Skocz do zawartości

Obserwatorium Astronomiczne w Bukowcu


Pawel_Maksym

Rekomendowane odpowiedzi

Moi kochani, po ponad 2 latach rozmyślań... planów... wielu godzinach narad i poszukiwań wreszcie mogę powiedzieć - jesteśmy bliżej niż dalej... kończymy pracę przy Obserwatorium Astronomicznym w Bukowcu pod Łodzią.

 

Na razie tylko pokazuję stan budowy z 4 grudnia i wizualizację.

 

Na dzień dzisiejszy w środku kończy się malowanie. W styczniu wchodzimy z montażem sprzętu astronomicznego.

Obserwatorium jest wspólnym projektem Gminy Brójce, S. P. im. M. Kopernika w Bukowcu i dwóch miłośników astronomii Łukasza Wieteski i mojej osoby.

Głównym celem obserwatorium będzie popularyzacja oraz obserwacje zakryciowe oraz Układu Słonecznego ze szczególnym naciskiem na pozycje i parametry fizyczne małych ciał US.

Na dzień dzisiejszy głównym sprzętem jaki będziemy instalować w Obserwatorium będzie SC Meade 10" na EQ6 SyncScan do tego mamy też na dokładkę Newtona 10" i 4" refraktor oraz oczywiście kupa innego osprzętu zakryciowego oraz innego maści astronomicznej.

Obecnie trwają poszukiwania sponsora i zbieranie kasy na kamerkę do astrometrii.

 

Ot tylko i aż tyle... więcej info będę podawał sukcesywnie.

 

Jeśli jest ktoś kto chce się przyłączyć do tego dzieła - zapraszamy!

 

Podziękowania za wielką pomoc składam: mojej żonie (cały czas wierzyła), Jackowi Pali i Oli Pali, Hansowi - Joahimowi Bode, Panu Zbigniewowi K. (nie wiem, czy chce by podawać nazwisko), Adamowi Jesionkiewiczowi, Czarkowi Wieruckiemu, Przemkowi Rudziowi i wielu o których może teraz nie pamiętam ale mam w sercu - dzięki Waszej pomocy, rozmowom inspiracji realizujemy zarówno nasze jak i dzieciaków z Bukowca marzenia!

 

DZIĘKÓWA !!!

 

bukowiec_budowa_4_grudnia_mini.jpg

 

 

Pozdr

Paweł Maksym

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś ma ochotę to jutro tj. sobota 20 grudnia między 10 a 10.30 jesteśmy w obserwatorium.

Na razie trwają tam jeszcze drobne prace. Jeśli chodzi o okres między Świętami a Sylwestrem to zapewne nadal będą tam trwały prace, ale ja na obserwacje nie pojadę bo będę na wyjeździe, nazwijmy go, służbowym.

 

W połowie stycznia zaczniemy montaż sprzętu, wtedy będzie łatwiej się tam spotkać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

ja bardzo przepraszam najmocniej jak tylko potrafie ale...

czy napewno chodzi o mażenia czy o marzenia?

to tyle jesli chodzi o czepianie sie

gratuluje projektu (dodaje wiary w to, ze wspolnymi siłami mozna cokolwiek zdziałac w Polsce)

jak tylko zrobi sie cieplej, pozwole sobie obejrzec to cudo (z samochodu oczywiscie :))

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie wygląda to Obserwatorium. Mam nadzieję, że będe mógł tam czasem wziąć udział w obserwacjach.

Nie wiem, czy nie mam najblizej ze wszystkich :) Z Piotrkowa to tylko 30 minut jazdy samochodem.

Łukasz, Paweł. Super sprawa. Gratuluję.

Kiedy otwarcie?

Edytowane przez Janusz_W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Oficjalne otwarcie w maju... czemu dopiero w maju... są ku temu powody. Ale o tym w innym czasie.

Na razie zobaczcie jak wygląda obserwatorium już w pełnej krasie:

 

obserwatorium_lukasz_male.jpg

 

Na tarasie "astrotaniec" odstawia Łukasz Wieteska. Jak tylko mrozy odpuszczą wchodzimy montować sprzęt bo na razie to obserwatorium jest obserwatorium tylko z nazwy.

Na wiosnę czekają nas jeszcze drobne poprawki firmy budowlanej... no cóż uwinęli się w 2 miesiące z wykończeniem... niestety mróz skutecznie utrudnił np. dokończenie dokładnego malowania wewnątrz kopuły itp.

 

Pozdr

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dzisiaj Obserwatorium odwiedziły po raz pierwszy i oficjalnie dzieciaki. Mimo iż jeszcze w środku nie ma teleskopu to sam budynek, kopuła i oficjalne obchody urodzin Kopernika zrobiły na młodzieży z Bukowca wrażenie.

Mrozy ustępują i powoli będziemy zaczynać pracę przy obserwatorium. Mamy wiele pracy ale i wiele motywacji, bo jak tego nie robić dla dzieciaków i astronomii...

 

Jedna z fotek z dzisiejszej imprezy z okazji urodzin Kopernika:

 

bukowiec_urodziny_kopernika_2010_mini.jpg

 

Pozdr

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Co tu dużo mówić:

 

bukowiec_zapr_male.jpg

 

ZAPRASZAM !!!

 

Podczas otwarcia będzie okazja wysłuchać wykładu prof. Costantino Sigismondi - astronoma z Uniwersytetu La Sapienza

Tematem będzie: Życie i badania astronomiczne Gerberta z Aurillac - Papieża Sylwestra II

 

W dniu otwarcia ok. godz. 21:15 odbędzie się koncert naszego kolegi Przemysława Rudzia*.

 

 

Paweł Maksym

 

*będę o tym jeszcze informował bo godzina na razie ustalona na oko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zapraszam do obejrzenia uroczystości otwarcie Obserwatorium Astronomicznego w Bukowcu.

 

Tak fantastycznej imprezy otwarcia jeszcze nie widzialem.

 

http://www.astrojawil.pl/oabuk_2010.htm

 

 

Koncert Przemyslawa Rudzia wieczorem po otwarciu :

 

http://www.astrojawil.pl/oabuk_rudz_2010.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 11 lat później...

Hej, od lutego przeprowadzam się do Łodzi z Piotrkowa. Moje miejscówki będą w znacznej odległości więc od miejsca zamieszkania. Bardzo chętnie zacząłbym uczestniczyć w lokalnej społeczności astronomicznej. Macie jakieś regularne spotkania? Jak z warunkami obserwacyjnymi i astrofotograficznymi w Bukowcu?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Ostatnio w dniach maksimum perseidów odwiedziłem wieczorem teren wokół obserwatorium w nadziei że będzie to w jakimś stopniu przystępne miejsce pod Łodzią. 

 

Nie wiem kto obecnie zarządza terenem/obserwatorium, ale nie jest to miejsce przyjazne nocnym obserwacjom. Teren szkoły na którym znajduje obiekt jest przez całą noc maksymalnie oświetlony mocnym lampami LED, które są skierowane nawet ku niebu. 

Ostatnią nadzieją była opcja że po pewnej godzinie gasną. Do 0:30 nadal się świeciły.

 

Edytowane przez kruzd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terenem jako takim - Dyrekcja Szkoły.

Obserwatorium jako takie - nadal w stanie dość głębokiej hibernacji.

A światła jest tyle, że cały sprzęt astro można zasilać ogniwami solarowymi :(

Totalna porażka i brak zrozumienia co, po co i jak należy oświetlać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.