Skocz do zawartości

Słonko + plamy 1026 i 1027


panasmaras

Rekomendowane odpowiedzi

Zdjęcia kolegów z działu "Słoneczne imperium" zachęciły mnie do spojrzenia na Słońce przez Syntę - PST daje co prawda rewelacyjne obrazy, ale mniejsze plamki wyglądają przezeń nader skromnie - małe powiększenie (40x) i mała rozdzielczość wynikająca z apertury dają jednak znać o sobie.

Tym razem więc dwa szkice Słonka z Synty + ND5 + SP25 (szkic całości) i SP10 (zbliżenie na plamki).

Ołówek + delikatna obróbka w PS.

slonko25-09-09.jpg

W drugim szkicu faktura papieru dość wiernie oddała widok granulacji :)

slonko25-09-09zoom.jpg

Edytowane przez panasmaras
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia kolegów z działu "Słoneczne imperium" zachęciły mnie do spojrzenia na Słońce przez Syntę - PST daje co prawda rewelacyjne obrazy, ale mniejsze plamki wyglądają przezeń nader skromnie - małe powiększenie (40x) i mała rozdzielczość wynikająca z apertury dają jednak znać o sobie.

Tym razem więc dwa szkice Słonka z Synty + ND5 + SP25 (szkic całości) i SP10 (zbliżenie na plamki).

Ołówek + delikatna obróbka w PS.

slonko25-09-09.jpg

W drugim szkicu faktura papieru dość wiernie oddała widok granulacji :)

 

 

Fajne szkice! Ja też wczoraj oglądałem Słońce przez 80/400. W tym maleństwie plamki prezentowały się znakomicie a i granulacje było ładnie widać.

Nie wiem za bardzo co to było, ale w obrębie tej małej pojedynczej plamki widziałem ogromne zaburzenia na powierzchni, to było niesamowite. Pięknie prezentowało się to z filtrem Solar Continuum.

Chciałem zrobić szkic, ale zupełnie nie wiedziałem, jak się do tego zabrać.

Szacunek za piękne szkice

robson

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W drugim rysunki rewelacja!

Pierwszy jest raczej taki poglądowy, żeby było wiadomo co gdzie się znajdowało.

Za to przy powiększeniu 120x plamki prezentowały się rewelacyjnie (aż nie mogłem odmówić sobie próby uchwycenia tego widoku na szkicu*). Kto jeszcze nie widział tych plamek a ma możliwość - polecam!

 

_____________________________________________

*bo generalnie jeśli chodzi o szkicowanie to jestem leń :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tymczasem na Słońcu pozostała tylko jedna dobrze widoczna plamka. Jej koleżanka jest już tylko swoim własnym echem (gdybym nie wiedział gdzie szukać, mógłbym jej nie znaleźć). Rżewski odetchnął z ulgą ;)

slonko27-09-09zoom.jpg

Synta8 + ND5 + SP10 + ołówek + kartka + trzylatek ciągnący za nogawkę ;)

...

Tak więc - nie tylko w PST Słonko żyje :)

 

ps. nie plusać

Edytowane przez panasmaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj z dwóch* plamek wyraźna była tylko jedna. I podtrzymuję zdanie - gdybym nie wiedział, że druga powinna być obok, mógłbym się jej nie dopatrzeć (mówię oczywiście o tej "lewej dolnej" plamce na ostatnim szkicu).

 

___________

*w zasadzie z trzech - ta widoczna na pierwszym szkicu u góry również była w zaniku - było za to nieźle widać pochodnię w tym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...- gdybym nie wiedział, że druga powinna być obok, mógłbym się jej nie dopatrzeć ..

___________

*w zasadzie z trzech - ta widoczna na pierwszym szkicu u góry również była w zaniku - było za to nieźle widać pochodnię w tym miejscu.

Więc jednak Synta górą, a może tylko staranne patrzenie?

(tudzież staranne czytanie, wrrr :szczerbaty: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plamki powoli znikają. Nie wiadomo tylko, czy wcześniej schowają się za winklem, czy też zdążą zniknąć na naszych oczach.

Widać za to nie najgorzej pochodnię je otaczającą. Dla porównania - zapodaję fragment szkicu z PST, gdzie aktywny obszar był dużo lepiej widoczny (choć samych plamek nie mogłem się już dopatrzyć). Ponadto, była też widoczna druga pochodnia w rejonie "tej trzeciej" plamki (górna na pierwszym szkicu*).

slonko29-09-09zoom.jpg

pst29-09-2009pochodnia.jpg

ps. jest to moje pierwsze śledzenie grupy plam słonecznych i muszę przyznać, że jest to zajęcie bardzo wciągające :)

___________________________

*jeśli ktoś byłby tak dobry i podpowiedział jakie numery mają owe plamki - żebym nie musiał już używać swoich dziwnych punktów odniesienia - byłbym wdzięczny :)

Edytowane przez panasmaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki Majerowi mogę w końcu zapodać legendę do moich dziwnych opisów:

cały czas męczę grupę 1027 (wszystkie szkice oprócz pierwszego w tym wątku), a "ta trzecia plamka u góry" wspomniana w moim poprzednim poście to 1026 :)

I o ileż prostszy stał się świat ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.