Skocz do zawartości

Gruby dobson pod średnim niebem ?


Jagho

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Z uwagą śledzę niniejsze forum, chodź wypowiadam się rzadko. Astronomią interesuję się od kilkunastu lat. Na początku, wiadomo, lornetka, później jakiś pierwszy teleskop z firmy U itd. Interesują mnie niemal wyłącznie DS'y. Niecałe 2 lata temu kupiłem "kultową" :) Synte 8" (Dobsa). Troszkę mgiełek udało mi się przez ten czas "natrzaskać". Mieszkam na wsi, ale blisko miasta więc niebo mam średnie ok. 5,2. Nie jest to może ideał, ale nie ma tragedii. Tydzień temu sprzedałem moją Syntę. Moment dobry bo w tej chwili i tak nie ma warunków na DS'y. Pojawił się kupiec więc pomyślałem, może już czas przesiąść się na coś lepszego. I tu zaczął się mój dramat z podjęciem właściwej decyzji. Im więcej czytam na forum i w ofertach firm, tym jestem głupszy. :Boink: Co dalej ? Rozważam dwie drogi.

1) Zakup większego dobsona 12 cali a może i zaszaleć - 16 cali (Meade LB). Rozpocząłem budowę przydomowego obserwatorium, więc sprzęt może być ciężki, transportowanie nie jest przewidywane. Tylko czy pod niebem 5,2 jest sens ładować się w tak duże lustro i tylko zasysać LP. Czy ktoś z Was ma podobne niebo i duże lustro i mógłby się wypowiedzieć ? A może inna droga ?

2) Astrofoto - rozpocząć od Synty/Sky-Watcher 200/1000 na EQ-5, później dokupić EQ-6 i pomalutku kompletować sprzęt. Nie zwiększać wielkości lustra bo nie ma sensu w tych warunkach.

Przepraszam za nieco przydługi wywód, ale sprowadza się to do jednego pytania: czy pod średnim niebem warto wchodzić w koszty aby zwiększać lustro ? Pozdrawiam i proszę o opinie.

Edytowane przez Jagho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

 

1) (..) Czy ktoś z Was ma podobne niebo i duże lustro i mógłby się wypowiedzieć ? A może inna droga ?

(...)

 

Ja mam gorsze niebo (obrzeża Krakowa, w zenicie czasem 4 – 4.5 mag) i jednocześnie 16-to calowego Taurusa. Szaleństwa nie ma w tych warunkach (dlatego wyruszam co jakiś czas w lepsze miejsce) ale sprawia i tak sporo radości. Obiekty mgławicowe (z filtrem Orion Ultra Block) w przyzwoitą noc można zobaczyć i Veil’a. Planety i Księżyc – widoki wyborne. Galaktyki – tu gorzej ale zdarzyło mi się dostrzec i 11-to mag’owe.

Tak czy siak i tak wybór należy do Ciebie.

W sprawie astrofotografii się nie wypowiadam bo się nie znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W2) Astrofoto - rozpocząć od Synty/Sky-Watcher 200/1000 na EQ-5, później dokupić EQ-6 i pomalutku kompletować sprzęt. Nie zwiększać wielkości lustra bo nie ma sensu w tych warunkach

 

mam SW200/1000 na eq5 i szczerze ci powiem, że jedyna astrofotografia to tylko szerokokątnie na barana (no chyba że kupisz mniejszą tubą - 150/750, ale ucierpi wizual na tej opcji). Z eq6 będzie o wiele lepiej, szczególnie, że budujesz obserwatorium.

 

pzdr

 

adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważam dwie drogi.

1) Zakup większego dobsona 12 cali a może i zaszaleć - 16 cali (Meade LB). Rozpocząłem budowę przydomowego obserwatorium, więc sprzęt może być ciężki, transportowanie nie jest przewidywane. Tylko czy pod niebem 5,2 jest sens ładować się w tak duże lustro i tylko zasysać LP. Czy ktoś z Was ma podobne niebo i duże lustro i mógłby się wypowiedzieć ? A może inna droga ?

2) Astrofoto - rozpocząć od Synty/Sky-Watcher 200/1000 na EQ-5, później dokupić EQ-6 i pomalutku kompletować sprzęt. Nie zwiększać wielkości lustra bo nie ma sensu w tych warunkach.

Przepraszam za nieco przydługi wywód, ale sprowadza się to do jednego pytania: czy pod średnim niebem warto wchodzić w koszty aby zwiększać lustro ?

 

Hmmm. Kupienie dobsona 12-16 cali bez opcji wywożenia go pod ciemne niebo uważam za stratę pieniędzy. Taki przyrost formy nad treścią. Filtry pomogą tylko przy niektórych obiektach DS. Ja spod ciemnego nieba obserwuję 12" LB a spod jasnego (obrzeża Warszawy) dużo mniejszym MAKiem, bo prawie na jedno wychodzi (czyli widać niewiele) ale za to MAKiem jest o wiele wygodniej bo nie targam kilkudziesięciu kilo.

Co do astrofoto się nie wypowiadam bo się nie znam, ale zwróciłem uwagę, że niektórzy koledzy z astroforum robili niezłe fotki w warunkach dużego LP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.