Skocz do zawartości

Nadszedł koniec działalności teleskopu Hubbla


Rekomendowane odpowiedzi

Po 14 latach dawania przepięknych zdjęć i odkrywania głębin kosmosu teleskop Hubbla przechodzi w otchłań historii.

NASA oświadczyła, że zgodnie z nowymi planami podboju kosmosu przez USA, zawiesza loty wahadłowców konserwacyjnych utrzymujących teleskop w należytym stanie. W roku 2006-2007 teleskop Hubbla stanie się bezużytecznym rupieciem, choć i tak bez konserwacji jego jakość będzie się pogarszać.

Mam pomysł - może odsprzedaliby teleskop swoim najwierniejszym, najwytrwalszym, najbardziej strategicznie położonym sojusznikom na świecie :?: Już sobie wyobrażam Polaków zaglądających w głąb Wszechświata. Wtedy nikt by nie wybrzydzał, że w Polsce nie można kupić teleskopów znanych zachodnich marek, a w Czechach tak 8)

Na szczęście nie wszystko stracone. W 2008r Amerykanie wysyłają na orbitę nowy teleskop - The Next Generation Space Telescope (NGST), którego lustro będzie zbierać 10 razy więcej światła niż Hubble :wink:

http://hubblesite.org/reference_desk/facts...history_4.shtml

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to co mówie jest prawdą ale chyba za jedem miesiąc używania Hubbla bylibyście ustawieni do końca życia. Taki rejs wahadłowca to nie jest hop siup. :lol: A jak NASA ma lepsze cacko albo ma je mieć... to niech go zmienią. Nie ma rzeczy niezastąpionych. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie się to niepodoba i już. :? :? :?

Także wiem, że mogę sobie tylko :? :? :?

Teleskop, który dawał tak fantastyczne zdjęcia obiektów dalekiego Kosmosu i odpowiedzi na zadania, które raz po raz się pojawiały skazuje się na niebyt tak z dnia na dzień?

Teleskop, który z takim trudem został umieszczony na orbicie i na który wydano kupę pieniędzy?

Nic dziwnego, że naukowcy są wstrząśnięci.

Uważam, że to decyzja głupia i nierozważna (niepierwsza) "doradców" prezydenta USA i oczywiście bezsilny świat naukowy będzie się przyglądał, wręcz codziennemu wandalizmowi.

Bo co jest ważniejsze - wojna w Iraku, a może jest inna przyczyna - dużo ważniejsza?

Ale o tym jaka to przyczyna i tak się nie dowiemy.

Dla mnie to początek niszczenia dorobku nauki ogólnoświatowej. :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dżordż Dabelju Busz chce chyba wywrzeć nacisk na Europę lub resztę World'a w celu wywalenia nowej kasy na coś. To "coś" to może większa partycypacja w kosztach utrzymania ISS, przyszłej bazy na Moonie lub cash na badania silników??? Busz what's your problem?

Ja rozumiem Irak na gwiazdkę, ale czy na Sylwka się nie poszalało z bąbelkami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.