Skocz do zawartości

Warto?? Lornetka Olympus, Bresser


Rekomendowane odpowiedzi

No to mnie kolego noxili chyba wystarczająco uświadomiłeś:) Dysponując niewielkim funduszem zdecyduję się jednak na lornetkę. Pozornie mam więc problem z głowy. Pozornie, bo lornetka to znowuż temat rzeka:p Nie chcę popełniać OT, więc stawiam pytajnik odnośnie lornetki olympusa którą to znalazłem (http://www.allegro.pl/item1035309133_profesjonalna_lornetka_lornetki_20x50_olympus_hit.html). Warto za te pieniądze i czy można zaufać tej marce w tym segmencie sprzętowym?

 

Jeśli moderator pozwoli, to zapytam o jeszcze jedna kwestię niezupełnie związaną z tematem który rozpocząłem: z tego co wyczytałem to lornetki firmy Bresser są całkiem przyzwoite. Jak się zatem ma Bresser za 80 zł (http://www.allegro.pl/item1040312148_lornetka_bresser_cobra_30x60_promocja.html) do tego za 400 zł (http://www.allegro.pl/item1029448737_lornetka_bresser_20x60_saturn_sklep_warszawa_fv.html) ?? Ewidentnie mamy doczynienia z podróbą czy coś innego decyduje? Na oko ta pierwsza i zdecydowanie tańsza jest lepsza... o co więc chodzi? Oczywiście aukcje są przypadkowe i tylko o porównanie mi chodzi. Gdzie zatem mogę dostać w miarę przyzwoity sprzęt o powiększeniu równym bądź większym jak 10x w granicach do 200 zł? Pytanie nie bez podstaw, bo niezwykle łatwo się naciąć jak wiemy:/

 

P.S. (nadużywam zapewne cierpliwości moderatora, ale...;)) o ile ryzykujemy przy kupnie teleskopu na allegro, to chyba lornetką już troszkę mniej. Znacie może jakiegoś zaufanego sprzedawcę?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po przenosinach;)

 

Powtórzę się z wątku dotyczącego teleskopu, skąd zostałem przeniesiony po stwierdzeniu, iż zakupuję lornetkę:)

 

Interesuje mnie przede wszystkim duże powiększenie. Jako że zrezygnowałem z zakupu teleskopu, mój wybór stał się bardziej mobilny, co za tym idzie będę chciał go wykorzystywać nie tylko do astro. Pole widzenia nie jest dla mnie wielce istotne. Oczywiście dobrze, by było na w miarę przyzwoitym poziomie, ale moje obserwacje będą raczej punktowe niż ogarniające większą przestrzeń. Wygląd, materiał i waga sprzętu nie interesuje mnie zupełnie. Przede wszystkim jak największe powiększenie + przyzwoita optyka.

Lornetkę będę wykorzystywał kompromisowo po pół na obserwacje astro i naziemne. Warunki do astro mam dobre, bowiem od pewnego czasu mieszkam poza miastem, więc niebo nade mną aż prosi się by skierować na nie szkiełka;)

 

 

Mógłby się wypowiedzieć ktoś odnośnie tej lornetki Olympusa? Myślę że warto ją kupić, ale nie chcę popełnić jakiegoś błędu.

 

Jak wygląda sprawa z tymi Bresser`ami? Z tego co widzę, bardzo łatwo się naciąć:/

 

A może polecicie jakąś lornetkę do 200 zł?

 

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w klasie ekono lornetek do astro to najlepiej albo lornetka przeglądowa Nikon Action VII 10x50 za 300 zł

albo lornetka duża Celestron SkyMaster 15x70 za 400 zł. Pamietaj, że im wieksze powiekszenie tym trudniej

obserwować z ręki bo obraz silnie drga i pole widzenia jest małe. Przyjmuje się, że tak do 10x

można z ręki, a powyżej to już powinno sie ze statywu, a już szczegónie przy dłuższych obserwacjach.

Nikon Action VII 8x40 za 240 zł też nadaje się do astro, a przy okazji jest poręczny, więc i do turystyki sie nada.

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto poczekac,dozbierac do 300zł i kupic lornetkę Celestron Sky-Master 15x70,z drugiej ręki.Kilka razy spotkałem taką ofertę tutaj i na innych forach,na gwarancji i z dostawą w cenie 300 zł.Tutaj była,ale prawdopodobnie już sprzedana:

http://forum.astropolis.pl/topic/31573-s-celestron-skymaster-15x70-sw-70500-pentacon-4200/page__pid__391723__st__0entry391723

Nawet do tej lornetki(15x),do "astro",będzie potrzebny mocniejszy statyw fotograficzny.W dzień,też dużo lepiej jest na statywie.Bressera 20x60 też miałem,a pozostałem przy Celestronie 15x70.Większe powiększenie,to i większa apertura,np 20x80,25x100.Powyżej powiększenia 15x,nawet w dzień powinien byc statyw.Jeżeli,to ma byc lornetka na dzień i do astro,to nie max powiększenie,tylko duże pole widzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To przekracza mój budżet na chwilę obecną;) Mogę wydać do 200 zł. Owszem, wszem i wobec ludziska deklarują żeby brać Nikona Action VII. Tak czy inaczej interesuje mnie najbardziej duże powiększenie. Wiem, że przy obserwacji z ręki 10x jest niemal górną granicą, ale dysponuję statywem w warunkach domowych, a w podróży nie mam zamiaru korzystać z oglądania obiektów mobilnych itp, więc podparcie łokciami tudzież z wykorzystaniem naturalnych "statywów" (konar drzewa;)) powinno wystarczyć do powiększeń większych niż 10x. Pole widzenia jak już wspomniałem ma drugorzędne dla mnie znaczenie. Raczej nie będę chciał ogarniać większej okolicy. Owszem, przyda się przy astro zapewne, ale chcę zachować pewien kompromis między turystyczną lornetką, a do obserwacji astro. Tak więc przede wszystkim możliwie największe powiększenie i cena do 200 zł.

 

Dlaczego taki a nie inny wątek. Chodzi tylko o rozsądek, aby nie naciąć się na firmę xx deklarującą powiększenie np 20x, po czym okaże się, że nie ma więcej niż 8x:/ Chętnie bym wziął nikona 8x40, bo mam pewność tego co proponujesz, ale powiększenie... czyli wracam na początek tematu;/

 

Nadal nie wiem co sądzić o tym Olympusie... 20x50 za tą cenę??

 

 

Zamieściłem post, a w między czasie przyszła jeszcze jedna odpowiedź;) Powiem inaczej: w 80% będę korzystał ze statywu, więc?

Edytowane przez perunvit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

duże powiększenie potrzebne jest przedze wszystkim w obserwacji Księzyca, planet i niektórych innych obiektów.

Tu akurat teleskop jest odpowiednim narzędziem obserwacyjnym. Podstawową zaleta lornetki jest duże pole widzenia.

Ono - obok jakości optyki i komfortu prowadzenia obserwacji - decydują o satysfakcji z obserwacji, a nie akurat

duże powiększenie. Przemyśl sobie wszystko na spokojnie. Narazie bowiem myślisz o lornetce jak o teleskopie,

a to całkiem inny instrument. Oczywiście, są lornetki o duzych powiekszeniach ale to już wyraźnie duże instrumenty,

o sporej wadze, i które wymagają dobrego statywu. Są one jednak poza twoim zasięgiem finansowym.

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, zatem o kompromis tutaj ciężko w kwestii wyboru sprzętu;) Pozostaję jednak przy lornetce. Rozumiem zatem, że w moim przypadku bardziej sprawdzi się lornetka o powiększeniu 10-15x. W taki też sprzęt będę celował. Zatem? Jaka lornetka o tych właściwościach do 200 zł? Owy Olympus, Bresser z allegro, czy może coś innego jeszcze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rzecz w tym, że sensowne lornetki do astro zaczynają się od ok. 250 zł. Dlatego warto doskładać te kilkadziesiąt złotych. Co prawda jest

jeszcze tak zwana "lidletka" czyli Bresser 10x50, którą kilka razy w roku mozna dostać za 80 zł w sieci Lidla ale to już rozwiązanie ostateczne. Poczytaj o niej na forum to będziesz wiedział czemu. Nie warto eksperymentować samemu, bez rekomendacji, bo łatwo kupić lornetkę, która do astro się nie nada.

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lidletka ma być ponownie dostępna w lipcu. Trzeba trzymać rękę na pulsie. Przy wszystkich wadach tej lornetki, mimo wszystko stosunek możliwości do ceny jest bezkonkurencyjny.

 

Ten Olympus na Allegro na mój gust nie ma nic wspólnego z szanowanym producentem sprzętu fotograficznego, to jakaś chińszczyzna o trudnej do określenia jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienie. Też mi dziwnie pachniał ten Olympus na allegro. Jeszcze używany moooże i by był w tej cenie, ale cóż:/

 

Co do Bresser`ów, to czytałem na forum, i jak dla mnie - póki co nie-pasjonata myślę że by wystarczyła. Wiadomo, jeśli złapię zacięcie, to zacznę odkładać fundusze, bo wydać na raz 300 zł po to żeby większość czasu leżało?

Bresser a Bresser... allegro to ostateczność, ale można tam znaleźć zatrzęsienie lornetek tej marki. Tylko czy to faktycznie oryginalne Bresser`y (nawet wspomniane lidletki)?. Nie bez przypadku zatem pytałem wcześniej, czy może macie jakiegoś zaufanego sprzedawcę na allegro, tudzież sklep internetowy? Przeglądam też giełdę na obecnym forum, ale nic niestety się nie pojawiło godnego uwagi względem moich predyspozycji i zasobności portfela:/ No chyba że koledzy mają coś na zbyciu, a nie myśleli wcześniej o tym by sprzedać?;)

 

Trudno mi będzie czekać do lipca (tym bardziej że podobno). W połowie czerwca planuję tygodniowy wypad plenerowy i nie powiem, przydała by się lornetka:)

 

Pytanie zatem zostaje aktualne. Lornetka 10-15x w cenie do 200 zł (może być oczywiście używana)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikon Action VII 8x40 będzie w sam raz na wycieczkę, i wątpie by zalegał w szafie bo świat widzany przez dobrą lornetkę jest niesamowity i z pewnością cie wciągnie. Lidletka jest trudna do upolowania a poza tym jest wieksza od Nikona 8x40 bo to jednak lornetka 10x50 ... tyle, że tak naprawdę jeśli idzie o możliwości jest lornetką 8.5x40. Na dodatek ma wyraźnie mniejsze pole widzenia od wspomnianego Nikona. Nie wspomnę już o tym, że lidleteka jest marnej jakości i łatwo kupić egzemplarz-bubel.

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perunvit, odpuść Bressera. Tanie modele tej marki mają wyjątkowo fatalną sprawność optyczną [transmisję światła]. Jeśli chcesz kompromisu między astro i turystyką, to zostaje Ci jakaś tania ale przyzwoita 10x50, albo ten Nikon 8x40. Nie idź w powiększenia rzędu 15-20x, bo potrzebujesz sprzętu do wygodnego używania z ręki. Poza tym te większe powiększenia nie zrobią Ci różnicy w obrazach nieba, bez zwiększenia apertury. Lorneta 15x70 ma sens, ale już 15x50 o wiele mniejszy.

Pozdrawiam

-J.

P.S. Ten allegrowy "Olympus" to ewidentna szajs-podróba,parametry przekłamane od A do Z. Istnieją lornetki 20x50, ale raczej nie Olympusa, no i żeby 20x50 miała faktycznie 6.5st. pole widzenia, toby jej konstruktor Nobla dostał... Szczerze mówiąc, to jest już przypadek stricte kryminalny w sensie prawnym, skoro na korpusie ma toto zastrzeżoną nazwę marki i całkowicie fałszywe dane techniczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź:)

 

Błądząc między wahadełkami cenowymi po sklepach internetowych, giełdach na forum i allegro trafiłem na tym ostatnim na firmę, która prowadzi sklep w mieście gdzie pracuję. Czekam na odpowiedź w sprawie sprawdzenia sprzętu na miejscu i dokonania wyboru. Myślę, że nie powinno być problemu;)

 

Swoja drogą nie padła tu jeszcze z niczyjej strony propozycja... lunety. Dzięki Wam wiem już, że bzdurą byłby zakup np lunety 30x50, skoro ma to być sprzęt uniwersalny. Sprzęt zgoła odmienny od teleskopu, bliższy lornetkom, ale... ?:)

 

Myślę, że w tym przypadku mógłbym zachować kompromis między sprzętem z dobrym powiększeniem, względną sprawnością optyczną i ceną.

 

Jak już pisałem wcześniej, w większości przypadków i tak będę dysponował statywem, a zawsze można zastosować statyw z natury będąc w terenie (oczywiście nie przeplatankę z gałązek wierzbowych;) ).

 

Jeśli dobrze kalkuluję po wypowiedzi Jarka, to dajmy na to luneta do obserwacji terenowych i astro powinna mieć najmniej np wartości 30x90/100?

 

Na co przede wszystkim powinienem zwrócić uwagę przy zakupie lornetek wiem - czytałem. Testując lunetę powinienem zwrócić uwagę na coś jeszcze?

 

P.S. Może ktoś z Was miał do czynienia z firmą PRO-OPTYKA z Torunia?

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perunvit, łączenie w jakimkolwiek sprzęcie tematyki naziemnej i astro, za wyjątkiem lornetki lub refraktora z wymiennymi okularami używanego stacjonarnie to w zasadzie totalna pomyłka. Wiem, bo sam przez to przechodziłem zmarnowawszy wiele lat temu całe 700zł na lunetkę 20-60x60.

Problem jest taki: te lunety-spottery mają małe pole widzenia [z wyjątkiem tych z minimalnym powiększeniem nie większym niż 15x]i zarazem nie mają szukacza, bo w naziemnych obserwacjach jest on zbędny. W astro to już bardzo duży ból, choć na forum jest młody człowiek, który o dziwo jakoś tam walczy z jasnymi DS-ami lunetą 30-90x90. Ale nawet on zaopatrzył się w lornetkę.

Dalej: te duże powiększenia owych spotterów w obserwacjach astro są niemal nieprzydatne, bo jakość obrazu jest mizerna, a i tak np. nie wystarcza do przyzwoitej obserwacji planet. A DS-y i tak wyglądają jak w lornetce... Pomijam tu kwestie rozdzielczości i związanej z apertura [średnicą obiektywu] takich lunetek. Po prostu to jest sprzęt konstruowany pod inne wymagania.

Pewnym kompromisem są małe, krótkoogniskowe refraktorki z wymiennymi okularami. Tyle tylko,że jako spottery polowe sprawdzają się marnie, ze względu na konieczność osobnego transportu i przekładania w polu okularów , kątówek i całej reszty.W dodatku występują w dwóch odmianach: tanie achromaciki z nędznym wyciągiem [nie nadajacym sie np. do fotografii], jak wymieniany na forum 80/400, albo świetne optycznie i mechanicznie wysokiej klasy semi-apo, ED lub APO za sumy przekraczające koszt niejednego dużego teleskopu. No i nadal są małe... Ja mam 80/400 używany przy wyjazdach na zaćmienia Słońca, Księżyca i podobne wydarzenia. W domu to tylko szybkie zerkniecie na jakąś koniunkcję wymagającą szerokiego pola, albo z filtrem na plamy słoneczne z balkonu, gdy mam mało czasu na zabawy z czymś większym. Jako podstawowy sprzęt astro byłaby to wg. mnie zupełna porażka, a jako naziemna luneta terenowa -patrz wyżej. Wiem o czym piszę, bo już 3x woziłem go w plecaku do Azji na zaćmienia Słońca, nawet po górach łaził. Lornetki 15x60 i 10x50 też niejedną górska wyprawę odbyły.

Dlatego oprócz lornetki rozdzieliłbym całkowicie kwestie obserwacji astro od naziemnych -choć są wyjątki kierujące się innymi kryteriami, np. łowcy samolotów.

Osobną sprawa jest przydatność spotterów do obserwacji czysto naziemnych. Jeśli maja by substytutem lornetki, to tylko takie z małym powiększeniem początkowym, 15x i mniej, bo tylko te da się na szybko użyć z reki w razie potrzeby tak jak lornetę [drgania],zwłaszcza wobec ruchomych obiektów [pole widzenia]. Wszystko zależy, czy Twoim celem jest np. podglądanie z zasiadki ptasich gniazd czy dzików z dużej odległości, czy też chcesz mieć podręczny sprzęt do natychmiastowego użycia podczas marszu w terenie. Do tego drugiego celu najlepsza jest lornetka i to raczej nieduża. To ostatnie kłóci się z astro, dlatego na wycieczki z plecakiem wykluczające obserwacje nieba [pogoda, faza Księżyca itp.] biorę po prostu kieszonkową lornetkę 10x25. Kompromisem turystyka/astro jest 7x50, 10x50, są tacy co preferują dobrej jakości 8x40 czy 10x40.

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.