Skocz do zawartości

Najlepsza pora roku.


Gość trus992

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie kochani.Siedziałem sobie na balkonie z racji iż zrobiło mi się duszno (mam astmę) i tak sobie pomyślałem...kurcze jakie te wieczory są zimne ale jak i urocze...Zimne powietrze nie zachęca Nas do obserwacji ale za to gwiazdy są ładne,no tak ale co ma to wspólnego z tematem.Otóż chciałbym abyśmy się razem podzielili naszymi refleksjami nad tym,jaka jest Wasza ulubiona pora roku na obserwacje?Co w danej porze roku widzicie,że jest dla Was najlepsza.Co się wam w niej podoba?

Mnie osobiście najlepsza jest a raczej są- lato,gdzie widać najlepiej drogę mleczną i jest wtedy bardzo miło na dworze.Cieplutko i są oczywiście wakacje :helo: no i jesień...

Wybaczcie za beznadziejny wstęp :rolleyes: ,nic innego mi nie przyszło do głowy.

 

 

Bezchmurnych nocy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda pora roku pozwala mi cieszyć się obserwacjami, każda w nieco inny sposób :)

 

Ale gdyby miał wybierać to zima...tak zima, długa noc, święta, ferie, więc jest trochę czasu :) Przy sprzyjającej pogodzie (w cyrkulacji atmosferycznej dominują masy powietrza arktycznego i polarno-kontynentalnego), można przeżyć kilka długich, mających w sobie coś magicznego nocek :)Jest cicho, nic Ci po krzakach nie szeleści, normalnie nirwana ;) Gdy jest mroźno, a noc pogodna może się jednak znacząco ochłodzić, warto więc przedwcześnie zrobić sobie gorącą herbatę do termosu i cieplutko się ubrać ;)

 

Niestety w Polsce nieco częściej występują zimy ciepłe, mokre i mgliste, przy takiej pogodzie we ferie można zwariować ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zimie zamarzają szyny i rolki obserwatoriów, padają akumulatory zamarzają smary, marzną łapy i łby. Wszędzie nawalone śniegu. Zanim oczyścisz posesje to już trzeba do roboty sie zbierać. Zima jest be. :) Lato... lato to cholerne komary. Jest tak gorąco, że matryce ledwo schodza w okolice zera szumiąc i marudząc. Lato jest be! ;) Wiosna? Przecie wiosną nie ma nocy. Wiosna jest be! :) Jesień? Jesienią złapać kawałek nieba to niezły fart. Nie raz mamy jesień gdzie od Września do Sylwestra nie ma ani jednej nocy z czystym niebem. Jesień jest be! :D

 

hihi ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiosna jest piękna bo gdzie nie spojrzymy tam galaktyka, gromada gwiazd, mgławica. Noce są cieplejsze niż te zimowe i nawet przymrozek nie przeszkadza. Na wieczornym niebie można podziwiać Oriona, Byka, Bliźnięta i całą resztę wspaniałych gwiazdozbiorów zimowych. A jak jeszcze nadejdzie suchy, pozimowy wyż to i od planet nie można oderwać oczu. Wiosna jest piękna :)

 

Lato jest urocze. Ta Droga Mleczna przecinająca niebo od Łabędzia aż po horyzont. Te wspaniałe perełki w Strzelcu. Ulotne obłoki srebrzyste. Perseidy przecinające niebo. A wszystko przy oddechu letniego wiatru niosącego powiewy od pobliskich wsi i łanów zbóż. Lato jest urocze :)

 

Jesień jest zjawiskowa. Na niebie piękne struktury Wielkiej Mgławicy w Andromedzie, Galaktyki w Trójkącie. A noce coraz dłuższe dające szansę nacieszenia się niebem przy jeszcze znośnych temperaturach. A gdy jeszcze dopiszą Leonidy... Jesień jest zjawiskowa:)

 

Zima jest cudowna. Powietrze zamarza i niebo robi się krystaliczne ukazując nam najcenniejsze klejnoty. Te gromady otwarte, mgławica w Orionie, planety ukazujące szczegóły swoich tarcz. I noc, która się nie kończy. I ci wspaniali szaleńcy nie zważający na mróz, śnieg i wiatr. Zima jest cudowna :)

 

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiosna jest piękna bo gdzie nie spojrzymy tam galaktyka, gromada gwiazd, mgławica. ...

Lato jest urocze. Ta Droga Mleczna przecinająca niebo od Łabędzia aż po horyzont...

Jesień jest zjawiskowa. Na niebie piękne struktury Wielkiej Mgławicy w Andromedzie, Galaktyki w Trójkącie...

Zima jest cudowna. Powietrze zamarza i niebo robi się krystaliczne ukazując nam najcenniejsze klejnoty...

Robercie,

to było wspaniałe.

Myślę tak samo, ale nie umiałbym tego wyrazić równie pięknie.

Mogę co najwyżej wykorzystać słowa Mistrza Ildefonsa:

To jakaś mania, daję słowo

(czyżbym istotnie z byka spadł?),

bo każdą nocą księżycową

tylko bym blask Księżyca kradł.

...

Więc ogłaszam: W TO LATO

AUTOR W NOCNE GODZINY

Z POWODU astrohobby

W INNYCH SPRAWACH NIECZYNNY.

 

PS

Niestety, podejście tak zgrabnie sparodiowane przez Hansa jest w naszym kochanym kraju znacznie popularniejsze.

W skrócie, cztery przeszkody w obserwacjach: wiosna, lato, jesień, zima.

Edytowane przez Janko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Z punktu widzenia wizualniaka.

Wiosna, czyli nigdy nic nie wiadomo. Albo zimno, albo wilgotno, albo pochmurno, albo nie ma nocy.

Lato, czyli widno, no a jak już się zrobi trochę ciemno to optyka spływa wodą, a robactwo robi bzy, bzy, bzy.

Jesień, czyli te cholerne mgły. Widać tylko w zenicie, światło lamp ulicznych się rozprasza, optyka pływa.

Ach i ta piękna zima. Nie ma komarów, nie ma mgły, nie ma wilgoci, cały czas chmury. Wystarczy przyłożyć oko do zimnego okularu, żeby zaparował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.