Skocz do zawartości

Co sądzicie o firmie TS


Duser

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od pewnego czasu zastanawiam się nad czymś nowym do astrofoto. W Teleskop Express znalazłem takiego oto Newtona.

Pytania do kolegów mam takie:

- Co sądzicie o tej firmie?

- Wchodzić w takiego Newtona, a może w innego, a może zapomnieć o Newtonach i od razu zbierać na jakiś refraktor?

- Czy HEQ5 sobie z nim poradzi?

- Czy kolimacja takiego sprzetu jest rzeczywiście tak upierdliwa, jak niektórzy piszą?

 

Z góry dziękuję za ewentualne opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TS jest jak najbardziej w porządku. Kilka razy u nich kupowałem i było na prawdę OK.

 

Ten Newton jest jak bolid F1 zrobiony z tektury. Ma niezłe osiągi i na prawdę daje się nim nieźle powalczyć ale to wymaga wiedzy, doświadcznia, uporu. Sam czymś takim (Soligor MT-800) działam.

Zalety tego newtona:

-duża światłosiła

-niska cena

-w miarę OK wyciąg (ale to tylko na początek)

-bafle

Wady:

- lustro główne złapane tylko na obwodzie w celi niskiej klasy

- lustra o jakości z losowania

- ogólnie luzy tu i tam powodujące że kolimacja się zmienia w zależności od położenia tuby i obciążenia wyciągu

- w zwiążku z F4 bardzo (!!!) mały zakres położeń wyciągu w którym obraz jest ostry (czyli bardzo trudno jest ustawić osrość)

- ogniskowa 800mm to sporo, da się z tym pracować ale trzeba się nauczyć jak

- w związku z F4 duże wymagania co do precyzji kolimacji

- pewnie bedzie trzeba kombinować z podnoszeniem lusta głównego (albo i nie, nie mam pewności co do tego akurat modelu)

Podsumowując - sprzęt który może dać sporo, ale kosztem dużej pracy i długiej nauki. Mnie to nie zraziło, ale jestem z natury uparty i robię to co trudne, a nie to co łatwe.

 

Łatwiejszy sprzęt to Newton 6" 750mm

 

Do każdego z powyższych trzeba będzie kupić korektor komy.

 

HEQ5 - da radę ale raczej nie na klatkach dłuższych niż 300 sek. (dojście do takich czasów z guiderem zajmie Ci rok conajmniej)

 

Co do refraktorów, to się nie wypowiem bo nigdy nie miałem.

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firma jak firma - jak nie ma czegoś w Delcie to zamawiam w TS :)

 

Świetny kontakt, szybka dostawa (chyba, że sprzęt na zamówienie), prosta obsługa płatności.

Sprzęt jakości porównywalnej z tym z naszego "podwórka", jeśli to nie markowy sprzęt japoński to generalnie chińszczyzna, często opatrzona logiem TS. Jak się nie ma zahamowań przed kupnem "za granicą" to zakupy wyglądają jak w Polsce tylko ceny w Euro.

 

Ogólnie polecam, ale nie odnoszę się do konkretnych sprzętów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takim Newtonem 6 cali to właśnie fotografuję. A ten rok na dochodzenie do czasów 300 sek mam juz za sobą:rolleyes:. Zastanawiam sie tylko czy te dodatkowe 1,5-2kg w porównaniu do mojego obecnego setupu zrobi aż tak wielką różnicę.... Trochę przeraża mnie trudna kolimacja - ledwo co jako tako potrafię skolimować mojego 6-calaka f/5 .

A te bafle rzeczywiście działają? Warto za to płacić?

 

A może by tak coś z Oriona, np taki teleskop

Edytowane przez Duser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten model jest dużo lepszy jakościowo, ma jednak dłuższą ogniskową. Będzie trudniej, ale ja bym założył że można zaryzykować próbę, najwyżej potem zmienisz montaż (taaaaa, never ending story z tymi wydatkami...).

Dodatkowe 1,5-2 kg - ja bym był tu odważny i bym ryzykował + uwaga jak wyżej.

 

Przepytaj też kolegów z refraktorami. Krótsze ogniskowe dają niewspółmiernie szybsze i łatwiejsze wyniki. Nagle guidowanie staje się bezproblemowe, ciężar maleje itp. Niektórzy są wielkimi zwolennikami takiego rozwiązania.

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie te krótsze ogniskowe hamuja mnie przed wejściem w refraktor. Mnie najbardziej kręcą jednak galaktyki, mniej rozległe mgławice, a więc poniżej tych 750 mm wolałbym nie schodzić. Co do guide - po zamianie CG5 GT na HEQ5 nie mam większych problemów żeby uprowadzić moj aktualny sprzęt przy ekspozycjach rzędu 600 sek - chyba że wieje tak jak ostatnio :). Dodatkowo hamuje mnie także cena - w miarę ciekawy sprzęt to koszt min 4k.

 

A jak w tym wszystkim stoją produkty firmy GSO - totalna chińszczyzna oczywiście, ale chyba jednak w dobrej jakości ..... co wy na to?

Edytowane przez Duser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GSO robi dobry sprzęt, w tym popularną serię teleskopów RC i nie nazwałbym tego "totalną chińszczyzną". To nie jest jakiś niski poziom, czy odpady produkcyjne. tutaj masz nawet świeże pierwsze światło z tego newtona ;)

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.