Skocz do zawartości

Synta 8'' - Pytania nowicjusza


ciborro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Stałem się szczęśliwym posiadaczem Synty 8'' na dobsonie.

 

Niestety ostatnie dni nie są zbyt dobre do obserwowania, jednak dwa razy udało mi się wystawić teleskopik;)

Jako że jestem zieloniutki to mam kilka pytań.

 

1. Próbowałem odnaleźć M101, jednak warunki były niespecjalne, zakładam że jak są wysokie chmury to mogę o mgławicach zapomnieć?

2. Saturn / Mars widać super wyraźnie, zwłaszcza Saturna korzystając z okularu 10mm, oczywiście mógłby być większy, ale co do ostrości i jakości obrazu nie mam zastrzeżeń. Gwiazdy także wyglądają ładnie, są bardzo jasne i ostre, jednak gdy ustawiłem teleskop na Mizar w wielkiej niedźwiedzicy i użyłem okularu 25mm, zobaczyłem dwie gwiazdy, sądzę że to był Alcor i Mizar (tak by wynikało ze stellarium). Jednak nie mogłem na nich zbyt dobrze ustawić ostrości, a przy najlepszym ustawieniu pojawiały się dwie równoległe kolorowe smugi. Czy mogło to być spowodowane złymi warunkami atmosferycznymi? Chmury, etc? Przy pojedynczych gwiazdach nie miałem tego problemu.

3. Słońce - zakupiłem filtr słoneczny ND 5 , i podczas majówki jak Słońce było widać nakierowałem teleskop i.... nie sądziłem że tak ciężko znaleźć Słońce:) zwłaszcza że nie można używać lunety naprowadzającej. Słońce wyglądało jak okrąg bardzo jasny, jednak na jego powierzchni nie zaobserwowałem ani plamki, czy plamy na słońcu ciężko jest dostrzec? Brzeg tarczy słonecznej sprawiał wrażenie drgającego ale nie jestem pewny czy to nie moja wyobraźnia;)

4. Jak się mocuje filtr księżycowy? Aż wstyd zadawać takie pytanie, ale naprawdę nie bardzo wiem jak to zrobić. Filtr jest malutki do okularu, posiada gwint, jednak okular nie posiada miejsca gdzie taki filtr można wkręcić, jedynym rozwiązaniem jakie przychodzi mi do głowy to próby wkręcenie filtra w wyżłobienie w gumie okularu, jednak filtr i tak spada.

 

Chciałbym podziękować wszystkim którzy doradzili mi wizuala, a nie porywanie się na astrofoto.

Pierwsze spoglądania w niebo były niesamowitym przeżyciem i czekamy z żoną na bezchmurne noce.

 

Pozdrawiam serdecznie.

Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Do ds'ów potrzebne jest ciemne niebo. Im ciemniejsze tym lepiej. W dsach się nigdy nie miłowałem ale jak miałem kiedyś synte 8 to próbowałem ten obiekt kilka razy złapać. Niestety nie udało mi się, więc może to być bardziej wymagający obiekt lub trzeba mu więcej czasu poświecić.

 

3. Jeżeli plam na słońcu nie ma to bardzo ciężko je dostrzec. :)

Sprawdzaj tutaj: http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/realtime-images.html patrz na zdjęcia MDI Continuum. Jeżeli jest jakaś czarna plama to będzie ona widoczna przez teleskop.

 

4. Filtr wkręca się z drugiej strony okularu(w tulejkę z wyżłobionym gwintem) czyli w miejsce, które wkładasz w wyciąg teleskopu.

Jakie okulary posiadasz?

Edytowane przez toba94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Próbowałem odnaleźć M101, jednak warunki były niespecjalne, zakładam że jak są wysokie chmury to mogę o mgławicach zapomnieć?

 

Skoro jesteś "zielony" to proponuję zacząć od czegoś łatwiejszego, np. M27, czy M57. Akurat przez najbliższe kilka miesięcy będą bardzo ładnie widoczne.

 

Ale prawdą jest, że przez chmury ciężko jest się przebić mgławicom.

 

3. Słońce - zakupiłem filtr słoneczny ND 5 , i podczas majówki jak Słońce było widać nakierowałem teleskop i.... nie sądziłem że tak ciężko znaleźć Słońce:) zwłaszcza że nie można używać lunety naprowadzającej. Słońce wyglądało jak okrąg bardzo jasny, jednak na jego powierzchni nie zaobserwowałem ani plamki, czy plamy na słońcu ciężko jest dostrzec? Brzeg tarczy słonecznej sprawiał wrażenie drgającego ale nie jestem pewny czy to nie moja wyobraźnia;)

 

Na Słońce łatwo się ustawia patrząc nie przez okular, a na cień tuby teleskopu. Trzeba dążyć do tego, aby cień był jak najmniejszy. Gdy osiągnie się to minimum, to jest pewność, że Słońce jest w okularze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Do ds'ów potrzebne jest ciemne niebo. Im ciemniejsze tym lepiej. W dsach się nigdy nie miłowałem ale jak miałem kiedyś synte 8 to próbowałem ten obiekt kilka razy złapać. Niestety nie udało mi się, więc może to być bardziej wymagający obiekt lub trzeba mu więcej czasu poświecić.

 

3. Jeżeli plam na słońcu nie ma to bardzo ciężko je dostrzec. :)

Sprawdzaj tutaj: http://sohowww.nasco...ime-images.html patrz na zdjęcia MDI Continuum. Jeżeli jest jakaś czarna plama to będzie ona widoczna przez teleskop.

 

4. Filtr wkręca się z drugiej strony okularu(w tulejkę z wyżłobionym gwintem) czyli w miejsce, które wkładasz w wyciąg teleskopu.

Jakie okulary posiadasz?

 

 

 

Dzięki za pomoc.

Okulary mam standardowe od zestawu 10 i 25 mm.

 

Nie pomyślałem o tym żeby zamocować odwrotnie, tzn od strony wyciągu... muszę sprawdzić jak tylko będę tam gdzie teleskop.

 

Pozdrawiam.

Przemek

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O M101 w okolicach Warszawy zapomnij. Nawet 10 cali w Sikorach nie daje rady. Ma zbyt małą jasność powierzchniową. W całej okazałości widziałem ją dopiero w zeszłym roku w Roztokach. Pod naszym, stołecznym niebem, najlepiej celować w otwarte. Na mgiełki można spokojnie polować przynajmniej ze 40 km od Wawy. I to w odpowiednim kierunku.

Czystego nieba.

PS. Na punkcie 101 mam hopla. Niestety rzadko mam okazję ją podziwiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście M101 to nie jest taki prosty obiekt do znalezienia na niebie, choć pamiętam, że gdy miałem synte 8 to zazwyczaj udawało mi się ją dostrzec (40km od Warszawy) bez większych problemów. Na pierwszy rzut polecam Ci galaktyki M81 i M82 – z Twoim kitowym okularem 25mm będą pięknie wyglądały, chyba nawet w całym polu widzenia. Warto zahaczyć o przepiękną M51 (również w Wielkiej Niedźwiedzicy). Potem skocz od gromady kulistej M13 w Herkulesie i jeśli sąsiedzi za bardzo nie będą Ci świecić po oczach to spróbuj odszukać Triplet Lwa. Uważam, że na początek te obiekty są w sam raz dla Ciebie. Myślę, że z Jabłonny nie powinno być problemów z ich odnalezieniem. Oczywiście o ile Jabłonna jest dalej taka jaką pamiętam…czyli niezbyt rozświetlona;)

Pozdr, Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

 

Jabłonna już nie jest taka ciemna, nowe osiedla sklepy, kuliste latarnie....:/

Ze względu na wielkość nie trzymam teleskopu w domu. Do tej pory obie obserwacje prowadziłem z Izabelina, i tam mam bazę wypadową.

 

Dzięki za porady na początek;) zaraz wydrukuje maila i ze Stellarium poćwiczę.

 

P.S. A jak niebo w Leoncinie? Miałem tam kolegę ze szkoły średniej. Generalnie sporo u mnie w technikum było chłopaków z Puszczy Kampinoskiej.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez ciborro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ze względu na wielkość nie trzymam teleskopu w domu. Do tej pory obie obserwacje prowadziłem z Izabelina, i tam mam bazę wypadową.

Generalnie im dalej od Warszawy tym lepsze obserwacje a ciemne niebo w przypadku galaktyk (i nie tylko) to klucz do sukcesu :astronom:

 

P.S. A jak niebo w Leoncinie? Miałem tam kolegę ze szkoły średniej. Generalnie sporo u mnie w technikum było chłopaków z Puszczy Kampinowskiej.

 

Trzeba przyznać, że moja nieduża miejscowość otulona w większości Puszczą Kampinoską jest skutecznie chroniona przed światłami pochodzenia nienaturalnego. Wiadomo, łuna świetlna na południowym wschodzie od Warszawy jest zauważalna, ale nie przeszkadza to znacząco w obserwacjach. Ogólnie zasięg w zenicie sięgający 6mag to praktycznie norma:). Wydaje mi się, że jeśli chodzi o okolice Warszawy (do 40km) to ciężko jest wybrać się w lepsze miejsce na obserwacje niż w moje rejony :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czołem;)

 

Po chwili z ciut lepszą pogodą wczoraj ok 22-00:30 usiłowałem znaleźć M81 lub M82. Niestety nic nie znalazłem.

 

Więc czas na pytania;)

 

Obserwowałem SC8' okularem 25mm. Miejscem obserwacji był Izabelin, Wielka Niedźwiedzica była nieźle widoczna, blask od Wawki jej nie przeszkadzał.

 

Nie mam pojęcia czego się spodziewać, jak taka mgławica powinna wyglądać w teleskopie tzn:

- jak z wielkością, czy będzie wielkości np Saturna w okularku 6mm czy np na pół pola widzenia?

- jak z jasnością, czy można być pewnym że odróżni się od tła? czy np jest to kolor bardzo ciemno szary i można ją łatwo przeoczyć?

 

W rozpaczy zacząłem przeczesywać okolicę gdzie w/g mnie powinny te mgławice powinny być, czy przeczesując niebo łatwo je przeoczyć?

 

Dodam że d UMA o jasności 4,5MAG była ledwo widoczna gołym okiem. Poza tym laptop ze stellarium odmówił posługi, więc istnieje duża szansa że szukałem w złym miejscu.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak z wielkością, czy będzie wielkości np Saturna w okularku 6mm czy np na pół pola widzenia?

Rozmiar kątowy Saturna w/g CalSky to obecnie 18,5 sekundy łuku. Całkowity rozmiar M81 to 25 minut. Nawet jeśli jest widoczne jedynie jądro, będzie to obiekt znacznie, znacznie większy od Saturna.

 

jak z jasnością, czy można być pewnym że odróżni się od tła? czy np jest to kolor bardzo ciemno szary i można ją łatwo przeoczyć?

W rozpaczy zacząłem przeczesywać okolicę gdzie w/g mnie powinny te mgławice powinny być, czy przeczesując niebo łatwo je przeoczyć?

 

Nie szukaj na chybił trafił. Aby nie polegać na notebooku, wydrukuj sobie mapkę tej okolicy nieba i zaopatrz się w latarkę z czerwonym światłem. Ustaw teleskop na jakąś jasną gwiazdę w pobliżu poszukiwanego obiektu. Następnie wyszukując charakterystyczne asteryzmy (układy gwiazd) przesuwaj się w kierunku poszukiwanego obiektu. Jeśli go nie widać, będziesz miał pewność, że po prostu w tych warunkach/w tym sprzęcie nie jest widoczny, a nie że patrzyłeś nie tam, gdzie trzeba.

 

Przykład: zaczynamy od h UMa. Przesuwając się w stronę M81 zauważamy charakterystyczny asteryzm - cztery stosunkowo jasne gwiazdy (od 6.15 do 7.10) tworzące prostokąt. Idziemy dalej. Po drodze mijamy trzy gwiazdy wyróżniające się jasnością w tej okolicy - HIP 48214, HIP 48460 oraz HIP 48813 pokazują nam drogę do okolic celu. Jeśli dostrzeżemy kolejny asteryzm - trzy słabe gwiazdki tworzące rozciągnięte w górę "L" to dotarliśmy do celu. M81 powinno być w polu widzenia. Oczywiście to tylko propozycja. Zachęcam do obmyślania własnych "planów nalotu".

Edytowane przez drevil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Podczepię się.

Mam 2 sprawy.

1. Od tygodni jestem posiadaczem Synta 8'' i nie wiem czy dobrze zmontowałem optykę. Chyba dobrze ale czy ktoś ma gdzieś zdjęcie ze zbliżeniem jak to ma wyglądać ?

2. No i właśnie jak wystawiłem teleskop w pogodną noc z gwiazdami, to nic nie widziałem przez teleskop :/ Czytałem o zaparowania i schłodzeniu teleskopu ale nie wiem czy jak ma on stać na tym dworze to zasłonki mają być założone czy nie ? I jak mam go schładzać aby nie zaparował ?

Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy z postu #15 przeczytaj parę postów wyżej post drevil-a [#11] A także na www.celestia.pl artykuł "Jak obserwować"

Tam masz opis, jak szukać obiektów. Nie wystarczy po prostu telskop w przypadkowy punkt nieba wycelować.

-Zgraj na początek szukacz z samym teleskopem. Najlepiej za dnia, na jakimś dalekim [1km i więcej] obiekcie

-Zaczynając nocne obserwacje ustaw wstępnie ostrość na jakiejś jasnej gwieździe

-użyj mapki nieba, czerwonego światełka i szukacza,zaczynaj od łatwych obiektów [jasne i położone blisko jasnych gwiazd]

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.