizualnych obserwacji meteorów :helo:

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Wam, że nie ma sensu czekać na maksimum bo wypadnie ono w najbardziej niekorzystnym momencie, gdy Księżyc będzie stosunkowo blisko radiantu a więc nie uniknie się nijak blasku Księżyca, ani wieczorem 11.08.2009 ani rankiem 12.08.2009.

 

Dlatego warto obserwować już od teraz, do ok 2/3 sierpnia można doczekać ciemnego nieba (po schowaniu się Księżyca) ... potem ów maksimum w blasku moona :unsure: i ... po ok 15/16 sierpnia znów powróci ciemne niebo, lecz wieczorem więc i radiant nisko...

 

 

Oczywiście ze jest sens! Meteory nie ogląda się patrząc w radiant aktywnego roju ale co najmniej 30 stopni od niego.

 

Obserwatorzy meteorów gdy jest maksimum rojów takich jak np. Perseidy, Leonidy, Geminidy, Orionidy, Ursydy lub Kwadrantydy powinni obserwować nawet gdy Księżyc jest w pełni i wysoko nad horyzontem. Gdy obserwator osłoni się odpowiednio (Księżyc za drzewami, za plecami, budynkiem) przed jego światłem może dostrzec poza miastem gwiazdy nawet do 6 magnitudo. Niebo jest co prawda jasne, ale i tak jest szansa na zobaczenie zjawisk już o jasności 4 magnitudo. Zapowiadana aktywność ZHR > 100 przy blasku Księżyca powinna dać widowisko z 20-30 meteorami w ciągu godziny!

 

Zachęcam do obserwacji już teraz i dokładania swoich obserwacji do wykresu IMO za pomocą elektronicznego formularza. W osobnym wątku opisałem jak to zrobić wraz z przykładową obserwacją.

 

Poniżej wykres aktywności Perseidów 2009 tworzony on-line:

 

per2009overview.png

Edytowane przez ZLOKA
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj nawet jedną sztukę widziałem :D

 

Generalnie przy takiej tendencji do zachmurzeń jaką mamy ostatnio chyba rokowania są kiepskie...

Martwi mnie to bo też będę focił w maxie - pewnie w kierunku na Lublin :)

 

Zachęcam Ciebie do przeczytania PKiMowskiego poradnika dotyczącego cyfrowych obserwacji fotograficznych meteorów:

 

http://www.pkim.org/?q=pl/cyfrowe_obserwacje_fotograficzne_meteorow

 

Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszej nocy poleżałem sobie pod gołym niebem i wypatrywałem Perseidy. Przy okazji trafił się wolny Caprikornid o jasności -2 magnitudo :D

 

Wow :) Czyżby ten sam co u mnie ? :helo::)

Ja przy tak jasnym niebie w tym Krakowie muszę się na nowo uczyć jasności :)

 

Nie ma to jak w ciepłą noc (ale i tak w 2 parach spodni) "nie robić nic, tylko leżeć" i przy okazji zrobić 2 godziny Teff-a wizualnych obserwacji meteorów :helo:

 

Nie ma jak fotelik na dużym balkonie, i ciepło promieniujące od ciepłego bloku :):)

 

A dziś robię podwójną sesję o ile te chmurwy gdzieś pójdą :) (Visual i Foto :))

Edytowane przez ax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ach nic nie zastąpi tego fotelika na środku ścierniksa, gdzie jakaś sarna albo sfora dzikich psów, tłukąc się i szeleszcząc podnosi adrenalinę i nie pozwala usnąć. Na uszach słuchawki, z radiem lub jakimś gadaniem lub ewentualnie świerszcze i komary bzyczące wszędzie, a najwięcej na twoim nosie i czole. Ten zapach rozgniatanych owadów, które nie bojąc się środków odstaszających odwiedzają cię tłumnie. Przemoczony od rosy koc i zdrętwiałe pod nim nogi. Hmmm.... Nic nie zastąpi prawdziwego kontaktu z przyrodą i niebem ze szczyptą poświęcenia. A w tym roku niestety zmuszony jestem wyglądać z okna bloku. I patrzeć na to blade niebo (gdzie jest Droga Mleczna?) i te kilka gwiazdek.

 

Ze statystyki na moim ściernisku przez godzinę obserwacji widziałem ok 30 - 45 meteorów na godzinę na początku sierpnia, w mieście i przez okienko ledwie 6 -10. Jest różnica prawda?

 

Ps. Ostatniej nocy zrobiłem ok 40 minut obserwacji. Perseid jeden, Alfa Cygnid jeden, sporadyków 5.

Edytowane przez wozlu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ze statyskiki na moim ściernisku przez godzinę obserwacji widziałem ok 30 - 45 meteorów na godzinę na początku sierpnia, w mieście i przez okienko ledwie 6 -10. Jest różnica prawda?

 

 

Jest...to prawda ... święta prawda ...

Ale na szczęście 7/8 wyjeżdżam na mały tygodniowy urlopik połączony właśnie z Perseidami gdzieś gdzie nie ma zasięgu latarni :);)

Mam nadzieje że dopisze pogoda...będzie fotograficznie i wizualnie :)

Edytowane przez ax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszej nocy (2/3) były 2 jasne Caprikornidy. Jeden o jasności -3 mag. Drugi -2, z rozpadem i przez kilkanaście stopni widać było 2 pomarańczowe kropki "lecące" jedna za drugą :helo: Chmury mnie wygoniły do domu po godzinie i 45 min. obserwacji :angry: Za to z 1/2 sierpnia zrobiłem 3 godziny Teff-a.

Niestety ekliptyka teraz jest coraz wyżej i Księżyc będzie utrudniał obserwacje Perseidów, ale zawsze można tak ustawić leżaczek/karimatę, żeby go mieć za plecami i patrzeć na północ, bądź północny wschód, czy północny zachód.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za www.spaceweather.com

 

Przewiduje się, że możemy mieć dodatkowe, wcześniejsze maksimum roju między 0800 i 0900 UT, 12 AUG - kilka godzin wcześniej niż to przewidywane na 1700-2000 UT, 12 AUG. Intensywność zjawisk może się nawet podwoić. To dobra wiadomość - dla amerykanów <_<

 

Poniżej całość:

This year's Perseid meteor shower could be even better than usual. "A filament of comet dust has drifted across Earth's path and when Earth passes through it, sometime between 0800 and 0900 UT (1 - 2 am PDT) on August 12th, the Perseid meteor rate could surge to twice its normal value," says Bill Cooke of NASA's Meteoroid Environment Office. The following profile is based on the debris stream models of veteran forecasters Jeremie Vaubaillon and Mikhail Maslov:

post-16265-124941919189_thumb.jpg

The filament was shed by Perseid parent comet Swift-Tuttle in the year 1610, and this is one of Earth's first encounters with it. "In addition," notes Cooke, "the main Perseid debris stream, which we run into every year, may be denser than normal due to a gravitational enhancement by Saturn. The total combination of these effects could result in as many as 200 meteors per hour (ZHR)."

copyright spaceweather.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.