Skocz do zawartości

Jak działa w astrofoto Canon 350D?


Pytajnik

Rekomendowane odpowiedzi

Czy mógłby mnie ktoś oświecić? Mam Canona 350 od wczoraj. Chcę go tylko do Astrofoto. Mam pytanie - jak właściwie działają w nim jego filtry? Czy foty wykonuje się z ich pomocą i otrzymuje się obrazki w "jakby" RGB? Używa się tych Canonowskich filtrów softowych, które można znaleźć w trybie B&W? Czy trzeba świecić obrazek na kolorowo i tylko zmodyfikować jakiś jeden filtr fizyczny? Elektroniczny? Co to jest właściwie ta modyfikacja Canona, o której tak często sie pisze. Przeczytałem tekst Piotra L. "Canon modyfikowany czy niemodyfikowany", ale dla takiej osoby jak ja niewiele z tego wynika...unsure.gif Chciałbym zrozumieć jak to działa... Hm... Może jest gdzieś jakiś tutorial do tego tematu - na czym polega astrofoto lustrzanką Canon 350 d ????

Pomóżcie proszę!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie w "jakby" tylko po prostu w RGB. Odpowiada za to filtr Bayera nałożony na matrycę w twoim aparacie: http://www.optyczne.pl/115-s%C5%82ownik-Matryca_filtr%C3%B3w.html

Natomiast oprócz tego filtru, przed matrycą znajdują się filtry AA i IR-Cut. Najczęściej modyfikacja dSLRów polega na wyjęciu i/lub zastąpieniu filtr IR-cut. Filtr ten odpowiada za wycięcie promieniowania IR (które przy zwykłej fotografii tylko nam "psuje" zamiast pomagać). Nie chcę być posądzany o reklamę ale taki wątek na forumym astromarkecie się pojawił: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=30544

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o modyfikację Canona pod kątem astrofotografii to polega ona na wyjęciu filtra korekcyjnego, który jest przed matrycą i wymianie go na inny przepuszczający większy zakres widma czerwonego. http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=25114&st=0&p=326235entry326235 masz link do instrukcji jak to się robi.

 

Natomiast jeżeli chodzi o robienie zdjęć Canonem EOS 350D czy też jaką kolwiek inną lustrzanką, podstawową zasadą jest ustawienie takiego aparatu w tryb RAW (czyli fotki otrzymujemy wtedy w bezkompresowym bodajże 12 bitowym formacie RAW a nie w skompresowanym 8 bitowym  JPG). Co do "filtrów" (rozumiem, że chodzi Ci o jakieś opcje wybierane w menu Twojej 350-tki) to nie stosuje się żadnych dodatkowych ustawień jakie oferuje aparat, oczywiście poza ISO, czasem otwarcia migawki i ewentualnie przysłony jeżeli fotografujesz obiektywem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modyfikacja Canona polega na usunięciu oryginalnego filtra sprzed matrycy i zastapienia go specjalnym do celów astrofotografii. Zabieg ten umozliwia rejestrację obrazu w pasmie głębszej czerwieni , prawie na granicy podczerwieni, czyli paśmie wodoru. W tym zakresie widma świeci wiele obiektów mgławicowych .Bez modyfikacji Canon jest na nie prawie ślepy - oryginalny filtr wycina to pasmo. Tutaj masz proces modyfikacji krok po kroku. Odpowiedni filtr jest do dostania np w Delta Optical. Robiąc fotografie nie używasz żadnych filtrów softwarowych z Canona, nie używasz także formatu jpg, a wyłącznie format RAW. Co do dalszego postępowania, obróbki ,składania zdjęc, ich kalibracji itd proponuję poczytać na początek tutoriale na forum w dziale astrofotografii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za wyjaśnienia. notworthy.gif Mam jedna jeszcze jedną kwestię - której trochę nie rozumiem. Czy Canonem można wykonać zdjęcia tak jak monochromatyczną CCD z oddzielnymi filtrami R oraz G i B? Czy wykonujemy tylko fotkę w RAWie, który potem w PC-cie można sobie rozbić na te trzy barwy i tam dalej sobie obrabiać jak kto chce? A jeśli możemy Canonem focić wyłącznie w RGB, to czy jest możłiwość fotografowania tym aparatem poprzez jakieś filtry zewnętrzne? NP: zakładanie filtrów przed aparat? Oczywiście kiedy używamy teleskopu a nie zwykłych obiektywów... Będę wdzięczny za kilka słów... icon_salut.gif

 

A swoją drogą jak w monochromatycznej kamerce CCD jest możliwe naświetlanie w oddzielnych barwach za pomocą filtrów R, G i Bi jeszcz tam innych. Czy to jest tak, że oddzielne piksele w matrycy CCD piszą tyko w jednej barwie? Takiej jak pozwala aktualnie założony filtr? Czy taki światłoczuły pojedynczy elemencik w matrycy monochromatycznej może zapisać każdy kolor? Rozumiem też (chyba?) że przez używanie monochromatycznej foty zwiększamy rozdzielczość i szczegóły są wyraźniejsze. Jak zapisujemy fotkę na matrycę w RGB to jak są zapisywane kolorki? Poprzez trzy piksele chyba jeden kolor. To musi być chyba zestawienie trzech sąsiadujących pikseli których każdy pisze w oddzielnej wartości - jeden w R drugi G trzeci w B. Przez to się zmniejsza rozdzielczość matrycy i otrzymujemy mniej szczegółów na fotce? Czy tak to działa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem. Canon posiada matrycę na której jest filtr Bayera - odpowiada on za interpolację do RGB. I tego raczej nie usuniesz. Filtry jak najbardziej możesz stosować, choć nie wszystkie mają sens jak w przypadku dedykowanych astrokamer. Na nich to możesz po prostu naświetlać po kolei najpierw kolor R, potem G i B. Oprócz tego inne filtry...

 

A co do reszty, przeczytaj dokładnie link, który podałem na samej górze. Masz tam dokładnie opisane co i jak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem. Canon posiada matrycę na której jest filtr Bayera - odpowiada on za interpolację do RGB. I tego raczej nie usuniesz. Filtry jak najbardziej możesz stosować, choć nie wszystkie mają sens jak w przypadku dedykowanych astrokamer. Na nich to możesz po prostu naświetlać po kolei najpierw kolor R, potem G i B. Oprócz tego inne filtry...

 

A co do reszty, przeczytaj dokładnie link, który podałem na samej górze. Masz tam dokładnie opisane co i jak...

 

Dzięki za odpowiedź. Rzeczywiście... eureka.... na tej stronce co podałeś wszystko jasno napinsane. Dzięki. Pozdrawiam.notworthy.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

To teraz ja i moja słodka niewiedza odświeżymy trochę temat ;)

 

Tak jak pisałem. Canon posiada matrycę na której jest filtr Bayera - odpowiada on za interpolację do RGB. I tego raczej nie usuniesz. Filtry jak najbardziej możesz stosować, choć nie wszystkie mają sens jak w przypadku dedykowanych astrokamer. Na nich to możesz po prostu naświetlać po kolei najpierw kolor R, potem G i B. Oprócz tego inne filtry...

Zastanawiam się obecnie, czy sens ma używanie filtrów RGB przy Canonach (pomijając fakt kilkukrotnego wydłużenia czasu ekspozycji vs one shot color). Przeryłem forum (może źle szukałem), ale niewiele udało mi się znaleźć.

 

Nasuwają mi się pytania - czy w momencie użycia filtra zewnętrznego (R, G, B - powiedzmy na razie, że tylko te mnie interesują; żadne wąskie pasma) matryca zarejestruje tylko "piksele" (?) pod odpowiadającym kolorem filtra Bayera ? A co w wypadku gdy zewnętrzne filtry R,G,B przepuszczają trochę szersze pasmo niż te na filtrze Bayera ? Pobliskie inne kolory na masce Bayera (upraszczam trochę, przepraszam:P) mają jakiekolwiek szanse złapania czegoś więcej ? Reasumując, czy Bayer zawsze obetnie do swojego poziomu i metoda z kołem filtrowym nie jest warta zachodu, czy może jest szansa na uzyskanie "czegoś więcej" ?

 

Może coś gdzieś pomieszałem - jeśli tak to może byłby ktoś tak uprzejmy i mi to wyjaśnił? Byłbym wdzięczny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się obecnie, czy sens ma używanie filtrów RGB przy Canonach

Nie bo maska Bayera już to robi. Stosując filtry R,G,B miałbyś kanał czerwony rejestrowany przez 25% matrycy, zielony przez połowę i niebieski przez 25%. Nic to nie daje ;) Ma sens dodanie filtru ALP lub UHC pod mgławice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.