Skocz do zawartości

łuki , kręgi , halo ... wokół Słońca :)


Marcinos

Rekomendowane odpowiedzi

Wypatrywałem , wypatrywałem i ... w końcu się doczekałem :-)

 

Podczas dzisiejszego wyjazdu na narty udało mi się zobaczyć najwyraźniejsze łuki , kręgi i słońca poboczne jakie widziałem . Niestety nie miałem aparatu  :sorry::Boink: , zdjęcia robiłem komórką więc jakość pozostawia wiele do życzenia , ale dobre i to ...

 

1filtered.jpg

 

2filtered.jpg

 

4filtered.jpg

 

5filtered.jpg

 

6filtered.jpg

 

8filtered.jpg

 

9filtered.jpg

 

Pięknie było widoczne praktycznie wszystkie zjawiska :

 

halo 22 st , halo 46 st , łuk Parr'ego , łuk okołozenitalny , łuk styczny , krąg parheliczny widać było w całości ! Po przeciwległej stronie słońca było widać skrzyżowanie jakiś łuków... coś jak przeciwblask - ale już nie mam siły szukać jego nazwy - po nartach padam bo dałem sobie dziś nieźle w kość na stoku :)  :banan:

 

3filteredh.jpg

 

Co ciekawe ( czego nie widziałem wcześniej i nie wiedziałem ) : halo 46stopni pod kręgiem parhelicznym było "wygiete" w przeciwległą stronę :

 

7filtered.jpg

 

zjawiska były najlepiej widoczne na granicy chmur i czystego nieba na wysokości ok 700-900 mnpm , efekt potęgowały armatki śniezne...

 

A ze szczytu było widać to co w górach kocham najbardziej : morze chmur oraz wystające z niego szczyty... :) :-) 

 

szczytfiltered.jpg

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:blink: szok... szkoda, że nie miałeś aparatu... prawdopodobnie udało by się potwierdzić parę rzadkich zjawisk.

 

 

Co do halo 46 stopniowego to raczej jest to interlateral i superlateral arc. Krzyż po stronie przeciwsłonecznej to Tricker Arc i diffuse arcs. Wyślij te zdjęcia koniecznie do: http://www.atoptics.co.uk/resource/feedback.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pabami , jakie rzadkie zjawiska masz na myśli ?

 

może myślisz o tym filmie nakreconym w szwajcarii kiedy były widoczne dodatkowe słońca poboczne ? ( było ich nie 2 ale 4 lub 5 - nie pamiętam... , a nie mogę też znaleść linku do tego filmu ) 

 

pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie - z jakiego dokładnie miejsca robiłeś zdjęcia? No i o której godzinie wystąpiło zjawisko?

 

Co do natury zjawiska. To z pewnością typowe zjawisko na pyle diamentowym (widać to zwłaszcza na trzecim zdjęciu) powstałe dzięki pracy armatek śnieżnych. Wysokość Słońca szacuję na jakieś 20-22*. Przedostatnia fotka wyraźnie pokazuje, że nie było halo 46*, ale łuk poboczny górny i łuk poboczny dolny. Ponadto obserwowany łuk Parry'ego to tak dokładnie nadsłoneczny wklęsły łuk Parry'ego. Co do zjawisk w punkcie antyhelicznym. Od razu widać antyhelion (czyli ta jasną plamę). No i oczywiście łuki Trickera (ma górze - taka pętelka) i łuki rozproszone (na dole).

 

Szkoda, że nie sfotografowałeś całego kegu parheliczego - pewnie było widac 120* parhelia. No i szkoda, że zjawisko nie było widoczne nad jakimś stokiem, bo pewnie można byłoby zobaczyć podsłońce i może parę innych zjawisk podsłonecznych.

 

Co do rzadkości zjawisk to trzeba rozważyć taką kwestię, że jest to zjawisko na pyle diamentowym i nie można go tak wprost porównać ze zjawiskiem na chmurach. Po prostu taki zestaw łuków pojawiający się na chmurach byłby wyjątkowo rzadki, natomiast na pyle diamentowym powiedziałbym, że rzadki, ale już nie tak bardzo. W miejscach pracy armatek można zobaczyć takie zjawiska, ale większość narciarzy nie zwraca na to uwagi. Przede wszystkim fajnie, że sfociłeś rejon antyheliczny - zwykle nikt na niego nie zwraca uwagi.

 

Jeśli miałbym podać te zjawiska w kolejności częstości występowania to wyglądałoby to mniej więcej tak:

halo 22*

słońca poboczne

górny łuk styczny

łuk okołozenitalny

łuk poboczny górny

krąg parheliczny

łuk poboczny dolny

łuki Parry'ego

zjawiska antyheliczne

 

120 stopniowe parhelie to nic w porównaniu z takimi perełkami jak Lowitz Arc czy Hastings Arc

Łuki Hastingsa nalezą obok łuków Wegenera i Trickera do łuków antyhelicznych i są to naprawdę wyjątkowo rzadkie zjawiska. Z kolei łuki Lowitza występują mimo wszystko częściej, ale również są rzadkie. 120* parhelia można obserwować jeszcze częściej, często towarzyszą kręgowi parhelicznemu, choć nie jest on konieczny do ich pojawienia się ( a właściwie nie zawsze musi być widoczny razem z 120* parheliami).

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki kuba_mar za szczegółowy opis zjawisk  :notworthy:

 

Zdjęcia wykonałem tuż pod Halą Skrzyczeńską ( 1004 mnpm ) czyli na wysokości ok 950 mnpm ( nieco wyżej niż wcześniej pisałem , ale teraz dopiero sprawdziłem na jakiej wys. jest hala ) .

 

Zjawisko było widoczne od rana , ok godz 8 dotarłem na stok . Najintensywniejsze było ok godz 10:20 - wtedy zrobiłem większość zdjęć . Co ciekawe co kilka minut ( w zależności od tego jak gęsta chmura była nad zboczem ) halo zmieniało się , raz intensywnie było widać łuk okołozenitalny , a po chwili tylko halo 22* , po czym za chwile zjawisko było tak intensywne że widać było w całości krąg perheliczny oraz bardzo wyraźnie wszystkie łuki i kręgi... Jednym słowem widok rzucał na kolana . Do godziny 13-tej widać było dość dobrze halo , potem już był powrót do domu ale podejrzewam że aż do zachodu było widoczne ...

 

Teraz wiem ze trzeba było zostawić narty na 2h i jechać do domu po aparat z 16-35 ....

 

pozdrawiam

 

Marcin

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki uprzejmości Marcina miałem okazje pobawić się surowym materiałem z obserwacji. Dzięki temu na jednym z niepokazanych tu zdjęć odkryłem jeszcze jedną perełkę - łuk Moilanena. Niestety jest on słabo widoczny, z powodu bliskości Słońca nie mniej jednak można go było zobaczyć.

 

(Marcinie - wrzuć tu to zdjęcie - chodzi mi o jedno z tych z samego początku obserwacji).

 

Tu można poczytać więcej o tym rodzaju halo:

http://www.atoptics.co.uk/halo/marc.htm

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki uprzejmości Marcina miałem okazje pobawić się surowym materiałem z obserwacji. Dzięki temu na jednym z niepokazanych tu zdjęć odkryłem  jeszcze jedną perełkę - łuk Moilanena. Niestety jest on słabo widoczny, z powodu bliskości Słońca nie mniej jednak można go było zobaczyć.

 

(Marcinie - wrzuć tu to zdjęcie - chodzi mi o jedno z tych z samego początku obserwacji).

 

Tu można poczytać więcej o tym rodzaju halo:

http://www.atoptics....k/halo/marc.htm

super :D , cieszę się , że udało Ci się rozpoznać ten łuk , wiedziałem że coś się zarejestrowało ale pominąłem go... Dobrze mieć kolegę z większym doświadczeniem :)  :Beer:

 

 

10afilteredm.jpg

 

pozdrawiam

 

Marcin

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informacja o zjawiskach halo obserwowanych przez Marcina ukazała się na Ice Crystal Halos:

 

http://www.ursa.fi/b...1&c=1&tb=1&pb=1

 

:icon_eek::yahoo: ooo super ! :D cieszę się bardzo !

dzięki Kuba za pomoc , to po części Twoja zasługa - fajnie że wysłałeś te zdjęcia na ICH :Beer::Beer:

 

pozdrawiam

Marcin

Edytowane przez Marcin Matusiński
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.