Skocz do zawartości

Poszukiwane okularki do 270/1500...


Marcin_Sawicki

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli f/5.55. Prośba o poradę.

Myślę o wstępnym zakupie dwóch okularków 2". Kwota nie powinna przekroczyć 500 zł/szt. (wahania są do przełknięcia).

 

- Nie wiem czy 1"25 jest sens (help!)??? Na razie przyjmuję "2 (standard) jak i 1'25 - jakiej marki,

- Barlow max. to 2x i/lub mniejszy? (który lepiej?2x czy mniejszy?)... i jakiej marki.

 

To na razie tyle co mi do zśniałych komórek przyszło ;)

Z góry wielgachne dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do takiego sprzętu na pewno lepiej stosować okulary 2 calowe , przynajmniej długo i średnio-ogniskowe . Zanim przesiadłem się na Naglery moim najlepszym okularem był dwucalowy SWA 23 mm zakupiony w Astrokraku . Do kompletu Barlow 2x też oczywiście 2 calowy . Ostatnio Oskar kupił niedrogo 2 calowe Vixeny w Pradze ale o tym może on sam już napisze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz możliwość sprowadzić coś z USA, pomyśl o firmie "Hands on optics". ( www.handsonoptics.com ) Sprzedają oni tani okular 31 mm o ogromnym polu widzenia 70 stopni. Cena 149$

Poza tym miły w praktyce jest Soligor 40mm z polem 56 stopni - szczegóły w Astrokraku.

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinie jak możesz to najpierw doczytaj do końca, cytat z GTO "Not recommended for faster than F/5 optical systems", skoro już Dealer o tym ostrzega to musi być z tym poważny problem jak w przypadku Erfli :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie : jak istotna jest ogniskowa okularka w stosunku do źrenicy oka? To ogniskowa do min. powiększenia...? Powiedzmy, że chcę kupić ten 38mm - to będzie on do źrenicy 6,8mm...czyli 50mm okularki są do telepów ze światłosiła mniejszą? mieszam, nawet nie wiem co...w razie czego jak palnąłem głupotę to wykasujcie ten post...

[myślę o januszowym 32 mm RKE 2" 60°]

 

Nie ukrywam, że szukam okularków w Europie. Zapewne Czechy są 'konkurencyjne'. Niemcy - nie znam żadnego sklepu, choć w Ulubionych powinienem mieć jeden sklepik [AMP?]. Szukam sklepów w Kaliningradzie, bo do tego city mam bliżej niż do Janusza ;)

Poza tym myślę nad zakreśleniem ram wielkości ogniskowych okularków. Chodzi mi o to czy kupić 6mm czy 9mm czy 10mm?

Barlowy jakieś konkretnej firmy czy brać januszowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinie okulary dobieraj tak aby do Newtona nie przekroczyć źrenicy wyjściowej ponad 6,5mm i wszystko będzie spoko, pamiętaj

że Naglery mają tą cudowną właściwość usuwania lwiej częsci komy z jasnych Newtonów a jest się o co bić z polem widzenia w takim sprzęcie 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam niskobudżetowe celestrony z serii Axiom. Mają potężne ponad 70st. pole (oczywiście w tej cenie nie kupi się okularu o parametrach naglera -chodzi głównie o jakość widoku pola poza centrum).

W stosunku do naglerów sa to b. lekkie okulary, mają też b. długi ER.

 

Niezłymi i tanimi okularami są też popularne soligorowskie RKE 2" (piszę to porównaniach w polu z okularami systemu SP 1,25").

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo rozsądny wybór. Za tą cenę trudno będzie Ci znaleźć coś lepszego. Pamiętaj

tylko, że tak naprawdę to on ma ogniskową 35 mm i pole chyba 58 stopni.

Ale i tak będziesz miał z nim powiększenie 43 razy oraz pole widzenia 1.35 stopnia przy

źrenicy wyjściowej 6.3mm.

 

W przypadku tak dużego lustra, jeśli chodzi o krótsze okulary, nie wchodziłbym w jakieś

stadradowe Plossle. Lantan to w zasadzie obowiązek, w ostateczności ED. Z tych ostatnich masz spory wybór bo ma je Janusz z Soligora i Himpol z serii Celestron X-Cel.

Taka 8mm lub 10mm zalatwilaby sprawe duzych powiekszen.

 

Pozdrawiam,

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie ale dla wygodnych produkujemy takie redukcje 2"/1,25" już z gwintem filtrowym 2" na końcu, blokowane na okularach 1,25" i masz wtedy wszyskie okularki w oprawach 2" i jeden standart filtrów 2" 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem Naglery rzedu 10-12 mm są w oprawach 2" i mają dodawaną przejściówkę

na 1.25". Widzialem cos takiegu u Andrzeja Lysego. On ma chyba naglera 12mm. Ale po

co Ci to? Krotkie lantany Vixena LVW w oprawie 1.25" sa tansze naglerow, obrazy daja

porownywalniej jakosci, a pola i tak maja cos pod 70 stopni.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedynym takim naglerkiem jest chyba 12mm...

 

P.s. Krótkoogniskowe okulary nie muszą mieć 2", bo i po cóż?

Już kiedyć dyskutowaliśmy o tym, że cały system 2" służy głównie do uzyskania lepszych parametrów okularów. Duże soczewki umożliwiają

uzyskanie odpowiednich jakościowo krzywizn przy długich ogniskowych oraz odpowiedniego ER. Im krótsza ogniskowa okularu tym soczewki okularowe są mniej "zagięte" a tym samym wymagają mniejszych powierzchni do uzyskania pożądanych efektów. Myślę że granicę sensowności formatu 2" określili sami producenci na około 10mm. W mniejszych ogniskowych poza tym wymiarem spotyka się głównie okulary 1,25mm.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lookałaem nim na OZMIE kilka lat temu i zniesmaczył mnie brak diafragmy, zażółcony obraz i mocno nieostry brzeg pola widzenia, testowałem go wtedy z Soligorem RT-1000 i Talem 100RS :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś kupował już w 'Supra' Turnovská 2/492  180 00 Praha 8??? [wysyłkowo lub był na miejscu?]

 

Faktycznie idziesz na łatwiznę i zwalasz wszystko na innych :) Jak dobrze poszukasz to na tym forum znajdziesz

relacje Oskara i spółki z przynajmniej dwóch wypraw do Pragi.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknij tutaj - http://www.teleskop-service.de/AstroTS/Oku...ar2.htm#TSSWW32 . Ten gość z Monachium na tańsze ceny niż Ludes, a link dotyczy okularów po obniżonych cenach co nie znaczy uszkodzonych :wink: . Korespondowałem z nim kiedyś i nie ma problemu z wysyłką do Polski. Dość ciekawe są jego okularki - TS - WA Okulare (30mm, 32mm, 42mm, 50mm) z tym, że do Twojego Newtona nadają się te 30 i 32mm. Dwa kolejne do dłuższych ogniskowych. Fajny jest też ten Zeiss 30 85* i Rodenstock 40 70*, ale ceny zaporowe :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś kupował już w 'Supra' Turnovská 2/492  180 00 Praha 8??? [wysyłkowo lub był na miejscu?]

 

Faktycznie idziesz na łatwiznę i zwalasz wszystko na innych :) Jak dobrze poszukasz to na tym forum znajdziesz

relacje Oskara i spółki z przynajmniej dwóch wypraw do Pragi.

 

Arek

 

Już biegnę i sorki za lenistwo!!! :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.