Skocz do zawartości

Okular Explore Scientific 9mm


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Po recenzji Polarisa: http://www.astronoce...enzje.php?id=73 stwierdziłem, że warto zaryzykować i nabyć ten okular. Poniżej prezentuje moje odczucia związane z jego "naukową exploracją" ;)

 

Kilka słów na temat samego okularu (będę porównywał go głównie z Naglerem 31mm):

  • - opakowanie w stylu paczuszki Naglera 31mm, ale znacznie większe i chyba nawet solidniejsze
  • - sam okular jest dłuższy, ale oczywiście szczuplejszy i lżejszy od Naglera 31mm
  • - okular jest parafokalny i łapie ostrość około 30mm dalej czyli przy dłuższej ogniskowej
  • - część służąca do zamocowania okularu w wyciągu jest wykonana na zasadzie połączenia „na jaskółczy ogon”
  • - mocowanie w wyciągu – w Moonlight'cie pomimo swojej parafokalności nie stwarza problemu, w wyciągu DSO niestety okular ma luzy i jest lekko pochylony (i tutaj zaskoczenie – nie ma to wpływu na obraz gwiazd!!!)

 

Obserwacje (noc lipcowa czyli dość krótka i stosunkowo mało kontrastowe niebo, ale widoczność bardzo dobra – ciepła noc). Obserwacje prowadzone były Columbusem UL 350 (13,8") i 320 (12,6"):

  1. mgławica M57 – obraz jak zdjęcie krótką klatką Halfa czyli spłaszczony dysk - "wypala oko”!
  2. mgławica M27 – olbrzymia chociaż mało kontrastowa, widoczne boczne "dmuchnięcia” i mocniejsze kapelusze na końcach grzybków
  3. Epsilony (zielono-niebieskie) rozbite – dwa w pionie i dwa w poziomie
  4. mgławica Laguna – widoczna dokładnie część środkowa wyspy
  5. mgławica Trójlistna - widoczne w środkowej części dwie gwiazdki i poszarpane pasma przecinające mgławicę
  6. gromada kulista M13 – pięknie rozbita, widoczne zakole gwiazd
  7. gromada kulista M56 – również rozbita chociaż słabsza – można liczyć gwiazdki :)
  8. Hichoty – ku mojemu zaskoczeniu obydwie widoczne w okularze, ale należy się rozglądać (ciekawe, czemu Ktoś napisał że to wada okularów z dużym polem, przecież to ich największa zaleta!) i znowu można się delektować każdą gwiazdką z osobna
  9. galaktyka M110 – w mojej ocenie widoczna w tym teleskopie i z tym okularem jak w Syncie 8” M31
  10. galaktyka M31 – to przede wszystkim jasne jądro i pasmo pyłowe pod nim – coś pięknego :)
  11. galaktyka M32 – jasna, aż wypalająca oczy
  12. mgławica Veil – to nie jest okular do tego obiektu, zdecydowanie lepiej wygląda w Naglerze 31mm
  13. Jowisz – to hit, zacznę od tego, że nie wiem jak to możliwe, ale w Es obraz jest trójwymiarowy; widać przestrzeń pomiędzy księżycami a samym Jowiszem; po raz pierwszy widziałem też Jowisza jako kulę, do tej pory oglądałem obrazy dość płaskie, teraz bez wątpienia można stwierdzić, że obserwujemy kulkę, a nie płaska tarczę; co do widoczności pasów, to po pierwsze rzuca się w oczy szeroki czerwony i słabszy niebieski, ale ja doliczyłem się ich sześć, w różnych odcieniach; obserwacje były prowadzone przy powiększeniu 177x przy zastosowaniu soczewki Barlowa x2, obraz okazał się bardziej narażony na seeing i tylko przez moment mogłem dopatrzyć się jeszcze zarysu wiru na planecie
  14. na koniec jeszcze gromada otwarta NGC6939 w której z łatwością można obserwować gwiazdki, szczególnie rzuca się ich rząd po jednej stronie gromady
  15. galaktyka NGC6946 – widoczne centrum i tutaj kolejna niespodzianka - wydaje się, jakby to jądro galaktyki przesłaniało gwiazdki będące dalej :)
  16. mgławica M17 (Swan lub inaczej Omega) - pole okularu ES9mm wydaje się stworzone dla tego obiektu; właściwie cały (wraz z górnymi, oddzielającymi się od centralnej części muśnięciami mgiełek) tułów "łabędzia" mocno zarysowany ze szczegółami w centralnej części

Podkreślić należy, że pomimo ogniskowej 9mm, dość łatwo znajduje się tym okularem większość obiektów.

Okular ES9mm stanowi idealne uzupełnienie Naglera 31 - właściwie ta parka wystarcza mi do prowadzenia obserwacji. Dobrze jednak, by taki tandem uzupełnić o jakiś filtr - ja stosuje ekonomiczny UB 2".

Czy polecam ES9 mm ? Szczerze mówiąc - TAK :)

es1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość piotrkusiu

Minimalnie droższy od Pentaxa 10mm, miażdży go polem...

Potrafisz smaka zrobić.

Dobrze, że są systemy ratalne. 10 rat po 150zł za okular docelowy na długie lata to chyba nie jest dużo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minimalnie droższy od Pentaxa 10mm, miażdży go polem...

Potrafisz smaka zrobić.

Dobrze, że są systemy ratalne. 10 rat po 150zł za okular docelowy na długie lata to chyba nie jest dużo ;)

No chyba nie, jak dla mnie to jedyna alternatywa...

Ale czy będzie pasował do Synty 8" ze standardowym wyciągiem Cryforda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja także mogę potwierdzić jakość okularów Explore Scientific. Co prawda dysponuję inną ogniskową (14mm) ale czytając te wrażenia z obserwacji widzę, że chyba wszystkie ES-y są porządnie skorygowane. ES to taki Nagler z dużo większym polem pozbawionym dystorsji. Niestety raczej nie nadaje się dla ludzi z wadą wzroku – ER jest tak mały, że nie pozwala obserwować z założonymi okularami korekcyjnymi. Ogólnie także bardzo polecam szkiełka ze stajni Explore Scientific!!!

 

No chyba nie, jak dla mnie to jedyna alternatywa...

Ale czy będzie pasował do Synty 8" ze standardowym wyciągiem Cryforda?

A czemu miałby nie pasować?! W końcu ma dwucalową oprawę, która jest zgodna ze standardowym wyciągiem Cryford. Inna sprawa to ciężar samego okularu, który na dłuższą metę może niestety trochę wygiąć kiepski wyciąg w Syncie:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można powiedzieć, że jestem również okularnikiem, ale obserwacje prowadzę bez szkieł - gdyż moja wada wzroku na to pozwala. Dlatego też przymierzyłem się do obserwacji również w okularach i ograniczenia widzę tylko w rozglądaniu się po obrzeżach patrząc na wprost opieram się o rozwiniętą muszlę i prowadzę normalne obserwacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Z serii ES interesującym nabytkiem wydaje mi się być okular 20 mm. W Syncie 10" miałbym pole 100' przy źrenicy 4,23.

Potraktowałbym go jako docelowy, przeglądowy, z największym polem.

Z tego co zrozumiałem po rozmowie z Polarisem nie powinienem dążyć do dłuższych okularów, które dadzą mi w efekcie źrenicę 5-7mm - nie ma to sensu przy średnio-dobrym podmiejskim niebie (5mag).

Przy okazji, gdzie najtaniej kupić te okularki?

 

pozdr

R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Przy okazji, gdzie najtaniej kupić te okularki?

 

pozdr

R

 

Z tego co mi wiadomo w Polsce można je tylko kupić na www.astrozakupy.pl

 

A jeśli ma być tanio to chyba najlepiej kupować w USA - a jeszcze lepiej mieć znajomego albo rodzinę w tym kraju, która ułatwiłaby jakoś zakup...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ESy z Syntą śmigają ładnie. Powiem Ci jeszcze, że w Syncie 9-tka pokazała pełną tarczę Księżyca z małym naddatkiem. Wrażenie jest niesamowite!

 

oj potwierdzam ;D

Widok pełnej tarczy Księżyca mam przed oczami do dzisiaj ;)

 

ESy to świetna sprawa :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.