Skocz do zawartości

Trudność w obserwowaniu


Protego17

Rekomendowane odpowiedzi

A teleskop to dobrze wychłodziłeś hę?

O tak wpadki z teleskopami są fatalne. Ja kiedyś wydałem 150zł na jakiegoś bressera. Przy 20x było wdać pierścienie Saturna i to dość dobrze. UPEWNIJ się że to na pewno Saturn, bo też miałem roblem. Pierwszym obiektem, który chciałem zaobserwować był właśnie Saturn. Byłem, taka jak ty, absolutnie pewien, że to on, ale jednak nie miał pierścieni. Poszukałem w Starry night backyard i okazało się, że to był Regulus :szczerbaty:. Polecam planetki: Merkury, Wenus, Mars, Jowisz, Saturn. Opanuj dobrze sterowanie teleskopem (np. trenując na samolotach)i w dniach widoczności pooglądaj ISS, Jaśniejsze dsy taaak: m45, 44, 42, 81&82, 35, 36, 37, 38. To na teraz, a później to... no duużo by wymieniać, znajdziesz w stellarium :rolleyes:. A i polecam tabelę wimmera http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=22620&hl=tabela%20wimmera&st=0

 

Pozdrawiam

Kacper

Edytowane przez Astro-nom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad moją miejscowością jest przez cały dzień pełno chmur nie raz przejaśnia się tak około 22:00

Mi też wydaje się że 20mm i Barlow będzie dobrym układem na planety.

To na pewno jest Saturn ponieważ cały czas używam programu Stellarium.

A wiecie czy w dzień można znaleźć i zaobserwować jakieś inne planety.Według Stellarium w dzień większość planet jest koło Słońca.

I z Barlowem też dobrze zaobserwowałem M42 i M45.

Jeśli chodzi o schłodzenie to ja teleskop od razu wynoszę na dwór:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od dogłębnego czytania forum. O tym, że teleskop powinien być przed obserwacją wychłodzony pisaliśmy jakieś milion razy :)

Przygotuj się do obserwacji, wychłodź teleskop, odgródź się od ewentualnych źródeł światła, przyzwyczaj oczy do ciemności i wykonaj porządną obserwację. Czytaj, czytaj i czytaj forum. Spędź przy teleskopie kilka godzin. To powinno pomóc. Potem zbierz ewentualne pytania i znajdź odpowiedź w pierwszej kolejności szukając na forum. Jeżeli nie znajdziesz, to wtedy pytaj.

Takie bezsensowne zadawanie nawet najmniejszych pytań bez podjęcia próby samodzielnego znalezienia odpowiedzi jest nie w porządku. Forum to kopalnia wiedzy.

Nie obraź się, ale teraz to wygląda jakby ktoś chciał jechać autem i zaczyna serię pytań począwszy od "gdzie wsadzić kluczyk".

 

Wiele odpowiedzi znajdziesz także na http://www.celestia.pl

zobacz ile tutaj masz wiedzy:

http://www.celestia.pl/Moj_pierwszy_teleskop

http://www.celestia.pl/Jak_obserwowa%C4%87

http://www.celestia.pl/Obserwacje_z_Bazy_Wiedzy

http://www.celestia.pl/Pierwszy_Teleskop_z_Bazy_Wiedzy

 

pozdrawiam

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i to jest cały problem. Ja patrzyłem ostatnio jak wygląda Mars w niewychłodzonym to mi sie płakać chciało. Wstaw godzinkę przed zachodem słońca, idź, zrób sobie ciepłą herbatkę, zajmij się czymś i jak będzie ciemno to wyjdź, przyzwyczaj oczy i masz Marsa, Saturna, latem Jowisza, ewentualnie Merkury, Wenus. Tylko cierpliwości z tym chłodzeniem.

 

Pozdawiam

Kacper

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz, powoli Panowie i Panie! Sprawę powiększeń już wyjaśniliście koledze, ale z tym chłodzeniem to bez przesady w tym wypadku. Toż to refraktorek jest, w dodatku maleństwo 60mm. W zasadzie o tej porze roku to i warto pozwolić mu nieco ostygnąć po wyniesieniu z domu, ale to nie Newton, którego trzeba faktycznie chłodzić do temperatury otoczenia, bo inaczej tragedia.

Protego17, poza Księżycem to możesz kontrolnie zerknąć sobie na planety, z tym,ze cudów się nie spodziewaj -to co możesz dostrzec, już Ci tu opisano. Co do pierścieni Saturna, to w sprzęcie tak małym jak Twój będą ledwo widoczne, bo nie tak dawno były ustawione "kantem" do nas. Teraz ich nachylenie rośnie,więc będzie coraz lepiej. Ale najlepiej,zacznij zbieranie na nowy teleskop. Szkoda wydawać na modernizację tej lunetki, to droga donikąd.

Jeśli chodzi o inne obserwacje niż powyższe, to możesz zapolować na kilka gromad otwartych, jedną galaktykę [M31] i jedną lub parę mgławic [M42]. O wiele więcej mógłbyś upolować lornetką 50-60mm. Ma ona obiektyw zbliżonej średnicy, ale dzięki dużemu polu widzenia łatwo jest pewne obiekty znaleźć. Nie wiem, jaki masz szukacz w swoim refraktorku, ale do obserwacji DS-ów to on na pewno się nie nadaje. Po prostu nie dasz rady wycelować w wiele obiektów znajdujących się teoretycznie w zasięgu Twego sprzętu. Musisz zatem uciec się do pewnego tricku: poluj tylko na to, co jest położone bardzo blisko charakterystycznych, jasnych gwiazd lub wręcz jest możliwe do zlokalizowania gołym okiem. Klasyczne przykłady to M45 Plejady czy M42. Skoro Mars jest teraz niedaleko M44, to możesz łatwo upolować i tę gromadę. W ten sposób nawet tym,co masz będziesz mógł z sukcesem dokonać pewnych obserwacji. Pójście dalej będzie wymagało bezwględnie zmiany sprzętu. Zachęcam do wykorzystania lornetki -by nie iść w koszta, spróbuj zdobyć/pożyczyć w kręgu rodzinnym taką o średnicy 40-50mm i nie za dużym powiększeniu, np. 8x40, 10x40, 7x50, 10x50 itp. Nawet 8x30 przyda Ci się do współpracy z tym teleskopikiem co masz aktualnie,by namierzyć jakąś gromadę.

Pozdrawiam

-J.

P.S. O zdjęciach zapomnij, może Księżyc i to od biedy

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okularami długoogniskowymi. A dokładniej to niech Ci koledzy powiedzą bo znają się bardziej. A co do chłodzenia teleskopu to chyba bardziej posiadacze newtonów muszą uważać żeby teleskop był wychłodzony, małe refraktory to można to delikatnie olać i wychłodzić tak z grubsza. Ja zwykle chłodzę teleskop ze 20-30 minut przed obserwacją, ale czasem jak tak wstanę w nocy i mi cieplutko to nawet przy zamkniętym oknie poobserwuje xD Tak, to ciężki grzech, ale powiem wam że widać prawie jak z podwórka :) Ale lepiej chłodzić, to trzeba powiedzieć. Tylko bez przesady, to nie jest wielki teleskop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

małe refraktory to można to delikatnie olać i wychłodzić tak z grubsza.

Ja swojego EDka nie olewam, bo mocz jest ciepły i opóźnia chłodzenie ;) Nie polecam sikania na tubę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris

Za 2 lata. A za jakieś 6 będzie pełne rozwarcie, za to Saturn będzie w najniższej części Ekliptyki co skutecznie zepsuje przyjemność obserwacji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.