Skocz do zawartości

Głośniki oraz wzmacniacz


Rekomendowane odpowiedzi

Słuchajcie, od pewnego czasu chodzi za mną pomysł, aby zbudować sobie w domu zestaw stereo. Nie posiadam wysokich aspiracji. Proszę tylko, aby ktoś, kto się na tym znał (bo ja zupełnie), wskazał jakiś punkt, krok, którym miałbym podążyć za czymś właściwym i w miarę dobrym jakościowo.

Na początek przygody ze stereo, chciałbym jakieś głośniki za kwotę ok 600zł, potem jakiś niedrogi wzmacniacz.

Zestaw nie musi być mocny, myślę, że na początek wystarczy jakieś 150Wat??

Pomoże ktoś w rozpoczęciu mojej przygody??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to niestety, ale małe monitorki raczej Ci nie wystarczą,

tu jest chyba jeden z najlepszych rankingów w pl: http://www.hi-fi.com.pl/ranking.pdf

a piszą go goście, którzy potrafią tygodniami wygrzewać wzmacniacze, żeby "nadawały" się dopiero do odsłuchu :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

no niestety w tej materii jest podobnie jak i z astrosprzętem-często cena odzwierciedla jakość,dlatego poleciłbym Ci{po przemyśleniu na ile dobry sprzęt to ma być}rozejrzenie się po używkach-czasami na prawdę można trafić coś niezłego za małe pieniądze.

No i nie zaczynałbym od kupna kolumn tylko wzmacniacza lub kompaktu-bowiem kolumny są najwrażliwszym i najdroższym elementem zestawu.

pozdrawiam.Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od dość dawna nie siedzę w temacie ale zauważyłem, że ostatnio wśród moich znajomych zapanowała moda (moim zdaniem słusznie) na używane monitorki B&W. Można kupować niemal w ciemno. Problem tylko z ceną. Od biedy 600-800 zł wystarczy na same głośniki ale na standy już zabraknie. Do pomieszczeń do 20 m2 powinny wystarczyć chyba, że masz zamiar poszaleć z głośnością. Takie monitory dobrze spiszą się dla każdego rodzaju muzyki. Mają bardzo naturalne i przyjemne brzmienie, do tego dobrą przestrzeń i świetny detal, a przy tym nie potrzebują wspomagania głośnikiem basowym. Największą chyba ich zaletą jest wspaniała dynamika i klarowność sceny już przy niewielkiej głośności najczęściej stosowanej przy codziennym odsłuchu

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robson, na moje - dobre monitory wystarczą w zupełności. W salonie (niecałe 30m2) mam Acustic Energy Aegis One (polecam!) - i nie widzę potrzeby inwestowania w standy (choć nigdy nie wiadomo co i kiedy mi odbije :szczerbaty:) Soczystości i mocy dźwięku mam aż nadto - używanie ich na 35% ociera się w moim mniemaniu o głośne słuchanie muzyki. Tak więc zapas jest :)

I faktycznie rozejrzyj się za używkami - maniacy sprzętu audiofilskiego dbają o swoje klocki nie mniej niż my o nasze zwierciadełka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw nie musi być mocny, myślę, że na początek wystarczy jakieś 150Wat??

 

Prawdziwe 150 W na 20m2 przyprawi Cie o zawał lub uszkodzenie słuchu :stop:. A tak na poważnie jeżeli chodzi o wzmacniacze z prawdziwego zdarzenia zainteresował bym się Cambridge Audio, Creek, NAD ew. Rotel. Pamiętaj jednak o jednej ważnej rzeczy o której z reguły się zapomina - bez odpowiedniego wytłumienia pomieszczenia żaden sprzęt może nie zagrać fajnie. To co np. w sklepie lub ew. komisie będzie brzmiało zajefajnie po przyniesieniu do domu może człowieka zdenerwować. Niestety, tak jak ktoś powyżej napisał ze sprzętem audio jest tak jak z astro a ja powiedziałbym nawet, że trudniej. Może zastanów się po prostu nad porządnymi słuchawkami np. ze stajni Senheissera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za pomoc. Więc na początek zakupię sobie jakieś monitory, muszę jeszcze tylko przestudiować sprawy audio w necie. Ja też myślałem o jakimś Cambridge Audio, może dlatego , że od kilku lat na moim biurku stoją komputerowe głośniczki Cambridge Soundworks Megaworks 250D, od Creative. Nie wiem nawet czy wolno mi w ogóle kojarzyć ze sobą te urządzenia, ale nazwa podobna :g:

Tak więc szaleństwo rozpoczęte, sam się dziwię mojej żonie, że pozwala mi na to wszystko... :szczerbaty:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za pomoc. Więc na początek zakupię sobie jakieś monitory, muszę jeszcze tylko przestudiować sprawy audio w necie. Ja też myślałem o jakimś Cambridge Audio, może dlatego , że od kilku lat na moim biurku stoją komputerowe głośniczki Cambridge Soundworks Megaworks 250D, od Creative. Nie wiem nawet czy wolno mi w ogóle kojarzyć ze sobą te urządzenia, ale nazwa podobna :g:

Za kwotę w okolicach 600zł idzie kupić na prawdę kawałek przyzwoitych monitorów, po tym jak postudiujesz recenzję polecam wybrać się na obowiązkowy odsłuch, ja kiedyś pojechałem do sklepu z zamiarem kupienia kolumn Tannoy mercury M2, a wyjechałem ze z kolumnami Heco Astron 100, mimo że o tych kolumnach zbyt dużo nie słyszałem a Tannoy gdzie się da zbierał dobre recenzje. Po prostu bardziej mi odpowiadał dźwięk tych drugich, mimo że audiofilem nie jestem grały po prostu jak dla mnie przyjemniej.

 

Z tańszych ciekawych kolumienek oglądałem i słuchałem ostatnio kolumny Heco Victa 300, jak dla mnie kawałek dobrze wyglądającego i grającego sprzętu, szczególnie przypadły mi do gustu w kolorze dark rosewood...

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Icex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fajne są te Heco...:yes:. Proszę jeszcze powiedzieć, czy jeśli kupiłbym te monitory, to mógłbym je postawić najpierw na jakiejś półce, czy podstawki są od razu wymagane (chodzi o jakość dzwięku, oraz kształt)

Czy mógłbym ich używać połączonych z kartą dźwiękową komputera, do momentu zakupu jakiegoś zestawu (wzmacniacz itd...)??

Dlaczego np monitory Heco Victa 300 w internetowych sklepach są opisane jako głośniki surround?? Przecież surround, to głośniki kina domowego:g:.

 

 

EDYCJA

Przepraszam muszę trochę namieszać...zdecydowałem się jednak na głośniki za ok. 1000zł.

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fajne są te Heco...:yes:. Proszę jeszcze powiedzieć, czy jeśli kupiłbym te monitory, to mógłbym je postawić najpierw na jakiejś półce, czy podstawki są od razu wymagane (chodzi o jakość dzwięku, oraz kształt)

Czy mógłbym ich używać połączonych z kartą dźwiękową komputera, do momentu zakupu jakiegoś zestawu (wzmacniacz itd...)??

Dlaczego np monitory Heco Victa 300 w internetowych sklepach są opisane jako głośniki surround?? Przecież surround, to głośniki kina domowego:g:.

 

 

EDYCJA

Przepraszam muszę trochę namieszać...zdecydowałem się jednak na głośniki za ok. 1000zł.

Na półce możesz postawić, jednak standy dają ci możliwość większego manewrowania kolumnami, co często w niewygłuszonym pokoju jest bezcenne. Ja z moimi cały dzień walczyłem z ustawianiem bo w dość pustym pokoju bas wpadał mi "rezonans" przy około 50hz co było bardzo nieprzyjemne.

 

Surround mogą pisać dla tego, że z tego co pamiętam Heco stosowało je z bodajże podłogowcami victa 700 w kinie jako właśnie głośniki surround i patrząc po cenie pewnie z takich rozbebeszonych zestawów je teraz wyprzedają. Należy jednak uważać, ja się kiedyś prawie się nadziałem na wiśniowe Tannoye M2 właśnie z zestawu kina domowego i co ciekawe z właściwymi M2 tymi co zdobyły min. nagrodę EISA nie miały za wiele wspólnego. Ja te Victy 300 oglądałem w sklepie jako monitory. Zauważ że w segmencie trochę lepszych głośników zestawy kina domowego montowane są często z dostępnych w ofercie komponentów, czyli kolumny podłogowe do tego na tył monitorki etc. Choć jak wcześniej wspomniałem nie zawsze tak jest, tutaj właśnie przydaje się oczytanie.

 

Na karcie dźwiękowej ci to to nie zagra, karta ta nie posiada wzmacniacza na wyjściu więc nie ma opcji żeby to grało...

 

Można wiedzieć na jakie głośniki się zdecydowałeś ?? czy to tylko podniesiona poprzeczka cenowa na razie ??

Edytowane przez Icex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie się jeszcze nie zdecydowałem, podniosłem poprzeczkę cenową, na dodatek, na wiosnę szykuje mi się mała przebudowa...

Wywalam ścianę między salonem a kuchnią, no i powiększy mi się pomieszczenie do ok 25m. Nie wiem, czy monitory nie będą za małe do tego pomieszczenia.

Chociaż inni wy żej już pisali, że stosują mniejsze głośniki nawet do 30m pokoi.

 

PS Icex, zaproponowałbyś mi jakieś głośniki do 25m2, ale nie podłogowe, za ok 1400zł...??

Kurczę nawet nie zauważyłem, że znów podniosłem poprzeczkę:o

 

Moja żona nie chce tych wielkich podłogowych, ja z resztą też nie za bardzo.

 

Wstępnie wybrałem sobie takie głośniczki:

http://www.ceneo.pl/106908

 

mam pytanie, jaki wzmacniacz tak do 800 zł musiałbym do nich dokupić??

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS Icex, zaproponowałbyś mi jakieś głośniki do 25m2, ale nie podłogowe, za ok 1400zł...??

Za takie pieniążki wziął bym już jakieś podłogowce, od jakiegoś czasu podobają mi się kolumny Mission M33,M34 jednak to tylko wrażenia estetyczne

nie akustyczne, po prostu ich nie słuchałem. Dlatego tez nic nie poradzę, bo nie słuchałem jeszcze specjalnie żadnych kolumn oprócz wcześniej już wymienionych. Te kolumienki Heco co teraz mam zupełnie mi wystarczają, polubiłem je i nie zamierzam zmieniać.

 

Co do wielkości pomieszczenia się nie wypowiadam, ja mam pokój 10m2 i w większych nie słuchałem więc nie pomogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie podłogowce odpadają, nie będę miał gdzie ich postawić. Mniejsze monitory będą stały na szafce RTV, a nie posiadam jeszcze wydzielonego pomieszczenia odsłuchowego. Kurczę wciąż zmieniam opcje, bo doszedłem do wniosku, że warto byłoby kupić już cały zestaw (głośniki i wzmacniacz), tylko teraz który (muszę doczytać). Zastanawiam się która część zestawu miałaby być najlepszej jakości, aby prezentował jaki taki poziom...? Czy zwrócić szczególną uwagę na monitory, czy może wzmacniacz powinien być lepszy??

Może powinienem zainteresować się tymi HECO + wzmaciacz, ale czy zmieszczę się w kwocie np 1500-1800zł. Byłby to już sprzęt na stałe, do delektowania się dźwiękami.

 

Jest jeszcze jedna opcja...miałbym 2 w jednym:szczerbaty:

http://www.infosoft.pl/product.php?id=200031&categorie=289

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniaj opcje zmieniaj, czytaj i rozglądaj się a przede wszystkim staraj się posłuchać trochę różnych sprzętów, żeby nie okazało się że różnica w dźwięku kolumn np. za 1000zł a 2000zł nie jest dla ciebie satysfakcjonująca, bądź jej nie słyszysz. Tak bywa jedni słyszą różnicę w grze przy różnych kablach głośnikowych, a innym wystarczy po prostu kawałek przyzwoitego stereo. Nie śpiesz się, pamiętaj że to sprzęt na lata, ja swoje kolumny mam już 7 lat i nadal podoba mi się ich dźwięk i nie zamierzam ich wymieniać...

 

Może pomyśl nad używanym sprzętem, można wygrzebać zawsze coś ciekawego np. http://allegro.pl/item908525389_cambridge_audio_640_a.html, 4 letni wzmacniacz w stanie idealnym (o ile w takim jest ale wygląda że tak) za 800zł, gdzie nowy kosztował pewnie z 1600zł a taki sprzęt się szybko nie starzeje, mój wzmacniacz mam już prawie 10lat, a jak go dostałem to miał już z 5 albo więcej za sobą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj miałem przyjemność przetestować B&W 601 ze wzmacniaczem Aura (podobno robiony przez Cambridge Audio dla B&W). Coś niesamowitego :respect:

komplet spisywał się doskonale przy każdej muzyce; od klasycznej przez elektroniczną po ciężki metal. Bardzo naturalne brzmienie, a przy tym bardzo ciepłe ale gdy trzeba było ostro przy...ć też dawał radę :D

jedyny problem to moc wzmacniacza. Przy dość dużej głośności pojawiały się zniekształcenia i dźwięk tracił na plastyczności ... ale to przy naprawdę dużej głośności

najciekawsze w tym wszystkim są ceny. Kumpel kupił to wszystko za mniej niż 2000 złociszy :o

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolumny stały na oryginalnych standach około 50 cm od ściany. Ten model ma port basowy z tyłu i nie powinien stać blisko przy ścianie. Dotyczy to w zasadzie wszystkich kolumn

 

podłogówki są trudniejsze w ustawieniu i bardzo wrażliwe na rodzaj podłogi, a do tego "nie grają" przy małych mocach i w małych umeblowanych pomieszczeniach. Nie wiem jakie zamierzasz kupić ale pamiętaj, że większość z nich jest projektowana do pracy w systemach z osobnym głośnikiem basowym, a to już dodatkowe koszty oraz komplikacje z ustawieniem, zestrojeniem i ciśnieniem akustycznym

 

kilka lat temu jeden mój kolega kupił sobie kolumny Audio Pro z topowym subem do pomieszczenia około 25 m2. Ciągle zmieniał wzmacniacze i odtwarzacze bo efekt był niezadowalający aż wreszcie niedawno je sprzedał i kupił monitory B&W. Teraz mu głupio, że tyle czasu męczył się z tymi klockami :szczerbaty:

 

inny kumpel członek Towarzystwa Wagnerowskiego :fool: od kilku lat z powodzeniem używa monitorów B&W (nawet nie zdawałem sobie sprawy jak wielu moich znajomych posiada głośniki właśnie tej firmy :o ) napędzanych wzmacniaczem Denona. Jakie ma podejście do jakości muzyki nie ma chyba sensu przedstawiać

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robson, wiem, że się powtarzam, ale weź sobie do serca uwagę, żeby dokładnie przesłuchać sprzęt przed zakupem. Zanim nabyłem swój, przepuściłem przezeń jakieś 20 płyt - bo musiałem sprawdzić jak brzmi wokal, jak instrument jeden, drugi, trzeci...

Może być tak, że sprzęt ogólnie zachwalany może po prostu Tobie nie pasować. Dla przykładu: kolega szybko pozbył się swojego wzmacniacza (akurat był to całkiem niezły model Denona) bo nie dało się słuchać na nim skrzypiec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odsłuch przed zakupem to podstawa

ideałem byłby odsłuch u siebie w domu bo pomieszczenia u sprzedawców są odpowiednio "spreparowane" ale rzadko jest to możliwe. Nie należy się tym zrażać bo niektóre sklepy prowadzone przez pasjonatów oferują dowóz i odsłuch u klienta

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

otóż to!nie każde brzmienie może Ci odpowiadać pomimo,że wokół same super recenzje.Akustykę pomieszczenia możesz sam sobie usprawnić(polecam owatę tapicerską-efekt -malinowy!

No i zwróć uwagę na ewolucję kwoty,którą przeznaczasz na zakup-wpadłeś!lepiej się porozglądaj,posłuchaj.nie wiem jak teraz ale parę lat temu przeważnie w lutym odbywały się w warszawskich hotelach takie ogólnie otwarte "astrozloty" organizowane przez dystrybutorów, pod nazwą Audioshow gdzie masz pełny zakres cenowy sprzętu do odsłuchu w prawie domowych warunkach z całego niemal świata(wbrew pozorom w Polsce powstają genialne kontrukcje)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc poszedłem za waszą radą i pojechałem na pierwszy odsłuch. Testowaliśmy ze sprzedawcą tylko (niestety) dwa modele kolumn podłogowych...JBL i Magnat. Muszę przyznać, że jakoś nie powaliło mnie to na kolana. Porównując z moimi komputerowymi Cambridge Megaworks 250D na dobrej karcie dźwiękowej, szału wielkiego nie było, poza trochę większą głębią, basem i mocą...chyba że żaden ze mnie audiofil. Faktem jest, że prezentacja za długa nie była, akustyka pomieszczenia taka sobie. Użyty wzmacniacz, to jakiś Denon (nie wiem niestety jaki model).

W piątek jestem umówiony na prezentację Heco, które to bardzo proponują sprzedawcy.

To tyle na razie. Dzięki za wsparcie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robson jak już odsłuchujesz kolumny to ważne aby to był wzmacek lub ampli stereo a nie jakieś KD 5.1, 7.1. Jest szansa, że sprzedawca zapnie ci kolumienki do takiego właśnie wzmaka (amplitunera) i szału napewno nie będzie. Płyty koniecznie weź swoje co do których masz pewność, że są dobrze nagarne i do tego nie mp3. Dobry sprzęt obnaża wszystkie słabości nagrań, tak że czasami wierzyc się nie chce, że dało się tego wcześniej słuchać na starym sprzęcie.

 

To, że JBL nie zrobiły na Tobie wrażenia niech Cię nie zraża. Te tańsze działają tak na większość słuchaczy. Maganatów nie znam.

 

Spróbuj posłuchać np. tego: yamaha Rx-797 + yamaha NS-555. Ciekaw jestem czy Ci się uda ...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.