Skocz do zawartości

Teleskop Nostrus f800 203mm lustro


astronostrusant

Rekomendowane odpowiedzi

witam

czytając wasze posty stwierdzam ze jestescie zadowoleni z swojich teleskopów ale zobaczcie kupiłem go za 1100 i nic prawie przez niego nie widać podam dane Teleskop zwierciadlany Nostrus mod. F800 203EQ

Teleskop zwierciadlany

Zwane również reflektorem wykorzystuje duże zwierciadło jako element formujący. Światło wpada do teleskopu i dociera do zwierciadła zamocowanego w tyle tubusu. Zwierciadło o zakrzywionej powierzchni odbija światło do przodu w kierunku punktu ogniskowania. Teleskopy tej konstrukcji zastępują ciężkie soczewki lustrami pozwalając uzyskać znacznie większe średnice obiektywu. Ponieważ światło jest odbijane mniej lub więcej razy wewnątrz tubusu, możliwe jest konstruowanie teleskopów o wielokrotnie dłuższych od fizycznej długości tubusu ogniskowych.

 

Dane techniczne:

- Układ optyczny: Reflektor ( zwierciadło )

- Długość ogniskowej: 800 mm

- Średnica zwierciadła: 203 mm

- Luneta biegunowa: jest

- Montaż: Paralaktyczny

- Przeciwwaga: 2 sztuki

- Waga: około 22 kg

- Średnica tuby: 23 cm

- Celownik namierzający: 10x30

- Maksymalna wysokość: 175 cm ( kąt 45 stopni )

- Tuba skręcana dwiema obejmami wyścielanymi tkaniną

- Tacka na akcesoria

- Poziomnica: jest

- Statyw: aluminiowy wzmocniony

- Dołączone okulary: K25 mm, K6,5 mm, barlowa 2x, filtr słoneczny i księżycowy

 

powiększenie ma podobno 600x nie wiem mam 12 lat i niewiem wiproszę o pomoc czy dokupić mu soczewki bo narzie to nic nie widać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli "nic nie widać" to żadne dokupienie soczewek nie pomoże, bo przyczyną jest najprawdopodobniej twój brak doświadczenia.

opowiedz dokładniej co robisz i jakie to daje efekty, wtedy na pewno ktoś ci pomoże.

a w międzyczasie przeczytaj przynajmniej to:

http://www.celestia.pl/Jak_obserwować

 

ogólnie firma Nostrus nie cieszy się dobrą opinią ale nie sądzę żeby była aż tak zła że "nic nie widać" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli "nic nie widać" to żadne dokupienie soczewek nie pomoże, bo przyczyną jest najprawdopodobniej twój brak doświadczenia.

opowiedz dokładniej co robisz i jakie to daje efekty, wtedy na pewno ktoś ci pomoże.

a w międzyczasie przeczytaj przynajmniej to:

http://www.celestia.pl/Jak_obserwować

 

ogólnie firma Nostrus nie cieszy się dobrą opinią ale nie sądzę żeby była aż tak zła że "nic nie widać" :)

no ok ale może widać ale np mam soczewke 25pl to widać gwiazdy a przeiceż wszędzie mówią że np przy powięksszeniu 150 hyba . widać kolor gwiazd a u mnie jest totalna kiszanka i właśnie wracam z poszukiwań i jedyne co mi się udałó zobaczyć to księżyc w nowi troszke widać tam a pozatym nacelowałem chyba po godzinie na marsa i też łupa a ma ktoś taki rodzaj teleskopu??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie ty mieszkasz że o tej porze księżyc zobaczyłeś xD (Myślałem że teraz koło 6-7 godziny dopiero wstaje).

Mogłeś wcześniej zarejestrować sie na forum bo zdecydowanie odradzilibyśmy Ci teleskopy z tej pseudo-firmy.

Nostrus tak samo jak Opticon i inne "Szajse" to słabe teleskopy, ale wyciśnij z niego tyle ile możesz. Poszukaj m42 jeden z łatwiejszych celów do znalezienia. Co do Marsa, teraz jest maluteńki i szczegółów to nie zobaczysz (zwłaszcza tym teleskopem), ale życzę powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie ty mieszkasz że o tej porze księżyc zobaczyłeś xD (Myślałem że teraz koło 6-7 godziny dopiero wstaje).

Mogłeś wcześniej zarejestrować sie na forum bo zdecydowanie odradzilibyśmy Ci teleskopy z tej pseudo-firmy.

Nostrus tak samo jak Opticon i inne "Szajse" to słabe teleskopy, ale wyciśnij z niego tyle ile możesz. Poszukaj m42 jeden z łatwiejszych celów do znalezienia. Co do Marsa, teraz jest maluteńki i szczegółów to nie zobaczysz (zwłaszcza tym teleskopem), ale życzę powodzenia.

o tej nie o 20 19 jak zachodził a tak wogule to ja mam ten teleskop o 3 lat :) al zamierzam go sprzedać raczej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to zwracam honor :D

A co do tego "pseudo-teleskopu" Sprzedaj go jak najszybciej i kupuj coś w deltaoptical.pl (na razie tam kupowałem i wszystko było bardzo dobrze zrobione), bądź w teleskopy.pl (kilka okularków i wszystkie bardzo dobre). Najlepiej przed zakupem skontaktuj się z nami to doradzimy Ci coś naprawdę solidnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[Firma o wątpliwej renomie] + [konstrukcja teleskopu wymagająca wielkiej wprawy w obsłudze] + [brak wiedzy i doświadczenia] + [umiarkowany zapał (?)] = [zakurzony grat w rogu piwnicy]^2

 

Lepiej pozbyć się tego, a za uzyskane tak pieniążki pojechać na zlot (po wiedzę i pasję) i kupić coś prostego w obsłudze. Albo przeznaczyć je na coś zupełnie innego ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Mimo, że nie jest to teleskop najwyższych lotów, to jednak główny problem leży po stronie użytkownika:) Tym teleskopem na pewno można zobaczyć więcej, niż Księżyc. W końcu to 20 cm lustra, może i niskiej jakości, ale jednak. Poczytaj o podstawach obserwacji na celestia.pl, jeśli wystarczy Ci zapału, to opanujesz obsługę tego teleskopu. Ew. kup jakiś mniejszy, prosty w obsłudze refraktor na montażu azymutalnym lub lornetkę - do nauki nadają się lepiej, ale to dodatkowy wydatek i nie do końca w tym wypadku uzasadniony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ok ale może widać ale np mam soczewke 25pl to widać gwiazdy a przeiceż wszędzie mówią że np przy powięksszeniu 150 hyba . widać kolor gwiazd

 

Kolor gwiazd widać gołym okiem, no chyba że obserwujesz z tak zaświetlonego miejsca, że niebo ma kolor lamp sodowych i widzisz parę najjaśniejszych gwiazd. Powiększenie nie ma tu znaczenie, jeśli już, to raczej kolor jest trudniej zaobserwować przy dużych powiększeniach niż przy małych.

 

pozatym nacelowałem chyba po godzinie na marsa i też łupa

 

Jeśli wycelowanie w Marsa zajmuje Ci godzinę, to podstawowy problem leży w Twojej nieznajomości nieba, a nie w jakości teleskopu. Podobnie jak inni polecam Ci stronę http://www.celestia.pl.

 

1) Poczytaj i zdobądź trochę wiedzy co i w jaki sposób obserwować.

2) Potem jeszcze trochę poczytaj ;)

3) Sciągnij sobie program Stellarium i naucz się odnajdywać interesujące Cię obiekty na niebie. Skierowanie teleskopu na Marsa to kwestia minuty, a nie godziny.

 

Kiedy już przez to przebrniesz, możesz zacząć spokojnie i metodycznie obserwować interesujące Cię obiekty. Marsa nie polecam, obecnie jego rozmiar kątowy szybko maleje, w ogóle Mars to temat dla doświadczonych obserwatorów. Natomiast przez pierwszą połowę nocy widoczny jest Saturn i choć pierścienie są obecnie nachylone pod niewielkim kątem, to nie wierzę, abyś po obserwacji Saturna wciąż twierdził, że "nic nie widać". No chyba że spodziewasz się widoków niczym z sondy Cassini ;)

 

Ponieważ światło jest odbijane mniej lub więcej razy wewnątrz tubusu, możliwe jest konstruowanie teleskopów o wielokrotnie dłuższych od fizycznej długości tubusu ogniskowych.

 

Zakładam, że to tekst z ulotki bądź instrukcji obsługi. Czy ktoś się domyśla, o co producentowi chodziło? Mi się światło nie odbija wewnątrz tubusu, bo na szczęście jest nieźle wyczerniony B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przebij się przez link który dał ci Szuu w pierwszej odpowiedzi. (post #2) w szczeg. rozdział 2.4 do 2.8

 

Nie sprzedawaj nic, spokojnie. Mimo felerów nostrusia to ciągle jest kawałek optyki mogacy dac sporo frajdy. Przeczytaj ten art, pytaj na forum, pomozemy.

 

Dobrym pomyslem bedzie też przyswojenie wiedzy z poniższych opracowań:

 

http://www.celestia.pl/Teleskop_na_DSy

http://www.celestia....a%C4%87_okulary

http://www.celestia....C5%9Bnik%C3%B3w

http://www.celestia....jskie_balkonowe

 

Autorami wszystkich tych opracowań są amatorzy z forum, pytając tu, pytasz u źródła.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oki ale jaki byście mi doradzili kupić teleskop do oglądania np mgławic plejad plenet itp

 

 

mieszkam w wiosce i wychodze z nim zdala od światła

 

 

 

lornetke to ja mam ale mówią ze niektore mgławice widać przez lornetke to co dopiero przez taki teleskop

 

prześle wam póżniej jego zdj to go ocenicie

 

 

zapał to ja kochani mam 1 w konkursie geograficznym ale mniejsza o to

 

 

 

gdzie mniej więcej jest połozony teraz jowisz??? w jakim gwiazdozbiorze można go zobaczyc przez lornetke

 

:astronomer2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

gdzie mniej więcej jest połozony teraz jowisz??? w jakim gwiazdozbiorze można go zobaczyc przez lornetke

 

:astronomer2:

 

kolega najwyrazniej ma dostep do komputera

wiec jak najszybciej powinien zaopatrzyc sie w program typu: Stellarium lub Cartes du Ciel lub inny z tego rodzaju

te programy to takie komputerowe planetaria w ktorych (po wprowadzeniu daty, godziny i miejsca obserwacji) masz zaznaczone aktualne polozenie planet, gwiazdozbiorow, galaktyk, mgławic itp

tych programow uzywa chyba kazdy astroamator z tego forum

juz raz ktos to doradzał ale aby nie umkneło to Twojej uwadze to wspominam o tym raz jeszcze

a tak na marginesie to jak 9 latek kupił 8 calowy teleskop za 1100 zl?

pozdro

Edytowane przez prototype79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rodzice kupili... i zostawili dziecko same... Typowy przypadek.

Astronostrusant, problem nie leży w teleskopie tylko w niebędnej wiedzy i kilku umiejętnościach, które musisz opanować. Normalna sprawa, nie zniechęcaj się. Nie sprzedawaj na razie nic, bo cokolwiek kupisz, będzie źle. warunki do obserwacji masz dobre -to podstawa. Posłuchaj rad które tu padły:

-ściągnij z sieci darmowy program planetaryjny jak np.wspomniane Stellarium.

-przeczytaj na www.celestia.pl artykuły, przede wszystkim "Jak obserwować", ale też te traktujące o konstrukcji teleskopu, okularach, ogniskowych, powiększeniu, polu widzenia, źrenicy wyjściowej itp.

Jak przebrniesz przez to, ustaw sobie [za dnia, na dalekim obiekcie] prawidłowo szukacz [zgraj go z teleskopem,by patrzyły w to samo miejsce]. Potem opanuj odnajdowanie obiektów,zaczynaj od tych widocznych gołym okiem lub przez lornetkę [bardzo dobrze, że ją masz!]. Reszta przyjdzie sama, a jak nie , to podpowiemy.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz zapał do sprawy, to masz już 80% sukcesu.

Teleskop który masz jest trudny w obsłudze, ale te trudności pojawiają się głównie kiedy od niego dużo oczekujesz. Na początek może być, jeśli nie ma jakiejś powalającej wady fabrycznej (jest szansa że nie ma).

 

Co jest trudnego w tym teleskopie:

- prawidłowa kolimacja (na razie tego nie dotykaj, to wymaga pomocy kogoś doświadczonego)

- ustawianie ostrości (punkt ostrości w tym teleskopie jest tak mały, że obrót gałki ostrości o 3mm na jej obwodzie rujnuje ostrość)

- słaby montaż (drga, ma luzy, być może ciężko go precyzyjnie przestawić o mały i kontrolowany skok)

- montaż paralaktyczny jako taki (wymaga pewnej wiedzy jak go ustawić)

 

Piszesz że nic nie widzisz. To pewnie dlatego że:

- słabo znasz niebo. Poczytaj Celestię, kup kilka książek, pobaw się programem typu Stellarium.

- nie wiesz co to znaczy "coś widać". Spotkaj się z kimś kto Ci pokaże inny telekop (lub Twój) w działaniu. Nie spodziewaj się widoków jak na zdjeciach np. na tym forum. Raczej to będzie tak, jak na szkicach.

 

Musisz się dużo nauczyć. Dużo czytaj, np. to czy inne forum astronomiczne, Celestię, książki. Znajdź kogoś w pobliżu i spotkaj się z nim, albo pojedź na zlot.

 

Naucz się ustawiać montaż teleskopu, wyważyć teleskop na montażu, wyregulować celownik, celować, śledzić za ruchem nieba, ustawiać ostrość, posługiwać się mapą, wyszukiwać obiekty na niebie.

 

Na początek wyceluj w Księżyc. Potem proponuję takie obiekty: Jowisz, Saturn (koniecznie!!), M13, M82 i M81, M57, M27. Jak będziesz umiał je odnależć bez map, to przechodzisz na następny level ;-)

 

NIE OGLĄDAJ SŁOŃCA!!!!!!!!!!!!!!! Nawet jeśli dostałeś jakiś filtr wkręcany w okular - od razu wyrzuć ten filtr i zapomnij o nim!!!!!!!!!!

 

Powodzenia i nie zniechęcaj się.

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koledzy dla iformacji rodzice nigdy by mi nie kupili coś tak drogiego i zmułka dwa lata temu rok po przyjęciu i tak oszczędzałem od zerówki na teleskop a przyjęcie mi dofinaswowało no akurat mam sąsiada starszego pana wie o tym wszystko społżał w niebo i powiedział mi gdzie znajądują sie planety xD jakie powiększenie jest potrzebne by zobaczyc tą m42 czy jak tam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... jakie powiększenie jest potrzebne by zobaczyc tą m42 czy jak tam

http://www.celestia.pl/M42

 

Wyrzuć ten filtr do Słońca. Jak go użyjesz z lustrem 200mm to możesz w wyniku jego bardzo prawdopodobnego przegrzania się i pęknięca stracić oko, albo wywołać pożar. Wywal to.

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolega najwyrazniej ma dostep do komputera

wiec jak najszybciej powinien zaopatrzyc sie w program typu: Stellarium lub Cartes du Ciel lub inny z tego rodzaju

te programy to takie komputerowe planetaria w ktorych (po wprowadzeniu daty, godziny i miejsca obserwacji) masz zaznaczone aktualne polozenie planet, gwiazdozbiorow, galaktyk, mgławic itp

tych programow uzywa chyba kazdy astroamator z tego forum

juz raz ktos to doradzał ale aby nie umkneło to Twojej uwadze to wspominam o tym raz jeszcze

a tak na marginesie to jak 9 latek kupił 8 calowy teleskop za 1100 zl?

pozdro

z jakieh strony go poprać z przyjęcia mniałem i wtedy jeszcze mniałem 10 lat tak apropo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.