Skocz do zawartości

M13


fiorina01

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Popelnilem przed swietami swoją pierwszą poważna fote w kategorii DS :-)

Zamieszczam ją tylko aby sie pochwalic, gdyz daleko mi do forumowych fotek. Bardziej podeszlem do tego zagadnienia z czystej ciekawosci, w stylu czy mozna, jak wyglada rotacja pola przy 60 s ekspozycjach na montazu azymutalnym, czy mnie wciagnie itp.

EOS 50D + EF-S 55-250 1:4-5.6 IS na 200 mm z przysloną 5,6 czyli wypada jakies 35 mm srednicy czynnej tego obiektywu.

Iso chyba 800

60 s x 6

Rejon : Praktycznie Krakow, ale nie srodek :-) a raczej obrzeża, w kazdym razie poludnie mam pieknie zaswietlone, wschod bo tam byla M13 podczas focenia, srednio na jeza, nieraz zerkaniem mozna zobaczyc Plejady :-)

 

Tylko stackowane w DSS + lekko podniesiony kontrast i przyciemnienie obrazu. Nigdy sie tym nie bawilem, wiec nawet nie wiem co i jak. Zrobilem tylko jednego Darka (gdzies tam wyczytalem ze tak trzeba:-)

 

Aparat z obiektywem posadzony na piggybacku na LX 200 na montazu azymutalnym.

M 13 jakies 45 stopni nad horyzontem.

Niestety juz po fakcie zauwazylem ze mialem ustawioną najslabszą rozdzielczosc aparatu.

(jakosc) zdjec. Trudno.

 

W kazdym razie fotka mnie cieszy ;-)

Zawsze sie zastanawialem co takiego jest ekscytujace w robieniu fotek czegos co i tak juz wielokrotnie bylo robione przez tysiace ludz ? Tak. Teraz juz wiem, tak cos w tym jest :-) co bedzie jak zachoruje, a juz cos mnie beierze.

m13.JPG

 

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajnie wyszło, szczególnie że na azymutalnym i zwykłym obiektywie. i o wiele lepiej niż moje pierwsze z m13 :)http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=26716

 

ja też sie czesto zastanawiam po co to wszystko i mimo, że nie do końca znam odpowiedźi, cały czas mnie do tego ciągnie i strasznie cieszy amatorkie łapanie na matrycę kawałków wydawałoby się oklepanych niebieskich Obiektów (szkoda, że czasu i pogody na to brakuje :( )

 

pzdr

 

adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie bardzo sie spodobalo to ze cos czego nie widac golym okiem (w kazdym razie nie ode mnie z balkonu) tak wychodzi na fotce.

Jesli ktos chcialby cos wiecej wyciagnac z tego zdjecia, bylbym bardzo zobowiazany. Chcialbym zobaczyc co mozna osiagnac takimi "moimi" metodami.

Nie moge sobie darowac przestawienia aparatu na najgorsza jakosc zdjec.

Pozdr. Artur

Edit: Bedzie pogoda pobawie sie z dluzszymi czasami. Zobaczymy kiedy sie pojawia rotacja pola przy 200 mm, dla obiektow polozonych okolo 45 stopni. 60s jeszcze ujdzie. Przynajmniej nie musze sie martwic o Field Flattnera :szczerbaty: Jeszcze sobie sprawie Wedge :-)

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna fota, prawde mowiac to ta byla pierwsza, M13 druga :-). Niestety nie ustawilem dobrze ostrosci. Czas tez 60s x 6. Jest to sam srodek kadru, okolo 30 %,gdyz rotacja pola okropna i wstyd pokazac, ale M81 i M82 wyszly i wazne ze to mnie cieszy.

 

m81\'.jpg

 

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie nie pytaj :-) , u mnie rotacja pola wychodzi dlatego ze uzywam montazu azymutalnego. Wyraznie widac ze obiekty w poblizu bieguna "lapia" bardzo szybko rotacje, Czym dalej od bieguna moge pozwolic sobie na dluzsze ekspozycje, chyba ze zainwestyju w wedge. LX 200 po wyalignowaniu sam prowadzi za obiektem tak ze ten problem mam z glowy. Pytaj fachowcow z forum, ja dopiero pierwsze kroczki stawiam.

Pozdr. Artur

Edit: Tak z ciekawosci, jaki masz montaz ?

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja dołączę się z kulką z Gryfina, jeśli można :) Niestety na razie tylko niecałe 4h luminancji, kolor może dorobię jak będzie pogoda. Fota raczej treningowa.

 

SV80S (ogniskowa 385mm), ST2000XM, HEQ5

23x10min

 

Crop 1:1 (na upartego da się to powiększyć jeszcze)

m13c.jpg

Po kliknięciu pełna klatka i rozdzielczość (widać trochę galaktyczek pod lupą) :szczerbaty:

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.