Skocz do zawartości

Projekt Perseidy 2009


Rekomendowane odpowiedzi

Za www.spaceweather.com

 

Przewiduje się, że możemy mieć dodatkowe, wcześniejsze maksimum roju między 0800 i 0900 UT, 12 AUG - kilka godzin wcześniej niż to przewidywane na 1700-2000 UT, 12 AUG. Intensywność zjawisk może się nawet podwoić. To dobra wiadomość - dla amerykanów <_<

(...)

 

W języku ojczystym:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=28316

 

http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=15343.msg219368#msg219368

 

Więcej na temat obserwacji Perseidów 2009 na stronie Pracowni Komet i Meteorów oraz w Cyrqlarzu nr 193.

 

Pozdrawiam,

 

Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ale na szczęście 7/8 wyjeżdżam na mały tygodniowy urlopik połączony właśnie z Perseidami gdzieś gdzie nie ma zasięgu latarni :);)

 

 

Hura Hura!! :helo: Ja również wybieram się 8-go na podtarnowskie niebo- tam gdzie po zachodzie Słońca wyłania się droga mleczna.

Oby tylko pogoda dopisała. W sumie myślę, że do wtorku powinno być całkiem nieźle z pogodą- w końcu mamy wyż. Na samo maksimum niestety może być różnie.

 

Jak wszystko pójdzie dobrze to jutro o tej porze będę obcował z przyrodą no i z... Perseidami oczywiście.

Planuje porobić trochę wizualnych obserwacji.

Na razie z ostatnich krótkich zresztą zaliczyłem jednego K-Cygnida.

 

W tamtym roku obserwowałem południową stronę nieba, ale teraz widzę , że bez obrócenia leżaczka o 150- 180 st. się chyba nie obejdzie. Z łysym nie będę przecież walczył :D - o akurat mi zagląda w okno :angry:

Faza Księżyca się zmniejsza, ale on sam bardzo szybko zaczyna się wspinać po ekliptyce. Skubaniec dzisiaj jest max 28 st. nad horyzontem , jutro już prawie 34.

 

Ciekawe jaki będę miał zasięg na miejscówce przy blasku Księżyca. Pożyjemy zobaczymy :rolleyes:

 

Życzę udanych łowów,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jaki będę miał zasięg na miejscówce przy blasku Księżyca.

 

Przy dobrym niebie można mieć nawet 6 mag z Księżycem "po krzakach". Jeśli chcesz dorzucić swoją cegiełkę do wykresu aktywności tworzonego przez miłośników astronomii z całego świata to zachęcam do zapoznania się (wydrukuj na wyjazd!) z informacją dotyczącą tego jak wykonać taką obserwację i później wprowadzić do raportu IMO.

 

Życzę powodzenia!

 

Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro (niedziela) zaraz po godzinie 10 bede wraz z Mariuszem Wisniewskim z PKiM gosciem programu "Dzień Dobry TVN"... bedziemy (co oczywiste) opowiadac o Perseidach!

 

Pozdrawiam,

 

Kamil

 

---------------------------------

 

Ostatecznie było na TVN Warszawa w programie "Rytm miasta" za dezinformację przepraszam. Jako rekompensata podaję linka z naszym występem przed kamerami: http://www.youtube.com/watch?v=rPylStiZsJE

 

Kamil

Edytowane przez ZLOKA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro (niedziela) zaraz po godzinie 10 bede wraz z Mariuszem Wisniewskim z PKiM gosciem programu "Dzień Dobry TVN"... bedziemy (co oczywiste) opowiadac o Perseidach!

 

Pozdrawiam,

 

Kamil

 

 

Hmmm patrze w TiVi mniej więcej od przed 10... - ani w TVN ani TVN24 lub tez TVN Warszawa - i nic?

W ogóle nie ma takiego programu Dzień Dobry TVN?

Edytowane przez ax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm patrze w TiVi mniej więcej od przed 10... - ani w TVN ani TVN24 lub tez TVN Warszawa - i nic?

W ogóle nie ma takiego programu Dzień Dobry TVN?

 

Było W TVN Warszawa. Ja niestety przeoczyłem. EDIT: ale widziałem powtórkę :)

 

IMG_3643s.jpg

fot: ZLOKA

 

Krzyś ;)

Edytowane przez Krzyś Polakowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostałam przyjęta na obóz :rolleyes: . O której najlepiej przyjechać?

 

Większość osób będzie popołudniu. Jeśli będziesz wcześniej też nie powinno być problemu, na miejscu będzie czekał już Przemek (brahi).

W razie czego ja, wraz z paroma osobami wyruszamy z dworca PKP w Lublinie koło 13:00.

 

Krzyś ;)

Edytowane przez Krzyś Polakowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i nagranie:

 

 

 

Krzyś ;)

 

:lol: i ja marnowałem czas przy zwyklym TVN i TVN24...

Ale cieszy to że astronomia jest reklamowana w TiVi :) w gaszczu elektronicznej papki - koledzy czarowali :):)

Edytowane przez ax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisał do mnie Karol i podał taki link - http://fred.photos.pl/parmo - gdzie wyswietla sie wykres obserwacji radiowych prowadzonych ze Złotokłosu pod Warszawą.

 

draw.png

 

W razie braku pogody można śledzić ten wykres... również po wschodzie Słońca.

 

Zachęcam również do obserwacji wizualnych meteorów. W innym wątku piszę jak taką obserwację "popełnić".

 

Kamil vel ZLOKA

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka linków z prasy:

 

http://www.tvn24.pl/12691,1614039,0,1,pomysl-zyczenie-_-beda-spadac-gwiazdy,wiadomosc.html

 

TVN24 w oparciu o materiały przekazane przez PKiM (na wideo sa Leonidy (sic!), nic nie szkodzi ;))

 

http://www.rmf.fm/fakty/?id=160044

mówi Tadeusz Jopek z UAM

 

http://wiadomosci.onet.pl/2023421,16,1,1,,item.html

pisze Arek Olech z CAMK PAN

 

http://news.astronet.pl/news.cgi?6220

Astronet Michał Matraszek

 

Kamil

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety wczoraj z nieba w południowej Małopolsce waliły z radiantu chmurw Deszczydy ... w takiej ilości że aż ciężko byłoby je zliczyć.

W przerwie - ok północy przeszło i chmury się nieco przerzedziły co za skutkowało jasną plamą na wschodzie (Księżyc) i z czasem prześwitującymi Wegą i Jowiszem.

Poddałem się ok godziny 4 rtej... będąc na posterunku od zmierzchu - pogoda popsuła plany - mam nadzieje że dziś wieczorem się nieco rozpogodzi.

 

Jak tam u Was? Wydaje się mi że na północy Polski było nieco lepiej z pogodą?

Edytowane przez ax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anglia sie kłania.

U nas jak nigdy pogoda dopisała :) (przynajmniej na południu). Wyjechałem poza miasto i prowadziłem obserwacje od 2200 do 0100 (chciałoby się zostac dłużej, ale niestety rano praca wzywała). Musze powiedzieć, że było niesamowite przeżycie. Mój pierwszy raz :) Księżyc trochę przeszkadzał, ale udało mi sie naliczyć 28 perseidów, w tym 5 naprawdę jasnych i długich. Można było zauważyć lekkie nasilenie zjawiska po północy ( ostatnia godzina 12 z 28). Dziwne było to, że przez 5 minut można było 5-6 naliczyć, a potem przez przez pół godziny nic i tak w kółko.

Robiłem również zdjęcia, ale jak to zwykle bywa, najjśniejsze nie chciały przelatywać w okolicy Kasiopei gdzie miałem skierowany aparat. Udało mi się parę słabszych złapać i wieczorem po przeglądnięciu ponad 500 klatek wrzucę je na AF.

 

Pozdrawiam

 

Adam

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prowadziłem obserwacje od 2200 do 0100 (chciałoby się zostac dłużej, ale niestety rano praca wzywała). Musze powiedzieć, że było niesamowite przeżycie. Mój pierwszy raz :) Księżyc trochę przeszkadzał, ale udało mi sie naliczyć 28 perseidów, w tym 5 naprawdę jasnych i długich.

GRATULUJĘ 1 RAZU ! :notworthy:

Witamy wizualnego obserwatora meteorów :helo:

Obserwację wyślij do IMO

Dziwne było to, że przez 5 minut można było 5-6 naliczyć, a potem przez przez pół godziny nic i tak w kółko.

Perseidy i Leonidy tak mają, że wpadają pęczkami w atmosferę :D

Zanim zanotuję któregoś z tych w/w, to czekam na drugiego i wtedy zapisuję oba równocześnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem również zdjęcia, ale jak to zwykle bywa, najjśniejsze nie chciały przelatywać w okolicy Kasiopei gdzie miałem skierowany aparat. Udało mi się parę słabszych złapać i wieczorem po przeglądnięciu ponad 500 klatek wrzucę je na AF.

 

Moim zdaniem miałeś aparat ustawiony za blisko radiantu. W Kasjopei to prawie stacjonarne musiały być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Googlowałem nieco by sprawdzić wieści z za oceanu i z Japonii ale na razie cicho ...

Jedynie kilka ciekawych zdjęć ale na razie nic o liczbach godzinnych.

 

A tak w ogóle to dziś strona główna Google w całkiem fajnym słusznym ubranku ;)

perseids09.gif

http://www.google.pl/logos/perseids09.gif :DB)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.