Skocz do zawartości

M101


Krzysiek Gaudy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

Rok temu z kamerą ST2000XM męczyłem już ten obiekt, ale z rezultatu nie byłem do końca zadowolony. Tym razem jest inaczej - efekt podoba mi się. Kwestią tylko do dyskusji jest kolorystyka. Zmieniałem ją 3 razy zanim zdjęcie opublikowałem, mam nadzieję że przypadnie Wam do gustu. Jak zawsze - będę wdzięczny za sugestie i uwagi :) Wbrew pozorom, przynajmniej dla mnie, jeden z trudniejszych obiektów do obróbki.

 

FLI32000ME, EQ6, TSA-102S z flattenerem 0,8x.

60x360 sekund L

13x300 sekund RGB

 

Pozdrawiam,

Krzysiek Gaudy

M101_final2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda bardzo dobrze... troche mnie jednak niepokoi mnie ilosć klatek uzbieranych do tej foty... prawie 9h... Zabawa na kilka nocy smile.gif

 

lol, teraz doczytałem , że Lki szły po 360 a nie 300, tia... czyli ponad 9h smile.gif

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda bardzo dobrze... troche mnie jednak niepokoi mnie ilosć klatek uzbieranych do tej foty... prawie 9h... Zabawa na kilka nocy :)

 

Dzięki :) W sumie klatki zbierane faktycznie przez 3 noce, ale nie przez cały czas - galaktyka M106 w temacie obok to klatki (zarówno RGB, jak i L) tylko z jednej nocy. Od 19 do ~4 rano zbierane. Generalnie - mam plan, aby jedno zdjęcie (Irysa) zrobić około 20h... pomału zbieram materiał - zobaczymy co z tego wyjdzie.

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego właśnie służy stacjonarne obserwatorium: pstryk naświetlam, pstryk wyłanczam... a wszystko w bamboszkach :)

W moim przypadku niestety muszę wstać czasami o 2 w nocy i ustawić ostrość, kamerę CCD i teleskop "ręcznie", więc bamboszki odpadają na mrozie -15 :) Niemniej jednak - to 15-20 minut roboty i wracam spać:) Bez obserwatorium jestem przekonany, że zamiast materiału do 3 zdjęć miałbym maksimum klatki na jedną fotografie przez te 3 pogodne noce, które miałem.

 

Co do kolorystyki - ja zdecydowanie wolę cukierkowo :) Taką też wersję przedstawiam - mnie się bardziej podoba - zmieniłem też, po raz kolejny, troszkę kolor samej galaktyki.

 

Dzięki wszystkim za uwagi do zdjęcia :)

 

Pozdrawiam,

Krzysiek Gaudy

M101_2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie. Swoja drogą mam pytanie - czy to jest pełna klatka - czy ją jakoś "podkadrowałeś"?

 

Tzn. zdjęcie jest po zrobionym resize. Robione "Full Frame", ale musiałem ściąć trochę pola powierzchni nieba na dole przez minimalnie różne kadrowanie zdjęcia każdej nocy - jakieś 80 pikseli od dołu i 30 pikseli po prawej stronie.

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna fota :notworthy: :notworthy: :notworthy:

Ja przez ostatni tydzień byłem OffLine i nic nie nazbierałem :szczerbaty: Następna pogoda będzie pewnie za ... ... ...

 

I jeszcze jedno. Możesz zapodać pojedynczą klatkę B&W - chodzi mi o wielkość bloomów :)

Edytowane przez Tom-cio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.