Skocz do zawartości

Trollowe szkice


sawes1

Rekomendowane odpowiedzi

"Trollandia" pokazała ząbki. Mimo Księżyca, zmierzającego w kierunku pełni, bez problemu mogłem obserwować niebo północno - wschodnie. Moją uwagę przykuły dwa obiekty. Pierwszy z nich to niewielka gromada otwarta NGC 225 w Kasjopei. Luźno rozrzucona grupa gwiazd bez koncentracji w środku o jasności 7mag.

 

NGC 225.jpg

 

 

Drugi obiekt jest dużo piękniejszy. Jest to gromada otwarta "Stock 4" w Perseuszu. Tak mi się przynajmniej wydaje. Używając metody star hoppingu i "TriAtlasu" właśnie taki układ znalazłem. Mam nadzieję, że się nie mylę. Jakby co, proszę o sprostowanie. Tak czy siak, zachwycił mnie diamencik w centum układu. Jest on dość luźny ze średnią ilością gwiazd.

 

Stock4.jpg

 

 

Szkice wykonane za pomocą LB 10' i Naglera 20mm. Zrobiony tylko invert. Szkice ułatwia zrobiony przeze mnie stolik. Dzięki temu w jednej ręce trzymam latarkę, a w drugiej ołówek. I nic mi nie ucieka. :D

PS. Po popatrzeniu na różne atlasy, nie jestem pewien czy jest to "Stock 4".

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wykończyłem stolik do szkiców wraz z podstawą. Wygląda tak:

 

stolik1.jpg

 

To jest widok w ciemności. Oczywiście komórka, którą robiłem fotkę, rozjaśniła wszystko niemiłosiernie. W rzeczywistości światło ma dużo mniejsze natężenie.

 

 

stolik2.jpg

 

 

Jest mniej więcej takie, jak na fotce przy otwartej kopule. Oświetlona jest cała powierzchnia kartki, nie tak jak tutaj, mały kawałek.

 

 

stolik3.jpg

Edytowane przez sawes1
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

No to kolejna porcja szkiców. Wyskoczyłem na trzy godzinki na działkę, obejrzałem tranzyt Europy na tle Jowisza, Urana i kilka Ds-ów. Trzy z nich uwieczniłem na kartce.

Pierwszy to NGC 1342

 

 

NGC 1342.jpg

 

 

 

Gromada otwarta w Perseuszu o jasności 6,7mag. Sklasyfikowana jako "III 2 m"

Kolejna otwarta to NGC 1528

 

 

NGC 1528.jpg

 

 

Również znajduje się w gwiazdozbiorze Perseusza. Jej jasność wynosi 6,4mag. Została sklasyfikowana jako "II 2 m"

I na koniec najładniejszy z dzisiejszych obiektów. Bardzo rozległa NGC 752

 

 

NGC 752.jpg

 

 

 

Tym razem skoczyłem do sąsiedniej Andromedy. Jasność tej otwartej wynosi 5,7mag, klasyfikacja "II 2 r". Przepiękny obiekt, wart obejrzenia.

Szkice jak zwykle, przez LB 10 i Naglera 20T5. Żadnych obróbek, tylko invert.

Stolik dzisiaj był po raz pierwszy w użyciu. Sprawił sie bardzo dobrze.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wczorajszy wieczór wypędził mnie na działkę. Nie obyło się oczywiście bez domowych zgrzytów. Trudno - pomyślałem - To może być ostatnia taka ciepła i przyjemna noc tego roku... Spakowałem się i pojechałem. W ciągu trzech godzin oglądałem tylko dwa obiekty, które uwieczniłem na szkicach. Pierwszy z nich dał mi ostro popalić. Dopiero trzeci szkic wyglądał tak, jak widziałem obiekt w okularze. Do obserwacji staram się wybierać obiekty, których wygląd coś mi przypomina. Każdy z nas inaczej odbiera to, co widzi. A ja widzę to tak:

 

Pierwszy to NGC 7789,gromada otwarta w Kasjopei

 

 

 

NGC7789.jpg

 

 

 

Bogata w gwiazdy gromada typu II2r. Bardzo łatwo ją znaleźć i jest naprawdę wdzięcznym obiektem do obserwacji. Jej kształt przypomina mi...

 

 

 

NGC7789a.JPG

 

 

 

skorpiona.

 

Niestety. Nie mam zdolności tworzenia grafik, więc proszę się nie śmiać :flirt: .

Drugim obiektem jest również otwarta, na którą od dawna się czaiłem. To NGC 1647 w Byku.

 

 

 

NGC1647.jpg

 

 

 

Ten układ przypomina mi galaktykę spiralną.

 

 

 

NGC1647a.JPG

 

 

 

Gromada otwarta leży o dwa strzelania z łuku na lewo od Hiad. Jest sklasyfikowana jako II3m. Szykuję się na kolejne obiekty, ale to już kiedy indziej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Musiałem się wracać do domu spod bramy działki. Dwie godziny namierzania, wpatrywania się i szkicowania. Szkic nie jest może zbyt ładnie zrobiony, ale ciężko dokładnie rysować mając założone rękawiczki. Ciąg dalszy mojej podróży po Jednorożcu. Mam zaszczyt przedstawić państwu M50.

 

 

M50a.JPG

 

 

 

Gromadę otwartą o jasności 5.9mag i klasy II3r. Łatwa do namierzenia i ciekawa w obserwacji. Mogłem się za nią wziąć, gdyż dopiero teraz dałem radę tak nisko opuścić teleskop. A tu wariacja, z czym mi się kojarzy to zbiorowisko gwiazd. :lol:

 

 

M50ab.JPG

 

 

Sprzęt jak zwykle ten sam.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bycze opowieści.

Kolejny bezchmurny wieczór wygonił mnie na działkę. Dwie godzinki wyścigu z gwiazdozbiorem, który nieuchronnie przesuwał się nad oświetlone centrum miasta. Pod koniec obserwacji, w obserwatorium zagościła sodówka, oświetlająca parking, na którym stoi jeden samochód. Tak czy siak, zdążyłem. Poruszałem się w trójkącie. Na pierwszy rzut poszła szkicowana już przeze mnie NGC 1647 (dwa posty wyzej). Kawałek fajnego nieba. A jako że już to prawdopodobnie pożegnanie z Bykiem, warto było sobie przypomnieć ten obiekcik. Następne w kolejce był dwie gromady otwarte NGC 1807 i 1817.

 

NGC 1817 i 1807.jpg

 

Nazywane są przez niektórych "Małymi Chichotami", Leżą bardzo blisko siebie. Okular Nagler 20T5 bez problemu ogarnął całość. Szkic robilem jednak przez 13T5. Zawsze to kilka gwiazdek więcej. Ciężko było, bo gwiazdozbiór pędził jak oszalały nad bardziej oświetloną część miasta. Po ukończeniu szkicu stwierdzilem, iż warto by było rzucić okiem na okolicę. Stellarium pokazało, że najbliżej znajduje się NGC 1746.

 

NGC 1746.jpg

 

Po szybkim najeździe doznałem opadu szczęki. Dawno nie widziałem tak rozleglej gromady otwartej. Ołówek i kartka poszły w ruch. Ostatnie kropki stawiałem już praktycznie z sodówą w środku. Policzki już zaczynały mnie lekko szczypać, a i palce w butach obsiadły mrówki. Był to koniec moich obserwacji na dzisiaj. Mogę dodać dwa kolejne szkice do kolekcji.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Pomimo usilnego wpatrywania się w Pana obrazek widzę kropki rozrzucone w nieładzie.

Czy tak ma być czy mam monitor źle ustawiony?

 

pozdr

R

 

Kartka jest całkowicie czarna. Proponuje umyć monitor, gdyż muchy go Panu ozdobiły. :rofl:

Pozdrawiam

P

PS. Mycie mozna zamówić w najbliższej myjni. Orientacyjny koszt - 2 juany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Pomimo usilnego wpatrywania się w Pana obrazek widzę kropki rozrzucone w nieładzie.

Czy tak ma być czy mam monitor źle ustawiony?

 

pozdr

R

 

Zazwyczaj Panie gromady otwarte tak właśnie wyglądają :P Jak kropki rozrzucone w nieładzie na ciemnym tle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Łabędź

Zaglądałem pod sukienkę Kasjopei, podziwiałem faceta z wężem w ręku, teraz przyszedł czas na przejażdżkę na grzbiecie Łabędzia. Tradycyjnie będzie to podróż po gromadach otwartych, jako że właściwie tylko obiekty tego typu są osiągalne w moich warunkach obserwacyjnych. Porównując przy okazji szkice z mapami, ustaliłem zasięg osiągalny na 12.3-12.5mag. I to wszystko za pomocą koszmarnie zakurzonego lustra (panicznie boję się je umyć). W trakcie obserwacji w Ząbkach „wieś zaczęła tańczyć i śpiewać”, puszczając w niebo snopy światła. Odbywał się jakiś ślub, bo „STOOOO LAAAAT!!!” i „GOOOORZKOOO!!!!” było słychać nadzwyczaj głośno. No nic… Wracam do tematu. Na początek poszła NGC 6910.

 

 

NGC 6910.jpg

 

Co ciekawe, jest to mój drugi szkic tej gromadki. I troszkę się różnią. Pierwszy robiony był pod ciemniejszym niebem. I przez czyściejsze lustro… Nie mniej – warto było wrócić do tematu. Następna w kolejności była M29. Jej nie szkicowałem, ponieważ jest mnóstwo szkiców tej gromadki. Poza tym w moim teleskopie wyglądała jakoś mało atrakcyjnie. Posuwając się dalej natrafiamy na IC 4996

 

 

IC 4996.jpg

 

Jest zaklasyfikowana jako II 3 p n. „n” oznacza towarzyszącą mgławicę. Niestety dala mnie nieosiągalną. Kształtem przypomina mi stojącą na końcu lampę Alladyna. Następna w kolejności to NGC 6883. Sklasyfikowano ją jako IV 2 m n. Jasność powierzchniowa to 8mag. Waga szalkowa – z tym mi się kojarzy.

 

 

NGC 6883.jpg

 

Ostatnim obiektem, który naszkicowałem ostatniej nocy, był NGC 6871. Bardzo jasna – 5mag. – zaklasyfikowana jako II 2 p n. Gwiazd, mimo iż jest zakwalifikowana jako „uboga”, w okularze jest zaskakująco wiele. Choćby tego powodu warto na nią rzucić okiem.

 

 

NGC 6871.jpg

 

Do szkiców używałem okularu Nagler 13T6.

Na tym zakończyłem przyjemne obserwacje. Do Łabędzia jeszcze wrócę, gdyż mam go w nadzwyczaj korzystnym położeniu.

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.