Skocz do zawartości

NGC2146


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

NGC 2146 to przykład galaktyki osobliwej, swój kształt zawdzięcza najprawdopodobniej spotkaniu z sąsiadką widoczną u góry na zdjęciu. Galaktyce NGC 2146 pilnie przyglądało się też orbitalne obserwatorium Chandra, a to ze względu na dużą liczbę źródeł promieniowania.

 

Co do mojej skromnej fotografii to niestety pogoda jaka mamy to każdy widzi (atmosfera niestabilna, no i mgiełka), dlatego na pewno może być lepiej. Po za tym zbierałem go w dość dziwny sposób, tzn samego Maxima obsługiwałem z komputera stacjonarnego , natomiast CdC i robofocus z laptopa w obserwatorium. Tak się składa, że kabelki do mnie jeszcze nie dotarły i dzięki takiemu połączeniu zafundowałem sobie małą ścieżkę zdrowia ;) - tylko dwie godziny kadrowania i łapania ostrości :lol:

 

Ekspozycja 18 x 600, ale przy źle ustawionym ditheringu (dałem różnicę aż 3 pixeli, a to o jakieś 2,5 za dużo).

Co do kadru, to chciałem jeszcze złapać UGC 3423, bo jakoś dziwnie, ale w necie przedstawiają ją troszkę inaczej niż na moim zdjęciu ;)

 NGC 2146.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ona nie jest po jakieś dawnej kolizji?

Tak jest po kolizji najprawdopodobniej z NGC2146A czyli tą widoczną u góry. Galaktyka jest niesamowita, bo faktycznie można się dopatrzyć śladu przejścia przez nią innej. Docelowo miałem znacznie dłużej naświetlać, żeby pokazać co wokoło niej wiruje, ale pogoda mnie znowu pokonała :(

 

Sprzęt ten sam czyli MT800 jeszcze co najmniej przez kilka miesięcy.

 

Fajnie, że się wam podoba :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo udane zdjęcie!

Gratuluję.

Dzięki.

Mam jednak pewien niedosyt. Co prawda w końcu mam chyba montaż ustawiony na polarna, ale znowu delikatnie przestawiłem położenie kamery ;) (czyli jest nieosiowo)

Po za tym po ostatniej sesji nabrałem szacunku dla EQ6 gwiazdka guidująca była taka sobie - max piki wynosiły +/- 0.4 pix (nie liczę tych skoków które źle ustawiłem przy ditheringu), a średnio to tak +/- 0.2 pix.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po za tym po ostatniej sesji nabrałem szacunku dla EQ6 gwiazdka guidująca była taka sobie - max piki wynosiły +/- 0.4 pix (nie liczę tych skoków które źle ustawiłem przy ditheringu), a średnio to tak +/- 0.2 pix.

 

To jest efekt stacjonarnie ustawionej 6-tki!!! Jak pisałem o tym kilka lat temu, to się ze mnie śmiali.

Najlepsze jeszcze przed Tobą.

Gratulacje :notworthy::notworthy::notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.